Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Nordic Walking

Nordic Walking - sprzęt i niezbędne akcesoria dostępne w ofercie sklepu Sportano

Nordic Walking, znany również jako marsz z kijami, to forma aktywności fizycznej, która zyskała popularność na całym świecie jako skuteczny i przyjemny sposób na poprawę kondycji fizycznej i zdrowia. Pochodząca z Finlandii, gdzie została opracowana jako letni trening dla narciarzy biegowych, Nordic Walking ewoluował w samodzielną dyscyplinę, przyciągającą osoby w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Charakterystyczne dla tej aktywności jest używanie specjalnych kijów, które nie tylko stabilizują marsz, ale także zwiększają zaangażowanie mięśni górnej części ciała. 

W kategorii Nordic Walking w sklepie sportowym Sportano znajdziesz wysokiej jakości sprzęt i akcesoria od renomowanych producentów takich jak Fizan, GABEL, Komperdell, LEKI, Nike czy Viking. 

Korzyści zdrowotne płynące z Nordic Walking

Nordic Walking, będący połączeniem prostoty marszu z efektywnością treningu całego ciała, oferuje wiele znaczących korzyści zdrowotnych. Dzięki aktywnemu wykorzystaniu kijów, ćwiczenie to angażuje nie tylko dolne partie ciała, ale również mięśnie górnej części ciała, co sprawia, że jest to forma treningu o zwiększonej intensywności. 

Jedną z głównych zalet Nordic Walking jest poprawa kondycji sercowo-naczyniowej. Regularne uprawianie tej aktywności przyczynia się do wzrostu wydolności serca, zwiększając tym samym ogólną kondycję i wytrzymałość organizmu. Ponadto, marsz z kijami jest znakomitym sposobem na spalanie kalorii i wspomaganie procesu odchudzania, gdyż angażuje więcej grup mięśniowych niż zwykły marsz, co prowadzi do większego zużycia energii. 

Nordic Walking jest również korzystny dla osób z problemami stawowymi. Jako forma ćwiczeń niskiego wpływu, minimalizuje obciążenie stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa, co czyni go idealnym wyborem dla osób starszych, rekonwalescentów po kontuzjach, a także dla osób z nadwagą. 

Wpływ Nordic Walking na poprawę stabilności i równowagi jest kolejnym ważnym aspektem. Regularne uprawianie tej formy aktywności fizycznej wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie równowagi, co jest szczególnie ważne w zapobieganiu upadkom w starszym wieku. 

Nordic Walking ma także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Aktywność na świeżym powietrzu, zwłaszcza w otoczeniu przyrody, przyczynia się do redukcji poziomu stresu i poprawy nastroju. Regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu mają udowodniony wpływ na obniżenie poziomu lęku i depresji, a także poprawiają jakość snu. 

Podstawy techniki Nordic Walking

Opanowanie podstawowej techniki Nordic Walking jest kluczowe dla efektywnego wykorzystania tej formy aktywności i czerpania z niej maksymalnych korzyści zdrowotnych. Technika ta opiera się na harmonijnym, naturalnym ruchu ciała, z odpowiednim użyciem kijów do wspierania ruchu i zwiększania intensywności treningu. 

Pierwszym i podstawowym elementem techniki Nordic Walking jest prawidłowe trzymanie kijów. Dłonie powinny uchwycić rękojeści kijów lekko, ale pewnie, umożliwiając kontrolowany ruch. Ważne jest, aby kije były trzymane pod odpowiednim kątem – zazwyczaj zaleca się, aby końcówki kijów były skierowane nieco do tyłu w stosunku do kierunku marszu. 

Kolejnym ważnym elementem jest synchronizacja ruchu rąk i nóg. Podczas marszu ręka i przeciwna noga powinny być jednocześnie w ruchu – gdy prawa noga jest do przodu, lewa ręka powinna być wysunięta do przodu i odwrotnie. Ten rytmiczny i przeciwny ruch ramion i nóg nie tylko zwiększa intensywność treningu, ale także sprzyja naturalnemu balansowi ciała. 

Długość kroku w Nordic Walking jest również ważna. Kroki powinny być naturalnej długości, nie za długie, co pozwala na utrzymanie stabilności i skuteczności marszu. Nacisk podczas chodzenia powinien być równomiernie rozłożony od pięty do palców, co zapewnia lepszą równowagę i efektywność ruchu. 

Ruch ramion w Nordic Walking jest wykonywany z pełnego zakresu ruchu. Ramiona powinny się swobodnie kołysać wzdłuż ciała, z lekkim zgięciem w łokciach. Ruch ten nie tylko pomaga w utrzymaniu tempa marszu, ale także aktywuje mięśnie górnej części ciała, co jest jedną z głównych zalet Nordic Walking. 

Wybór sprzętu do Nordic Walking: kije i akcesoria

Wybór odpowiedniego sprzętu jest kluczowy w praktykowaniu Nordic Walking, a sercem tego wyposażenia są kije. Kije do Nordic Walking różnią się od zwykłych kijów trekkingowych ze względu na ich specjalną konstrukcję, która jest dostosowana do potrzeb tej aktywności. 

  • Rodzaje kijów: istnieją dwa główne rodzaje kijów do Nordic Walking – regulowane i stałe. Kije regulowane pozwalają na dostosowanie długości kija do wzrostu użytkownika i są zalecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Nordic Walking. Kije stałe są z kolei lżejsze i bardziej wytrzymałe, ale wymagają dokładnego dopasowania do wzrostu użytkownika. 
  • Materiał wykonania: kije do Nordic Walking są zwykle wykonane z aluminium lub włókna węglowego. Aluminium jest trwałe i stosunkowo lekkie, co czyni je dobrym wyborem dla początkujących. Włókno węglowe jest lżejsze i zapewnia lepszą absorpcję wstrząsów, ale jest też droższe. 
  • Rękojeść i paski: rękojeść kija powinna być ergonomiczna i wygodna, często wykonana z pianki lub gumy. Ważne są także paski, które powinny być wygodne i łatwe do regulacji, umożliwiając łatwe odpinanie i zapinanie kija. 
  • Nakładki i groty: w zależności od rodzaju nawierzchni, po której będziesz chodzić, ważny jest wybór odpowiednich nakładek i grotów. Nakładki gumowe są zalecane na twarde powierzchnie, takie jak asfalt, podczas gdy metalowe groty lepiej sprawdzają się na miękkich, naturalnych podłożach. 
  • Dodatkowe akcesoria: do akcesoriów, które mogą ułatwić korzystanie z kijów do Nordic Walking, należą pokrowce na kije, co ułatwia ich transport i przechowywanie, oraz rękawiczki zapewniające lepszy chwyt i ochronę dłoni. 

Porady dla początkujących: jak zacząć przygodę z Nordic Walking? 

Rozpoczęcie przygody z Nordic Walking jest ekscytującym krokiem ku poprawie zdrowia i kondycji fizycznej. Dla początkujących kluczowe jest podejście krok po kroku, aby zapewnić sobie bezpieczny i przyjemny start w tej aktywności. 

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich kijów. Kije do Nordic Walking powinny być dopasowane do Twojego wzrostu – idealna długość kija to około 70% Twojego wzrostu. Dla początkujących zaleca się wybór kijów z regulacją długości, która umożliwi eksperymentowanie i znalezienie najbardziej komfortowej długości. 

Podstawowa technika Nordic Walking jest kluczowa, dlatego warto zainwestować czas w naukę prawidłowego chwytu kija, synchronizacji ruchu rąk i nóg oraz właściwego stawiania kroków. Można to zrobić poprzez lekturę poradników, oglądanie filmów instruktażowych lub uczestnictwo w zajęciach z certyfikowanym instruktorem. 

Komfortowe, sportowe obuwie i odzież dostosowana do warunków pogodowych to kolejny ważny aspekt. Obuwie powinno zapewniać dobrą przyczepność i stabilność, a ubranie być wygodne i nie krępujące ruchów. 

Na początku skup się na krótkich dystansach i niskiej intensywności, stopniowo zwiększając zarówno dystans, jak i tempo marszu. Pozwoli to Twojemu ciału dostosować się do nowej formy aktywności i zapobiegnie przetrenowaniu. 

Regularność jest kluczem do osiągnięcia korzyści płynących z Nordic Walking. Staraj się uprawiać tę aktywność regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu, aby szybko zauważyć postępy w kondycji fizycznej i samopoczuciu. 

Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i dostosowywać intensywność treningu do swoich możliwości. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort, zrób przerwę lub zmniejsz intensywność marszu. 

Rozwiń opis Zwiń opis