Buty snowboardowe obok deski i
wiązań snowboardowych
są jedną z najważniejszych części snowboardowego ekwipunku. Stąd przy ich zakupie należy zwracać uwagę na prawidłowe dopasowanie pod względem rozmiaru, flexu, umiejętności czy stylu jazdy, a nie kierować się głównie unikalnym designem. Podpowiadamy, jak dobrać buty snowboardowe, aby były wygodne i dobrze współpracowały z wiązaniami i deską.
Dlaczego odpowiednie dopasowanie butów na snowboard jest ważne?
Prawidłowo dobrane buty pod względem rozmiary są kluczowe dla funkcjonalności, wydajności i maksymalnej kontroli nad
deską snowboardową
w trakcie jazdy. Jeśli deska będzie za szeroka w stosunku do rozmiaru Twoich butów, trudniej będzie nią manewrować, natomiast gdy będzie za wąska spowoduje opór pięt i palców przez co możesz tracić kontrolę podczas skrętów. Kupując za małe albo za duże buty na snowboard narażasz się nie tylko na dyskomfort i frustrację z powodu ucisku lub przemieszania się stopy oraz braku postępów, a co za tym idzie na nieudany dzień na stoku. Jednak przede wszystkim przez źle dobrany rozmiar zwiększasz ryzyko bolesnych otarć, urazów czy kontuzji. Pamiętaj, że buty są elementem wyposażenia, w którym spędzisz większość czasu, dlatego przy ich wyborze nie kieruj się w pierwszej kolejności trendami i designem, ale wygodą i indywidualnym dopasowaniem. Również nie bierz za pewnik zdanie innych snowboardzistów, którzy mają swoje ulubione marki i sprawdzone modele. Każdy ma inny kształt stopy, poziom zaawansowania czy potrzeby przez co buty, które są idealne dla jednej osoby niekoniecznie są dobre dla Ciebie. Owszem, rady doświadczonych riderów mogą być pomocne, ale ostateczną decyzję powinieneś podjąć w oparciu o własne parametry i preferencje.
Jak dobrać buty snowboardowe? Rozmiar i dopasowanie
Dobór właściwej długości wkładki to jeden z elementarnych czynników wpływających na komfort i wydajność jazdy na snowboardzie, dlatego zacznij od pomiaru długości stóp. Ustaw lewą stopę na czystej kartce papieru A4 (przyłóż ją do ściany, aby się przypadkowo nie przesunęła) i obrysuj jej kształt. Zrób to samo z prawą stopą. Za pomocą miarki krawieckiej zmierz odległość między czubkiem dużego palca a końcem pięty. Wynik zwiększ o 0,5-1cm.
Warto pamiętać, że pomimo zastosowania tradycyjnej numeracji europejskiej lub amerykańskiej, faktyczne rozmiary butów snowboardowych mogą się różnić w zależności od producenta, a nawet od modelu w ramach jednej linii danej marki. Dlatego zawsze sprawdzaj tabele rozmiarów dla każdej pary obuwia. Sprawdzając tabele rozmiarów upewnij się także, że szerokość deski i rozmiar buta wzajemnie się uzupełniają.
Nie ma potrzeby, abyś zostawiał dodatkowe miejsca na grubą, bawełnianą skarpetę. Dedykowane jeździe na desce skarpety snowboardowe z technicznych materiałów zaprojektowano tak, aby współpracowały ze stopami i kostki, a przy tym pomimo cienkiej struktury zapewniały odpowiedni komfort cieplny i skutecznie odprowadzały wilgoć. Poza tym buty snowboardowe są wyposażone we wkładkę termoformowalną, która idealnie dopasowuje się do kształtu stopy. Czasem potrzeba kilku sesji na stoku, aby uformowała się do właściwego rozmiaru, dlatego przy dopasowaniu butów snowboardowych na początku powinieneś mieć uczucie, że są one dość ciasne. Kolejnym elementem jest sprawdzenie, czy buty odpowiednio trzymają kostkę. W tym celu ustaw się tak, aby zasymulować przejście na przednią krawędź – przenieś ciężar ciała na palce i delikatnie wychyl się do przodu. Jeśli but nie zmienia swojej pozycji, ale podnosi się pięta, to znaczy, że model nie zapewnia jej właściwego trzymania i będzie m.in. powodować skurcze w stopie podczas jazdy, dlatego należy rozejrzeć się za inną parą. W prawidłowo dopasowanym bucie palce stopy będą znajdować się blisko końca wkładki i delikatnie dotykać przodu. Zwróć uwagę również na możliwość poruszania palcami.
Warto wspomnieć, że
buty snowboardowe damskie
są najczęściej dostosowane do specyfiki anatomii kobiecej stopy, np. są węższe w okolicy pięty. Z kolei buty snowboardowe dziecięce mogą posiadać wkładki z odrywanymi warstwami, co pozwala dopasować je do rosnących stóp. Pamiętaj, aby nie kupować dziecku butów o kilka rozmiarów za dużych, aby wystarczyły mu na kilku sezonów. Brak prawidłowego dopasowania może zniechęcić młodego ridera do uprawiania tego sportu zimowego, a do tego będzie powodować duży dyskomfort i jest niebezpieczne.
Flex, czyli sztywność buta snowboardowego
Buty snowboardowe posiadają różną sztywność, czyli tzw. flex. Nie ma ustandaryzowanej oceny stopnia twardości butów – marki stosują różne sposoby klasyfikacji tego parametru. Najczęściej wykorzystuje się skalę 1-10, gdzie 1 oznacza najbardziej miękki flex, a 10 – najsztywniejszy flex. Dobór twardości buta snowboardowego jest indywidualną kwestią. Początkującym snowboardzistom zaleca się, aby wybierali zakres giętkości 1-4.
Buty snowboardowe a styl jazdy
Doprecyzowanie, jakim typem snowboardzisty jesteś i jaki jest Twój styl jazdy, pomoże w doborze idealnej pary butów. Obuwie w zależności od przeznaczenia, specyfiki i warunków jazdy wyróżnia się innymi cechami. Na początku przygody ze snowboardem zwykle wybiera się jazdę po przygotowanym stoku, dlatego należy wybrać elastyczne buty typu All-mountain z miękkim i średnim flexem zapewniające dobrą mobilność. Przez to, że nie pozwalają rozwijać dużych prędkości ułatwiają zapanowanie nad deską. Dodatkowo wybaczają wiele błędów. Miękkie i średnio miękkie buty wskazane są też dla fanów snowparków i freestyle’u (half-pipe, rails, skoki, jibbing i triki), gdyż są łatwiejsze w manewrowaniu. Zaawansowanym riderom, którzy preferują jazdę backcountry, freeride czy techniczną jazdę po stoku, polecany jest flex 6-10, który pozwala utrzymać odpowiednią kontrolę nad deską przy dużych prędkościach, nierównościach i w trudnych warunkach.
System BOA®, Quicklace czy tradycyjne sznurowadła – jaki rodzaj wiązań butów do snowboardu wybrać?
Wyróżniamy trzy główne rodzaje systemów sznurowania butów snowboardowych: tradycyjne sznurówki, „szybkie sznurówki” i system BOA®. W niektórych modelach wykorzystywane są rozwiązania hybrydowe, które łączą cechy dwóch systemów. Każdy rodzaj wiązań ma swoje zalety i wady, dlatego ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu.
Tradycyjne sznurowadła
Klasyczny sposób wiązania jest niedrogi, daje dużą elastyczność w zakresie ustawienia poziomu nacisku, wymiany oraz dopasowania do indywidualnych potrzeb (np. pod względem koloru, designu). Jednak ich podstawową wadę jest to, że wiązanie jest dość czasochłonne, a do tego w ciągu dnia się luzują i wymagają częstych poprawek, co wymaga np. zdejmowania rękawiczek czy sprawia trudność podczas, gdy ręce są zmarznięte.
System zapięć BOA®
Zapięcie BOA® składa się z pokrętła i cienkich linek ze stali nierdzewnej. Oferuje szybką, dokładną oraz łatwą mikroregulację, którą można wykonać jedną ręką, także w rękawiczkach. System BOA® występuje również w wersji podwójnego lub potrójnego systemu, gdzie jedno pokrętło służy do regulacji zakresów docisku przedniej części stopy, a jedno lub dwa kontrolują zakres górnego mankietu.
Quick-pull Laces
Tzw. szybkie sznurówki to pośrednie rozwiązanie pomiędzy tradycyjnymi sznurowadłami a pokrętłem BOA®. Działa podobnie jak gorset i umożliwia szybkie oraz łatwe zasznurowanie buta również w rękawiczkach. Najczęściej system Quick-pull Lances umożliwia sznurowanie strefowe, czyli indywidualne dopasowanie stopnia ucisku dla przedniej części stopy i dolnej części nogi oraz kostki.
But wewnętrzny i podeszwa zewnętrzna – istotne elementy butów na snowboard
Tzw. liner, czyli wkładka, znajduje się w środku buta snowboardowego, jest wyjmowany i dzieli się na 3 rodzaje:
z brakiem możliwości formowania – rzadko stosowany. Wkładka z czasem dostosuje się do stopy, jednak jest to zwykle długotrwały proces, który ostatecznie i tak nie zapewni idealnego dopasowania;
termoformowalny – tego rodzaju wkładki wykorzystują naturalne ciepło produkowane przez ciało, co pozwala świetnie dopasować je do kostek, łydek i stóp. Im częściej korzystasz z butów, tym dopasowanie jest bardziej precyzyjne;
formowalny na ciepło – takie wkładki najpierw umieszcza się w dedykowanym piecu, rozgrzewa się je, a następnie wkłada się w nie stopy i czeka do ostygnięcia. Dzięki temu dopasowują się do indywidualnego kształtu stopy i zmniejszą ryzyko unoszeniu się pięty przez co pozwalają całą moc przenieść z buta do wiązania.
Duże znaczenie przy doborze butów snowboardowych ma też podeszwa zewnętrzna, która ma bezpośredni kontakt z deską. Najczęściej produkowana jest z pianki EVA, gumy lub połączenie obu tych materiałów. Podeszwa wpływa m.in.: na poziom przyczepności czy zakres czucia deski, dlatego należy ją dobierać do stylu jazdy. Podeszwa zewnętrzna z pianki EVA jest miękka i lekka oraz gwarantuje dobrą amortyzację, z kolei wersja gumowa jest trwalsza i zapewnia lepszą przyczepność.
Prawidłowo dopasowana para
butów snowboardowych
do stylu jazdy, umiejętności oraz deski i wiązań zapewnia nie tylko komfortową i bezpieczną jazdę, ale odgrywa również istotną rolę podczas szlifowania kolejnych ewolucji czy podnoszenia poziomu zaawansowania. Wybierz sprawdzone modele od topowych producentów sprzętu dla riderów: K2, HEAD, RIDE, DC, THIRTYTWO, DEELUXE czy Salomon, które znajdziesz w e-sklepie sportowym Sportano.pl.
W razie wątpliwości, który model z kilku wybranych będzie dla Ciebie najlepszą opcją, skontaktuj się z działem obsługi klienta lub przyjdź do sklepu stacjonarnego Sportano.pl w warszawskim Homepark Targówek i dopasuj na miejscu buty snowboardowe z jednym z naszych ekspertów.