Spis treści:
Przygotowujesz się do kolejnego sezonu na starym rowerze? Masz problem z drętwiejącymi rękoma czy bólem w kręgosłupie w czasie rowerowych wycieczek? A może kupiłeś nowy jednoślad i zależy Ci na optymalnym ustawienia pod kątem startów w wyścigach? Bikefitting to profesjonalna usługa, która pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał zarówno starego, jak i nowego rower oraz zminimalizować ryzyko kontuzji.
Bikefitting to usługa pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty (zwykle fizjoterapeuty), której celem jest jak najlepsze dopasowanie ustawień rowerowych komponentów pod względem celów, poziomu zaawansowania i cechy fizycznych danego rowerzysty. W czasie wizyty, która trwa ok. 3-4 godzin, zostanie z Tobą przeprowadzony szczegółowy wywiad na tematy związane z Twoim zdrowiem (w tym dolegliwościami pojawiającymi się w trakcie i po jeździe na rowerze, urazami itp.), stażem rowerowym, obciążeniem treningowym i celami. Zostaniesz poddany też pomiarom dynamicznym (w trakcie jazdy na własnym rowerze) przy użyciu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, np.: trójwymiarowej analizie ruchu, wykorzystującej sensory ustawione na Twoim ciele i kamery do odwzorowania ruchu podczas pedałowania. Te wszystkie działania pozwolą bikefitterowi poznać Twoje bolączki i potrzeby jako rowerzysty, a w efekcie pomóc Ci dopasować ustawienia roweru tak, abyś jeździł w najbardziej komfortowej i wydajnej pozycji zarówno podczas weekendowych przejażdżek, długodystansowych wypraw rowerowych, jak i w trakcie walki o zwycięstwo w rajdzie czy triathlonie. Z uwagi na złożoność usługi, może się wydawać, że jest ona dedykowana przede wszystkim profesjonalnym kolarzom, którym zależy na wynikach. Jednak bikefitting również może być ciekawym badaniem dla zawodowca, gdyż może okazać się, że fizjoterapeuta wyłapie więcej szczegółów, które wpływają na to, że kolarz – pomimo lat doświadczeń, ma problemy z osiąganiem lepszym wyników czy jest bardziej podatny na kontuzje. Z drugiej strony, o skorzystaniu z usług eksperta w optymalizacji ustawień roweru powinny pomyśleć osoby jeżdżące na rowerze rekreacyjnie, w celach prozdrowotnych czy pasjonaci wykręcających tysiące kilometrów rocznie, którzy w trakcie jazdy lub po jej zakończeniu odczuwają dyskomfort, borykają się z drętwieniem palców rąk/stóp czy bólem w kolanach lub odcinku lędźwiowym/szyjnym kręgosłupa.
Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, jednym z powodów, dla których warto udać się o bikefittera przed sezonem rowerowym, są bolączki wynikające nie tylko z problemów zdrowotnych, ale związane z m.in.:
Dodatkowo niewłaściwe ustawienie komponentów rowerowych znajdzie odzwierciedlenie w wyższym poziomie zmęczenia nawet na prostych trasach czy brakiem osiągania satysfakcjonujących wyników. Te wskazania dotyczą zarówno osób, które rower traktują jako środek transportu, sposób na utrzymanie odpowiedniej kondycji i sylwetki, formę aktywnego spędzania czasu wolnego z rodziną czy znajomymi, jak i zawodników. Jesteś triathlonistą i praktycznie w każdym starcie masz problem z wykręcaniem dobrych czasów podczas etapu rowerowego i biegowego? Przyczyna również może leżeć po stronie kiepskiej pozycji w trakcie jazdy.
Bikefitter pomoże Ci zidentyfikować przyczyny problemów i dopasuje rower do Twoich potrzeb, parametrów i stylu jazdy oraz udzieli wskazówek na temat optymalizacji pozycji i komfortu jazdy (np. dobór wkładek ortopedycznych do butów rowerowych, rodzaj ćwiczeń wzmacniających czy rozluźniających, itp.), dzięki czemu jazda stanie się przyjemniejsza i efektywniejsza. Może też zasugerować wymianę siodełka na lepiej dopasowane do anatomii kości kulszowych, inną długość wspornika kierownicy czy system pedałów. Dodatkowo otrzymasz pisemny raport dotyczący dopasowania i najważniejszych wymiarów, który możesz wykorzystać przy ustawianiu innych rowerów w przyszłości.
Na profesjonalne dopasowanie roweru pod okiem fizjoterapeuty warto się zdecydować przy zmianie stylu jazdy czy poziomu zaawansowania, np. przesiadając się z
roweru MTB na szosowy czy przechodząc z amatorskiego ścigania się na poziom wyczynowy, co zwykle wiąże się z zakupem nowego jednośladu.Bikefitting to dobre rozwiązanie, gdy dobierasz nowy
rower szosowy , górski, rower gravel , trekkingowy czy triathlonowy i masz problemy z dopasowaniem rozmiaru ramy czy dowiedzieć się, jaka szerokość i model siodełka lub kierownicy będzie najlepszy do Twoich potrzeb. Dzięki np. interaktywnemu kalkulatorowi rowerowemu specjalista wskaże, jakie dokładnie wymiary powinien mieć Twój nowy rower. Usługa sprawdzi się, gdy chcesz precyzyjnie ustawić bloki w butach czy dokonać analizy skoku pedała, dlatego gdy kupujesz nowe obuwie lub wymieniasz blogi, bardzo ważne jest, aby były one odpowiednio wyregulowane. Dzięki temu stopa nie będzie zbytnio wysunięta do przodu lub do tyłu na pedale oraz nie będzie się układać w nienaturalnej pozycji, a Ty będziesz w stanie utrzymać odpowiedni balans między pracą prawej, a lewej stopy, zwiększysz wydajność i dynamikę jazdy i zmniejszysz ryzyko kontuzji zarówno w czasie treningu, przejażdżki czy wyścigu. Niektórzy usługodawcy nie wymagają przyjścia na wizytę z własnym jednośladem – pomiary dynamiczne są realizowane na firmowym sprzęcie.Niezależnie od tego, czy chcesz zoptymalizować stary czy nowy rower, ważne jest, aby bikefitting przeprowadził wykwalifikowany specjalista. Możesz skorzystać z profesjonalnej obsługi naszych doświadczonych ekspertów w naszym sklepie stacjonarnym w Homepark Targówek w Warszawie. Szczegóły znajdziesz na:
Bikefitting w Sportano.pl.Wybierasz się na pierwszą wizytę u fittingu? Przeczytaj nasz poradnik:
Bikefitting – jak się przygotować ?