Podciąganie na drążku  – efekty, jakie mięśnie pracują, prawidłowa technika. Jak zacząć ćwiczyć na drążku?

Sylwia Stwora-Petela 02.02.2024 ( 31.10.2024 )

Podciąganie na drążku na pierwszy rzut oka może wydawać się wymagającym ćwiczeniem. Jednak efektywność w budowaniu siły i wytrzymałości mięśniowej, a także kształtowaniu sylwetki sprawia, że warto dodać je do swoich treningów. W tym poradniku omówimy korzyści płynące z podciągania, rodzaje chwytów na drążku, prawidłową technikę oraz jakie są powszechne błędy, które mogą utrudnić osiągnięcie celów. Podpowiemy też, jak skutecznie i bezpiecznie zacząć treningi na drążku.

Podciąganie na drążku , inaczej pull-ups, to kompleksowe ćwiczenie siłowe, które angażuje wiele grup mięśni jednocześnie, co czyni je skutecznym elementem treningu ogólnorozwojowego. Największą pracę wykonują mięśnie pleców (najszerszy grzbietu, czworoboczny), obręcz barkowa, dwugłowy ramienia (biceps) oraz proste i skośne mięśnie brzucha. W mniejszym stopniu, ale nadal zaangażowane są prostowniki grzbietu (pomagają w unoszeniu ciała i utrzymaniu stabilnej pozycji) oraz mięśnie klatki piersiowej, zwłaszcza ich górna część.

Różne warianty chwytów i sposoby wykonywania podciągań mogą dodatkowo bardziej akcentować pracę partii mięśniowych w określonym stopniu. Podczas podciągania na drążku podchwytem (wnętrze dłoni skierowane do Ciebie, kciuki na zewnątrz) angażowane są mięśnie w następującej kolejności:

  • dwugłowy ramienia,
  • najszerszy grzbietu,
  • obręcz barkowa,
  • górna część mięśnia czworobocznego (kaptury),
  • prosty brzucha,
  • pośladkowy wielki.

Wykonując podciągania na drążku nachwytem (kciuki do siebie, wnętrze dłoni do zewnątrz) główną rolę odgrywają po kolei:

  • najszerszy grzbietu,
  • obręcz barkowa,
  • proste brzucha,
  • czworoboczny,
  • skośne brzucha,
  • dwugłowy ramienia.

Podciąganie na drążku to ćwiczenie z obciążeniem masy ciała, które wykonywanie systematycznie skutecznie poprawia siłę i wytrzymałość mięśni pleców, barków oraz ramion, a także doskonale wspomaga budowę wyrzeźbionej sylwetki.

Aby utrzymać stabilną pozycję ciała podczas podciągania, do pracy włączają się mięśnie rdzenia, co przyczynia się do ich wzmacniania, a także korzystnie wpływa na poprawę postawy i pomaga złagodzić ból pleców. Poprawie ulega też mobilność barków, co korzystanie wpłynie na wyniki w innych ćwiczeniach, np. wyciskaniu sztangi (overhead press), itp.

Systematyczne wykonywanie podciągnięć oddziałuje pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego. Kolejna zaleta to podkręcenie metabolizmu, spalanie sporej ilości kalorii i wsparcie redukcji tkanki tłuszczowej. Podciąganie to ćwiczenie złożone (wielostawowe), przez co spala więcej kalorii niż ćwiczenia izolowane typu uginanie przedramion.

Uwzględniając podciąganie w planie treningowym, zobaczysz poprawę siły chwytu, co przyda się przy takich aktywnościach sportowych, jak wspinaczka skałkowa, tenis czy sztuki walki. Mocny chwyt pozwoli lepiej stabilizować ruchy dłoni i nadgarstka, a to zmniejszy ryzyko nadwyrężeń stawów lub urazów podczas różnych dyscyplinach sportowych. Podciąganie imituje naturalne ruchy, które mogą być przydatne także w codziennym życiu, podczas takich czynności, jak: podnoszenie się, wspinanie się, noszenie toreb z zakupami czy nawet odkręcanie słoików.

Aby osiągnąć maksymalne korzyści z podciągania na drążku, ważne jest, aby wykonywać je poprawnie, kontrolować ruchy i stopniowo zwiększać trudność treningu. Wprowadzenie wielu wariantów podciągań i korzystanie z różnych chwytów może dodatkowo urozmaicić trening oraz przyczynić się do bardziej kompleksowego rozwoju mięśni.

Oto kilka głównych rodzajów chwytów na drążku, które pozwalają na wiele wariantów treningu i angażują różne grupy mięśni:

  • nachwyt – najbardziej klasyczny chwyt używany w podciąganiu. Dłonie w nachwycie są skierowane wierzchem w Twoją stronę, a kciukami do siebie. To doskonały wariant, gdy chcesz wzmocnić przede wszystkim mięśnie grzbietu. Używaj nachwytu, jeśli zależy Ci na osiągnięciu sylwetki typu V;
  • podchwyt –  często stosowany przez początkujących. W podchwycie dłonie są skierowane wnętrzem w stronę twarzy, a kciukami do zewnątrz. W ten sposób powinieneś się podciągać, jeśli zależy ci na poprawie siły i wyglądu bicepsów oraz mięśni przedramienia;
  • chwyt neutralny – dłonie skierowane są do sobie (na dwóch uchwytach ułożonych równolegle do siebie), przez co uzyskujesz pośredni chwyt między podchwytem a nachwytem;
  • chwyt szeroki – dłonie są ustawione na drążku szerzej niż szerokość barków;
  • chwyt wąski – dłonie są zbliżone do siebie. Ten chwyt bardziej angażuje mięśnie ramion i często jest używany do akcentowania pracę mięśni bicepsa;
  • chwyt mieszany – w tym chwycie jedna dłoń trzyma drążek podchwytem, a druga nachwytem. Ten chwyt może pomóc w zwiększeniu stabilności i siły podczas podciągań;
  • chwyt jednorącz – wersja zaawansowana podciągania. Drążek trzymasz jedną ręką, druga może być oparta o klatkę piersiową.

Stosowanie różnych chwytów w treningu podciągania zapobiega monotonii i wspomaga ogólny rozwój siły. Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią technikę wykonania podciągań, niezależnie od używanego chwytu. Pozwoli to uniknąć kontuzji i uzyskać maksymalne efekty z treningu.

Prawidłowa technika podciągania na drążku jest kluczowa dla efektywnego oraz ywdajnego treningu i uniknięcia kontuzji. Oto, jak właściwie podciągnąć się na drążku:

  • Pozycja wyjściowa: stań pod drążkiem, podskocz i złap go wybranym chwytem (w zależności od celów treningowych i poziomu zaawansowania). Na początek warto ustawić dłonie nachwytem nieco szerzej niż szerokość barków. W luźnym zwisie ramiona mają być proste w łokciach, nogi proste w kolanach, a ciało ma tworzyć jedną linię. Napnij brzuch – podwiń miednicę i skieruj pępek do kręgosłupa), patrz delikatnie w górę.
  • Ruch: ściągnij łopatki do siebie (retrakcja) i opuść w dół (depresja), a następnie z wydechem zacznij się podciągać, kierując łokcie do żeber. Użyj mięśni pleców, a nie tylko ramion, aby unieść ciało. Unoszenie powinno być kontrolowane, a nie gwałtowne. Unikaj bujania się. Utrzymuj napięte mięśnie brzucha, aby zachować stabilność. Podciągaj się do momentu, kiedy broda znajdzie się powyżej drążka.
  • Powrót do pozycji wyjściowej: zrób wdech i zacznij powoli oraz kontrolowanym ruchem opuszczać ciało do pozycji wyjściowej. Zadbaj o pracę w pełnym zakresie.

Najczęstsze błędy przy podciąganiu na drążku

Podczas podciągania najczęściej popełnianie są takie błędy techniczne, jak:

  • niewłaściwa technika chwytu w stosunku do poziomu zaawansowania lub celów treningowych,
  • niepełny zakres ruchu (jedynie częściowe unoszenie ciała i nie schodzenie do pełnego rozciągnięcia),
  • niewłaściwa pozycja ciała (nieutrzymywanie prostej linii ciała, bujanie ciałem),
  • brak napięcia mięśni brzucha,
  • nieprawidłowe tempo – faza negatywna, czyli opuszczanie, powinno trwać dłużej niż faza pozytywna, czyli przyciąganie,
  • zbyt gwałtowane ruchy, które zwiększają ryzyko urazu łokci i nadgarstków,
  • brak stopniowego zwiększania trudności treningu lub utrzymywanie się na stałym poziomie,
  • pomijanie rozgrzewki przed treningiem, co zwiększa ryzyko kontuzji.

Pamiętaj, że jakość wykonania jest ważniejsza niż ilość powtórzeń. Jeśli nie jesteś jeszcze w stanie wykonywać pełnych podciągnięć, zacznij od negatywnych faz ruchu, a stopniowo zwiększaj trudność treningu. Jeśli masz wątpliwości, co do swojej techniki, warto skonsultować się z trenerem personalnym.

Jesteś na początku przygody z siłownią? Robiłeś kilka podejść do podciągania, ale bezskutecznie? A może wracasz po dłuższej przerwie do treningów i na razie nie potrafisz się podciągnąć? Dzięki takim ćwiczeniom, jak podciąganie australijskie czy podciąganie negatywne, otworzysz sobie drogę do skutecznego podciągania się na drążku.

Zwis na drążku

Swobodny zwis na drążku z aktywacją łopatek to świetny start na drodze do pełnego podciągnięcia. Aby wykonać to ćwiczenie:

  • stań pod drążkiem, lekko podskocz (zamiast tego możesz wejdź na skrzynię) i złap go nachwytem (dłonie nieco szerzej niż barki)
  • wyprostuj ramiona i opuść ciało, starając się utrzymać stabilną pozycję. Unikaj kołysania się ciała. Głowa w pozycji neutralnej, patrz przed siebie.
  • zrób wdech, ściągnij łopatki do siebie i w dół, utrzymuj proste łokcie;
  • przytrzymaj pozycję przed kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej;
  • wykonaj 3 serie po 5 powtórzeń.

Możesz też rozpocząć od samego zwisu z utrzymaniem nieruchomej pozycji – trzymaj zwis przez 10 do 30 sekund. Powtórz w 3-5 seriach.

Podciąganie negatywne

Kolejnym ćwiczeniem, które pozwoli zacząć przygodę z pociąganiem jest ruch negatywny, w którym skupiamy się głównie na fazie opuszczania ciała z góry do dołu (tzw. faza ekscentryczna ruchu).

Jak wykonać podciągania negatywne:

  1. Stań przed drążkiem na podwyższeniu (np. box) tak, aby broda znajdowała się ponad nim.
  2. Złap drążek podchwytem (łatwiejsza wersja) lub nachwytem szerzej niż barki.
  3. Zacznij powoli opuszczać ciało w dół na pełen zakres ruchu.
  4. Wykonaj 3-5 powtórzeń w 3-5 seriach.

Podciąganie z gumą power band

Kiedy opanowałeś już zwis i prawidłową postawę podczas podciągania, możesz dodać do swoich treningów taśmę power band. Elastyczność gumy zmniejsza obciążenie w dolnej fazie ruchu, co jest szczególnie korzystne dla osób, które dopiero zaczynają trening podciągań. Na początek wybierz grubszą taśmę, a wraz gdy zaczniesz bez problemu podciągać się z jej udziałem, zmieniaj ją na coraz cieńszą.

Oto jak wykonać podciągania z gumą power band:

  1. Zaczep jedną stronę gumy na drążku na odpowiedniej wysokości.
  2. Stań pod drążkiem i złap go nachwytem lub podchwytem w zależności od preferencji.
  3. Drugi koniec taśmy ustaw pod piszczelami lub śródstopiem.
  4. Zacznij wykonywać ruch podciągania. Dzięki elastyczności gumy odczujesz dodatkowe wsparcie w najtrudniejszej fazie ruchu.
  5. Zwolnij ruch, opuszczając z pełną kontrolą ciało w dół, aż ręce będą ponownie w pełnym wyproście.

Podciąganie australijskie

Podciąganie australijskie, inaczej podciąganie w poziomie, to wielostawowe ćwiczenie będące wariacją tradycyjnych podciągań na drążku, z tym że tutaj ciało pozostaje w pozycji poziomej, a nie pionowej. Aby je wykonać, potrzebujesz sztangę, taśmy TRX, kółka gimnastyczne lub drążek rozporowy zawieszony na odpowiedniej wysokości. Im pod większym kątem ciało będzie ułożone do podłoża, tym ćwiczenie będzie łatwiejsze.

Podciąganie australijskie z użyciem sztangi na maszynie Smith’a – wykonanie:

  • Ustaw sztangą na wysokości klatki piersiowej.
  • Zejdź do siadu. Nogi proste oparte na piętach, sztanga ma znajdować się nad klatką piersiową.
  • Chwyć sztangę nachwytem nieco szerzej niż szerokość barków.
  • Zrób zwis. Ciało powinno tworzyć jedną linię. Ściągnij łopatki do siebie i w dół. Napnij mięśnie brzucha. Odciągnij barki od uszu.
  • Zacznij podciągać ciało, przybliżając klatkę piersiową do drążka. Utrzymuj napięcie w mięśniach grzbietu i ramion podczas unoszenia. Nie skracaj szyi barkami.
  • Kontrolowanym ruchem opuść ciało do pozycji wyjściowej.
  • Wykonaj 10-12 powtórzeń w 2-3 seriach.

Ile robić powtórzeń i serii podciągania na drążku na początek?

Ilość powtórzeń i serii podczas treningu podciągania na drążku może się różnić w zależności od twoich celów treningowych oraz aktualnego poziomu sprawności fizycznej. Jako osoba początkująca możesz skupić na wykonywaniu 3-5 powtórzeń w 3-5 seriach na jedną sesję treningową. Odpoczywaj od 1 do 2 minut między seriami. Trenuj 2-3 razy w tygodniu robiąc przynajmniej dzień przerwy między sesjami na drążku. W miarę postępu i zwiększania siły możesz eksperymentować z różnymi wariantami podciągań i stopniowo rozwijać swoje umiejętności.

Ważne jest również, aby przed każdym treningiem wykonać rozgrzewkę, w trakcie wysiłki słuchać swojego ciała i unikać przeciążenia, a także dawać sobie czas na odpoczynek między seriami i dbać o regenerację po ćwiczeniach.

Polecane produkty