Góry z psem – jak się przygotować, gdzie jechać, co zabrać? 

Łukasz Czubak 26.09.2023 ( 19.02.2025 )

Wyprawa w góry z psem może dostarczyć wielu niezapomnianych chwil, ale żeby taka aktywność dawała radość obydwu stronom, trzeba ją mądrze zaplanować. Przeczytaj, o czym warto pamiętać, gdy ruszasz na szlak wspólnie ze swoim czworonogiem.  

Tak samo jak do wyjścia w góry z dzieckiem, czy z osobą, która dopiero zaczyna górską przygodę, do wycieczki z psem należy się odpowiednio przygotować. Jeszcze przed zaplanowaniem szlaku, musisz pamiętać o kluczowych elementach, które determinują rodzaj wycieczki i zasady postępowania w trakcie wędrówki. Od teraz nie wędrujesz sam/a, lecz z żywą istotą, która polega na Twoim doświadczeniu i przygotowaniu.

Pies nie rozumie po co i gdzie idziecie, nie możesz mu wytłumaczyć, ile kilometrów zostało do końca szlaku, albo, że wkrótce czeka na niego przystanek w schronisku. Zabierasz psa w góry? Dobieraj trasę pod kątem możliwości pupila, nie pod swoje ambicje i oczekiwania.

Pies w górach oznacza jedno – musisz mocniej skoncentrować się na bezpieczeństwie
. Niezależnie od tego, czy Twój czworonóg wędruje na smyczy czy swobodnie, pamiętaj, że w czasie wędrówki w górach może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Dzikie zwierzę na szlaku, inny pies, turysta, burza, albo skarpa przy drodze – to zdarzenia, które powinny zwiększyć Twoją czujność. W takich przypadkach łatwo o niekontrolowane pociągnięcie smyczy, wyrwanie się zwierzęcia, albo o jego agresywne zachowanie.

Zabierasz psa w góry? Pamiętaj, że wokół są też inni turyści. Niektórzy z nich będą entuzjastycznie reagować na czworonoga, inni mogą się go bać lub po prostu nie tolerować. W obu sytuacjach to Ty jesteś odpowiedzialny/a za to, co wydarzy się dalej.

I wreszcie ostatni czynnik – dzika przyroda. Pamiętaj, że z psem nie możesz wejść wszędzie. Musisz uwzględnić uwarunkowania prawne związane z ochroną przyrody, a także kwestie bezpieczeństwa i możliwości fizyczne swojego pupila. 

Wyprawę w góry z psem warto poprzedzić chłodnym osądem. W pierwszej kolejności zastanów się, gdzie w ogóle możesz z czworonogiem wędrować. Większość polskich parków narodowych dyktuje pewne ograniczenia. Bywa, że i schroniska górskie nie chcą przenocować lub w ogóle przyjmować czworonogów. Dlatego generalną zasadą powinien być dobór szlaku, według następującego schematu.

Wybieraj szlaki jak najmniej zatłoczone, poza topowymi lokalizacjami 

Tatry i Karkonosze z pewnością należą do jednych z najbardziej malowniczych gór w Polsce. Jednak wybierając się w góry z psem, szukaj raczej szlaków, które leżą poza najbardziej znanymi lokacjami, gdzie nie będziesz musiał/a przez większość wycieczki kontrolować swojego pupila i denerwować się, np. stojąc w kolejce do zatłoczonego bufetu w schronisku. Mniej uczęszczane szlaki będą najlepszą opcją, szczególnie w przypadku psów reaktywnych, które nie potrafią obojętnie przejść obok człowieka. Z tej przyczyny – w szczycie sezonu – odradzamy też najpopularniejsze szlaki w Beskidzie Śląskim.

Beskid Żywiecki, Mały, Niski, Wyspowy, Sądecki, a nawet Bieszczady i Gorce poza obszarem Parków Narodowych, to idealne tereny, gdzie złapiecie trochę odpowiedniej przestrzeni. Z kolei w Sudetach do wędrówek z czworonogiem idealnie nadają się Góry Sowie, Złote, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika czy Góry Izerskie. Unikaj natomiast Gór Stołowych w najpopularniejszych partiach „skalnych miast”.

Dobrym pomysłem będą także niższe pasma oraz pogórza, które są atrakcyjne pod kątem widokowym i przyrodniczym, a w których nie ma dużego ruchu turystycznego. Tu warto wymienić chociażby: Pogórze Przemyskie, Góry Sanocko-Turczańskie, czy Góry Świętokrzyskie (poza okolicą Łysej Góry).

Wybierając się na wyprawę w góry z psem, zachowaj także zwiększoną czujność przy schroniskach i przysiółkach górskich. Górale oraz gospodarze schronisk często posiadają własne psy – np. w typie owczarków podhalańskich czy berneńskich psów pasterskich, które mogą nerwowo reagować na inne czworonogi i obcych.

Problematyczne mogą być szlaki przebiegające w pobliżu granicy państwa. Jeśli decydujesz się na taką wędrówkę, nie zapomnij o psim paszporcie i zadbaj o to, by pupil nie przeszedł niepotrzebnie na drugą stronę. O ile w Czechach, na Słowacji czy w Niemczech sytuacja nie powinna rodzić dodatkowego zagrożenia, o tyle przejście psa na terytorium Ukrainy, może przysporzyć Ci dodatkowych zmartwień.

Góry z psem – zrezygnuj ze skał i nadmiernej ekspozycji

Dla większości psów góry bywają naturalną przestrzenią do zabawy i porządnego wybiegania. Ale niezobowiązująca wycieczka może szybko zmienić się w nerwówkę i stres, gdy nagle okaże się, że musisz pokonać z psem wąską skalną półkę, drabinkę albo wspiąć się po łańcuchach. I będzie to stres nie tylko dla Ciebie, ale także dla zwierzęcia.

Jeśli planujesz wyjście w góry z psem, unikaj trudnych technicznych szlaków, na których musisz liczyć się z pokonywaniem przepaści, chodzeniem po skalistej grani z dużą ekspozycją i używaniem rąk do wsparcia się w trakcie wędrówki (tzw. scrambling). Szukaj raczej szlaków, które leżą na wysokości nieprzekraczającej poziomu tatrzańskich hal, czyli do ok. 2200 – 2300 m n.p.m. Unikaj także gór i pasm, w których wędruje się w mocno skalistym terenie. Przykładem mogą być np. wspomniane wcześniej Góry Stołowe, a po słowackiej stronie słynące z malowniczych przejść wąwozami: Janosikowe Diery na Małej Fatrze, Słowacki Raj oraz wąwozy w Górach Choczańskich.

Ograniczeniem dla wędrówek z psem – szczególnie, jeśli pozwalasz mu w górach biegać swobodnie – mogą być także rwące strumienie czy tereny bagniste i podmokłe. Ty z pełną świadomością zachowasz w takich miejscach ostrożność, pies, który mocno kieruje się węchem i ciekawością, może ocenić sytuację zgoła inaczej. 

Jeśli nie masz rozeznania w poszczególnych pasmach, to każde wyjście z psem w góry powinno być poprzedzone dogłębną lekturą mapy i analizą tego, czy na zaplanowanej trasie nie ma miejsc oznaczonych jako via ferraty, skały czy szlaki o jednokierunkowym ruchu turystycznym.

Unikaj miejsc prawnie chronionych

Każdy park inaczej reguluje dostęp turystów z psami, czasami wykluczając wędrówki z czworonogiem w całości, czasami tylko na wybranych odcinkach. Pamiętaj, że w górach znajdują się także rezerwaty, które również rządzą się własnymi prawami. Gdy wybierasz się w takie miejsce, zawsze dokładnie sprawdź potencjalne ograniczenia dotyczące wycieczek z psem. Na obszarach prawnie chronionych może obowiązywać nakaz trzymania pupila na smyczy. Konieczne jest też zwiększenie czujności.

Dopasuj szlak do charakteru i rasy Twojego psa – Ty znasz go najlepiej

To Ty wiesz najlepiej, jak zachowuje się Twój pupil na dłuższych spacerach i ile średnio trwają wspólne wędrówki. Mały pies w górach to coś zupełnie innego niż, przykładowo, wielki berneńczyk. Niektóre czworonogi lubią wodę, inne jej nie tolerują. Jedne dobrze znoszą wchodzenie pod górę, ale na przykład jamniki będą miały z tym problem. Fizjonomia Twojego czworonoga powinna mieć decydujące znaczenie przy wyborze szlaku. Na początek nie wybieraj tras dłuższych niż 5-10 km. To pozwoli zorientować się, czy Twój pies w górach czuje się dobrze. Wówczas będziesz mógł/mogła jeszcze lepiej zaplanować kolejne wyjścia.

Jeśli przed Tobą wyprawa w góry z psem, musisz nieco skorygować listę rzeczy, które zwykle zabierasz na szlak. Co na pewno musi się na niej znaleźć? Oto kilka porad dotyczących ekwipunku na taką wycieczkę.

Jaka smycz dla psa w góry?

Ze smyczą jest trochę tak, jak z plecakiem u człowieka. Wygoda, dopasowanie  i funkcjonalność są na pierwszym miejscu. Pies ma odczuwać komfort w trakcie długiej wędrówki, a Ty musisz go w pełni kontrolować. 

Obroża? Zrezygnuj z niej. Będzie tylko ciągnąć i przeszkadzać, zarówno Tobie, jak i pupilowi. Szelki to absolutne minimum. Idealnie sprawdzi się smycz trekkingowa, przystosowana stricte do sportów outdoorowych. Jej długość może wynosić od 5 do nawet 20 metrów, co zapewnia dużą swobodę i zwiększony zakres ruchów. Taki produkt zazwyczaj wykonuje się z solidnych materiałów, więc linka będzie bardziej odporna na zniszczenia czy wilgoć. 

Jeśli planujesz połączyć chodzenie z cyklicznymi przystankami przy akwenach, zaopatrz się w doskonałej jakości kamizelkę asekuracyjną, taką jak Jetpilot Dog Vest , która dostępna jest w sklepie Sportano.pl

Góry z psem: co zabrać dla czworonoga? 

Jeśli planujesz wyjście z psem w góry, podstawowa zasada brzmi: im bardziej samowystarczalni jesteście, tym lepiej. Pamiętaj, że schroniska mogą być zamknięte, że nie każdy pies napije się wody ze strumienia, a wędrówka może wydłużyć się na tyle, że przyda się dodatkowa przekąska, która pozwoli czworonogowi na uzupełnienie kalorii. 

Poniższa lista to absolutne must have, jeśli myślisz o chodzeniu po górach z psem:

  • podróżna miska – najlepiej składana i wykonana z silikonowej masy (zajmuje mniej miejsca w plecaku i niewiele waży);
  • przekąski dla psa – przydają się nie tylko w sytuacji, gdy trzeba dodać mu energii, ale także wtedy, jak musisz czymś przyciągnąć jego uwagę;
  • karma dzień/noc – jeżeli zakładasz nocleg w górach;
  • zapas wody;
  • ulubiona zabawka psa – pozwoli Ci odetchnąć na postoju i/lub podczas pobytu w schronisku.

Choć lista jest krótka, to psie akcesoria zwiększają wagę plecaka turystycznego , ograniczając jednocześnie przestrzeń na Twój ekwipunek. Musisz wziąć to pod uwagę, planując rodzaj wycieczki i jej długość.

Nie możesz też zapominać o najważniejszym, czyli o zdrowiu swojego podopiecznego. Podczas górskich wędrówek jest ono szczególnie narażone na szwank. Pamiętaj, że Twojego czworonoga czeka spory wysiłek, a w trudnym terenie rośnie ryzyko nabawienia się kontuzji. Do tego wraz z kolejnymi metrami przewyższenia klimat będzie bardziej surowy. Gdy przez dłuższy czas przebywacie na łonie natury, Twój pies w większym stopniu narażony jest na kontakt z insektami czy dziką zwierzyną. Czekają na niego też pokusy, które mogą skutkować dolegliwościami układu pokarmowego.

Kleszcze

W trakcie górskich wędrówek z psem, zagrożenie ze strony pajęczaków nie jest specjalnie większe niż podczas spacerów po podmiejskiej łące czy aktywności w ogrodzie. Dużo tras prowadzi otwartymi duktami, po wydeptanych i niepozarastanych ścieżkach. Zdarzają się jednak szlaki, gdzie będziesz przedzierać się przez chaszcze albo miejsca, w których bytują owce czy dzikie zwierzęta (w takich punktach lepiej trzymać psa na smyczy). 

O ile Ty zaraz po przejściu takiego odcinka możesz przejrzeć swoje ubranie i skórę, o tyle z psem będzie zdecydowanie trudniej. Dlatego zabezpieczenie czworonoga przed kleszczami i pasożytami (truchła zwierząt na szlaku albo picie wody z brudnej kałuży mogą zwiększać ryzyko pojawienia się niepożądanych gości) to podstawa. Przed wyprawą użyj specjalnego płynu, skorzystaj z tabletek lub załóż psu obrożę przeciw insektom. Miej też w pogotowiu jakiś przyrząd do wyciągania kleszczy.

Pogoda i temperatura

Ruszając z psem w góry, zawsze bierz pod uwagę warunki pogodowe. O ile deszcz to nie problem (choć u psów z długą sierścią może powodować dyskomfort), to już oblodzone szlaki mogą okazać się niebezpieczne i mało komfortowe do wędrówek z czworonogiem. 

Pies w górach zimą to dobry pomysł tylko wtedy, jeśli szlak jest przetarty i gdy wiesz, że nic nie odetnie Wam drogi powrotu, a Twój psiak nie będzie musiał na długim odcinku walczyć z zaspami. Temperatura poniżej zera i wychładzający wiatr to kolejne czynniki, które mogą sprawić, że czworonóg szybciej opadnie z sił i będzie odczuwał trudy wędrówki. Nie wspominając już o tym, że w takich warunkach ściąganie rękawiczek, poprawianie smyczy czy postój z psem to sytuacje niekomfortowe także dla Ciebie. Są psy, które wprost kochają śnieg i doskonale się w nim bawią. Dla innych przejście oblodzonej kałuży wiąże się ze sporym stresem. W przypadku zimowej wędrówki z psem ocena ryzyka i potencjalnych zagrożeń należy w pełni do Ciebie.

Zresztą ta zasada dotyczy także temperatur na plusie. Nadmierny upał i ekspozycja na słońce to czynniki, które mogą zmęczyć każdego psa. A już szczególnie rasy zimnolubne, takie jak: husky, alaskan czy kaukaz. W przypadku dużych upałów dodatkowy zapas wody może nie wystarczyć, by szczęśliwie wrócić z wycieczki. Jeśli planujesz górską wyprawę z psem latem, wybieraj krótsze szlaki, prowadzące w zacienionych miejscach i ruszaj na spacer z samego rana lub popołudniu.

Psia apteczka 

Bywa, że na szlaku pies zje kawałek padliny lub po prostu się czymś zestresuje. W takich przypadkach lepiej mieć ze sobą standardowe leki przeciwbiegunkowe oraz przeciwbólowe. Dobrze jest też wyposażyć się w preparat odkażający na nieprzewidziane otarcia lub drobne skaleczenia.

Jeśli górskie spacery z psem trochę Ci spowszednieją i będziesz chciał/a poczuć dreszczyk emocji, możesz pomyśleć o dogtrekkingu. Na czym konkretnie polega ten sport? Co musisz mieć, żeby zacząć i jak przygotować się do zawodów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule o dogtrekkingu .

Polecane produkty