Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Dart

Dart– wybierz właściwy sprzęt i akcesoria w sklepie Sportano 

Dart to już nie tylko zwykła gra z tarczą i lotkami, kojarzona zazwyczaj z rekreacyjnymi rozgrywkami w gronie najbliższych osób. Od wielu lat organizowane są nawet mistrzostwa świata w dart oraz liczne turnieje, dlatego miłośników tej rozgrywki wciąż przybywa. Jeśli chcesz wyposażyć się w niezbędne akcesoria do grania jak rzutki i tarcza dart, w Sportano oferujemy profesjonalne wyposażenie od renomowanych marek. U nas znajdziesz również piórka do rzutek, shafty oraz akcesoria do darta.  

Dart – zasady 

Zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniego wyposażenia do rozgrywek dartowych, poznaj najważniejsze zasady gry. Rywalizacja w dart odbywa się zazwyczaj z udziałem dwóch osób, jednak w amatorskich rozgrywkach może uczestniczyć większa ilość użytkowników. Standardowa rywalizacja polega na wymianie naprzemiennej trzech rzutów przez uczestników, a wygranym staje się osoba z większą liczbą punktów. Najpopularniejszą formą tej gry jest dart 501, gdzie każdy z graczy rozpoczyna rozgrywki z wynikiem 501 i na zmianę rzuca 3 lotkami. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza uzyska wynik równy 0, a więc gra polega na zbijaniu punktów, a nie ich zdobywaniu. Istnieje wiele odmian rozgrywek i dart zasady potrafią się zmienić w zależności od zastosowanej gry. Do gry w dart potrzeba będzie przede wszystkim tarcza do darta (sizalowa lub elektroniczna) oraz rzutki do darta.  

Z jakiej odległości rzucać? 

Jeśli planujesz rekreacyjne rozgrywki w dart, znajdź odpowiednie miejsce w pomieszczeniu lub na zewnątrz do grania. Najlepiej wokół znaleźć wolną przestrzeń, gdzie nie powinno być żadnych szklanych mebli lub elementów wykonanych z delikatnego materiału. Sama tarcza do darta powinna być ustawiona tak, aby umożliwiała zachowanie przestrzeni do rzucania. W dart odległość rzucania również ma znaczenie, a wieszanie tarczy nie powinno być przypadkowe. W profesjonalnych rozgrywkach wysokość tarczy i odległość rzutu są określone. Wysokość środka tarczy, czyli tzw. bull's eye powinna znajdować się na wysokości 173 cm nad podłogą, a tarcza musi mieć odległość 237 cm od rzucającego.  

Rzutki i tarcza do darta – jak wybrać właściwe modele? 

Najważniejszym sprzętem do uprawiania tej aktywności jest tarcza do rzutek, gdzie do użytku domowego najlepiej sprawdzi się sizalowa tarcza. Wyróżnia się cichą pracą, dowolnością gry oraz możliwością użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oprócz tego liczba graczy jest dowolna, dlatego można rozgrywać turnieje nawet w kilka osób. Dostępna jest także tarcza elektroniczna, która jest znacznie głośniejsza, a liczba osób do gry jest ograniczona. Wrażliwa na mechaniczne uszkodzenia i przeznaczona zazwyczaj do użytku wewnątrz. Dodatkowo w modelach elektronicznych tarczy występują często inne wielkości pól potrójnych i podwójnych.  

Z kolei rzutki do darta składają się z czterech elementów, do których należy trip (grot), barrel (beczka), shaft (nasada) oraz piórko. Rzutki najczęściej dostępne są w komplecie z tarczą, ale one najszybciej ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Ich waga w zależności od materiału, z którego zostały wykonane, sięga od 15 do nawet 50 gramów.  

Dart klasyczny czy elektryczny? 

Wśród rodzajów gry można wyróżnić dart klasyczny oraz dart elektroniczny, a różnią się zastosowaniem tarczy. W klasycznym darcie używa się wspomnianej już sizalowej tarczy, która polecana jest do rekreacyjnej i domowej gry. Przede wszystkim charakteryzuje się bardzo cichą pracą, a możliwości rozgrywek i ilości osób są dowolne. Korzystać z tego rodzaju tarczy można praktycznie wszędzie − na zewnątrz oraz w pomieszczeniu. Z kolei dart elektroniczny to nic innego jak używanie elektrycznej tarczy do gry. Tego rodzaju tarcza umożliwia automatyczne zliczanie punktów, daje do wyboru kilka rodzajów gry, a także wyróżnia się niską wagą. Wadą tego rodzaju rozgrywek są ograniczenia w liczbie osób, a sama tarcza jest mniej odporna na uszkodzenia.  

Wybór odpowiednich rzutek dla dzieci 

Najlepsze rzutki dla dzieci to rzutki magnetyczne, gdzie zestawy zawierają zazwyczaj metalową tarczę i plastikowe rzutki z magnezami. Dostępne są również rzutki na rzepy, gdzie w tarczę rzuca się specjalnymi piłeczkami. Rzutki w wersji magnetycznej nie mają ostrego zakończenia, które umożliwiałoby skaleczenie podczas rozgrywek. Tego rodzaju gra i sprzęt do dart jest zarówno bezpieczny, jak i komfortowy dla dziecka.  

Rozwiń opis Zwiń opis