Jak dobrać biustonosz sportowy? Kompleksowy poradnik

Sylwia Stwora-Petela 19.01.2023 ( 05.02.2024 )

Źle dopasowany stanik sportowy jest nie tylko niewygodny, ale przede wszystkim przeszkadza w wykonywaniu ulubionych ćwiczeń, powoduje bóle, otarcia a niekiedy poważne uszkodzenia piersi. Podpowiadamy, jak dobrać biustonosz sportowy pod względem rozmiaru i w zależności od uprawianego sportu, jaki rodzaj wsparcia wybrać i jak upewnić się, że dany model jest prawidłowo dopasowany.

Dlaczego ważne jest posiadanie dobrego biustonosza sportowego?

Kobiece piersi w trakcie ćwiczeń podlegają wielokierunkowym ruchom, które w zależności od rodzaju i intensywności aktywności fizycznej oraz wielkości biustu mogą powodować zmianę położenia od 4 (np. spacer) do 15 cm (np. bieg) w górę i w dół. Dodatkowo warto pamiętać, że piersi poruszają się również na boki. Każdy ruch stanowi przede wszystkim obciążenie dla więzadeł Coopera, czyli cienkich pasm tkanki łącznej, które pomagają podtrzymywać piersi. Gdy nie zapewnisz piersiom odpowiedniego wsparcia w postaci prawidłowo dobranego biustonosza sportowego, nie tylko będziesz czuła się niekomfortowo, ale przede wszystkim narazisz się na bóle lub nawet trwałe uszkodzenia. Efektem używania niewłaściwego stanika mogą być też opadające lub obwisłe piersi. Zwykle nieprzyjemne doświadczenia mogą prowadzić do odkładania aktywności fizycznej „na później”. Co więcej, kobiety wskazują piersi jako jedną z największych przeszkód w uprawianiu sportu zaraz po braku motywacji, braku czasu i złym stanie zdrowia.

Podstawowym zadaniem stanika sportowego jest zminimalizowanie ruchu piersi i utrzymywanie ich we właściwym położeniu, tak aby zapewnić Ci komfort niezależnie od rozmiaru biustu oraz tego, czy skaczesz, jeździsz na rowerze, tańczysz, grasz w siatkówkę czy biegasz. Pomagają też zachować silne mięśnie klatki piersiowej i wpływają na utrzymanie odpowiedniej postawy. Stąd tak ważne jest prawidłowe dopasowanie biustonosza sportowego do indywidualnych parametrów i potrzeb, aby w pełni wykorzystać każdą chwilę treningu i cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem.

Jak dobrać biustonosz sportowy?

Według badań nawet 80-90% kobiet nosi zły rozmiar biustonosza. Aby mieć pewność, że wybierasz właściwy rozmiar, musisz precyzyjnie zmierzyć dwa obwody – pod biustem i w najszerszym miejscu klatki piersiowej. Będziesz do tego potrzebować taśmę krawiecką i kartkę papieru/notatnik w telefonie. Ważne: najlepiej jest mierzyć się bez stanika czy ubrania, przykładając miarkę jak najbliżej skóry.

Jak zmierzyć obwód pod biustem?

Owiń taśmę mierniczą wokół pleców tuż pod biustem. Zwróć uwagę na to, aby miarka była ułożona równo, płasko przy ciele i w żadnym punkcie nie dotykała piersi. Przy dużym biuście może być konieczne podniesienie piersi. Podczas pomiaru powinnaś móc swobodnie oddychać – zanim odczytasz wynik, zrób wydech. Zapisz pomiar zaokrąglając go w dół (np. 78 cm = 75 cm ; 92 cm = 90 cm; 109 cm = 105 cm).

 

Jak zmierzyć rozmiar miseczki?

Owiń taśmę krawiecką wokół pleców i najpełniejszej części biustu – zwykle jest to dokładnie środek sutka. Upewnij się, że miarka jest wypoziomowana, dobrze przylega do skóry, a jednocześnie pozwalać na swobodne wzięcie głębokiego oddechu. Zanotuj wynik. Odejmij wynik obwodu klatki piersiowej od obwodu pod biustem. Różnica to Twój rozmiar miseczki:

  • miseczka A: 10-12 cm

  • miseczka B: 12-14 cm

  • miseczka C: 14-16 cm

  • miseczka D: 16-18 cm

  • miseczka E: 18-20 cm

  • miseczka F: 20-22 cm

  • miseczka G: 22-24 cm

  • miseczka H: 24-26 cm

Poziomy wsparcia w biustonoszach sportowych a duży, średni i mały biust

Staniki sportowe oferują trzy poziomy wsparcia: niski, średni i wysoki. Właściwość ta związana jest z trzema elementami biustonosza sportowego: ramiączkami, miseczkami i taśmą pod biustem (z uwzględnieniem bocznych paneli). Ostateczny rodzaj wsparcia zależy od tego, jak rozmiar miseczki nosisz i jakiego typu ćwiczenia będzie wykonywać.

Biustonosz sportowy z niskim wsparciem

Wyróżnia się wygodną, jednolitą konstrukcją i produkowany jest z miękkich, oddychających materiałów o dużej elastyczności, co zapewnia delikatną kompresję, swobodę ruchów, dobre dopasowanie i wygodę noszenia. Niektóre biustonosze sportowe z niskim wsparciem wyposażone są w wyjmowane wkładki, dzięki którym w dowolnej chwili możesz zmieniać poziom dopasowania oraz wyglądu biustu. Tego typu stanik to rozwiązanie odpowiednie do ćwiczeń o niskiej intensywności, np. pilatesu, jogi, jazdy na rowerze stacjonarnym, podnoszenia ciężarów, jak i do codziennych aktywności (np. spacerów). Stanik sportowy z niskim wsparciem jest odpowiedni dla kobiet z małym biustem lub osób poszukujących komfortowe opcji do noszenia na co dzień.

Biustonosz sportowy ze średnim wsparciem

Model pośredni między stanikami o niskim i wysokim wsparciu nadaje się do umiarkowanych ćwiczeń typu taniec, bieganie, jazda na rowerze, jazda na nartach, trening siłowy, crossfit czy turystyka górska. Biustonosz sportowy ze średnim wsparciem pomaga utrzymać piersi w jednym miejscu, umiarkowanie je zakrywa i zapewnia wystarczający poziom kompresji przez całą sesję treningową. Zwykle ma szerszą taśmę pod biustem i wyjmowane lub wbudowane miseczki.

 

Biustonosz sportowy z wysokim wsparciem

Jego konstrukcja (tzw. scoopback) przypominająca klasyczne biustonosze pozwala objąć i podtrzymać każdą pierś. Zwykle posiada szerokie ramiączka, wygodne, zapięcie z tyłu na trzy lub więcej haczyków i o różnych zakresach dopasowania oraz fiszbiny. W niektórych modelach stosuje się kombinację różnych sposobów pokrycia piersi i kompresji, aby zapewnić jak najwyższy poziom wsparcia. Stanik sportowy z wysokim wsparciem maksymalnie podtrzymuje piersi, aby ograniczyć ilość ruchów w każdym kierunku, a co za tym idzie – zmniejszyć ryzyko bólu i ewentualnych niedogodności związanych z nadmiernym poruszaniem się piersi. To najlepsze rozwiązanie do ćwiczeń o wysokiej intensywności, w tym: biegania, skakania, aerobiku, kolarstwa górskiego oraz dla kobiet z dużym biustem i aktywnych mam karmiących.

Stanik sportowy z miseczkami czy jednolity top?

Biustonosze sportowe z uwagi na budowę dzielą się na 3 rodzaje:

  • sportowe biustonosze kompresyjne (Compression Sports Bras) – dociskają piersi do klatki piersiowej, dzięki czemu leżą one jak najbardziej płasko przy ciele. Nie posiadają wbudowanych miseczek na każdą pierś. Świetnie sprawdzą się przy małym biuście (miseczka A i B);

  • biustonosze sportowe z miseczkami (Encapsulation Sports Bras) – posiadają miseczki, które otaczają i kształtują każdą pierś osobno, co pozwala zachować ich naturalny kształt. Tego typu staniki nie powodują dużej kompresji i najlepiej sprawdzą się w sportach o średniej i wysokiej intensywności oraz u pań o większym biuście;

  • biustonosze sportowe hybrydowe (Encapsulation-Compression Sports Bras) – to pośrednie rozwiązanie między dwoma powyższymi modelami, dzięki czemu nie musisz wybierać między maksymalną kompresją a utrzymaniem ładnego zarysu piersi. Najczęściej tego rodzaju bielizna ma wewnętrzną warstwę, która zapewnia wysokie wsparcie oraz zewnętrzną warstwę lub pas materiału, który uciska piersi przy ścianie klatki piersiowej. Ten model staników sportowych zapewniają wystarczające wsparcie przy uprawianiu sportów ekstremalnych.

Jak sprawdzić, czy stanik sportowy jest odpowiednio dopasowany?

Odpowiednie dopasowanie biustonosza sportowego wpływa na jego skuteczność. Oto kilka wskazówek, dzięki którym sprawdzisz, czy dany model jest dla Ciebie optymalny:

  • pasek pod biustem – powinien ściśle przylegać do klatki piersiowej i pozostawać na miejscu niezależnie od tego, jak dynamiczne ruchy podczas treningu wykonujesz. Jeśli pasek unosi się do góry to najczęściej oznacza to, że jest za duży. Możesz jeszcze spróbować wyregulować ramiączka lub zapięcie z tyłu. Uwaga: szersza taśma zapewnia większe wsparcie, a zapięcia na haftki lub zamek błyskawiczny gwarantują elastyczność i wygodę;

  • miseczki – muszą dobrze chować biust (piersi powinny wypełniać miseczki) i być wyśrodkowane. Nie powinny powodować wybrzuszeń (świadczy to o zbyt małym rozmiarze) ani się marszczyć (oznacza to za duży rozmiar);

  • ramiączka – powinny być regulowane, abyś mogła je dopasować do swojego komfortu. Wybierz szersze ramiączka – lepiej rozpraszają ciężar na ramionach i nie powodują wrzynania się materiału w skórę. Istnieje tradycyjny rodzaj staników, czyli tank top (zwykle jest to stanik typu pulower, który zakłada się przez głowę), z ramiączkami typu racerback (tworzą kształt „Y” na plecach) oraz z ramiączkami typu crossback (krzyżują się na plecach).

  • fiszbiny – nie powinny odchodzić od żeber (wówczas rozmiar paska jest za mały), ani też wbijać się w skórę. Optymalnie jest, gdy leżą płasko;

  • dopasowanie – biustonosz powinien dobrze przylegać do ciała, bez uczucia, że jest za ciasny, krępuje ruchy czy ogranicza oddychanie. Podnieś ręce do góry nad głowę, wykonaj kilka podskoków i wymachów rękoma. Jeśli poczujesz dyskomfort lub ból, wypróbuj inny model.

Najlepsze staniki sportowe do biegania, do jogi, na trening, na rower

 

Odpowiednie dopasowanie biustonosza sportowego to najważniejsza kwestia przy jego zakupie. Jednak obok funkcjonalności dla nas kobiet liczy się również styl – stanik ma do nas przemawiać pod względem naszym upodobań i sprawiać, że w trakcie wysiłku fizycznego czujemy się pewnie i dobrze wyglądamy.

W asortymencie Sportano.pl każda aktywna kobieta niezależnie od rozmiaru i kształtu biustu, a także uprawianego sportu, znajdzie optymalną dla siebie bieliznę sportową. Oferujemy biustonosze sportowe w klasycznych kolorach (np. białe i czarne staniki sportowe Nike, FILA, Puma czy STRONG ID), ale również modele w bardziej intensywnych i przykuwających wzrok kolorach oraz wzorach.

Dla fanek różnego rodzaju form fitness i ćwiczeń siłowych proponujemy biustonosze fitness Gym Glamour Push Up, które zapewnią solidne wsparcie, ale i ładnie wyeksponują biust, Carpatree o bezszwowej konstrukcji, dzięki której unikniesz podrażnień i otarć czy Under Armour z technologią HeatGear®, czyli technicznym, niezwykle lekkim materiałem, który gwarantuje uczucie chłodu i suchości przy wysokich temperaturach czy dużej intensywności ćwiczeń. Do sportów zimowych i aktywności fizycznej w chłodniejsze miesiące świetnie sprawdzą się biustonosze sportowe z dodatkiem wełny merino, która gwarantuje wysoki komfort cieplny, oddychalność i antybakteryjność (np. od marki icebreaker) lub termoaktywne biustonosze sportowe DYNAFIT z włóknem Dryarn®. Uprawiasz jogę? Postaw na biustonosze sportowe do jogi od Joy in me z elastycznych, szybkoschnących materiałów z certyfikatem OEKO-TEX®, który potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa i brak stosowania szkodliwych substancji chemicznych w produkcji.

Oprócz wsparcia, zadaniem biustonosza sportowego jest również sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Oddychający materiał pomaga utrzymać suchość podczas ćwiczeń i uniknąć podrażnień czy otarć. Do zajęć fitness, jazdy na rowerze czy biegania możesz wybrać staniki sportowe Nike z technologią Dri-FIT, Puma z rozwiązaniem dryCELL lub THERMOPERFORMANCE od marki SMMASH.

Jak dbać o biustonosz sportowy?

Zalecamy pranie biustonosza sportowego po każdym użyciu, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i gromadzeniu się bakterii. Aby przedłużyć żywotność stanika, warto prać go ręcznie w zimnej lub letniej wodzie używając delikatnego mydła. Unikaj prania w pralce (ewentualnie na programie do delikatnego prania i w worku na bieliznę) i w mocnych detergentach. Nie używaj płynów do zmiękczania tkanin i wybielaczy oraz nie susz biustonosza sportowego w suszarce bębnowej, na kaloryferze czy w pełnym słońcu, gdyż wysoka temperatura negatywnie wpływa na elastyczność tkaniny i może powodować kurczenie się bielizny. Susz stanik sportowy na płasko w przewiewnym pomieszczeniu.

Jak nosić stanik sportowy?

Konstrukcja stanika sportowego zapewnia maksymalną ochronę i wsparcie piersiom, dlatego tego typu biustonosz należy zakładać bezpośrednio na ciało. Stąd noszenie zwykłego stanika pod modelem sportowym nie jest potrzebne, a wręcz należy unikać takich praktyk, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i w pełni wykorzystać właściwości treningowej bielizny.

Co jaki czas wymieniać stanik sportowy?

Biustonosz sportowy zwykle wytrzymuje 30-40 prań. Warto pamiętać, że z każdym praniem materiał traci swoje wysokie właściwości, a jego konstrukcja ulega rozciąganiu, przez jego efektywność spada. Jeśli zauważysz przetarcia, stanik zacznie tracić swój pierwotny kształt, przestanie odpowiednio utrzymywać piersi lub poczujesz, że Cię uwiera, to znak, że czas kupić nowy model.

Jaki stanik sportowy na duży biust?

Jeżeli masz większe piersi, postaw na biustonosz sportowy o średnim lub wysokim stopniu podtrzymania, nawet jeśli Twoje treningi są mało intensywne. Dodatkowe wsparcie gwarantuje odpowiednią kompresję i bezpieczeństwo, dzięki czemu będziesz czuć się komfortowo i pewnie niezależnie od tego, czy wykonujesz asany dla początkujących, skaczesz na trampolinie, biegasz w terenie czy jesteś na aerobiku. Często kobiety z dużym biustem wybierają staniki sportowe zapinane z przodu (np. na zamek błyskawiczny) ze względu na łatwość ich zakładania i zdejmowania oraz pełne, dobrze wspierające piersi dopasowanie.

Polecane produkty