Backpacking – czym jest i jak zacząć?

admin 17.04.2023 ( 23.01.2024 )

Termin „backpacking” jest niezwykle pojemny. Każda wyprawa z plecakiem – od kilkugodzinnej wycieczki po wielomiesięczną wyprawę – jest w istocie backpackingiem w swoim znaczeniu. Niezależnie od tego na jak długo z plecakiem się wybieracie, jedno dla wszystkich takich scenariuszy jest wspólne – w plecaku musi znaleźć się wszystko co niezbędne. Postaramy się zatem skupić na tym jak dobrać ekwipunek i jak się spakować, żeby nasz backpack nie był zbyt ciężki i pomagał w podróży.

Jak zacząć przygotowania do backpackingowej wyprawy? 

Pierwszą kwestią, która determinuje to, co musicie ze sobą zabrać jest cel wyprawy. Od położenia na mapie miejsca, do którego chcecie dotrzeć albo regionu, który macie zamiar eksplorować zależy nie tylko najbardziej oczywisty dobór ubrań. Determinuje to także wiele kwestii, które należy rozstrzygnąć wiele tygodni czy miesięcy wcześniej zanim zaczniecie się pakować. Konieczne mogą być określone szczepienia, badania, różne są wymagania dotyczące ważności paszportu czy wiz. Najbardziej aktualne informacje znajdziecie na stronach przedstawicielstw dyplomatycznych wszystkich krajów. Listę wszystkich misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i organizacji międzynarodowych w Polsce można znaleźć na stronach rządowych. 

Kolejną ważną rzeczą jest również sprawdzenie porad osób, które taką wyprawą backpackingową mają za sobą. Dzięki temu dowiecie się o lokalnych zwyczajach, realnych możliwościach podróży czy zasadach, które warto przestrzegać w miejscu pobytu. To ważny element wyprawy – często zapewnienia na oficjalnych stronach mogą być nieaktualne lub nie uwzględniać bardziej praktycznych kwestii.

Jak zatem określić czy konkretna informacja jest wiarygodna? 

Aby to sprawdzić, warto kierować się kilkoma wskazówkami:

  • Jeśli możecie skontaktować się z osobą, która odwiedziła dane miejsce, dobrze jest skorzystać z jej rad i doświadczenia.
  • Pojedyncza informacja, która nie jest potwierdzona przez wiele osób nie może być podstawą podejmowania istotnych decyzji. 
  • Nie obawiajcie się weryfikować informacji z forów internetowych czy grup w social mediach ambasadach, konsulatach czy używając innych oficjalnych kanałów. 
  • Zachowajcie zdrowy rozsądek. Jeśli coś brzmi nieprawdopodobnie, to lepiej od razu założyć, że nie jest prawdą. 
  • W kwestii wszystkich spraw dotyczących wiz, paszportów, zezwoleń itd. polegajcie wyłącznie na oficjalnie przekazywanych informacjach.  

Co spakować na wyprawę backpackingową?

Wasza pierwsza wyprawa backpackingowa nie będzie raczej bardzo długa, nie wybierzecie się też zapewne w jakieś niezwykle odległe i niedostępne miejsce. Z każdym kolejnym wypadem będziecie też gromadzić doświadczenie, które pozwoli Wam optymalizować listę tego co trzeba ze sobą zabrać. Spróbujmy zatem sporządzić listę grup rzeczy do spakowania – a o tym co dokładnie się w każdej z nich znajdzie, zadecydujecie w zależności od celu i czasu wyjazdu. 

Backpackingowy bagaż 

Na wyprawie backpackingowej najlepiej sprawdzi się plecak turystyczny. Takie plecaki nazywa się też często plecakami trekkingowymi. Kilka rad dotyczących tego jak go wybrać znajdziecie w naszym artykule: Jaki plecak w góry wybrać?.

Specyfika backpackingowych wyjazdów powoduje, że dobrze oprócz tego mieć ze sobą mały, podręczny, kilku- bądź kilkunastolitrowy plecaczek, który przyda się na krótkie wycieczki po dotarciu na miejsce. W takiej roli sprawdzi się doskonale np. plecak rowerowy czy nerka na biodra.

Ubranie 

Zwykle zajmuje największą przestrzeń w plecaku. Tu zatem potencjalne oszczędności będą największe i jest kilka prostych zasad, które pozwolą uniknąć dźwigania nadmiaru ciuchów. 

  • Nie bierzcie ze sobą nowych ubrań, bo mogą okazać się po prostu niewygodne, mogą nie sprawdzić się w zaplanowanej roli (być niewystarczająco ciepłe, za mało wiatroszczelne czy nieprzemakalne)
  • Starajcie się brać rzeczy, które mogą mieć kilka zastosowań. Lepiej wziąć jedną kurtkę chroniącą od wiatru i deszczu niż osobno kurtkę membranową i softshell.
  • Stosujcie warstwowy system ubierania. W ten sposób dwa albo trzy elementy garderoby pozwolą wam być gotowymi na każde warunki pogodowe. O tym jak taki system stosować zimą przeczytacie w naszym artykule – Warstwowy system ubierania zimą. Te same ogólne zasady dotyczą każdej innej pory roku.
  • Ubrania powinny być z szybkoschnących tkanin. Nie chodzi tylko o sytuację, w której zmokniecie podczas deszczu, ale także o szybkie odprowadzeni potu i możliwość szybkiego wyprania nieświeżych części garderoby. W ten sposób można łatwo ograniczyć to ile ubrań ze sobą zabierzecie.
  • Bardzo wygodne jest pakowanie ubrań w oddzielne pokrowce co ułatwia nie tylko szybkie odnalezienie potrzebnej rzeczy, ale także powoduje, że rozpakowanie i ponowne zapakowanie plecaka będzie błyskawiczne.

Elektronika 

Oprócz telefonu musicie mieć ze sobą powerbank, ładowarkę i – o czy często zapominamy – odpowiednie kable. Ważne też jest, żeby upewnić się, że ładowarka będzie miała odpowiednią wtyczkę pasującą do gniazdka w miejscu, w które się wybieracie – chodzi zarówno o jej kształt jak i napięcie. Sprzęt elektroniczny musi również być dobrze chroniony przed wilgocią. W tym celu warto wziąć ze sobą drybag, czyli szczelnie zamykany worek – na przykład taki jak worek wodoodporny z firmy Exped.

Warto również pamiętać o tym, że w różnych rejonach świata istnieją ograniczenia dotyczące używania i korzystania z różnego rodzaju sprzętu. Są kraje gdzie nie wolno nie tylko używać ale nawet wwozić np. dronów, gdzie zabronione jest używanie lokalizatorów satelitarnych. Może też się okazać, ze lokalna sieć jest niedostępna dla waszego modelu telefonu albo, że wasz operator nie oferuje roamingu danych a nawet telefonicznego w danej lokalizacji. To wszystko trzeba koniecznie drobiazgowo sprawdzić przed wyruszeniem w podróż, bo zaradzenie takiej komplikacji na miejscu może być tyleż kosztowne, co czasem wręcz niemożliwe. 

Dokumenty, książki, mapy przydatne w wyprawach backpackingowych

W telefonie powinniście mieć kopie wszystkich potrzebnych w podróży dokumentów. Choć oczywiście nie można posłużyć na przykład się zdjęciem paszportu zamiast samym dokumentem, to na zdjęciu macie do dyspozycji wszystkie szczegóły (numer, data ważności itd.), które trudno inaczej zapamiętać. Jeśli jakiś dokument zgubicie to takie dane mogą okazać się niezwykle przydatne. 

Warto też zamiast książki wziąć ze sobą jej elektroniczną kopię (w telefonie albo czytniku e-booków). To samo dotyczy map czy choćby instrukcji obsługi sprzętu, który ze sobą bierzecie.  

Łatwiejszy backpacking ze sprzętem ze Sportano

Wybierz najwyższej jakości sprzęt i akcesoria, które pomogą Ci w Twojej podróżniczej przygodzie. Plecaki, worki wodoszczelne, buty turystyczne i odzież znajdziesz na Sportano.

Polecane produkty