Jak dobrać owijkę tenisową? Rodzaje i najważniejsze parametry owijek do rakiet tenisowych 

Sylwia Stwora-Petela 13.07.2023 ( 28.02.2024 )

Owijka tenisowa to istotny elementem wyposażenia każdego tenisisty – początkującego i profesjonalisty, ze względu na to, że ma bezpośredni wpływ na przyczepność rakiety do dłoni, komfort i kontrolę gry. W tym poradniku przeanalizujemy różne rodzaje owijek do rakiet tenisowych, ich właściwości i zastosowania, aby pomóc Ci znaleźć produkt, który będzie idealnie pasować do Twoich potrzeb oraz preferencji.  

Owijka tenisowa – czym jest i do czego służy? 

Owijka tenisowa to cienki, elastyczny kawałem materiału używany do nakładania na uchwyt rakiety w celu: 

  • zwiększenia przyczepności rakiety do dłoni tenisisty – ponadto zapobiega też ślizganiu się lub skręcaniu rakiety w dłoniach, co przekłada się na pewniejsze trzymanie i lepszą kontrolę nad rakietą podczas uderzeń. Najczęściej owijki mają teksturowaną powierzchnię połączoną z lepkim wykończeniem; 
  • poprawy amortyzacji – owijka redukuje drgania i wibracje przenoszone na dłonie podczas odbicia piłki tenisowej, zmniejszając tym samym ryzyko urazów (np. nadmierne obciążenie stawów lub drętwienie dłoni); 
  • zapewnienia wysokiego komfortu gry – owijka tenisowa chroni skórę przed otarciami i pęcherzami, a także zapewnia miękkość trzymania rakiety tenisowej
  • absorpcji potu – dzięki zdolności do wchłaniania potu, pomaga utrzymać suche dłonie, a tym samym zwiększyć pewność chwytu rakiety zwłaszcza w warunkach dużej wilgotności lub na zamkniętych kortach; 
  • wydłużenie żywotności głównego uchwytu rakiety –  owijka zapobiega szybkiemu zużyciu podstawowego uchwytu rakiety; 
  • drobne zmiany w rozmiarze rączki rakiety – owijki pozwalają zbudować większy uchwyt w momencie, gdy jesteś między dwoma rozmiarami rączek i wybierzesz mniejszą.  

Owijki do rakiet tenisowych są produkowane z różnych materiałów o odmiennych grubościach i fakturach, dzięki czemu możesz dopasować ją tak, aby najlepiej odpowiadała Twoim preferencjom i potrzebom.  

Bazowa lub zewnętrzna, czyli rodzaje owijek tenisowych 

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje owijek do rakiet tenisowych – bazową (inaczej „skórka”) i zewnętrzną (zwana też wierzchnią). Pierwsza stanowi bezpośrednią powierzchnię kontaktu między dłonią a uchwytem rakiety, druga stanowi dodatkową warstwę, która owija się wokół wersji bazowej. Owijka tenisowa bazowa (ang. base grip) nakładana jest bezpośrednio na trzon rakiety i odpowiada za przyczepność i amortyzację. Do jej produkcji najczęściej wykorzystuje się syntetyczny poliuretan, który cechuje się wysoką trwałością, elastycznością i oferuje dobrą przyczepność. Sprzedawana jest pojedynczo. Owijka tenisowa zewnętrzna (ang. overgrip) stosowana jest w celu pochłaniania potu i zapewniania pewnego chwytu. Jest opcjonalną warstwą, którą zazwyczaj zmienia się częściej niż owijkę bazową w celu utrzymania świeżości i higieny gry. Zwykle posiada cienką, miękką i bardzo chłonną konstrukcję. Niektórzy producenci oferują owijki zewnętrzne z nadrukami lub specjalnymi powłokami, które mają zapewnić większą przyczepność i komfort trzymania, a tym samym pozwalają zyskać większą kontrolę nad chwytem rakiety. Dostępna jest najczęściej w opakowaniu zawierającym 3 sztuki. 

Dzięki obu rodzajom owijek do rakiet, możesz dostosować przyczepność, komfort i higienę swojej rakiety do indywidualnych preferencji i potrzeb. 

Jak dobrać właściwą owijkę do rakiety tenisowej? 

Odpowiednie dopasowanie rodzaju owijki do swoich potrzeb, stylu, warunków i poziomu gry oraz indywidualnych preferencji ma znaczenie nie tylko dla komfortu i wydajności gry, ale też jej bezpieczeństwa. Niewłaściwie dobrana owijka może powodować nadmierne ściskanie rakiety dla zwiększenia stabilności, a to może prowadzić do obciążenia nadgarstków i barków, a w dalszej kolejności skończyć się urazem lub kontuzją.  

Jednym z istotnych parametrów owijki do tenisa jest jej lepkość. W tym zakresie owijki do tenisa dzielą się na: 

  • suche – zwykle świetnie pochłaniają i odprowadzają wilgoć z dłoni, co docenisz grając w wilgotnych i upalnych warunkach, w gorących pomieszczeniach lub zmagasz się z nadmiernym poceniem się. Mogą się stosunkowo szybko zużywać; 
  • uniwersalne – to najbardziej wszechstronne owijki. Na początku są lepkie, ale kilkukrotne użycie sprawia, że stają się suche. Dobrze sprawdzą się w chłodniejsze dni i w suchym klimacie; 
  • lepkie – dobrze trzymają się dłoni i zapobiegają przypadkowemu ślizganiu się rakiety, jednak mogą też być niewygodne przy częstym i szybkim zmianie chwytu. Stosują je m.in.: Rafael Nadal i Novak Djoković. 

Wybierając owijkę tenisową, zwróć uwagę na jej grubość. Generalnie, cieńsze owijki gwarantują lepsze czucie rakiety, natomiast grubsze są wygodniejsze i lepiej chłoną wilgoć. W przypadku owijek wierzchnich ich grubość najczęściej mieści się między 0,43 a 0,75 mm, natomiast grubość owijek bazowych wynosi 1,4-2,2 mm. 

Postaw na sprawdzonych producentów sprzętu i akcesoriów do tenisa: BABOLAT, Wilson, Yonex czy HEAD, którzy oferują owijki tenisowe z wysokiej jakości materiałów i o doskonałej trwałości.  

Kiedy wymienić owijkę?  

Jeśli poczujesz, że zaczynasz tracić przyczepność i trudniej jest Ci utrzymać solidny chwyt, wówczas zaleca się wymianę owijek. Powinieneś to zrobić każdorazowo po ponownym naciąganiu rakiety, gdy materiał zaczyna się strzępić lub rozdzierać albo gdy uderzysz rakietą o kort. Ostatecznie częstotliwość wymiany owijki będzie zależeć od tego, jak ważne są dla Ciebie lepkość i pochłanianie wilgoci. 

Polecane produkty