Bikefitting: jak się przygotować do wizyty, co zabrać? Praktyczne wskazówki

Sylwia Stwora-Petela 10.05.2023 ( 05.02.2024 )

Nieprawidłowo ustawiona kierownica, siodełko i inne komponenty roweru, a co za tym idzie – zła pozycja na rowerze, to często prosta droga do problemów z kolanami, kręgosłupem i zniechęcenia do jazdy z powodu niezadowalających wyników. Aby optymalnie dopasować rower do swoich potrzeb i preferencji, warto skorzystać z bikefittingu. Dzięki naszym wskazówkom odpowiednio przygotujesz się do takiej usługi i wraz z fitterem uzyskasz satysfakcjonujące efekty.

Wbrew powszechnemu przekonaniu bikefitting, czyli usługa dopasowania roweru do indywidualnych parametrów, stylu jazdy i stopnia wytrenowania z pomocą specjalisty (najczęściej to fizjoterapeuta), nie jest zarezerwowana wyłącznie dla zawodowych kolarzy. Owszem, w ich przypadku, zmiana ustawienia roweru nawet o milimetry może mieć niebagatelne znaczenie pod kątem wydajności jazdy i wyników, jednak również osoby jeżdżące regularnie, rekreacyjnie czy startujące w wyścigach dla amatorów mogą skorzystać z usług profesjonalisty w zakresie optymalizacji pozycji na rowerze. Szczególnie, gdy jazda wiąże się z dyskomfortem, drętwieniem rąk czy palców lub dolegliwościami bólowymi (np. w kolanach, kręgosłupie, ramionach, szyi czy nadgarstkach), warto pomyśleć o wizycie u bikefittera.

Fitting okaże się też świetnym rozwiązaniem, gdy jesteś na etapie zakupu nowego roweru MTB , szosowego, roweru gravel czy triathlonowego i masz wątpliwości, jaki rozmiar ramy wybrać. Konsultację z ekspertem rozważ również, jeśli intensywnie jeździsz na rowerze lub pokonujesz długie dystanse i masz za sobą wiele samodzielnych prób znalezienia najlepszych dla siebie ustawień, a pomimo to nadal zmagasz się z drobnymi dolegliwościami/urazami i masz problem z podnoszeniem swoich umiejętności czy poprawą wyników sportowych. Właściwe dostosowanie geometrii i ustawień roweru do indywidualnych potrzeb i cech anatomicznych może przełożyć się nie tylko na komfort i efektywność jazdy, ale również zmniejszy ryzyko urazów/kontuzji czy poziom zmęczenia.

Decydując się na sesję fittingu, warto też wiedzieć, że to nie tylko analiza komputerowa Twojego ciała, pozycji na rowerze i biomechaniki ruchu w trakcie jazdy. Nowoczesna aparatura wykorzystując zaawansowane metody diagnostyczne pozwala wykonać specjalistyczne badanie (pomiary dynamiczne). Jednak to fizjoterapeuta na podstawie m.in. wywiadu z Tobą, oceny Twoich parametrów i możliwości motorycznych, pomaga ustawić komponenty rowerowe w taki sposób, aby uzyskać najlepszą dla Ciebie pozycję do jazdy.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z wizyty u bikefittera, warto odpowiednio się przygotować pod względem merytorycznym. Z uwagi na pogłębiony wywiad, w czasie którego fizjoterapeuta będzie Cię pytać o m.in.: styl jazdy, obciążenie treningowe (np.: częstotliwość treningów, długość pokonywanych dystansów, średnie prędkości), poziom zaawansowania, doświadczenia związane z jazdą, dolegliwości bólowe, urazy/kontuzje, przed wizytą należy zrobić sobie szczegółową analizę swojej sylwetki jako rowerzysty.

Warto odpowiedzieć sobie również na pytania typu: Co chcę uzyskać, dzięki bikefittingowi? Na czym mi zależy, jeśli chodzi o ustawienie roweru? Jakie mam oczekiwania względem usługi? Chcesz zwiększyć wydajność, poprawić komfort jazdy, zyskać bardziej aerodynamiczną pozycję, wyeliminować ból kolan czy pleców? Dzięki sprecyzowaniu oczekiwań, fizjoterapeuta będzie miał lepszy obraz Twoich potrzeb i preferencji.

Pomocna dla eksperta może okazać się dokumentacja medyczna, która da mu lepszy ogląd Twojego stanu zdrowia. Do sesji fittingu nie trzeba się specjalnie przygotowywać pod względem fizycznym.

Należy wziąć pod uwagę, że usługa jest dość złożona, a przez to czasochłonna. Rezerwując termin, przygotuj się na to, że sesja będzie trwać ok. 3-4 godzin.

Nie zaleca się korzystania z bikefittingu na krótko przed startem w zawodach. Musisz mieć czas na przetestowanie nowego ułożenia ciała podczas jazdy w stosunku do wcześniejszych ustawień i ocenę, czy te zmiany są w porządku, czy jednak wymagają kolejnych modyfikacji.

Na specjalistyczną wizytę, oprócz roweru, na którym jeździsz, należy zabrać kilka rzeczy, które mogą pomóc fitterowi w dokładnym dopasowaniu ustawień jednośladu do indywidualnych potrzeb i cech anatomicznych. Co zabrać na bikefitting?

  • buty rowerowe z systemem zatrzaskowym oraz pedały SPD lub inne obuwie – ważne, aby był to sprzęt, który najczęściej używasz. Jeśli chcesz omówić zmianę butów lub systemu pedałów, warto o tym wspomnieć fitterowi;
  • komponenty i narzędzia do regulacji roweru – jeśli są one specyficznego dla Twojego jednośladu;
  • strój kolarski/triathlonowy, w którym zazwyczaj jeździsz/startujesz – unikaj zakładania zbyt luźnej/workowatej odzieży, ponieważ uniemożliwi to ekspertowi dokładną obserwację tego, jak zachowuje się Twoje ciało w trakcie kręcenia. Weź pod uwagę, że w trakcie wizyty wykonasz trening, dlatego najlepsza będzie dopasowana, ale nie krępująca ruchów odzież z oddychających materiałów;
  • wkładki ortopedyczne lub inne akcesoria rowerowe służące do lepszego dopasowania do jazdy (jeśli stosujesz);
  • kask – jeśli ustawiasz rower czasowy lub triathlonowy;
  • bidon lub butelkę z wodą/napojem;
  • mały ręcznik – aby zapewnić sobie komfort i chronić rower w trakcie wysiłku.

W pierwszej kolejności specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad dotyczący m.in.:  tego, jak długo jeździsz na danym rowerze, obciążeń treningowych (ile jeździsz tygodniowo, jakie dystanse pokonujesz), co Ci doskwiera podczas jazdy, jakie miałeś urazy/kontuzje itp. Następnym krokiem będzie ocena posturalna i mobilności, w tym badanie zakresów ruchów, analiza budowy stopy i chodu czy określenie rozstawu kości kulszowych (ma to znaczenie w kontekście m.in. szerokości siodełka i komfortu jazdy). Profesjonalista będzie sprawdzał, gdzie w Twoim ciele występują napięcia, nierówności i rotacje. Kolejna część badania to pomiary dynamiczne przeprowadzane na rowerze podpiętym do trenażera i przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Bikefitter będzie obserwował Twoją pozycję podczas pedałowania. Po analizie uzyskanych danych przyjdzie czas na ustawienie odpowiedniej pozycji, określenia optymalnych ustawień kluczowych komponentów, w tym: wysokości, szerokości i pochylenia siodełka, wysokości i zasięgu kierownicy, rozmiaru ramy, ustawień bloków pedałów zatrzaskowych itp. Warto pamiętać, że zakres usługi i kolejność przeprowadzonych czynności może się różnić w zależności od danego specjalisty.

Z bikefittingu możesz skorzystać w sklepie stacjonarnym Sportano.pl w warszawskim Homepark Targówek. W ramach usługi nasz ekspert przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, wykona analizę budowy ciała oraz ruchomości stawów i pomoże dobrać oraz ustawić komponenty rowerowe tak, aby zapewnić Ci maksymalny komfort i wydajność jazdy. Wizytę można zarezerwować online. Szczegóły znajdziesz na: Bikefitting w Sportano.pl .

Polecane produkty