Kask na rolki – jaki wybrać? Dobierz najlepszy kask dziecięcy, męski i damski

admin 16.05.2023 ( 19.08.2024 )

Jazda na rolkach to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu i zapewnienie sobie zdrowia oraz dobrej kondycji na długie lata. Warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo i zawsze jeździć na rolkach w kasku, ponieważ upadek na głowę, nawet przy małej prędkości może skończyć się tragicznie. Dowiedz się, jaki kask na rolki wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Głowa to jeden z najbardziej wrażliwych na uszkodzenia obszarów ludzkiego ciała. Upadek na nią jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, dlatego kask na rolki to, obok ochraniaczy, obowiązkowe akcesorium przy uprawianiu tego sportu. Nauka jazdy na rolkach nie jest trudna, ale zazwyczaj kończy się wieloma upadkami. Dlatego od samego początku należy używać kasku na rolki, nawet jeśli osoba początkująca nie rozwija wysokich prędkości. 

Kask na rolki zbudowany jest z kilku warstw oraz elementów, które mają duże znaczenie, aby właściwie spełniał swoją ochronną rolę. Posiada zewnętrzną warstwę w postaci skorupy z tworzych sztucznych, np. ABS, która zapewnia odpowiednią strukturę oraz stanowi dodatkową warstwę ochronną. W środku kask na rolki zazwyczaj jest wypełniony pianką EPS (potocznie zwaną styropianem). Warstwa ta przyjmuje na siebie siłę uderzenia, neutralizując ją i równomiernie rozkładając. Dzięki temu styropian chroni głowę przed silnym uderzeniem w jeden punkt. Znajdujące się wewnątrz kasku poduszki lub gąbki poprawiają komfort noszenia oraz pomagają dopasować go do kształtu głowy. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu kask nie będzie się przemieszczał.

Zapinane pod szyją paski pomagają stabilizować kask i utrzymują go w stałej pozycji na głowie w trakcie jazdy oraz ewentualnego upadku. Dzięki otworom wentylacyjnym, noszenie kasku na rolki jest bardziej komfortowe i chroni głowę przed przegrzaniem nawet w trakcie jazdy w bardzo upalne dni. 

Właściwe dobranie rozmiaru kasku na rolki jest niezbędne dla prawidłowego spełniania jego funkcji. Za duży kask może przemieszczać się na głowie w trakcie jazdy, a tym bardziej przesunąć się w trakcie upadku, przez to nie stanowi on właściwej ochrony dla jeżdżącego. Za mały kask będzie powodował dyskomfort w trakcie jazdy oraz nie osłoni odpowiednio głowy przy upadku.

Aby dobrać rozmiar kasku na rolki należy mierzyć głowę w miejscu, gdzie jej obwód jest największy. Można to zrobić za pomocą metra krawieckiego. Zmierz obwód głowy na wysokości około 1-2 cm nad linią brwi, tuż nad uszami. Wynik porównaj z tabelą rozmiarów danego producenta. Rozmiary zmieniają się zwykle co 2 cm. 

Kask pełni funkcję zabezpieczenia przed urazami głowy, ale należy pamiętać, że skoro jazda na rolkach ma być przyjemnością, to musi być on również wygodny. Kupując kask należy zwrócić uwagę na jego rodzaj, poziom zapewnianego bezpieczeństwa, dopasowanie, wygodę, wykorzystane technologie czy wygląd.

Bezpieczeństwo

To podstawowa funkcja kasku na rolki, dlatego nie należy kupować najtańszego modelu ogólnego przeznaczenia w supermarkecie, ponieważ często stanowi on bardziej funkcję ozdobnej czapki niż środka dającego ochronę przy groźnym upadku. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na certyfikaty. Najczęściej spotykanym certyfikatem jest CE EN 1078. Taki kask spełnia dyrektywy unijne dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zagrożeń, które należy wyeliminować dla tej grupy produktów.

Dopasowanie i wygoda 

Kask na rolki należy dobrać do kształtu oraz rozmiaru głowy. Nie może być za luźny, ponieważ nie będzie właściwie spełniał swojej funkcji ochronnej, ani zbyt ciasny, ponieważ w trakcie jazdy będzie powodował bolesny ucisk. Warto zwrócić uwagę na to, ile kask posiada otworów wentylacyjnych. Dzięki nim głowa nie będzie się pocić i przegrzewać w trakcie użytkowania. Waga kasku również ma znaczenie przy dłuższym jednorazowym użytkowaniu lub konieczności transportu przed jazdą.

Rodzaj kasku 

W kaskach na rolki wyróżniamy dwa główne rodzaje: tzw. orzeszek i typ rowerowy. Orzeszek to najczęstszy wybór rolkarzy i deskorolkarzy. Główną cechą jest ochrona jak największej powierzchni głowy, a zwłaszcza potylicy.

Technologia 

Kaski powstają w technologii IN-MOLD lub OUT-MOLD. W technologii IN-MOLD skorupa zewnętrzna i pianka absorbująca wstrząsy są połączone na stałe. Pianka jest wtryskiwana do formy, w której już znajduje się zewnętrzna skorupa z tworzywa.

Natomiast w technologii OUT-MOLD skorupa zewnętrzna i wewnętrzna nie są ze sobą trwale połączone. Zaletą tego rozwiązania jest ruchomość części plastikowej (skorupa zewnętrzna), która skutecznie rozprasza siłę uderzenia, co potem jest dodatkowo amortyzowana przez piankę. Wadą jest mniejsza trwałość skorupy zewnętrznej, która jest dość cienka i łatwo ją uszkodzić.

Wygląd

Wygląd kasku nie powinien stanowić głównego kryterium przy wyborze, jednak z pewnością będzie dodatkową zachętą do jego noszenia – zwłaszcza dla najmłodszych riderów. Dużo łatwiej będzie wyrobić w dziecku nawyk, aby pamiętało o noszeniu kasku w trakcie jazdy na rolkach, jeśli dany model będzie mu się podobać. 

Przy wyborze kasku na rolki dla dziecka przede wszystkim warto zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego jest wykonany. Kości dzieci są słabsze, a ich czaszka jest bardziej wrażliwa na urazy. Dobrym wyborem będzie kask wykonany z solidnego tworzywa ABS. 

Kask na rolki dla dziecka powinien mieć rozmiar prawidłowo dopasowany do obwodu i kształtu głowy malca. Nie należy kupować modelu w większym rozmiarze „na zapas”, żeby posłużył kilka lat, ponieważ nie zapewni mu właściwego zabezpieczenia w razie upadku. Pamiętaj, że kask z ulubionym wzorem będzie dla dziecka bardziej atrakcyjny i chętniej będzie pamiętało o jego noszeniu. Do właściwego zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie jazdy na rolkach, koniecznie należy kupić również komplet ochraniaczy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że młody rider odpowiednio chroniony podczas swoich aktywności na świeżym powietrzu.

Zarówno w trakcie jazdy na rowerze, jak i na rolkach, należy koniecznie zaopatrzyć się w kask. Kaski na rower i rolki różnią się jednak swoją budową, ze względu na różne przeznaczenie oraz to, że są w stanie wytrzymać wiele lżejszych uderzeń, dzięki wykonaniu z bardzo twardego plastiku i grubej warstwy styropianu. W trakcie jazdy na rolkach znacznie częstsze są upadki na głowę do tyłu, dlatego wyróżniają się inną konstrukcję tylnej części.

Mimo że zaleca się używanie kasków specjalnie przeznaczonych do jazdy na rolkach, lepiej mieć na głowie kask rowerowy niż żaden. Istnieją tzw. kaski uniwersalne, które są dobrym rozwiązaniem dla osób, które uprawiają różne sporty, ale wyłącznie rekreacyjnie. Nadają się one do jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Profesjonaliści powinni zdecydować się jednak na dopasowany kask do konkretnego rodzaju sportu.

Głowa to najbardziej wrażliwa część ciała, który należy chronić. Kupując kask na rolki warto również zadbać o ochraniacze. W trakcie jazdy na rolkach częste bywają kontuzje nadgarstków, kolan i łokci, które również można zabezpieczyć odpowiednimi akcesoriami. Ochraniacze do jazdy na rolkach są bardzo ważne zwłaszcza dla dzieci oraz początkujących rolkarzy, ponieważ często zdarzają się im upadki do przodu, które zwykle powodują uszkodzenie nadgarstków i kolan. Ochraniacze na kolana dają dodatkową korzyść zabezpieczając odzież podczas upadku. Więcej przeczytasz w naszym poradniku: Ochraniacze na rolki – jakie wybrać ?

Poszukując sprawdzonego kasku na rolki , który maksymalnie zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy, warto sięgać po produkty od renomowanych producentów, np. FILA, Giro, K2, Micro, Powerslide, Roces, Rollerblade czy Tempish. Bogatą ofertę modeli dedykowanych jeździe rekreacyjnej i wyczynowej o różnych wzorach, kolorach i rozmiarach odpowiednich dla dzieci i dorosłych znajdziesz na Sportano.pl.

Zaczynasz przygodę z rolkami i chcesz się nauczyć takich podstawowych manewrów, jak skręcanie, hamowanie czy bezpieczne upadanie? Przeczytaj nasz poradnik: Jazda na rolkach .

Polecane produkty