Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Piłki do piłki ręcznej

Piłki do piłki ręcznej – doskonale wykonane modele znajdziesz w sklepie Sportano 

W piłkę ręczną grają nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy i miłośnicy sportów zespołowych. To świetna forma rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a grać można na hali czy nawet na plaży. Aby rozgrywki przebiegły pomyślnie, do gry przyda się odpowiednia piłka do piłki ręcznej. Wybór właściwego modelu uzależniony jest od rodzaju aktywności, a także należy dopasować produkt pod względem rozmiaru. W ofercie sklepu sportowego Sportano.pl znajdziesz wysokiej jakości piłki do ręcznej od sprawdzonych producentów jak Kempa czy SELECT.  

Budowa i podstawowe informacje o piłkach do piłki ręcznej 

Każda piłka do gry w piłkę ręczną składa się z dwóch elementów: osłony i dętki. Osłona wykonana jest najczęściej ze skóry naturalnej, syntetycznej lub tworzyw syntetycznych. Wyposażona w 32 panele, które są ze sobą specjalnie zszyte, co gwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałość podczas gry. Z kolei dętka wykonana jest z lateksu i charakteryzuje się trwałą i elastyczną konstrukcją, zapewniającą doskonałe odbicia. Im lepsza dętka, tym piłka do ręcznej posłuży znacznie dłużej.  

Piłka do gry w piłkę ręczną powinna być dopasowana do użytkownika, aby mógł wygodnie i jednocześnie stabilnie trzymać oraz rzucać. Przede wszystkim musi spełniać określone normy co do wagi, kulistości czy obwodu. Weryfikowane jest to na etapie produkcji i przy wydawaniu specjalnego certyfikatu. Parametry mierzy się przez sprawdzenie średnicy piłki do gry w szesnastu punktach. Oprócz tego ciśnienie w piłce powinno wynosić 0,6 bara

Rozmiary piłek do piłki ręcznej 

Podczas wyboru odpowiedniej piłki należy kierować się rozmiarem, który dedykowany jest do określonej grupy zawodników, a także wieku. Wyróżnia się cztery kategorie rozmiarów.  

  • Rozmiar 0 – piłka przeznaczona dla juniorów, najczęściej dla dzieci poniżej 8 roku życia, a także nie ma określonych standardów i kryteriów, które występują w innych rozmiarach.  
  • Rozmiar 1 – piłka do ręcznej rozmiar 1 powinna mieć obwód od 50 do 21 centymetrów i ważyć około 290-330 gramów. Przeznaczona do gry dla dziewczynek od 8 do 14 lat oraz chłopców w przedziale wiekowym 8-12 lat.  
  • Rozmiar 2 – piłka do ręcznej rozmiar 2 powinna cechować się obwodem od 54 do 56 centymetrów i ważyć od 325 do 375 gramów. Ten rozmiar wykonany został dla dziewczynek powyżej 14 roku życia i chłopców od 14 do 16 roku życia.  
  • Rozmiar 3 – piłka do ręcznej rozmiar 3 to obwód wynoszący od 58 do 60 centymetrów, a waga wynosi około 425-475 gramów. Rozmiar ten przeznaczony do gry przez męskie drużyny od 16 roku życia.  

Z kolei do gry w piłkę ręczną na plaży zazwyczaj kobiety powinny wybierać modele o obwodzie od 50 do 52 centymetrów i wadze od 280 do 300 gramów. U mężczyzn to piłka o obwodzie 54-56 centymetrów i wadze od około 350 do 370 gramów. 

Wybór właściwej piłki do piłki ręcznej 

Wybierając właściwą piłkę do gry w piłkę ręczną, należy dobrać wspomniany już rozmiar, który zależy od rodzaju rozgrywek, wieku i płci. Do amatorskich i rekreacyjnych rozgrywek warto wybrać nieco mniejszą piłkę do ręcznej, która zapewni wysoki poziom komfortu i pewny chwyt. Oprócz tego zwróć uwagę na budowę i materiał wykonania, gdzie zazwyczaj używa się materiałów syntetycznych lub skóry. Użyte tworzywa mają zapewniać wysoką wytrzymałość, a także zagwarantować pewny chwyt przy podaniach oraz rzutach. Z kolei do gry w piłkę ręczną na plaży najlepiej wybierać gumowe tworzywa, które będą znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.  

Marki oferujące piłki do ręcznej wysokiej jakości 

W Sportano oferujemy wysokiej jakości piłki do ręcznej SELECT, gdzie niektóre modele wykonane są z miękkiej i elastycznej gumy do gry na piasku lub trawie, a także skóry oraz innych materiałów syntetycznych. Trójkątna konstrukcja paneli umożliwia dobrą przyczepność we wszystkich warunkach pogodowych. U nas wyposażysz się również w piłki marki Kempa, które dopasujesz pod względem rozmiarów i wariantów kolorystycznych. Skorzystaj z naszej profesjonalnej obsługi klienta, która pomoże Ci wybrać odpowiedni model, a jeśli dany produkt nie spełni Twoich oczekiwań – możesz go zwrócić do 30 dni! 

Rozwiń opis Zwiń opis