Jak dobrać rower dla dziecka? Najlepszy rower dziecięcy dla 2-, 6-, 8-, 10- i 12-latka

Sylwia Stwora-Petela 23.05.2023 ( 16.02.2024 )

Dobór odpowiedniego roweru dla dziecka może być dla rodziców trudnym zadaniem, ponieważ istnieje wiele czynników, takich jak wiek, wzrost, umiejętności czy preferencje młodego rowerzysty, od których zależy bezpieczeństwo i satysfakcja z jazdy. Wybierając rowerek dziecięcy zarówno dla malucha zaczynającego rowerową przygodę, jak i dziecka mającego doświadczenie w poruszaniu się na jednośladzie, należy zadbać o dopasowanie modelu pod względem rozmiaru i funkcji. Nasze praktyczne wskazówki pomogą Ci dobrać najlepszy rower dla dziecka, który zapewni mu przyjemność z jazdy przez wiele lat.

Od kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Zazwyczaj pierwsze rowerowe kroki może stawiać już 2- lub 3-latek, jednak w przypadku niektórych dzieci odpowiedni czas przypada na 4. lub 5. r.ż. Aby określić, czy to dobry moment na rozpoczęcie przez dziecko nauki jazdy na rowerze, należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

  • rozwój motoryczny – malec powinien umieć samodzielnie chodzić, utrzymać równowagę i kontrolować ruchy, aby w bezpieczny sposób poruszać się na jednośladzie;
  • gotowość pod względem emocjonalnym – istotne jest, aby dziecko było zainteresowane jazdą na rowerze, miało świadomość, że wiąże się ona z wyzwaniami i upadkami oraz potrafiło się skoncentrować na zdobywaniu nowych umiejętności.

Pamiętaj, że rozwój każdego dziecka przebiega w innym tempie, dlatego ważne jest, aby podejść indywidualnie do procesu nauki jazdy na rowerze. Należy być cierpliwym i wspierać swoją pociechę podczas zdobywania nowych umiejętności. Kluczowe znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniego roweru, dopasowanego do parametrów początkującego rowerzysty, jego możliwości fizycznych oraz poziomu zaawansowania.

Jaki rozmiar kół w rowerze dla dziecka?

W przypadku rowerów dziecięcych, kluczowym parametrem właściwego dopasowania do młodego użytkownika jest rozmiar kół (podawany w calach). Najpopularniejsze rowery dziecięce zaczynają się od 12-calowych kół, a kończą na modelach z 24-calowymi kołami. Nastolatkowie mogą wybierać już spośród rowerów dla dorosłych, które mają koła w rozmiarze 26 cali.

Zwykle producenci rowerów w tabelach przypasowują rozmiar kół do wieku malca, jednak warto podkreślić, że po pierwsze te zakresy są podawana umownie, gdyż dzieci w tym samym wieku mogą mieć różny wzrost, długość tułowia, rąk czy nóg, a po drugie modele z kołami w takim samym rozmiarze mogą się różnić w zależności od producenta.

Ważne: Poniższa tabela ma charakter orientacyjny.

ROZMIAR KOŁAWIEKWZROSTDŁUGOŚĆ NOGI WEWNĘTRZNEJ
12”2-4 lata80 – 100 cm30-40 cm
14”3-5 lat95 – 110 cm40-50 cm
16”5-8 lat110 – 125 cm45-55 cm
20”6-10 lat115 – 135 cm53-63 cm
24”8-12 lat125 – 145 cm60-71 cm
26”10 i więcej latPowyżej 145 cm 66 cm i więcej

Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu dziecka?

Rozmiar ramy w rowerze dla dziecka nabiera znaczenia przy modelach z kołami w rozmiarze 20 cali i większymi. Są to jednoślady dedykowane dzieciom 5 lat i starszym oraz młodzieży. W przypadku 5-8 lat lub dla dziecka o wzroście między 110 a 125 cm wzrostu najlepiej wybrać rower z ramą w rozmiarze 11-13 cali i z 20-calowymi kołami. Koła w rozmiarze 24 cali i ramy 11-15 calowe sprawdzą się między 8 a 12 r.ż., natomiast w przypadku gdy dziecko ma więcej niż 145 cm wzrostu, warto pomyśleć rowerze juniorskim z 26-calowymi kołami i ramą w rozmiarze między 14 a 16 cali.

Tyle teorii w zakresie doboru wielkości kół i rozmiaru ramy, w praktyce, kiedy dziecko będzie testować rower, sprawdź również takie kwestie, jak:

  • przekrok – to odległość między górną rurą a podłożem. Aby uzyskać miarodajny wynik, ustaw dziecko na płaskim i równym podłożu, a między jego nogi włóż książkę z twardą okładką. Zmierz odległość między grzbietem książki a podłożem za pomocą miarki krawieckiej. Pomiar długości wewnętrznej strony nogi przyda się przy zakupach online. Prawidłowo dobrany rozmiar roweru dziecięcego jest wtedy, gdy malec jest w stanie usiąść na rowerze ze stopami płasko na podłodze. W przypadku dziecka, które potrafi już dobrze jeździć na rowerze, wystarczy że będzie w stanie oprzeć o podłoże palce stóp;
  • wysokość siodełka – najczęściej rowerki dziecięce są konstruowane tak, aby użytkownik jeździł w bardziej wyprostowanej pozycji. Nogi podczas ustawienia pedała w dole powinny być lekko ugięte;
  • dosięganie do kierownicy – młody rowerzysta powinien móc wygodnie chwycić kierownicę utrzymując lekkie zgięcie w łokciach. W przypadku rowerów 20-calowych należy upewnić się, że dziecko ma odpowiedni zasięg i może łatwo sterować oraz ściskać hamulce ręczne.

Pierwszy rower dla dziecka – rowerek biegowy

Jeśli rozważasz zakup pierwszego rowerka dla dziecka, które skończyło 2-3 lata i ma odpowiednio ukształtowany zmysł równowagi oraz doskonale radzi sobie z samodzielnym chodzeniem, wybierz rowerek biegowy. Ta prosta konstrukcja pozbawiona pedałów, korby i łańcucha działa w oparciu o ruch stóp dziecka – to one odpowiadają za poruszanie się do przodu czy hamowanie. Rowerki balansowe pomagają najmłodszym dzieciom nauczyć się kierowania jednośladem oraz utrzymywania na nim równowagi. To świetne rozwiązanie, gdy malec nie ma jeszcze wystarczająco siły, aby pedałować, ale jest zainteresowany jazdą na rowerze. Im lepiej sobie poradzi na „biegówce”, tym łatwiej będzie mu przejść do pedałowania na rowerze juniorskim. Szczegóły znajdziesz w naszym wideo oraz poradniku: Jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać?

Rower dziecięcy z kółkami bocznymi czy bez?

Jeśli Twoja pociecha rozpoczęła przygodę rowerową od rowerku balansowego i dobrze sobie z nim radzi, to czas na rower z pedałami, ale bez kółek bocznych (inaczej treningowych). Dlaczego? Rowerek z kółkami bocznymi to opcja dla dzieci, które dopiero uczą się samodzielnie jeździć, są na tyle silne, że mogą pedałować, ale brakuje im pewności siebie i mają problem z utrzymaniem równowagi. Gdy tylko nauczą się sprawnie kierować jednośladem, kółka treningowe można zdemontować i kontynuować jazdę na tego typu jednośladzie. Rowerki z 12- lub 14-calowymi kołami, pedałami i kółkami bocznymi to odpowiedni wybór dla dziecka między 2 a 5 r.ż. (w zależności od wzrostu i długości nóg dziecka).

Jaki rower dla dziecka 5-8 lat?

Gdy dziecko wyrośnie już ze swojego pierwszego rowerku, najczęściej kolejny jednoślad, na który warto się zdecydować to model 16-calowy. Rowery te zwykle wyposażone są w tylne hamulce nożne (aby się zatrzymać, trzeba pedałować do tyłu) i jedną prędkość. Mogą posiadać demontowane kółka treningowe. Dla dziecka w wieku 5-8 lat dobrym rozwiązaniem może okazać się rower typu cruiser, który idealnie nadaje się do rekreacyjnej jazdy, a do tego oferuje oryginalny design.

Jaki rower dla dziecka 6-10 lat?

W przypadku rowerów z 20-calowymi kołami mamy już na pokładzie hamulce ręczne i przerzutki umożliwiające zmianę biegów, dzięki czemu jazda jest wydajniejsza i można łatwiej wjechać pod górę. To świetne rozwiązanie, gdy planujesz jeździć z dzieckiem po bardziej wymagających, pagórkowatych terenach. Bardzo często dla 6- czy 10-latka wybiera się rower górski, który w porównaniu do dorosłej wersji zwykle posiada szersze opony i przednie amortyzatory, które łagodzą skutki jazdy po nierównym terenie poprzez kompresję i odbicie, a także poprawiają stabilność. Rower górski sprawdzi się w przypadku młodych rowerzystów, którzy chcą pokonywać szlaki lub jeździć w trudniejszym terenie. Kolejna opcja to rower BMX zazwyczaj wyposażony w jeden bieg, lekką ramę i opony typu knobby, który warto kupić, gdy dziecko lubi dynamiczną jazdę. Pośrednim rozwiązaniem są rowery hybrydowe, które umożliwiają wszechstronną jazdy. Wyróżniają się niższą wagą, węższymi oponami i brakiem przednich amortyzatorów.

Jaki rower dla 8-12-latka?

Rower dla dziecka w wieku 8-12 lat ma koła w rozmiarze 24 cali oraz oferuje funkcje i komponenty podobne do rowerów dla dorosłych. Przy wyborze roweru w tym rozmiarze, weź pod uwagę nie tylko dopasowanie do parametrów dziecka, ale także sposobu, w jaki będzie go używać. Do jazdy po mieście najlepszy będzie znowu rower typu cruiser, a dla miłośników jazdy terenowej 24-calowy dziecięcy rower górski, który na wyposażeniu ma przednie zawieszenie, więcej biegów i komponenty typu hydrauliczne hamulce tarczowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rower dziecięcy?

Ważną kwestię podczas wyboru roweru dziecięcego jest jego waga. Im lżejszy będzie jednoślad, tym młody użytkownik będzie miał mniejsze problemy z utrzymaniem równowagi, kontrolowaniem ruchów i prędkości jazdy, przenoszeniem czy prowadzeniem jednośladu. Na początek warto wybrać rower z aluminiową ramą, który oprócz niskiej wagi oferuje trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Przy zakupie roweru dla dziecka zwróć też uwagę na dodatkowe wyposażenie typu: oświetlenie, odblaski, dzwonek, bagażnik czy koszyk (przydadzą się np. do przewożenia zabawek). W przypadku roweru dla nastolatka znaczenie będą miały takie kwestie, jak: rodzaj hamulców, typ amortyzatorów czy liczba przerzutek. W przypadku starszego dziecka można pomyśleć też o rowerze elektrycznym w odpowiednim rozmiarze.

Wybierając rower dla dziecka, postaw na sprawdzone modele od renomowanych producentów, które zostały wykonane z trwałych materiałów i wyposażone w wysokiej jakości osprzęt (m.in. Shimano, SRAM). W sportowym sklepie internetowym Sportano.pl zebraliśmy najlepsze modele rowerków dziecięcych w różnych rozmiarach i funkcjonalnościach od takich marek, jak: Kellys, Orbea, Hudora, Milly Mally, Kinderkraft, leg&go, LOVELEC, Micro, Romet, Spokey, Huffy, PUKY, Lionelo, woom czy ATTABO. Posiadamy szeroki wybór rodzajach rowerów dla dzieci – od biegowych przez modele z kółkami bocznymi po juniorskie wersje rowerów MTB i rowery elektryczne.

Masz wątpliwości, czy wybrany rower sprawdzi się w przypadku Twojej pociechy? Przyjdź do stacjonarnego sklepu Sportano.pl w Homepark Targówek w Warszawie i skorzystaj z fachowej pomocy naszych ekspertów. Na miejscu Twoja pociecha będzie miała szansę osobiście sprawdzić różne modele rowerów dziecięcych i upewnić się, że ten wybrany ma dobry rozmiar i można na nim wygodnie pedałować. Pamiętaj, aby kupić rower, który odpowiednio pasuje teraz, a nie taki, który jest zbyt duży. Prawidłowo dobrany rower będzie łatwiejszy w obsłudze, a przez to bezpieczniejszy i przyjemniejszy w prowadzeniu.

Polecane produkty