Gdzie jechać w góry wiosną? 5 pomysłów na wiosenną wycieczkę w góry

Sylwia Stwora-Petela 27.03.2024

Wiosna w polskich górach to czas, kiedy miłośnicy natury i aktywnego wypoczynku mogą podziwiać budzącą się po zimowej drzemce przyrodę i ładować baterie po mniej słonecznych miesiącach. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać w góry wiosną, mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Gdzie w góry na wiosnę? Tatrzańskie doliny

Podczas gdy wyższe partie Tatr wciąż są pokryte solidną warstwą śniegu, a dojście do nich wymaga doświadczenia i umiejętności posługiwania się sprzętem zimowym, doliny są świetnym miejscem na pierwsze wiosenne spacery. Na przełomie marca i kwietnia obowiązkowym punktem wycieczki jest Polana Chochołowska w Dolinie Chochołowskiej, gdzie można podziwiać tatrzański symbol wiosny, czyli krokusy. Fioletowe kwiaty tworzą widowiskowy dywan na tle górskich krajobrazów zwykle przez 2-3 tygodnie. Na Polanę Chochołowską dostaniesz się zarówno pieszo, jak i rowerem, szlakiem zielonym, który zaczyna się od Siwej Polany. Przejście do schroniska w jedną stronę zajmuje ok. 2 godzin. Jeśli chcesz na spokojnie cieszyć się malowniczymi widokami, najlepiej na podziwianie krokusów z gatunku szafrana spiskiego udać się o świcie i w tygodniu.

Aby zobaczyć tatrzańskie krokusy, możesz udać się także do Doliny Kościeliskiej (Polana Pisana i Polana Smytnia), na Kalatówki, Kopieniec, Drogę pod Reglami czy w okolice Gubałówki.

Trasy w Tatrach dla początkujących, dzieci i seniorów znajdziesz we wpisie: Łatwe szlaki w Tatrach.

Polskie góry wiosną? Góry Sowie

Planujesz wiosenny wyjazd w góry? Koniecznie odwiedź Góry Sowie, pasmo Sudetów Środkowych, które oprócz łagodnych szlaków turystycznych, oferują szereg możliwości do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Zacznij od zdobycia najwyższego szczytu, czyli Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), z 25-metrową wieżą widokową, z której możesz podziwiać Sudety, a przy dobrej widoczności nawet Wrocław. Możesz też wspiąć się na Małą Sowę, Kalenicę, Rymarza czy Sokolicę.

Na Wielką Sowę prowadzi kilka szlaków, np.:

  • czerwony z Przełęczy Jugowskiej,
  • żółty z Walimia,
  • niebieski z Przełęczy Walimskiej,
  • zielony z Sokolca
  • zielony i niebieski z Rościszowa.

Plan na górską wycieczkę wiosną z dziećmi? Wejście na Górę Choina, gdzie mieszczą się ruiny średniowiecznego zamku Grodno, znanego z legendy o Białej Damie. Trasa biegnie niebieskim i żółtym szlakiem od parkingu w Zagórzu Śląskim. Wejście na szczyt zajmuje ok. 20 minut.

W czasie pobytu w Górach Sowich zarezerwuj sobie również czas na zwiedzanie: twierdzy w Srebrnej Górze, podziemnego miasta Osówka, kompleksu Włodarz, podziemnego kompleksu Riese czy sztolni walimskich.

Wiosenna wycieczka w Pieniny

Jeśli zastanawiasz się, gdzie spędzić wiosenny weekend w górach, wybierz się w malownicze Pieniny, które słyną z rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W Pienińskim Parku Narodowym czeka na Ciebie sieć szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności o łącznej długości 34 km, która prowadzi przez najpiękniejsze zakątki tych gór. Gdzie się udać będąc w Pieninach:

  • Trzy Korony – jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Pienin, który możesz zdobyć wędrując szlakiem z Krościenka nad Dunajcem lub Sromowiec Niżnych;
  • Wysoka – najwyższy szczyt Pienin, na który możesz wejść m.in.: najkrótszym szlakiem z wioski Jaworki, który prowadzi przez Wąwóz Homole (trasa 3,6 km, czas przejścia ok. 2 godzin);
  • Jezioro Czorsztyńskie –  zbiornik zaporowy otoczony malowniczymi wzgórzami Pienin, który można podziwiać z np. pokładu statku podczas rejsu widokowego;
  • ruiny Zamku w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy.

Pieniński Park Narodowy możesz odkrywać również podczas spływu Przełomem Dunajca, który wyrzeźbił wapienne skały, tworząc imponujące formacje skalne i wąwozy. Spływ drewnianą tratwą (dawniej używaną przez flisaków do transportu towarów po Dunajcu) można rozpocząć w miejscowości Sromowce Wyżne lub Szczawnica. Każda tratwa jest prowadzona przez doświadczonego przewodnika, który opowie o historii regionu, ciekawostkach przyrodniczych oraz miejscowych legendach. Podczas spływu można podziwiać m.in.: Wąwóz Sokolica, Trzy Korony, Góry Aksamitki (miejsce, w którym ukrywał się Janosik) czy Zamek w Niedzicy. Spływ Przełomem Dunajca trwa zazwyczaj około 2-3 godzin, w zależności od organizatora i wybranej trasy.

Góry wiosną: Gorce

Gorce (Małopolska) to kolejne miejsce dla miłośników outdoorowych aktywności – zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej, oraz rodziców z dziećmi, którzy chcą w spokoju cieszyć się budzącą się do życia przyrodą i podziwiać krokusy. Nie brakuje również ścieżek edukacyjnych pozwalających bliżej przyjrzeć się tutejszej faunie i florze. Punktem obowiązkowym jest tu wejście na najwyższy szczyt masywu, czyli Turbacz (1310 m n.p.m., jeden z 28 szczytów Korony Gór Polski). Na szczyt prowadzi kilka malowniczych i niezbyt forsownych tras, m.in.:

  • żółty szlak z Nowego Targu-Kowańca (ok. 2,5 godziny) – najłatwiejszy;
  • zielony szlak z Nowego Targu- Kowańca (ok. 2 godzin) – najkrótszy;
  • czerwony szlak z Rabki- Zdrój (ok. 4,5 godziny) – część Głównego Szlaku Beskidzkiego;
  • niebieski szlak z Koninek (ok. 2,5 godziny);
  • zielony szlak z Niedźwiedzia (ok. 3,5 godziny).

Inne szczyty Gorców:

  • Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.) – z kapliczką legendarnego bacy Bulanda;
  • Gorc (1228 m n.p.m.);
  • Lubań (1211 m n.p.m.);
  • Magurki (1108 m n.p.m.).

Wśród gorczańskich atrakcji warto odwiedzić jaskinię Zbójnicką Jamę, Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze czy Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Wycieczka w góry w kwietniu? Góry i Pogórze Kaczawskie

Góry i Pogórze Kaczawskie, będące częścią Sudetów Zachodnich, to prawdziwa gratka dla miłośników pieszych czy rowerowych wycieczek bez względu na poziom zaawansowania. Przede wszystkim warto tu przyjechać z uwagi na pozostałości wulkanów – stąd też nazwa Kraina Wygasłych Wulkanów. Co powinno znaleźć się w planie wiosennej wycieczki w Góry Kaczawskie?

  • rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka z punktem widokowym na Ostrzycy (tzw. Śląska Fudżijama);
  • rezerwat przyrody Wilcza Góra;
  • Organy Wielisławskie i szczyt Wielisławki ze ścieżką przyrodniczą;
  • wzgórze Radogost z zabytkową wieżą widokową;
  • rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski;
  • rezerwat przyrody Góra Zamkowa z zamkiem Wleń;
  • zamek Grodziec;
  • zamek Bolków.

Wiosenne wycieczki w góry – o czym pamiętać?

W kwietniu w górach może występować duża zmienność pogody, która obejmuje deszcz, śnieg, wiatr oraz nagłe ochłodzenia. Aby być odpowiednio przygotowanym na różne warunki atmosferyczne, ubieraj się na tzw. cebulkę, czyli zakładaj kilka cienkich warstw ubrań, którymi będziesz mógł swobodnie manewrować w zależności od pogody czy intensywności wysiłku. Postaw na bieliznę termoaktywną, koszulkę turystyczną lub longsleeve z technicznych materiałów, bluzę polarową oraz kurtkę turystyczną, która skutecznie ochroni Cię przed wiatrem chłodem i ewentualnymi opadami deszczu czy śniegu (np. kurtkę przeciwdeszczową, kurtkę hybrydową). Zadbaj o buty turystyczne z wodoodporną, ale oddychającą membraną typu Gore-Tex® oraz wytrzymałą, antypoślizgową podeszwą (np. Vibram®), która ułatwi Ci poruszanie się po błotnistej i śliskiej nawierzchni na szlakach.

W kwietniu w górach może jeszcze występować znaczna ilość śniegu, zwłaszcza w wyższych partiach. Topnienie śniegu może prowadzić do powstawania rozlewisk, błotnistych odcinków na szlakach oraz potencjalnie niebezpiecznych obszarów lawinowych. Bądź świadomy/a tego i dostosuj trasę do warunków terenowych oraz swojej kondycji fizycznej. Niektóre szlaki górskie mogą być jeszcze zamknięte z powodu warunków atmosferycznych lub konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Przed planowaną wycieczką sprawdź aktualne informacje o dostępności szlaków, aktualnych zagrożeniach i zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa.

Przygotuj odpowiedni sprzęt turystyczny, w tym kije trekkingowe, latarkę, mapę terenową, kompas i apteczkę pierwszej pomocy. Wiosną przyroda budzi się do życia, dlatego pamiętaj o szacunku dla środowiska naturalnego. Pozostawiaj szlaki tak, jak je zastałeś, nie śmieć i nie niszczyć roślinności.

Więcej o tym, jak przygotować się na wiosenne wyprawy w góry przeczytasz w naszym poradniku: Wiosna w górach.

Zadbaj o odpowiedni strój i sprzęt turystyczny na wycieczki w góry wiosną ze Sportano.pl

Aby odpowiednio przygotować się na wyprawy w góry wiosną, skorzystaj z bogatej oferty Sportano.pl w zakresie odzieży, obuwia i akcesoriów turystycznych. Starannie dobraliśmy wysokiej jakości produkty od czołowych marek outdoorowych, abyś mógł w pełni cieszyć się pieszymi wędrówkami, niezależnie od tego, czy wybierasz się na spokojny spacer po tatrzańskich dolinach, czy planujesz dłuższą trasę beskidzkimi szlakami.

Postaw na niezawodne buty turystyczne i trekkingowe wsparte innowacyjnymi rozwiązaniami od marek: Salewa, SCARPA lub Merrell. Zapewnij sobie odpowiedni komfort termiczny oraz swobodę ruchów z odzieżą outdoorową sygnowaną logo The North Face, Helly Hansen czy Columbia. Wybierz najlepsze plecaki turystyczne i trekkingowe od renomowanych producentów: Gregory i deuter.

Teraz możesz skompletować strój i wyposażenie w góry jeszcze taniej, dzięki akcji Sportowa Wiosna w Sportano. Między 28 marca a 10 kwietnia 2024 roku zrób zakupy o minimalnej wartości 349 zł, a otrzymasz rabat w wysokości 20% na wybrane produkty. Promocja dotyczy zakupów online oraz w sklepie stacjonarnym w Homepark Targówek w Warszawie. Kod rabatowy: SPRING.

Polecane produkty