Spis treści:
Rękawiczki to niezwykle istotny element wyposażenia podczas wędrówek górskich, wspinaczki, via ferraty czy skiturów. Zapewniają ochronę przed chłodem, wilgocią oraz uszkodzeniami delikatnej skóry dłoni. Jednocześnie przyczyniają się do komfortu i efektywności podczas wypraw w trudnych warunkach lub zimą. Chcesz znaleźć idealne rękawiczki trekkingowe? Nasz poradnik podpowie Ci, na co zwracać uwagę wybierając rękawiczki w góry. Sprawdź, jak dokonać właściwego wyboru, aby zapewnić sobie wysoką funkcjonalność podczas aktywności na świeżym powietrzu w okresie przejściowym i w zimie.
O ile zimą staramy się utrzymać ciepłe dłonie przez cały czas wędrówki górskimi szlakami, o tyle w okresie jesiennym czy wczesną wiosną, są one jednym z najczęściej zaniedbywanych obszarów ciała. Tymczasem mokre czy wychłodzone przez zimne podmuchy powietrza palce nie będą w stanie poradzić sobie np. z dopięciem zamka w kurtce, regulacją kijków trekkingowych, zawiązaniem sznurowadeł, odkręceniem nakrętki z butelki z wodą czy sprawdzeniem poprawności trasy w nawigacji GPS lub na smartfonie. A to nie tylko będzie potęgować dyskomfort w trakcie wędrówki. Może też być przyczyną popełniania błędów na szlaku. Może też prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, np. odmrożeń czy hipotermii (więcej we wpisie:
Wychłodzenie organizmu ).Jakie zatem
rękawiczki do trekkingu sprawdzą się najlepiej? Softshellowe, cienkie typu liner, z membraną, a może zimowe łapawice? Duży wpływ na wybór konkretnego rodzaju ma forma aktywności fizycznej, temperatura, warunki pogodowe i osobiste preferencje.To cienkie i bardzo lekkie rękawiczki wykonane z oddychających materiałów, takich jak polar, wełna merino, jedwab czy specjalne tkaniny syntetyczne. Rękawiczki typu liner pomagają w utrzymaniu komfortu termicznego, odprowadzając wilgoć z dłoni, co jest istotne podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Ten rodzaj rękawiczek w góry jest wygodny i nie ogranicza ruchów dłoni. Możesz je nosić:
Sprawdzą się w przypadku aktywności wymagających precyzji i częstej manipulacji sprzętem turystycznym czy trekkingowym, np. w trakcie wspinaczki skałkowej. Są również odpowiednie na wiosenne i letnie wędrówki, do biegania czy innych aktywności na świeżym powietrzu. Mogą również pomóc w minimalnej ochronie dłoni przed otarciami i drobnymi uszkodzeniami. Wielu producentów oferuje modele z przewodzącymi włóknami na opuszkach palców, co pozwala na obsługę ekranów dotykowych bez konieczności zdejmowania rękawiczek. Ze względu na swoją lekkość i elastyczność, rękawiczki typu liner można łatwo zakładać i zdejmować. Docenisz to, gdy niezbędna będzie precyzja lub manipulacja sprzętem.
Rękawice softshellowe są uniwersalnym wyborem do aktywności fizycznych na świeżym powietrzu w umiarkowanych warunkach pogodowych. Sprawdzą się w trakcie wędrówki, biegania, jazdy na rowerze, wspinaczki itp. Elastyczny i lekki softshell łączy w sobie właściwości wiatroszczelności i oddychalności. Dzięki temu zapewnia ochronę przed wiatrem, a jednocześnie pozwala na przepływ powietrza i sprawnie odprowadza wilgoć z dłoni. Przez to pozostają one suche. Rękawice softshellowe zapewniają umiarkowaną izolację termiczną. Chociaż nie są przeznaczone do bardzo zimnych warunków, to są wystarczająco ciepłe na wiosnę, jesień i chłodniejsze dni w lecie. Dobrze chronią też przed lekkimi opadami deszczu lub śniegu.
Główną cechą rękawiczek docieplających jest ich zdolność do utrzymania ciepła. Zazwyczaj posiadają warstwę izolacyjną wykonaną z materiałów takich jak puch, wełna, syntetyczne włókna termiczne lub mieszanki tych materiałów. Izolacja termiczna pomaga zatrzymać ciepło wydzielane przez ciało i chroni dłonie przed zimnem. Niektóre rękawiczki docieplające posiadają dodatkową warstwę wodoodporną lub wiatroszczelną. To sprawia, że są bardziej wszechstronne i chronią przed opadami deszczu, śniegu lub wiatrem. Rękawiczki docieplające zazwyczaj są wygodne i dobrze dopasowane, co pozwala na swobodę ruchów dłoni. To idealne rozwiązanie do różnych aktywności zimowych, takich jak narciarstwo, snowboard, wędrówki w górach, spacer zimą czy inne formy wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu.
Rękawice z membraną wyposażone są w wodoodporną i oddychającą membranę (np. Gore-Tex® windstopper), która zapewnia ochronę przed wilgocią i wiatrem, jednocześnie umożliwiając odprowadzanie wilgoci z dłoni. Zewnętrzna warstwa zwykle wykonana jest z softshellu, nylonu, poliestru lub innych technicznych tkanin. Niektóre rękawice membranowe posiadają również dodatkową warstwę izolacyjną, która pomaga w utrzymaniu ciepła w chłodniejszych warunkach oraz zapięcia na nadgarstkach lub ściągacze, które pozwalają na lepsze dopasowanie i zabezpieczenie przed dostawaniem się zimnego powietrza lub wilgoci. Modele z membraną są odpowiednie do wielu aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, narciarstwo, wspinaczka czy jazda na rowerze, zwłaszcza w trudniejszych warunkach pogodowych.
Rękawice na via ferraty to specjalnie zaprojektowane rękawice do używania podczas wspinaczki na górskich trasach wspinaczkowych wymagających używania lin oraz pokonywania najcięższych odcinków przy pomocy stałych elementów ze stali (np. mostków, drabinek itp.). Mają za zadanie chronić dłonie przed otarciami, o skały, metalowe uchwyty itp. Zazwyczaj posiadają wzmocnienia na dłoniach i palcach, które zwiększają odporność na ścieranie. Minimalistyczny design pozwala wspinaczowi na dokładne czucie skał i pewność chwytu. Palce w tym rodzaju rękawic w góry są zazwyczaj wyprofilowane, aby ułatwić manipulację linami i uchwytami. Rękawice na via ferraty mogą mieć właściwości oddychające, aby uniknąć pocenia się dłoni podczas intensywnej aktywności. Zwykle są odporne na warunki pogodowe i działanie wilgoci, co jest ważne w górach, gdzie pogoda może się szybko zmieniać, a także lekkie i wygodne, aby umożliwiać komfortowe noszenie przez dłuższy czas podczas wymagającej wspinaczki.
Rękawiczki skiturowe, zwane również
rękawicami narciarskimi do skitouringu, są specjalnie zaprojektowane dla narciarzy skitourowych. Najczęściej są wyposażone w membrany wodoodporne, które chronią przed wilgocią spowodowaną śniegiem, deszczem lub topniejącym śniegiem. Jednocześnie membrany pozwalają na odprowadzanie wilgoci z dłoni, co jest ważne podczas intensywnego skitouringu. Rękawice te często posiadają izolację termiczną, która utrzymuje ciepło dłoni w zimnych warunkach górskich. Z uwagi na specyfikę jazdy na nartach skiturowych, rękawice te są zazwyczaj wzmocnione w obszarach narażonych na większe zużycie, takie jak dłonie i palce. Ich konstrukcja zapewnia też zachowanie pewnego chwytu w trakcie manipulowania sprzętem narciarskim, takim jak foki (skórki), klamry czy kijki narciarskie. Często rękawice na skitoury są minimalistyczne i lekkie, co gwarantuje dużą swobodę ruchów dłoni. Minimalistyczny design pozwala narciarzom na dokładne czucie narciarskiego sprzętu i terenu.Łapawice na zimę są niezbędne do zapewnienia ciepła i ochrony w ekstremalnie niskich temperaturach. Zwykle posiadają dwuwarstwową konstrukcję. Wewnętrzna warstwa stanowi ocieplinę, a zewnętrzna warstwa chroni przed wilgocią i wiatrem. To zapewnia efektywną ochronę przed zimnem i utratą ciepła. W niektórych modelach łapawic zewnętrzna warstwa jest dodatkowo wodoodporna lub posiada impregnację, co chroni przed wilgocią spowodowaną opadami śniegu lub kontaktem z mokrymi powierzchniami. Zimowe łapawice są znacznie większe od standardowych rękawic.
Rękawice trekkingowe różnią się znacznie pod względem oferowanego ciepła, ochrony i zapewniania zręczności oraz pewności chwytów, dlatego w pierwszej kolejności należy rozważyć, do czego będą używane. Oprócz odpowiedniego rodzaju dopasowanego do aktywności outdoorowej i warunków pogodowych oraz terenowych, wybierając rękawiczki trekkingowe zwróć uwagę na takie kwestie, jak: krój, materiał, obecność ocieplin i membran, długość mankietów oraz rozmiar. Rękawiczki w góry powinny być też lekkie i wygodne w przenoszeniu, tak abyś zawsze mógł je mieć w zasięgu ręki, np. w kieszeni kurtki czy w górnej lub bocznej kieszeni
plecaka turystycznego . Rękawice trekkingowe mają gwarantować dobrą sprawność manualną, aby zmniejszyć liczbę sytuacji, w których operowanie zamkami w plecaku czy kurtce, sznurowanie butów i inne tego typu przypadki będą się wiązać z koniecznością ich zdejmowania. Ważne są też szwy, zwłaszcza wokół palców. Powinny być minimalne i podklejane, aby zapewniać dłoni komfort noszenia, także podczas korzystanie ze sprzętu trekkingowego.Z uwagi na krój wyróżniamy rękawiczki trekkingowe:
Wybór kroju rękawiczek trekkingowych zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli potrzebujesz precyzji i pełnej kontroli, pięciopalczaste lub trójpalczaste rękawiczki mogą być najlepszym wyborem. W ekstremalnych warunkach, przy wysokiej wrażliwości na zimno i w trakcie aktywności nie wymagających intensywnej pracy rąk najlepsze będą łapawice.
W cieplejsze dni lepszym wyborem okażą się konstrukcje bez palców, które zapewniają doskonałą wentylację, co pomaga uniknąć nadmiernego pocenia się dłoni. Ponadto doskonale sprawdzą się przy konieczności manewrowania czy operowania małymi przedmiotami. Mankament? Nie dają tak dużej ochrony przed uderzeniami i zadrapaniami, jak rękawiczki z pełnymi palcami, które pozwalają uniknąć wychłodzenia.
Do produkcji zewnętrznej powłoki rękawic w góry używa się wełnę, softshell, nylon czy polar. Jeśli chcesz, aby Twoje dłonie pozostały suche i ciepłe, potrzebujesz wodoodpornej, trwałej, a jednocześnie oddychającej membrany typu Gore-Tex®, Windstopper, BDry™, Omni-Tech™, itp. Podczas wspinaczki, pracy z linami i ostrymi przedmiotami lub korzystania z kijków trekkingowych możesz rozważyć używanie rękawiczek z wzmocnieniami na dłoniach (z Kevlaru, Cordury czy skóry). Dodatek silikonowej powłoki zmniejszy ryzyko ślizgania się dłoni. Praktycznym rozwiązaniem są wspomniane już dedykowane panele, które umożliwiają obsługę ekranu dotykowego bez konieczności zdejmowania rękawiczek. Niektóre modele np. do skiturów mają na kciuku kawałek miękkiego zamszu do czyszczenia gogli.
Jeśli planujesz wędrówki w chłodniejszych warunkach, zwróć uwagę na poziom izolacji termicznej. Rękawiczki trekkingowe ocieplane, z izolacją z puchu naturalnego, puchu syntetycznego (np. PrimaLoft®), wełny lub innych materiałów, będą zapewniać ciepło w niższych temperaturach. Rękawice zimowe mają zazwyczaj syntetyczne wypełnienie, podczas gdy lżejsze rękawice są wykonane z polaru lub wełny, które nawet jeśli zmokną, nadal zachowują ciepło.
Podszewka jest ważną częścią rękawic trekkingowych, ponieważ jest to materiał bezpośrednio stykający się ze skórą. Ważne, aby sprawnie odprowadzała wilgoć ze skóry, zapobiegała utracie ciepła i utrzymywała ręce w suchości.
Rękawiczki trekkingowe wyposażone w mankiety zapinane na rzep dobrze ograniczają ilość zimna przedostającego się do wnętrza, jednak ich zakładanie i zdejmowanie może zajmować więcej czasu niż modeli ze ściągaczami. Jednak te drugie w mniejszym stopniu chronią przed brudem i zanieczyszczeniami dostającym się do ich wnętrza. Jeśli chodzi o długość mankietów w rękawiczkach w góry to dłuższe modele są przeznaczone do noszenia na rękawie, przez co gwarantują lepsze zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem, śniegiem czy brudem. Niedogodnością jest ich większa objętość, która w sytuacjach technicznych może przeszkadzać. Natomiast rękawiczki z krótszym mankietem zajmują mniej miejsca i dają dłoniom więcej swobody ruchów. Oferują jednak mniejszą ochronę. Ostateczny wybór znów sprowadza się do indywidualnych potrzeb i formy wysiłku na świeżym powietrzu.
Zwróć uwagę również na obecność smyczy lub klipsów, które zmniejszą ryzyko zgubienia czy przypadkowego porwania rękawiczek przez mocny wiatr, a także pozwalają zawiesić je na dowolnym pasku plecaka.
Rozmiar rękawiczek w góry ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciepła i komfortu dłoni, jak również zachowania precyzji i pewności chwytu. Ponieważ rozmiary u producentów mogą nieznacznie się różnić, warto zmierzyć dłoń miarką krawiecką w najszerszym miejscu (bez kciuka) i porównać wynik z konkretną tabelą rozmiarów. Prawidłowo dobrane rękawice są niezbędne, aby uniknąć otarć i dyskomfortu podczas długich wędrówek czy wspinaczki. Za duże rękawice trekkingowe będą ograniczać zwinność ruchów, z kolei zbyt ciasne, mogą negatywnie wpływać na krążenie krwi, co w ekstremalnych sytuacjach może nawet prowadzić do odmrożeń.
Warstwowy system ubierania to skuteczny sposób na utrzymanie ciepła i komfortu w różnych warunkach atmosferycznych, który obejmuje również dłonie. Dzięki niemu możesz dobrać rodzaj rękawiczek i ilość warstw do bieżących potrzeb, chroniąc dłonie przed zimnem, wilgocią i wiatrem.
Jak zastosować ubiór na cebulkę w przypadku rąk? Rozpocznij od warstwy bazowej, czyli cienkich rękawiczek wykonanych z oddychających materiałów. Ich zadaniem jest utrzymanie suchych dłoni i zapewnienie komfortu termicznego. Rękawiczki typu liner można nosić samodzielnie w cieplejszych warunkach lub jako pierwszą warstwę w systemie warstwowym w chłodniejsze dni. W zimnych warunkach dodaj warstwę izolacyjną w postaci rękawiczek docieplających, które zapewniają izolację termiczną. Wybierz modele ocieplane, które mają izolację z puchu, wełny lub syntetycznych materiałów termicznych. Warstwa ochronna to rękawiczki zewnętrzne, które zabezpieczają przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr. Te rękawiczki powinny być wytrzymałe i wodoodporne, dlatego warto sięgnąć po modele wyposażone w membranę typu Gore-Tex® lub inne materiały zapewniające ochronę przed wilgocią i wiatrem.
Rękawiczki trekkingowe są nieocenionym elementem wyposażenia podczas aktywności na świeżym powietrzu, szczególnie w warunkach, gdzie warstwowy system ubierania jest kluczowy dla zachowania komfortu termicznego i ochrony przed zimnem. Wybór odpowiednich rękawiczek w góry zależy od rodzaju aktywności, temperatury, warunków pogodowych i osobistych preferencji. Na Sportano.pl znajdziesz bogaty wybór funkcjonalnych i wysokiej jakości damskich, męskich i dziecięcych rękawiczek trekkingowych od uznanych producentów odzieży outdoorowej, takich jak: Salewa, Black Diamond, The North Face, Smartwool, Columbia, Jack Wolfskin, LEKI, Mammut czy Viking.