Jaka piłka do piłki ręcznej? Rodzaje i rozmiary piłki do ręcznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych zawodników

Sylwia Stwora-Petela 03.10.2023 ( 04.02.2025 )

Wybór odpowiedniej piłki do piłki ręcznej jest kluczowy dla sukcesu na boisku bez względu na to, czy jesteś zawodnikiem drużyny juniorskiej czy seniorskiej. Każda kategoria wiekowa i poziom zaawansowania wymaga innego rodzaju piłki, by umożliwić graczom odpowiednią kontrolę, chwyt i precyzję gry. Poznaj budowę piłki do ręcznej, a także rozmiary i rodzaje piłek dla dzieci, młodzieży i dorosłych graczy, abyś mógł wybrać sprzęt idealnie dostosowany do swoich potrzeb swoich.

Piłka do piłki ręcznej jest stosunkowo mała w porównaniu do innych piłek sportowych, np. do koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej. W zależności od kategorii wiekowej, jej obwód mieści się w granicach od 50 do 60 cm, a waga wynosi od 290 do 475 g. Prawidłowo dobrana waga piłki do wieku, płci czy poziomu wytrenowania, ułatwia kontrolowanie oraz manipulację nią podczas gry.

Standardowe ciśnienie wewnątrz piłki do ręcznej wynosi 0,6 bara. Odpowiednie ciśnienie jest istotne dla prawidłowego zachowania piłki podczas gry.

Warto zaznaczyć, że piłki do piłki ręcznej muszą spełniać rygorystyczne normy i być zatwierdzone przez międzynarodowe federacje, m.in.:

  • IHF (International Handball FederationMiędzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej),
  • EHF (European Handball FederationEuropejska Federacja Piłki Ręcznej).

Dotyczy to zwłaszcza użytkowania podczas oficjalnych zawodów i meczów. Określona specyfikacja odnośnie wielkości, wagi, materiałów i innych cech sprawia, że piłka do ręcznej jest zoptymalizowana pod kątem wydajności i bezpieczeństwa w trakcie gry.

Do gry w piłkę ręczną używa się piłek z osłoną wykonaną ze skóry naturalnej lub syntetycznych materiałów, takich jak poliuretan. Skórzane modele są bardziej tradycyjne, wytrzymałe i miękkie w dotyku. Piłki syntetyczne są trwalsze i bardziej odporne na intensywną eksploatację i warunki atmosferyczne. Doskonale sprawdzą się do gry w hali i na zewnątrz.

W środku piłki do ręcznej znajduje się dętka. Najlepiej sprawdzi się dętka lateksowa, z uwagi na dobre utrzymywanie powietrza oraz brak podatności na odkształcenia.

Piłka do piłki ręcznej posiada charakterystyczne zszywane lub klejone 32 panele, zwykle w kształcie sześciokątów. Ponadto ma wypukłą powierzchnię i właściwości antypoślizgowe, co pomaga w lepszym chwycie i kontrolowaniu piłki. Piłka do ręcznej może mieć różne kolory i wzory, co zapewnia jej lepszą widoczność w trakcie gry.

Piłki do piłki ręcznej są dostępne w wielu różnych rozmiarach – od rozmiaru 00 do 3. Właściwe dopasowanie do wieku i płci jest tu niezwykle ważne ponieważ pozwala uzyskać maksymalną wydajność i przyjemność z gry. Sprzyja także podnoszeniu umiejętności. Używanie zbyt dużej piłki może okazać się frustrujące. Nie będziesz mógł jej odpowiednio złapać, ani też precyzyjnie podawać czy rzucać.

Te rozmiary są ogólnymi wytycznymi, które mogą nieco się różnić się w zależności od producenta. Dlatego zawsze warto sprawdzić, jakie rozmiary piłek ręcznych są zalecane w konkretnej lidze, turnieju lub rozgrywkach, w których zamierzasz uczestniczyć.

Piłka do ręcznej rozmiar 00 i 0

Piłki do piłki ręcznej w rozmiarze 00 przeznaczone są dla dzieci poniżej 6 r.ż. Mają 44-46 cm średnicy, a ich waga waha się między 180-200g. Z kolei modele w rozmiarze 0 (średnica 47-50 cm, waga 200-270 g) są odpowiednie do trenowania z dziećmi między 6 a 8 r.ż.

Rozmiary 0 i 00 są nieoficjalnymi, ponieważ nie zostały one ustandaryzowane przez IHF. Używa się ich wyłącznie do szkolenia najmłodszych szczypiornistów, którzy potrzebują mniejszej i lżejszej piłki do zabaw i nauki podstawowych umiejętności.

Piłka do ręcznej rozmiar 1

Piłka do ręcznej rozmiar 1 to model o średnicy 50-52 cm, który waży od 290 do 330 g. Ten rozmiar jest dedykowany młodszym graczom, często w wieku szkolnym, juniorom młodszym (8-12 lat) oraz juniorkom młodszym (8-14 lat).

Piłka do ręcznej rozmiar 2

Piłka do piłki ręcznej w rozmiarze 2 cechuje średnica 54-56 cm i waga 325-375 g. Są stosowane w amatorskich i profesjonalnych rozgrywkach kobiet (od 14 r.ż.) oraz chłopców w wieku 12-16 lat.

Piłka do ręcznej rozmiar 3

Piłka do ręcznej rozmiar 3 ma średnicą 58-60 cm i zwykle waży od 425 do 475 g. Przeznaczona jest do rozgrywek chłopców po 16 r.ż. oraz mężczyzn na poziomie amatorskim i zawodowym.

Wybór między piłką ręczną treningową a meczową zależy od Twojego poziomu zaawansowania, celów gry i budżetu. Dla większości zawodników najlepszą opcją będzie posiadanie obu modeli. Dzięki temu mogą ćwiczyć i przygotowywać się do oficjalnych rozgrywek, zachowując przy tym jakość gry.

Piłka ręczna treningowa

Piłka treningowa jest przeznaczona do codziennego treningu i ćwiczeń. Jest zwykle bardziej wytrzymała, co oznacza, że może wytrzymać długie godziny intensywnego użytkowania. Ze względu na trwałość i dostępność, jest to dobra opcja, gdy trenujesz lub uczysz młodszych zawodników, albo jesteś początkującym graczem. Piłki treningowe są zwykle tańsze niż modele meczowe, przez co są bardziej dostępne dla przeciętnego gracza.

Meczowa piłka do piłki ręcznej

Z kolei piłkę meczową używa się podczas oficjalnych gier i zawodów. Zazwyczaj jest dokładniej wyważona i wykonana z wyższej jakości materiałów. To pozwala na lepszą kontrolę i precyzję podczas rzutów oraz podań. Jeśli jesteś zaawansowanym zawodnikiem lub rywalizujesz na wysokim poziomie, warto zainwestować w dobrą piłkę meczową, aby móc osiągnąć najlepsze wyniki.

Oprócz piłki ręcznej halowej (tzw. street handball), wyróżnia się drugi rodzaj – piłki ręczne plażowe. Produkuje się je z materiałów syntetycznych z uwagi na ich wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych.

Rozmiar piłki jest ściśle związany z płcią i wiekiem graczy. Dzieci w piłkę ręczną plażową grają gumowym modelem o małym obwodzie. W rozgrywkach kobiecych używa się piłki o średnicy 50-53 cm i wadze 280-300 g. Mężczyźni grają piłką mającą obwód od 54 do 56 cm i wagę między 350 a 370 g.

Zależy Ci na doskonaleniu swoich umiejętności gry w szczypiorniaka? Zamierzasz wprowadzić swoje dziecko w świat tego dynamicznego i efektownego sportu zespołowego? Pamiętaj, aby dopasować rozmiar piłki do swojego wieku, poziomu wytrenowania i płci. Ważna jest też precyzja wykonania i jakość materiałów użytych do produkcji piłki do ręcznej, dlatego zawsze sięgaj po modele od uznanych marek. Na Sportano.pl zebraliśmy piłki do piłki ręcznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych od takich producentów, jak: SELECT, Kempa, Hummel, Joma, Molten czy PUMA.

Polecane produkty