Spis treści:
Planujesz zrobić boisko, aby wspomóc pasję swojego dziecka do piłki nożnej? A może chcesz mieć miejsce dla siebie i swoich znajomych do rekreacyjnych treningów? Jedną z kluczowych inwestycji będzie bramka do piłki nożnej. Poznaj rodzaje i wymiary bramek piłkarskich. Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy zakupie tego elementu wyposażenia boiska do piłki nożnej.
Piłkarska bramka to prosta i solidna konstrukcja w kształcie prostokąta wyposażona w:
Kategorie wiekowe i związane z nimi wymiary są jednym z podstawowych kryteriów podziału bramek do piłki nożnej. W tym kontekście wyróżniamy bramki:
Kolejny podział dotyczy miejsca użytkowania:
Bramki piłkarskie dzielą się również ze względu na sposób montażu na:
Na rynku znajdziesz także reboundery piłkarskie, inaczej sprężyste siatki do odbicia piłki. Służą one do doskonalenia umiejętności piłkarskich (np. technika odbicia piłki, kontrola piłki, poprawa refleksu i czasu reakcji itp.). Jego zaletą jest możliwość przeprowadzania treningu w pojedynkę. Niektóre bramki piłkarskie są dostosowane do pełnienia dwóch funkcji. Dzięki opcji zamontowania dwóch rodzajów siatki, można je używać jako klasycznej bramki oraz reboundera. Przykładem jest
bramka do piłki nożnej SKLZ Quickster Soccer Combo System . Do innych modeli dodawane są tzw. ścianki treningowe w postaci płachty z wyciętymi polami w określonych miejscach (np. górne rogi bramki). Służą one do nauki celności. Więcej w poradniku: Jaki rebounder do piłki nożnej ?Wymiary profesjonalnej bramki do piłki nożnej, zgodnie z zaleceniami FIFA (z fr. Fédération Internationale de Football Association, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) wynoszą:
Na pełnowymiarowych bramkach grają i trenują także juniorzy młodsi (16-17 lat ) oraz trampkarze (14-15 lat).
W przypadku bramek do piłki halowej (futsal), a także bramek treningowych mamy uniwersalny rozmiar dla młodzieży i dorosłych. Wynosi on 3 x 2 m.
Bramki piłkarskie dla dzieci są mniejsze, dopasowane do wzrostu, wieku i umiejętności młodych piłkarzy oraz piłkarek. Na orlikach oraz w trakcie rozgrywek młodzików występują bramki o wymiarach 5 x 2 m. Z kolei dla dzieci w wieku 6-9 lat zalecane są mini bramki piłkarskie o wymiarach 3 x 1,55 m.
Wybierając bramkę do piłki nożnej przede wszystkim należy dopasować ją do wieku, wzrostu i umiejętności użytkownika/użytkowników. Ważną kwestią jest przeznaczenie sprzętu. Doprecyzuj, czy bramka ma służyć do codziennych treningów i doskonalenia umiejętności piłkarskich dla początkujących zawodników, doświadczonych graczy lub lokalnej drużyny klubowej, czy też będzie używana w celach rekreacyjnych lub do zabawy. Istotne znaczenie ma też miejsce, w której będziesz z niej korzystać (boisko sportowe zewnętrzne, działka, ogród, podczas rodzinnych wyjazdów, w domu, na plaży itp.) oraz sposób montażu (zalewanie betonem, mocowanie za pomocą kołków, śledzi, przenośne samorozkładające się).
Profesjonalne bramki posiadają wymiary 7,23 x 2,44 m. Najczęściej produkuje się je z wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne aluminium. Ponadto są wyposażone w wysokiej jakości siatkę. Są stosunkowo ciężkie, dzięki czemu stoją stabilnie nawet w momencie oddawania naprawdę mocnych strzałów.
Jeśli potrzebujesz bramki do bardziej amatorskich zastosowań (rekreacyjne gry ze znajomymi itp.), do celów treningowych lub dla młodzieży, postaw na model o wymiarach 5 x 2 m.
Wybierz sprzęt wykonany z wysokiej jakości aluminium lub stali, które zapewnią odpowiednią stabilność i będą odporne nie tylko na mocne uderzenia, ale też korozję (malowanie proszkowe). Sprawdź, czy bramka ma zaokrąglone krawędzie i prawidłowo założone mocowanie, które nie będą stanowić zagrożenia podczas gry.
Zwróć uwagę na wykonanie siatki – powinna być na tyle solidna i wytrzymała, aby zatrzymać piłkę i nie ulegać zniekształceniom pod wpływem siły uderzenia czy czynników atmosferycznych, a jednocześnie na tyle elastyczna, aby minimalizować ryzyko urazów. Wybierz model o grubym splocie i z oczkami o średniej wielkości z np. poliestru lub polietylenu.
W przypadku bramki przenośnej, praktycznym rozwiązaniem będzie dedykowana torba transportowa, która umożliwią szybką i sprawną zmianę lokalizacji bramki oraz wygodne przechowywanie.
Sprawdź nasz TOP10:
Najlepsze bramki do piłki nożnej .Bramka dla dzieci powinna być odpowiednio dobrana do wieku, wzrostu i poziomu wytrenowania młodych adeptów gry w piłkę nożną. Zapewni im bezpieczne i przyjemne doświadczenia, a także umożliwi rozwój umiejętności. Wybierając bramkę piłkarską dla dziecka, warto też sprawdzić, czy spełnia ona niezbędne normy bezpieczeństwa (np. EN-71).
Dla najmłodszych dzieci – do 7 lat, odpowiednim rozwiązaniem będą bramki dmuchane lub składane, plastikowe modele. Z powodzeniem można je używać do zabaw zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Warto zwrócić uwagę, czy mobilna bramka posiada np. antypoślizgową, dociążaną podstawę, która pozwoli utrzymać ją stabilnie w jednym miejscu. Praktycznym dodatkiem będzie też miękka piankowa piłka, którą z powodzeniem dziecko może grać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Wybór konkretnego rozmiaru bramki dla dzieci warto oprzeć na zaleceniach producenta. Na rynku znajdziesz modele w rozmiarze: 40 x 30 cm, 60 x 30 cm, 90 x 70 cm, jak i 150 x 100 cm.
W przypadku starszych dzieci sprawdzą się metalowe modele o wymiarach 1,8 x 1,2 m, 2,1 x 1,3 m czy 2,4 x 1,5 m. Dla młodzieży można wybrać modele o rozmiarach 3 x 2 m, stworzone z myślą o zastosowaniach na zewnątrz.
Jeśli zamierzasz zorganizować przydomowe boisko piłkarskie, postaw na wysokiej jakości bramki do piłki nożnej od takich marek, jak: SKLZ, QuickPlay czy OneTeam. Znajdziesz je na
Sportano.pl .