Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Sprzęt wspinaczkowy

Sprzęt wspinaczkowy w sklepie Sportano  

Bezpieczeństwo to podstawowa kwestia w trakcie wspinaczki, niezależnie od tego, czy stawiasz pierwsze kroki na ściance wspinaczkowej, jesteś grotołazem, czy masz za sobą niejedną przeprawę na via ferratach. Sprzęt wspinaczkowy na Sportano to skrupulatnie wybrane produkty wysokiej jakości stworzone przez liderów branży, które dopasujesz do swoich potrzeb oraz stopnia zaawansowania.  

Zakup sprzętu do wspinaczki: na co należy zwrócić uwagę? 

Wybór odpowiedniego sprzętu do wspinaczki determinują kwestie maksymalnego bezpieczeństwa, dlatego na Sportano znajdziesz atestowane i certyfikowane produkty.  
 
Kask do wspinaczki powinien spełniać europejską normę EN 12492 oraz UIAA 106 (normy Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych), dzięki czemu masz gwarancję, że Twoja głowa będzie dobrze zabezpieczona przed skutkami odpadnięcia od ściany czy spadającymi kamieniami lub sprzętem.  
 
Bezpieczeństwo liny wspinaczkowej mierzy się za pomocą testu liczby odpadnięć, na podstawie którego wydawany jest atest EN 892. Dla lin pojedynczych przy obciążeniu 80 kg i sile uderzenia 12 kN wynosi on co najmniej 5 prób, dla bliźniaczych – 12, a dla podwójnej – 5 (przy założeniu wagi 55 kg na jedną żyłkę i sile uderzenia 8 kN). Lonże wspinaczkowe powinny spełniać normy EN 958, a dla uprzęży ważny jest certyfikat CE EN 12277 typu C. 
 
Karabinki wspinaczkowe muszą spełniać europejskie normy pod względem m.in. minimalnej wytrzymałości przy zamkniętym zamku (20 kN), przy otwartym zamku (7 kN) oraz wzdłuż osi poprzecznej (7 kN). 

Skompletuj swój zestaw wspinaczkowy ze Sportano  

W sklepie Sportano znajdziesz bogaty asortyment profesjonalnego sprzętu do wspinaczki stworzony przed wiodące marki: Climbing TechnologyGrivelOrtovox czy Deuter. Z nami skompletujesz zestaw wspinaczkowy, inaczej szpej, skrojony na miarę Twoich potrzeb i celów. 

Uprzęże wspinaczkowe 

Uprząż to niezbędny element zestawu do wspinaczki, który pełni funkcję asekuracyjną, nierzadko również odpoczynkową. Wymaga indywidualnego dopasowania do użytkownika pod względem rozmiaru, przeznaczenia, warunki atmosferyczne czy płci (modele dla kobiet uwzględniające anatomiczną budowę bioder, wersje dziecięce, unisex). Uprząż wspinaczkowa dzieli się na wersję biodrową z regulowanymi pasami udowymi, łącznikiem i pasem biodrowym (idealna do wspinaczki skałkowej i na ściance), opcję piersiową (używa się jej w komplecie z uprzężą biodrową w trakcie wspinaczek górskich) oraz uprząż dla grotołazów (lekka, prosta konstrukcja pozbawiona wystających elementów mogących utrudniać poruszanie się w jaskiniach). W naszym sklepie znajdziesz uprzęże do wspinaczki z regulowanymi pasami biodrowym i udowymi, co pozwoli dopasować je do pory roku i ilości warstw odzieży oraz z opcją pozycjonowania łącznika, co zwiększa swobodę obsługi liny czy karabinka. 

Kaski do wspinaczki 

Ochroni głowę przed spadającymi kamieniami lub sprzętem, uderzeniami o wystające półki skalne czy przy upadku z wysokości. Właściwie dobrany kask wspinaczkowy powinien być dobrze osadzony na głowie (niezależnie czy jest zapięty, czy nie) oraz dać się założyć z cienką czapką lub buffem. Musi być odporny na przebicie, przewiewny, mieć łatwą i intuicyjną regulację opaski obwodu głowy i wysokości systemu nośnego oraz miękką piankową lub materiałową wyściółkę z opcją demontażu. Dobrym dodatkiem są zaczepy lub klipsy umożliwiające dopięcie czołówki. Wybierając kask wspinaczkowy, dopasuj go do charakteru wspinaczki (rekreacyjny czy na poziomie zaawansowanym), formy wspinania (skały, góry, asekuracja własna, jaskinie, via ferrata, itp.) oraz pory roku. Wyróżniamy kaski piankowe (lekkie, wygodne, mało trwałe – po uderzeniu łatwo się odkształcają, co wyklucza dalsze użytkowanie), skorupowe (mocna, trwała konstrukcja, dobrze sprawdza się np. w jaskiniach) oraz hybrydowe (uniwersalne, produkowane z tworzywa ABS lub poliwęglanu, stanowią połączenie obu wcześniejszych wersji).   

Liny do wspinaczki

Liny do wspinaczki to must have wyposażenia wspinacza. Dobierasz ją do stopnia zaawansowania (grubsza lina dla początkujących – 10 mm i więcej, cienka dla profesjonalisty) oraz warunków, w jakich będziesz jej używać. Liny pojedyncze (dynamiczne) służą do m.in. wspinaczki sportowej, mdrytoolingu, wspinaczki tradowej czy alpinizmu. Liny połówkowe (podwójne) to wybór dla miłośnika wspinaczki wysokogórskiej lub na wielkich lodowych skałach, a po liny bliźniacze – wpinane w jeden karabinek, sięgnie pasjonat alpinizmu, skitouringu czy wspinaczki lodowej. Z kolei liny pomocnicze, w tym repsznury, przydadzą się do sczepiania i transportu lin czy wiązania tzw. prusika (węzeł asekuracyjny). 

Plecaki, torby wspinaczkowe 

Spełniają nie tylko funkcję transportową szpeja, ale także chronią sprzęt przed zabrudzeniem, splątaniem, promieniami UV czy wilgocią. Plecak wspinaczkowy będzie doskonałym kompanem w trakcie długich i trudnych podejść pod skałę, z kolei torba świetnie sprawdzi się do transportu sprzętu na ściankę wspinaczkową lub do przechowywania liny. Te elementy zestawu wspinaczkowego powinny mieć opływowy kształt, odpowiedni litraż, być wykonane z wytrzymałych, odpornych na rozdarcia i przetarcia materiałów (np. nylon ze wzmocnieniem ripstop), posiadać zintegrowaną płachtę na linę, przegrody dedykowane poszczególnym akcesoriom wspinaczkowym oraz opcję regulowania pasów na ramię.  

Sprzęt na via ferraty 

Jako pasjonat adrenaliny i niezapomnianych widoków przymierzasz się do wyprawy w Dolomity po drogach typu via ferrata? Na Sportano znajdziesz niezbędny sprzęt do wspinaczki po zabezpieczonych stalowymi linami trasach: kask wspinaczkowy (z atestami EN 12492 oraz UIAA 106), lonże wspinaczkowe (najlepiej typ Y z absorberem energii minimalizującym siłę uderzenia w trakcie spadania), uprzęże (certyfikat CE EN 12277 typu C, regulacja pasów udowych i pasa biodrowego), karabinki oraz rękawiczki (ze skóry i syntetycznych materiałów o wysokiej wentylacji odpowiednio zabezpieczą dłonie przed otarciami). 

Taśmy, pętle, lonże wspinaczkowe 

Założenie stanowiska asekuracyjnego, przypięcie sprzętu do ciała, transport sprzętu to tylko niektóre możliwe zastosowanie taśm i pętli wspinaczkowych. Uniwersalny element wyposażenia każdego wspinacza powinien odznaczać się wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sięgnij po pętle wspinaczkowe z bardzo wytrzymałej i lekkiej dyneemy lub nylonu, który oprócz wysokiej trwałości jest odporny na wpływ wysokich temperatur. W Sportano zebraliśmy również najlepsze jakościowo lonże wspinaczkowe, które wyhamują spadanie, zamortyzują upadek i zniwelują związane z nim szarpnięcia, co pozwoli Ci bezpiecznie wyjść z opresji, gdy oderwiesz się od ścianki czy stalowej liny na via ferracie. 

Ekspresy, karabinki wspinaczkowe 

Z zamkiem pełnym lub drucianym (zapięciem typu agrafka), z dodatkiem taśmy nylonowej lub z dyneemy - ekspresy wspinaczkowe to kolejny niezbędny element Twojego zestawu do wspinaczki. Najczęściej składają się z dwóch niezakręcanych karabinków (jeden z zamkiem prostym, drugi z drucianym) oraz taśmy, a jego podstawowym zadaniem jest mocowanie liny do punktów asekuracyjnych. W naszym sklepie ekspresy kupisz pojedynczo lub w zestawie. Do nich dobierzesz karabinki wspinaczkowe o niskiej wadze oraz różnych kształtach dopasowanych do formy wspinaczki (np. owalne, D-kształtne). 

Kości, haki, friendy wspinaczkowe 

Kości, haki i friendy wspinaczkowe są nieodzownym elementem do tworzenia punktów asekuracyjnych. Pierwsze dzielą się na roksy (działanie podobne do klina), heksy (odpowiednie do asekuracji w nieregularnych rysach skał) oraz tricamy (świetne do osadzania w małych i trudnodostępnych rysach oraz szczelinach). Haki to element wspinaczki techniką sztucznych ułatwień oraz wspinaczki tradowej, które za pomocą młotka wbija się w skałę tworząc tym samym punkt asekuracyjny. Wyróżniamy szereg kształtów i rozmiarów haków, m.in. angle (duże szczeliny i pęknięcia), V-ka (do szerokich rys), RURP (do małych szczelin) oraz bong (do szerokich rys). Natomiast friendy wspinaczkowe, inaczej kości mechaniczne, to rozwiązanie dla doświadczonych wspinaczy, które w oparciu o krzywki, umożliwia założenie punktu asekuracyjnego w szczelinach od 1 do nawet 30 cm. 

Magnezja, woreczki 

Sportowcy mówią o niej „biała odwaga”, a wielu z nich nie wyobraża sobie treningu czy występu w zawodach bez białego proszku na dłoniach. Magnezja, czyli hydroksowęglan magnezu, używana jest w skokach o tyczce, podnoszeniu ciężarów lub wspinaczce. W ostatnim przypadku jej głównym zadaniem jest zwiększenie tarcia, poprawa przyczepności rąk do skały lub uchwytu oraz zmniejszenie wilgotności dłoni. Magnezja może mieć formę proszku, kostki, płynu lub kremu. Opcja sproszkowana jest najpopularniejsza i łatwa w użyciu (aby ją zaaplikować, wystarczy zanurzyć dłonie w woreczku i je o siebie potrzeć), ale i najbardziej pyląca. Magnezja w kostce jest mniej pylącym rozwiązaniem – pocierasz kulkę do momentu uzyskania zadowalającego pokrycia dłoni), z kolei opcja w kulce (magnezja połączona z alkoholem)  zostawia najmniej pyłu i osadu, ale potrzebuje czasu na wyschnięcie. Świetnie sprawdza się na ściankach wspinaczkowych. W Sportano nie brakuje woreczków na magnezję, które ułatwią jej aplikację i przechowywanie. Woreczek należy dobierać tak, aby jak najlepiej mieścił się w dłoni.  

Pozostałe akcesoria i przyrządy do wspinaczki  

Dopełnieniem zestawu do wspinaczki będą zaciski wspinaczkowe, które zaciskając się na linie i pracując w jednym kierunku, świetnie sprawdzą się przy podchodzeniu, asekuracji w czasie zjazdów (powstrzymają upadek) czy przy poręczówkach.  W naszym sklepie nie brakuje pokrowców wodoodpornych na plecaki oraz worków wodoszczelnych, które zapobiegną zamoknięciu sprzętu oraz akcesoriów czy zestawów asekuracyjnych (np. Click Up+ od Climbing Technology), dzięki którym nawet osoba początkująca jest w stanie odpowiednio asekurować partnera. Ze Sportano skompletujesz zestaw wspinaczkowy zapewniający wysoką niezawodność na ściance, skałach, w jaskini czy na via ferracie, bez względu na to, na jakim jesteś etapie wspinaczkowej przygody.  

Rozwiń opis Zwiń opis