Jak przewozić sprzęt narciarski lub snowboardowy samochodem, samolotem, pociągiem? Najważniejsze zasady

Sylwia Stwora-Petela 18.10.2023 ( 29.01.2024 )

Podróżowanie ze sprzętem narciarskim lub snowboardowym do polskiego czy europejskiego kurortu zimowego może być wyzwaniem, jeśli nie jesteś pewien, jak go przewieźć. W naszym poradniku omówimy najważniejsze zasady i wskazówki dotyczące przewożenia nart lub deski snowboardowej różnymi środkami transportu: samochodem, samolotem i pociągiem. Podpowiadamy też, jak zabezpieczyć swój sprzęt i podróżować z nim bezpiecznie oraz wygodnie, unikając niepotrzebnych stresów czy dodatkowych opłat.

Sprzęt narciarski  – jak przewozić narty lub deskę snowboardową samochodem?

Transport nart czy deski snowboardowej samochodem jest możliwy na kilka sposobów:

  • przy użyciu uchwytów magnetycznych lub dedykowanych uchwytów narciarskich montowanych na dachu samochodu;
  • w samochodowym bagażniku dachowym typu box;
  • wewnątrz kabiny samochodowej lub w bagażniku.

Pamiętaj, aby wyjeżdżając za granicę, sprawdzić przepisy drogowe i regulacje dotyczące przewozu sprzętu narciarskiego wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu obowiązujące w danym kraju. Należy przestrzegać ograniczeń dotyczących prędkości, wysokości pojazdu z dodatkowym bagażem na dachu oraz innych zasad bezpieczeństwa. Zawsze upewnij się, że sprzęt jest bezpiecznie zamocowany, aby uniknąć przypadkowego przemieszczania się w trakcie jazdy.

Podczas wyjazdu zimowego wynajmujesz samochód? Zdecyduj się na pojemny model, do którego bez problemu zmieści się sprzęt narciarski czy snowboardowy lub dodatkowo wypożycz box dachowy/specjalne uchwyty do mocowania nart/deski snowboardowej.

Samochodowe uchwyty na narty lub deskę snowboardową

Samochodowe uchwyty na narty to specjalne akcesoria, które pozwalają na bezpieczny i wygodny transport sprzętu do sportów zimowych na dachu pojazdu. Montuje się do belek dachowych lub bezpośrednio na dachu (wersje magnetyczne dla aut bez relingów). Wybór odpowiedniego typu zależy od rodzaju dachu i konfiguracji Twojego samochodu.

Uchwyty narciarskie są dostępne w wielu rozmiarach i pojemnościach, pozwalając na przewożenie różnej liczby par nart czy desek snowboardowych (nawet do 6 par nart lub 4 desek snowboardowych). Warto upewnić się, że uchwyty na narty są wyposażone w bezpieczne zamki lub paski, które zapobiegają przypadkowemu otwarciu się podczas podróży i utracie sprzętu. Jakościowe modele zapewniają bezpieczne zamocowanie sprzętu, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń w trakcie podróży. Powinny być odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg i promieniowanie UV, co zapewni trwałość i ochronę przed korozją. Uchwyty na narty mogą również posiadać miękkie podkładki lub wkładki, które chronią krawędzie nart/desek przed zarysowaniami. Niektóre uchwyty na narty pozwalają na szybki dostęp do nart bez konieczności ich demontażu, co jest wygodne, gdy często zmieniasz narty na stoku.

Przy przewożeniu sprzętu narciarskiego na dachu samochodu zawsze przestrzegaj limitów prędkości i zwracaj uwagę na wysokość swojego pojazdu. Narty i deska snowboardowa mogą znacząco wpłynąć na całkowitą wysokość samochodu, dlatego uważaj na niskie przeszkody, takie jak mosty czy tunele. Po zamocowaniu sprzętu na uchwycie (tyłem do kierunku jazdy), sprawdź, czy wszystkie zaciski, paski i zamki są odpowiednio zabezpieczone. Unikniesz w ten sposób ryzyka przypadkowego oderwania się sprzętu w trakcie jazdy. Co jakiś czas zatrzymaj się, aby upewnić się, że narty lub deska snowboardowa są nadal bezpiecznie zamocowane i nie uległy żadnym uszkodzeniom. Największą wadą uchwytów na narty jest to, że nie będą one odpowiednio chronić sprzętu narciarskiego/snowboardowego przed wilgocią, solą czy warunkami atmosferycznymi. Ponadto podwyższają zużycie paliwa.

Box dachowy

Box dachowy na samochód, znany też jako „trumna”, to praktyczne akcesorium, które umożliwia bezpieczny i wygodny transport nart czy deski snowboardowej. Dostępne są modele o różnych pojemnościach, które mogą pomieścić od jednej do kilku par nart lub desek snowboardowych, a także buty, kijki, kask, strój czy inny akcesoria do sportów zimowych. Wewnętrzna wyściółka lub podkładki ochronne zapobiegają uszkodzeniom przechowywanego w środku sprzętu, a zewnętrzna konstrukcja zbudowana z wytrzymałych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne (ABS) lub aluminium, skutecznie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Przy wyborze boxa samochodowego, upewnij się, że jego system mocowania jest kompatybilny z modelem i rodzajem dachu samochodu, a ładowność i waga bagażnika dachowego typu trumna nie przekracza nośności dachu. Zwróć uwagę na długość i szerokość, aby upewnić się, że box dachowy jest wystarczająco duży na pomieszczenie sprzętu narciarskiego lub snowboardowego (przynajmniej 10-15 cm dłuższy niż sprzęt). Pamiętaj jednak, że rozmiary boxa nie mogą ograniczać widoczności z przodu, ani też nie powinny uniemożliwiać otwarcia tylnej klapy bagażnika.

Boxy na dach samochodu mogą mieć różne systemy otwierania – z jednej strony lub z obu stron. W wysokiej jakości modelach podniesioną klapę utrzymują gazowe podnośniki. Dobre boxy dachowe wyposażone są w systemy zamykania i zamki, które zapewniają bezpieczeństwo zawartości, chroniąc je przed zniszczeniem czy kradzieżą. Niektóre modele zostały zaprojektowane tak, aby były bardziej aerodynamiczne, co pomaga zmniejszyć opór powietrza i poprawić efektywność paliwową pojazdu. Boxy dachowe są stosunkowo łatwe do montażu i demontażu na dachu samochodu. Niektóre modele oferują systemy szybkiego montażu, co ułatwia ich obsługę.

Transport nart/deski snowboardowej wewnątrz auta

Przewożenie nart lub deski snowboardowej wewnątrz samochodu nie jest zalecaną formą transportu. To nie tylko niewygodny sposób na dotarcie do miejsca docelowego, ale przede wszystkim niebezpieczny dla kierowcy i pasażerów w momencie nagłego hamowania lub kolizji. Dodatkowo śnieg czy inne zabrudzenia pozostałe na sprzęcie narciarskim/snowboardowym mogą zaplamić lub zniszczyć tapicerkę. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w bagażniku samochodowym, możesz spróbować umieścić narty lub deskę snowboardową wewnątrz. Upewnij się, że są one prawidłowo zabezpieczone, aby nie przemieszczały się i nie uszkadzały auta.

Transport nart/snowboard samolotem. Podstawowe kwestie

Transport nart lub desek snowboardowych samolotem to szybki i wygodny sposób na zimowy wyjazd za granicę, ale wymaga zaznajomienia się z przepisami wybranych linii lotniczych dotyczące przewozu tego rodzaju sprzętu sportowego. Przeważnie przewoźnicy naliczają dodatkowe opłaty za przewóz nart lub deski snowboardowej. Przed dokonaniem rezerwacji, sprawdź zasady na stronie internetowej linii lotniczych lub skonsultuj się z ich obsługą klienta. Zapoznaj się z regulacjami dotyczącymi:

  • limitu ilości sztuk bagażu, które Ci przysługują w ramach zakupionej taryfy,
  • wagi i wymiarów sprzętu (zazwyczaj suma długości, wysokości i szerokości),
  • opłat za nadbagaż (niektóre linie lotnicze oferują przewóz sprzętu sportowego w ramach limitów ilości i wagi bagażu dostępnych w wybranej taryfie),
  • pojęć: bagaż specjalny, bagaż sportowy i sprzęt sportowy;
  • wymagań dotyczących opakowania sprzętu, itp.

Jeśli np. przekroczysz limity wagowe, możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami. Warto też odpowiednio wcześniej zgłosić chęć przewiezienia sprzętu narciarskiego/snowboardowego do biura obsługi klienta (lub innego działu wskazanego przez przewoźnika) i dokonać stosownych opłat.

Na czas transportu samolotem, narty i deski snowboardowe powinny być odpowiednio opakowane, aby ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia, jak i zapobiec zniszczeniu innych bagaży. Zazwyczaj linie lotnicze wymagają umieszczenia sprzętu w dedykowanych pokrowcach lub torbach. W przypadku przewożenia nart lub deski snowboardowej samolotem, warto wyposażyć się w pokrowiec z kółkami, dzięki którym łatwej i wygodniej będziesz mógł się przemieszczać np. między różnymi punktami na lotnisku.

Pamiętaj, że sprzęt narciarski może być dostarczany na lotnisko na wydzielonym obszarze bagażowym, więc odbieranie go może wymagać trochę więcej czasu. Zwróć na to szczególną uwagę podczas planowania podróży z ewentualnymi przesiadkami itp.

Jeśli chodzi o inny sprzęt narciarski, np. gdy chcesz przewieź samolotem wyposażenie z elektrycznymi komponentami (np. podgrzewane buty narciarskie), zwykle należy wyjąć lub wyłącz baterie przed podróżą. W przypadku torby na buty narciarskie lub snowboardowe, sprawdź, czy możesz je przewozić jako bagaż podręczny czy też rejestrowany. Pamiętaj, że przepisy mogą się różnić między liniami lotniczymi i krajami, więc zawsze sprawdzaj konkretne wymogi i regulacje przed podróżą.

Jak przewozić sprzęt narciarski lub snowboardowy pociągiem?

Planujesz wyjazd do popularnych polskich kurortów narciarskich pociągiem? Przed podróżą sprawdź zasady przewozu sprzętu narciarskiego na stronie internetowej przewoźnika lub skonsultuj się z nimi telefonicznie. Linie kolejowe mogą mieć różne zasady i opłaty za przewóz nart czy deski snowboardowej.

Przykładowo, w pociągach PKP Intercity przewieziesz bezpłatnie (w ramach zakupionego biletu) jedną parę nart lub deskę snowboardową, jeśli nie będzie ona zagrażać bezpieczeństwu innych pasażerów i nie wyrządzi szkody podczas przejazdu pociągiem. Dodatkowo musi on zmieścić się pod lub nad zajmowanym przez Ciebie miejscem. W pociągach Kolei Dolnośląskich, Kolei Mazowieckich czy Kolei Małopolskich można przewieźć bez dodatkowych opłat jedną parę nart lub deskę snowboardową (z ważnym biletem), a w pociągach POLREGIO nie będziesz musiał nic dopłacać, jeśli sprzęt jest jedną z 3 sztuk bagażu podręcznego.

Inaczej jest w przypadku np. pociągów LEO Express, które w okresie od listopada do końca marca kursują do Czech (z Wrocławia) i na Słowację (z Krakowa i Katowic). Przewóz nart/deski snowboardowej u tego przewoźnika wiąże się opłatą w wysokości 10 zł (stan na październik 2023). Sprzęt musi być schowany w pokrowcu, a w razie jego braku należy wykupić folię bąbelkową. Pociągi tego przewoźnika mają dedykowany wagon do przewozu sprzętu narciarskiego ze stojakami do jego podpięcia.  

W przypadku podróży z nartami czy deską snowboardową pociągiem, zapakuj sprzęt w dedykowane pokrowce narciarskie lub pokrowce snowboardowe i odpowiednio zabezpiecz przed ewentualnymi uszkodzeniami. Przyjdź na dworzec kolejowy z wyprzedzeniem, aby móc spokojnie zająć miejsce i bezpiecznie ulokować sprzęt. Powinieneś mieć go cały czas w zasięgu wzroku, aby szybko reagować na ewentualne zagrożenia (np. niekontrolowane przesuwanie się bagażu mogące zagrażać innym pasażerom, próba kradzieży itp.).

Polecane produkty