Gdzie w góry z dziećmi? Pomysły na atrakcje zimowe dla dzieci

Sylwia Stwora-Petela 01.02.2023 ( 09.01.2024 )

Ferie zimowe w górach to doskonały sposób na to, aby zachęcić dzieci do aktywności na świeżym powietrzu. Możliwości jest wiele od wycieczek po zaśnieżonych szlakach przez sporty zimowe po zwiedzanie ciekawych miejsc, które umilą przerwę od szkolnych obowiązków. Nie wiecie, gdzie pojechać w góry z dziećmi? Oto nasze propozycje zimowych atrakcji dla całej rodziny, które pozwolą odpocząć i nacieszyć się śniegiem.

Gdzie w góry z dziećmi? Propozycje na zimowe weekendy

Góry w zimowej odsłonie to magiczne widoki, dużo radości związanej z możliwością zabawy w śnieżnych zaspach, których brakuje w dużych miastach, ale też nie lada wyzwanie związane z panującymi warunkami atmosferycznymi. Warto jednak zorganizować rodzinny wyjazd na weekend w polskie góry, aby odpocząć od codziennych obowiązków, przeżyć fantastyczną przygodę, obudzić w najmłodszych pasję do turystyki pieszej i nabrać dużo pozytywnej energii. Gdzie pojechać w góry z dziećmi zimą? Proponujemy: Karkonosze, Tatry, Sudety i Beskidy.

Karkonosze

W Karkonoszach na zimowe wędrówki z dziećmi doskonałym wyborem będzie trasa do Schroniska PTTK Samotnia wiodąca niebieskim szlakiem spod Świątyni Wang w Karpaczu. Na końcu czekają na Was przepiękne widoki na m.in. Kocioł Małego Stawu. W sprzyjających warunkach pogodowych można wydłużyć trasę i zdobyć Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy, na którym znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w budynku przypominającym statek kosmiczny. Od Samotni należy kierować się na schronisko Strzecha Akademicka i Spaloną Strażnicę. Na Śnieżkę można wybrać się też skracając drogę i korzystając z wjazdu kolejką linową Zbyszek, która ma dolną stację na terenie Białego Jaru w Karpaczu i prowadzi na górę Kopę. Przejazd zajmuje 15-20 minut i jest dodatkową atrakcją dla dzieci. Do schroniska Dom Śląski, gdzie można na chwilę przystanąć na ciepły posiłek, dojdziecie w ok. 20 minut. Podejście na szczyt zajmuje ok. 40 minut i zimą prowadzi wyłącznie trasą ubezpieczoną łańcuchami, która wymaga nieco wspinaczki (Droga Jubileuszowa na czas zimy jest zamknięta).

Podczas rodzinnego weekendu warto pojechać do Szklarskiej Poręby i zdecydować się na pieszą wycieczkę do dwóch najwyższych wodospadów w polskich Karkonoszach – Kamieńczyka (27 m) i Szklarki (13,3 m) lub obrać kierunek na Zamek Chojnik w Sobieszowie, gdzie oprócz zwiedzania ruin można posłuchać legend o księżniczce Kunegundzie czy podziwiać panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej z wieży zamkowej.

Tatry

Tatry zimową porą z powodzeniem można przemierzać w towarzystwie dzieci. Przy młodszych oraz mniej doświadczonych w pieszych wędrówkach pociechach, warto skupić się na organizacji krótkiej, kilkugodzinnej wycieczki po Dolinie Chochołowskiej, Dolinie Kościeliska, Hali Gąsienicowej, Małej Łączce, Rusinowej Polanie, Kalatówki czy do Morskiego Oka. Podczas wyjazdu zimowego ze starszym dzieckiem, które ma na koncie sporo wymagających podejść, warto zdobyć Kasprowy Wierch czy Czerwone Wierchy.

Po dniu spędzonym na tatrzańskich szlakach, warto zajrzeć do Bukowiny Tatrzańskiej czy Białki Tatrzańskiej i skorzystać m.in.: z basenów geotermalnych. Nie lada frajdą dla dzieci będzie kulig w tradycyjnych góralskich saniach zakończony ogniskiem czy snowtubing, czyli zjazd na oponie na specjalnie przygotowanym torze.

Beskidy

Na początek zimowej przygody z Beskidami polecamy zajrzeć do Wisły, tzw. Perły Beskidów i miasta słynnego polskiego skoczka Adama Małysza, skąd w spacerowym tempie i żółtym szlakiem można pokonać trasę do Trzech Kopców Wiślańskich, a potem skierować się do Przytuliska Telesforówka. Kolejny punkt to Gorce, które sprawdzą się zarówno na jedno-, jak i kilkudniowy wypad ze starszym dzieckiem. Można zaplanować wejście na Magurki i Jaworzynę Kamienicką. Przy dłuższej trasie warto pomyśleć o noclegu w bacówce Maciejowa lub schroniskach: na Turbaczu i Starych Wierchach. W Beskidach na pierwszy zimowy wypad w góry z dzieckiem odpowiednie będą takie miejsca, jak:

  • Czupel;

  • Szyndzielnia i Klimczok;

  • Przełęcz Karkoszczonka i Chata Wuja Toma;

  • Rysianka;

  • Mała Czantoria.

Sudety

Kraina Wygasłych Wulkanów to atrakcyjne miejsce na wycieczki górskie z dziećmi niezależnie od wieku. Polecamy wejście niewymagającym szlakiem na Wielką Sowę położoną w Górach Sowich i zaliczaną do Korony Gór Polskich. Na szczycie oprócz wieży widokowej znajduje się rzeźba sowy. Można wybrać najkrótsze i najprostsze trasy z Przełęczy Jugowskiej (ze schroniskiem Zygmuntówka), Sokolca lub Przełęczy Walimskiej.

W drugi dzień pobytu w Górach Sowich można wybrać się do Sztolni Walimskich, czyli Kompleksu Rzeczka „Riese”, w którym kryje się podziemna trasa turystyczna z efektami audiowizualnymi o długości 0,5 km, Podziemnego Miasta Osówka oraz Kompleksu Włodarz. W tej części Dolnego Śląska warto rozważyć zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra, wyjątkowego obiektu historycznego, po którym oprowadzą Was przewodnicy-żołnierze.

Gdzie na ferie zimowe z dziećmi?

W przerwie międzysemestralnej warto zachęcić dziecko do uprawiania sportów zimowych lub rozwoju sportowych umiejętności. Narty, snowboard czy jazda na łyżwach to tylko część propozycji, które zapewnią pociesze dobrą zabawę i pozwolą fantastycznie wykorzystać czas wolny od szkolnych obowiązków. Jeśli dziecko nie miało jeszcze okazji jeździć na nartach lub snowboardzie, wybierz lokalizację ze szkółką narciarską na miejscu i profesjonalnie wyszkoloną kadrą instruktorską.

Gdzie wybrać się na ferie zimowe z dziećmi? Poznaj nasze propozycje.

Karpacz

Na narty możecie wybrać ośrodek Winterpol w Białym Jarze z 3 zróżnicowanymi, oświetlonymi trasami (niebieską – 1100 m i dwoma czerwonymi – 600 i 800 m) lub Karpacz Ski Arena wyposażony w 8 wyciągów oraz trasy zjazdowe na każdy poziom zaawansowania (2 trasy czarne: Kopa o długości 2229 m i Liczyrzepa – 1030 m, trasa czerwona Grosik – 863 m, 4 trasy niebieskie, jedna zielona i wyrwirączka „Baby Lift” dla najmłodszych).

Niezapomnianą przygodą może okazać się wizyta w Lapońskiej Wiosce Kalevala w pobliskich Borowicach, gdzie poczujecie się jak w Skandynawii korzystając z takich atrakcji, jak: namiot Wikingów, namioty lavuu, Domek Muminków, beczki kąpielowe czy fińskie sauny. Nie brakuje tu również prawdziwych reniferów oraz zorzy polarnej w technologii VR.

Warto też wybrać się na spacer koroną zapory na Łomnicy, która ma długość 105 m – po jednej stronie mamy jeziorko zaporowe, a po drugiej kaskady najdzikszej rzeki w Karkonoszach. Inne atrakcje Karpacza i okolic, dzięki którym ciekawie spędzicie ferie zimowe to: Muzeum Zabawek, Dom do góry nogami, tor saneczkowy w Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa czy Karkonoskie Tajemnice – Muzeum Ducha Gór.

Zakopane

W Zakopanem fani sportów zimowych zarówno początkujący, jak i zaawansowani mogą skierować się do: Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal, Wyciągu Narciarskiego Gigant, na Kasprowy Wierch (14 tras z homologacją FIS), do stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa, ośrodka narciarsko-rekreacyjnego Harenda czy na wyciąg narciarski Ugory.

Będąc pod Wielką Krokwią warto zajrzeć do Snowlandii, budowli z lodu i śniegu, gdzie możecie przemierzać Śnieżny Labirynt, odwiedzić igloo z rzeźbami, spędzić czas na górce saneczkowej lub zawitać do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego, gdzie można spotkać m.in.: lisa polarnego, daniela zwyczajnego czy orła przedniego. Godnym polecenia miejscem na rodzinną wycieczkę jest otwarte lodowisko Tatra Ice zlokalizowane w pobliżu Krupówek z malowniczym widokiem na Tatry.

Jeśli szukacie chwili wytchnienia od białego szaleństwa lub zawodzi pogoda, ciekawym rozwiązaniem będzie wizyta w parku rozrywki Iluzja Park, Papugarni Egzotyczne Zakopane z ponad 100 okazami kolorowych papug, Podwodnym świecie przedstawiający życie tętniące w słodkich wodach w różnych częściach świata czy Myszogrodzie, w którym w bajkowych sceneriach żyje ponad 1000 myszek.

Szklarska Poręba

Doskonale sprawdzi się jako baza narciarska dla dorosłych i dzieci o różnym stopniu zaawansowania. Znajdują się tu liczne ośrodki narciarskie ze świetną infrastrukturą i zapleczem, w tym Ski Arena Szrenica z nartostradami na stokach Szrenicy i Łabskiego Szczytu oraz ośrodki narciarskie Bumerang, Nartolandia czy Wesoła Górka, które będą odpowiednie dla początkujących adeptów narciarstwa czy snowboardu. Na najmłodszych czekają górki saneczkowe, tory snowtubingowe czy lodowisko w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplandia. Miłośnicy nart biegowych obowiązkowo powinni zajrzeć do Jakuszyc, gdzie czeka na nich ponad 100 km tras o różnym poziomie trudności.

Po godzinach białego szaleństwa można udać się do: Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie bliżej poznacie przyrodę Karkonoszy, Muzeum Mineralogicznego mieszczącego blisko 3000 eksponatów minerałów i skamieniałości czy szkieletów dinozaurów lub do Parku Ducha Gór przy domu Hauptmannów. Warto też wybrać się na pieszą wycieczkę na Złoty Widok z tarasem widokowym i Chybotek – formację skalną, której największy głaz da się bez problemu rozkołysać.

Więcej pomysłów na wyjazdy na narty z dziećmi znajdziesz w artykule: Gdzie na narty w Polsce?

Góry z dziećmi – jak przygotować się na zimowy wyjazd?

Planując zimową wycieczkę w góry z dziećmi przede wszystkim weź pod uwagę, że przejście tego samego szlaku turystycznego w zimowych miesiącach z uwagi na warunki pogodowe oraz terenowe, zajmie więcej czasu niż w cieplejszych miesiącach. Dodatkowo stosunkowo szybko robi się ciemno, dlatego należy tak zaplanować trasę, aby przejść ją maksymalnie do godziny 16-17:00. Zawsze miej przy sobie latarkę czołówkę i naładowany telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi (112, 985, 601 100 300). Wybierając cel, dopasuj poziom trudności trasy turystycznej do najsłabszego uczestnika wycieczki. Weź pod uwagę, ile lat ma dziecko, jak jest sprawne, czy bywało już zimą w górach, czy to będzie jego pierwsza górska przygoda, itp.

Przed każdym wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody na stronie lokalnego GOPR-u (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), a w przypadku Tatr dodatkowo śledź komunikaty lawinowe TOPR-u (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), szczególnie gdy planujesz wycieczkę ze starszym dzieckiem w wyższe partie najwyższego pasma górskiego w Karpatach. W razie zapowiadanych obfitych opadów śniegu i porywistego wiatru, zamiast spacerów po górskich ścieżkach, wybierz lokalne atrakcje. Z uwagi na bardzo szybko zmieniającą się pogodę, zawsze miej przygotowane alternatywne rozwiązania, które pozwolą wypoczywać aktywnie i w komfortowych warunkach. W przypadku szlaków górskich, które sprzyjają zabraniu sanek, warto mieć na uwadze, że ścieżkami przede wszystkim poruszają się inni turyści, dlatego ten dziecięcy pojazd należy używać z rozsądkiem i pod pełną kontrolą (np. unikaj samodzielnych zjazdów dziecka z dużych wysokości, które sprzyjają rozwijaniu sporych szybkości).

Przeczytaj nasze poradniki: Co zabrać w góry oraz Strój w góry, aby odpowiednio przygotować się do pieszej wyprawy. Jeśli w ferie zimowe zamierzacie skorzystać z atrakcji kurortów i ośrodków narciarskich, zajrzyjcie do poradnika: Wyjazd na narty – co zabrać?

Polecane produkty