Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Buty narciarskie

Buty narciarskie w sklepie Sportano.pl

Sportano.pl to idealne miejsce dla każdego narciarza. Niezależnie od tego, czy uprawiasz ten sport profesjonalnie, czy amatorsko, w Sportano znajdziesz najlepsze buty narciarskie uznanych marek. Najwyższej jakości obuwie oraz wszystkie potrzebne akcesoria – torby, grzałki i wkładki – to wszystko i wiele więcej znajdziesz na Sportano.pl!

Jakie buty narciarskie wybrać? Porady dla kupujących

Właściwie dopasowane buty narciarskie nie tylko pozwalają na komfortową jazdę na nartach. Mają również wpływ na precyzję ruchów oraz redukują ryzyko odniesienia kontuzji.

Twardość (flex)

Jednym z parametrów, które są kluczowe, jest flex, czyli twardość buta narciarskiego. Im but jest sztywniejszy, tym lepiej oddaje ruchy narciarza, pozwalając na precyzyjniejszą kontrolę nart. Z drugiej strony, im wyższy flex, tym but jest mniej wygodny. Miększe buty są dobre dla początkujących narciarzy. Dzięki mniej sztywnym butom popełniane błędy nie przekładają się bowiem aż tak bardzo na jazdę na nartach.


Poziom sztywności jest różny dla kobiet i mężczyzn. Buty narciarskie dla początkujących powinny mieć flex na poziomie 60 w przypadku kobiet i 70 dla mężczyzn. Osoby średnio zaawansowane mogą wybrać obuwie o flexie w przedziale 70-80 (kobiety) lub 80-90 (mężczyźni). Dla zaawansowanych sportowców najlepsze buty narciarskie to takie, których poziom sztywności wynosi 90 dla kobiet i 100 dla mężczyzn.

Szerokość (last)

Niemniej ważna jest szerokość buta narciarskiego. Parametr ten, zwany last, liczony jest w milimetrach. Zmienia się on w zależności od długości buta. Zwiększenie długości o 1 cm oznacza poszerzenie buta o 2 mm. Tak jak w przypadku flexu, wygoda nie idzie niestety w parze z precyzją.


Last na poziomie 98 mm lub mniejszym to dobry wybór dla osób o bardzo wąskich stopach oraz doświadczonych narciarzy. Wąskie buty dają bowiem większą kontrolę nad nartami. Standardowym rzędem szerokości jest z kolei 100 mm. Osoby z szerokimi stopami powinny wybrać buty na narty, których last jest na poziomie 102 mm lub większym. Będą one wygodniejsze, ale także słabiej oddadzą ruchy narciarza.

Styl jazdy i teren

Równie istotny jest styl jazdy i teren, na którym uprawia się ten sport. Osoby jeżdżące rekreacyjnie mogą wybrać obuwie o mniejszym flexie. Nie zapewni ono dużej precyzji ruchów, ale będzie lżejsze i łatwiej je założysz. Narciarze z większymi umiejętnościami, ale jeżdżący po przygotowanych trasach, mogą wybrać buty sztywniejsze.


Na inne aspekty powinny zwrócić uwagę również osoby zjeżdżające poza trasami narciarskimi. Uprawiający skitouring potrzebują odpowiedniej ruchomości cholewki koniecznej do podejścia na szczyt. W tym stylu narciarstwa sztywność buta nie jest najważniejsza. Podobnie jest z freetourowcami, którzy pokonują krótkie dystanse, by znaleźć odpowiednie miejsce do zjazdu.

Jak dobrać rozmiar butów narciarskich?

Na osobne omówienie zasługuje aspekt długości obuwia. Jak dobrać buty narciarskie? Skala rozmiarowa mondo, którą się w tym celu stosuje, wyraża rzeczywistą długość stopy podaną w milimetrach. Rozmiar buta określa się na podstawie długości najdłuższej części stopy.


Aby dowiedzieć się, jaki but będzie odpowiedni, należy odrysować kontur obu stóp na kartce papieru, a następnie zmierzyć linijką odcinek od pięty do końca najdłuższego palca. Co ważne, obrys powinno się robić w pozycji na lekko ugiętych kolanach.

Najlepsze buty na narty od znanych marek sportowych

Kupując buty narciarskie, warto zaufać sprawdzonym markom, cenionym przez tysiące amatorów i zawodowców. Takie właśnie brandy znajdziesz w Sportano. Marki dostępne w naszym sklepie mogą niekiedy pochwalić się doświadczeniem sięgającym kilkudziesięciu, a niekiedy nawet stu lat. Akcesoria narciarskie tych marek wybierane są także przez zawodowych sportowców uprawiających różne dyscypliny sportów zimowych. Biorąc przykład od najlepszych, warto sięgać po produkty od najbardziej uznanych marek w świecie szeroko pojętego narciarstwa.

Akcesoria i dodatkowy sprzęt do butów narciarskich

Aby buty służyły przez wiele lat, warto zadbać o dodatkowe akcesoria do ich ochrony i przechowywania. Jednym z nich jest torba na buty narciarskie. Nie tylko ułatwia ona przenoszenie obuwia, ale też pomaga ochronić je przed otarciami i zarysowaniami. Torba ułatwia też utrzymanie czystości. Topniejący śnieg nie brudzi dzięki niej np. bagażnika samochodu. Wiele modeli ma też kieszenie na gogle lub mocowanie na kaski narciarskie. Nabyć można także pokrowiec na buty narciarskie z podgrzewaniem, dzięki któremu zawsze można zawsze włożysz ciepłe buty, a po dniu na stoku szybko je wysuszysz.


Jeśli posiadasz już torbę na obuwie bez podgrzewania, ale nie chcesz jej wymienić na inny model, przydatnym akcesorium będzie grzałka do butów narciarskich. Nie tylko ogrzeje wnętrze, ale zapobiegnie także rozwojowi grzybów. W jaki sposób? Wiele modeli wyposażonych jest w lampy UV, które niszczą drobnoustroje. Suszarka do butów narciarskich nie zajmuje wiele miejsca. Co więcej, dzięki niej można ogrzać także zawilgocone elementy odzieży, takie jak czapka i rękawiczki.


Ważnym elementem wyposażenia są również wkładki do butów narciarskich. Nie tylko poprawiają precyzję jazdy, ale zmniejszają również ryzyko odniesienia kontuzji. Stabilizują łuk podłużny, podpierają stopę na całej długości i zapobiegają jej przesuwaniu się w bucie. Co więcej, zapewniają optymalną temperaturę. Komfort można dodatkowo zwiększyć, wybierając wkładki z wełny merynosowej lub podgrzewane.

Rozwiń opis Zwiń opis