Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Koła rowerowe

Koła rowerowe – niezawodne modele wysokiej jakości w sklepie Sportano 

Prawidłowe dopasowanie kół rowerowych przekłada się efektywną i bezpieczną jazdę, a ich rozmiar powinien pasować do typu roweru oraz stylu jazdy. Każdy z jednośladów – szosowy, miejski, trekkingowy czy MTB wymaga innych parametrów, a na rynku występuje szeroka oferta rozmiarów kół. Do najpopularniejszych można zaliczyć 26, 27,5, 28 czy 29-calowe koła rowerowe. W Sportano oferujemy wysokiej jakości koła rowerowe od renomowanych producentów jak Shimano, Zipp, FFWD czy Mavic. Wybierz odpowiedni model, aby móc komfortowo i bezpiecznie jeździć, niezależnie od warunków.  

Tylne, przednie, z kasetą lub bez – rodzaje kół rowerowych 

Wśród kół rowerowych można spotkać się z różnymi rozmiarami, które należy odpowiednio dopasować do typu jednośladu i swojego stylu jazdy. Wyróżnia się przednie i tylne koła rowerowe, a budowę koła można podzielić na klasyczne i systemowe. Koła klasyczne wyposażone są w piasty, obręcze i szprychy. Ich największą zaletą jest fakt, że mogą być wymieniane na inne odpowiedniki (kompatybilne z wybranym modelem roweru). Z kolei koła systemowe wyróżniają się dopasowanymi do siebie elementami. 

Na rynku możesz znaleźć również koło rowerowe 26 tylne z kasetą czy koło rowerowe 28 tylne z kasetą, gdzie kaseta jest zestawem połączonych zębatek ze sobą. Nie posiada łożysk i innych mechanizmów, wyłącznie tarcze i dystansowe elementy. Aby założyć taki zestaw, potrzebne będzie użycie piasty z bębenkiem.  

Rozmiary kół rowerowych 

Rozmiar koła rowerowego podaje się w calach lub milimetrach, co jest równomierne ze średnicą opony rowerowe, gdzie wymiar opony także podawany jest w milimetrach, calach lub rozmiarze ISO. Dwie pierwsze cyfry w ISO odpowiadają szerokości opony rowerowej – dopasowana do obręczy rowerowej. Wśród modeli znajdziesz koło rowerowe 26, koła rowerowe 27,5, koło rowerowe 28 i koło rowerowe 29, zaliczane do najpopularniejszych rozmiarów występujących w jednośladach. Koło rowerowe powinno być dopasowane do typu roweru, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Większe koła odpowiadają za lepszą przyczepność, a małe koła rowerowe charakteryzują się większą dynamiką, czyli szybciej się rozpędzają. Mniejsze koła są także bardziej uniwersalne, lepiej sprawdzą się podczas różnych manewrów i na miejskich drogach. Wpływ na jazdę ma również sama opona, a dokładnie jej szerokość, ciśnienie czy bieżnik. 

Właściwy dobór koła rowerowego – podstawowe informacje 

Przede wszystkim koła rowerowe wybiera się do typu jednośladu, gdzie w przypadku roweru miejskiego zaleca się stosowanie kół 26 i 28 cali. Większe koło zapewnia przyczepność i stabilność, dzięki czemu łatwiej pokonywać miejskie oraz wyboiste drogi. Z kolei do roweru MTB wybiera się najczęściej koła rowerowe 26, 27,5 lub 29 cali. Koła rowerowe 29 cali to znacznie większa propozycja i sprawdzi się u wyższych osób, gdzie średnica obręczy również jest większa (622 mm w 29-calowych, dla porównania w 26-calowych kołach średnica wynosi około 559 mm). Jeśli zależy Ci na lepszej zwrotności i poruszasz się na mniej wymagających trasach górskich, wybierz koła 26 lub 27,5 cali. Do roweru trekkingowego najlepiej wybierać koła 26 i 28 cali, ponieważ ten rodzaj roweru jest znacznie cięższy i przeznaczony często na długie trasy. Dlatego koła muszą zagwarantować przyczepność i lepszą stabilność. Z kolei do roweru szosowego stosuje się koła 28-calowe o średnicy 622 mm, zapewniające lepsze właściwości jezdne.  

Koła rowerowe dobiera się również do rodzaju obręczy (1-komorowe, 2-komorowe, 3-komorowe oraz ze względu na wysokość kołnierza – niski do opon bezdętkowych i wysoki do opon tradycyjnych), a także systemu napędowego: kaseta lub wolnobieg. Tylne koło rowerowe posiada przystosowaną piastę, która jest nagwintowa i przeznaczona pod wolnobieg lub piastę z bębenkiem przystosowaną pod kasetę. Oprócz tego ważny jest typ hamulców, gdzie wyróżnia się hamulce szczękowe (V-brake), tarczowe (mechaniczne lub hydrauliczne) oraz hamulec w piaście.  

Marki oferujące koła rowerowe wysokiej jakości 

W Sportano oferujemy wysokiej jakości koła rowerowe od renomowanych producentów takich jak Mavic, Shimano, FFWD oraz Zipp. Rozmiary kół rowerowych dopasuj do typu jednośladu, podzespołów i własnych potrzeb. U nas wyposażysz się w najlepsze komponenty do rowerów szosowych, MTB, miejskich czy trekkingowych, dlatego będziesz gotowy na każdą podróż. Jeśli nie jesteś przekonany, jaki produkt wybrać – skorzystaj z naszej profesjonalnej obsługi klienta, która pomoże Ci wybrać odpowiedni model. W przypadku, gdy dany produkt nie spełni Twoich oczekiwań, możesz go zwrócić do 30 dni! 

Rozwiń opis Zwiń opis