Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Kajakarstwo i rafting

Kajakarstwo i rafting – poczuj zew przygody ze sklepem internetowym Sportano 

Kajakarstwo, podobnie jak rafting to doskonałe aktywności na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody i krajobrazów. Zaczynając przygodę z kajakarstwem czy raftingiem, należy zapoznać się z najważniejszymi zasadami poruszania się na wodzie. Oprócz tego warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do tego rodzaju aktywności. W Sportano znajdziesz wysokiej jakości wyposażenie od profesjonalnych marek jak Aqua Marina, Cressi, FOX International, NeilPryde, Viamare, Sea to Summit, Pure4Fun czy JOBE. W asortymencie naszego sklepu możesz wybrać pontony, kajaki, wiosła, pompki czy akcesoria. 

Górskie, klasyczne, sportowe – rodzaje kajakarstwa 

Kajakarstwo to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu nad wodą w otoczeniu natury. Najpopularniejszą formą tej dyscypliny jest kajakarstwo turystyczne, które jest najchętniej wybierane przez osoby początkujące. Kajaki do turystycznej aktywności są zazwyczaj bardzo pojemne i stabilne, a możliwość pływania z większą liczbą osób to także kolejna zaleta. Bardziej skomplikowaną odmianą jest kajakarstwo sportowe, które polega na rywalizacji z innymi (na czas lub odległości), a wśród tego wyróżnia się: kajakarstwo klasyczne (regatowe lub nizinne), polo (gra w polo na kajakach) czy freestyle. Oprócz tego miłośnicy sportów ekstremalnych z licznymi przeszkodami i wysoką dawką adrenaliny mogą zdecydować się na kajakarstwo górskie. Zazwyczaj pływa się na górskich rzekach o dużym spadku czy szybkim nurcie, dlatego do tego rodzaju sportu potrzeba dużych umiejętności. Z kolei kajakarstwo morskie odbywa się na otwartym akwenie, gdzie wymaga się odpowiedniego sprzętu i doświadczenia, a najlepiej podróżowania wraz z instruktorem (zwłaszcza na początkującym etapie). 

Co to jest rafting? 

Rafting to nic innego jak odmiana spływu górską rzeką lub potokiem na specjalnym do tego pontonie czy tratwie, zazwyczaj w kilka, a nawet kilkanaście osób. Ten rodzaj sportu odbywa się na rzekach o dużym spadku, ostrych zakrętach czy szybkim nurcie. Oprócz tego trasy mają różnego rodzaju przeszkody (najczęściej skały lub gałęzie), dlatego niezwykle ważne jest, aby ponton był najwyżej jakości. Warto wybrać modele wielokomorowe, które mimo przetarć czy uszkodzeń będą nadal mogły być użytkowane.  

Kajakarstwo i rafting – gdzie się na nie wybrać?  

Rafting Pieniny to jedno z popularniejszych miejsc do uprawiania tego rodzaju sportu, gdzie zazwyczaj spływy kajakowe odbywają się przełomem Dunajca, z których skorzystać może cała rodzina. Podczas podróży warto podziwiać skalne formacje i roślinność. Niekiedy można zdecydować się na rafting w Słowenii lub Chorwacji (rzekami Dobra, Mrežnica, Una czy Korana), gdzie często pływa się rzekami lub na otwartych wodach. Spływy kajakowe to niezwykle popularna forma kajakarstwa, która jednocześnie jest bezpieczna i dostarcza niesamowite przeżycia podczas pływania. Wiele ośrodków oferuje na niektórych akwenach tego rodzaju usługi, dzięki czemu nawet początkujący mogą wybrać się na kajak lub ponton. 

Kajakarstwo i rafting – jak wybrać odpowiedni i bezpieczny sprzęt? 

Przede wszystkim, wybierając się na spływ, warto wyposażyć się w bezpieczny i komfortowy sprzęt. Początkujący zazwyczaj decydują się na wypożyczenie sprzętu, ale jeśli wybierasz tego rodzaju aktywności częściej – dobrze mieć swoje wyposażenie. Z pewnością przyda się kajak, obecnie często wybiera się pneumatyczne modele jednoosobowe, dwuosobowe czy trzyosobowe. Z kolei pontony przeznaczone są dla większej ilości osób, a najlepiej wybrać wielokomorowe. Znacznie bardziej wytrzymałe i w razie przetarć czy uszkodzeń mogą być nadal użytkowane. Oprócz tego przydadzą się wiosła, pompki czy akcesoria, a także silniki do kajaków i pontonów, jeśli potrzebujesz sprzętu na długodystansowe czy kilkudniowe wyprawy. Zdecydowanie warto wybrać sprzęt pod kątem ilości osób, które będą z niego korzystać, a także materiałów i maksymalnego obciążenia.  

Rozwiń opis Zwiń opis