Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

W trakcie treningu

W trakcie treningu – zadbaj o formę ze sklepem Sportano

Regularne uzupełnianie energii przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym jest niezwykle istotne dla utrzymania prawidłowej intensywności treningu – i tym samym wypracowania optymalnych rezultatów. W osiągnięciu założonego celu najlepiej pomagają wyroby uznanych marek. Takie właśnie produkty znajdziesz w Sportano.pl, Twoim sprawdzonym partnerze w efektywnym treningu.

Odżywki węglowodanowe, batony proteinowe, izotoniki – co jeść i pić w trakcie treningu?

Odżywki węglowodanowe to preparaty, których zadaniem jest tworzenie nadwyżki energetycznej potrzebnej do budowy mięśni. Odpowiadają one za wyrzuty insuliny, czyli uwalnianie cukrów takich jak fruktoza, galaktoza, ryboza i przede wszystkim glukoza. Dostarczając energii, redukują poziom zmęczenia, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać efektywność treningu. Odżywka węglowodanowa przyjmowana w formie płynnej dodatkowo nawadnia organizm.


Alternatywą dla odżywki węglowodanowej może być baton o starannie dobranych proporcjach i składnikach. Przekąski te dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym jest baton energetyczny (węglowodanowy). Produkt taki służy do zwiększenia energii przed ćwiczeniami. Dzięki temu, że w jego skład wchodzą głównie cukry złożone (ok. ⅔ objętości), zapasy energetyczne uwalniane są stopniowo, zapewniając optymalne tempo uwalniania paliwa dla mięśni.


Po zakończeniu ćwiczeń fizycznych dobrą przekąską będzie baton proteinowy. Zjedzenie go służy przede wszystkim do odbudowania mikrouszkodzeń w mięśniach, w mniejszym stopniu uzupełniając także ubytki energetyczne. Baton białkowy po treningu sprawdza się doskonale także w sytuacjach, gdy trudno o pełnowartościowy posiłek.


Rodzaj spożywanego napoju zależeć może od czasu trwania treningu. Osoby ćwiczące do godziny i niewykonujące ćwiczeń interwałowych mogą uzupełniać płyny, popijając wodę mineralną. W przypadku osób ćwiczących długo i intensywne lepszy będzie napój izotoniczny.


Izotoniki są dobrze przyswajane przez organizm ze względu na ich skład. Jest on porównywalny ze składem ludzkiej krwi, zarówno pod względem składników odżywczych, jak i stężenia wody. Dzięki temu doskonale uzupełniają niedobory m.in. glukozy i sodu.

Jak wybierać właściwe produkty do jedzenia i picia w trakcie treningu?

Dobierając sportowe produkty spożywcze, zwracaj uwagę na ich markę. Najlepiej wybierać przekąski i napoje firm o uznanej w branży odżywek sportowych renomie. W Sportano znajdziesz wyroby właśnie takich producentów. W ofercie dostępne są odżywki, batony, napoje i inne artykuły spożywcze od m.in. Nutrend i Trec Nutrition.


Nie mniej ważny jest skład produktów. Dla przykładu dobry baton proteinowy ma 400 kcal na każde 100 g. Skuteczny napój izotoniczny powinien z kolei zawierać ok. 6 mg sodu i 8 mg węglowodanów na każde 100 ml płynu.


Jeśli zastanawiasz się, co pić podczas treningu, możesz wybierać między gotowymi napojami lub samodzielnie przygotować izotonik. Przepisów na to, jak zrobić napój izotoniczny, jest wiele. Wśród nich znaleźć można wiele smacznych receptur, np. na naturalny, domowy izotonik z miodem i owocami na bazie wody mineralnej. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto połączyć taki autorski napój ze specjalistycznymi produktami z naszego asortymentu. Dzięki temu zapewnisz swojemu organizmowi optymalną ilość energii, wyciągając z każdego treningu maksimum efektów.

Rozwiń opis Zwiń opis