Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Liny do wspinaczki

Liny do wspinaczki – zadbaj o swoje bezpieczeństwo ze sklepem Sportano

Lina do wspinaczki to podstawa w ekwipunku zarówno początkującego, jak i profesjonalnego wspinacza. To ona gwarantuje bezpieczeństwo, stabilność i ułatwia zdobywanie kolejnych szczytów. Źle dobrana lina wspinaczkowa, wykonana ze słabych materiałów może nie tylko pozbawić Cię możliwości wejścia na szczyt, ale i w skrajnych wypadkach może być powodem poważnego uszczerbku na zdrowiu. W końcu jej najważniejszym zadaniem jest asekuracja użytkownika w czasie wspinaczki.


Niezwykle ważne jest dobranie liny do Twoich potrzeb – rozróżnia się je ze względu na materiały, z jakich są wykonane oraz na przeznaczenie. Parametrem technicznym, którym określa się wytrzymałość lin wspinaczkowych, jest tak zwany licznik opadnięć. Oznacza to, że przed wypuszczeniem liny do sprzedaży sprawdza się, do ilu opadnięć lina nadal będzie trzymała wspinacza i się nie zerwie. Dzięki temu zawsze masz pewność, że produkt jest bezpieczny.


Na Sportano.pl znajdziesz sprzęt do wspinaczki najlepszej jakości. Wytrzymałe materiały i profesjonalne wykonanie gwarantują bezpieczeństwo w najbardziej wymagających warunkach. Ze Sportano.pl masz pewność, że wspinasz się z najlepszymi!

Liny wspinaczkowe – rodzaje

Odpowiednio dobrana lina wspinaczkowa to podstawa. Przed decyzją, jaka będzie najlepiej dopasowana do Ciebie i Twoich wymagań, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami lin i ich przeznaczeniem.


Pierwszym są liny pojedyncze nazywane także dynamicznymi. Stosowane są w prowadzeniu lub sportowej wspinaczce górskiej. Ich grubość wynosi od 8 do 11 mm a długość 60 m. Cieńsze liny zalecane są do używania przez profesjonalistów. Linie dynamiczne cechują się też delikatnym hamowaniem, przez co użytkownik nie jest narażony na gwałtowne szarpnięcia.


Liny połówkowe, występujące też jako liny podwójne to świetne rozwiązanie dla wspinaczy wybierający się na tereny o kruchym podłożu. Dobrze sprawdzą się do wspinania wielowyciągowego czy wspinaczki lodowej. Grubość lin połówkowych to 8-9 mm.

Liny statyczne to rodzaj nieelastycznych lin o bardzo dużej wytrzymałości. Ze względu na brak elastyczności i sztywność opadnięcie na nich może być bardzo nieprzyjemne, a gwałtowne szarpnięcie długo zapamiętane przez wspinacza. Stosowane są głównie w taternictwie jaskiniowym i pracach wysokościowych. Ich średnica wynosi ok. 10 mm.


Przy wspinaczce z dziećmi należy pamiętać o pełnej uprzęży dołączanej do liny. Jest ona obowiązkowym rozwiązaniem przy wspinaczce z małymi wspinaczami.

Jak wybrać właściwą linę wspinaczkową?

Wybór odpowiedniej liny wspinaczkowej zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb oraz terenu, w jakim będzie ona używana. Jeśli jesteś profesjonalistą z dużym doświadczeniem we wspinaczce i chcesz się sprawdzić w cięższych warunkach, świetnym wyborem będzie dla Ciebie lina wspinaczkowa podwójna.


Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze wspinaczką, przyda Ci się lina dynamiczna. Sprawdzi się do prowadzenia na skałkach, jak i przy zdobywaniu pierwszych szczytów. Atutem tego rodzaju lin jest dopasowanie ich do systemów asekuracyjnych, które znacznie usprawnią hamowanie, przez co nie będzie ono gwałtowne.

Rozwiń opis Zwiń opis