Jak się ubrać na rower zimą, a jak latem? Zasady wybierania stroju na rower w zależności od pory roku 

Sylwia Stwora-Petela 25.05.2022 ( 02.04.2024 )

Niewłaściwie dobrany strój rowerowy może skutecznie popsuć plany wycieczkowe czy treningowe. Jak się ubrać na rower w zależności od pory roku, aby cieszyć się komfortową, wydajną i bezpieczną jazdą?

Źle dobrany strój na rower w stosunku do panujących warunków atmosferycznych, terenu oraz rodzaju wysiłku fizycznego (spokojna przejażdżka, trening interwałowy, jazda po górach itp.) może mieć konsekwencje nie tylko te związane z komfortem i zdrowiem. Nawet zawodowym kolarzom zdarza się popełnić błąd w dopasowaniu ubioru, co skutkuje gorszymi wynikami czy przeziębieniem i pauzą w przygotowaniach do sezonu. Nieoddychający oraz gruby materiał lub zbyt wiele warstw odzieży to szybka droga do przegrzania organizmu w trakcie podjazdów lub dynamiczniejszej, bardziej agresywnej jazdy. Potem następuje zjazd lub spokojniejsza jazda w wilgotnych ubraniach. Efekt? Problemy zdrowotne i przerwa od aktywności fizycznej.

Funkcjonalna i dobrze dopasowana odzież rowerowa zapewnia też bezpieczeństwo. Zbyt luźny ubiór będzie wymagał ciągłego poprawiania, co może skutkować otarciami, a w przypadku nogawek może powodować niebezpieczne sytuacje, np. wkręcający się w łańcuch, pedały czy korbę materiał może doprowadzić do poważnego upadku. Unikaj tkanin, które nie zapewniają ciału odpowiedniej cyrkulacji powietrza, np. bawełna gromadzi wilgoć, ale jej nie odprowadza, przez co organizmowi trudniej jest odpowiednio regulować temperaturę.  Postaw na poliester, poliamid, polipropylen czy wełnę z merynosów, aby skóra mogła swobodnie oddychać.

Odpowiedni strój na rower dobrany do pogody gwarantuje komfort jazdy, dobre samopoczucie, właściwą aerodynamikę i osiąganie wyznaczonych celów. Dlatego nie należy bagatelizować kwestii ubrania się na rower, nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z dwoma kółkami czy jeździsz jedynie rekreacyjnie.

Bazą stroju kolarskiego są:

  • spodenki rowerowe z wkładką (najlepiej odpinaną) z krótką lub długą nogawką (w zależności od warunków pogodowych i terenu) i z szelkami lub bez (pierwsze nie uciskają brzucha i nie zsuwają się, drugie są łatwiejsze w obsłudze np.  w momencie potrzeby skorzystania z toalety). Jeśli jeździsz rekreacyjnie, możesz zdecydować się na bieliznę z wkładką lub spodenki zakładane pod spodnie casualowe. Sięgnij po produkty marek: Alé, Santini, POC, Silvini, Leat czy Northwave, cenionych przez profesjonalnych kolarzy.

  • koszulka na rower przylegająca do ciała (luźniejsze modele zakłada się do jazdy enduro i downhillu) wykonana np. z lycry, która dobrze odprowadza wilgoć. Zwróć uwagę na obecność tylnych kieszeni, które pozwolą spakować przekąskę, akcesoria do zmiany dętki, dętkę, telefon, zapasowe części garderoby (np. rękawki, nogawki, kurtkę przeciwwiatrową czy ochraniacze na buty.

  • skarpetki rowerowe z szybkoschnących, oddychających materiałów (np. z technologią Coolmax), a w zimie dodatkowo zapewniające odpowiednią izolację cieplną np. z wełną merino.

W zależności od tego, czy jeździsz zimą, latem bądź w okresie przejściowym, powyższy zestaw należy uzupełniać o kurtkę rowerową, bluzę i kamizelkę kolarską, ochraniacze na buty (przeciwdeszczowe lub ocieplające), chustę wielofunkcyjną typu buff, bieliznę termoaktywną, czapkę oraz rękawiczki.

Zimowy strój rowerowy powinien odpowiadać ubieraniu się na tzw. cebulkę, czyli zakładaniu na siebie kilku cienkich, dobrze dopasowanych do siebie warstw, które zapewnią skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami i niekorzystnymi warunkami (śniegiem, wiatrem itp.). To pozwala regulować temperaturę ciała w zależności od potrzeb, zapobiegając wychłodzeniu czy przegrzaniu. Optymalnie załóż trzy warstwy:

  • podstawowa – najbliższa ciału osłona, która będzie oddychać, skutecznie odprowadzać wilgoć i gwarantować komfort termiczny. Postaw na bezszwową koszulkę „potówkę” (tzw. base layer) o dopasowanym kroju i siateczkowej strukturze lub bieliznę termoaktywną z długim rękawem. Wybierz modele z nylonu, poliestru, poliamidu czy polipropylenu z dodatkiem elastanu, który zapewni optymalne dopasowanie i swobodę ruchów.

  • izolująca – oprócz dobrej cyrkulacji powietrza, zapobiega utracie ciepła. Załóż bluzę rowerową z przedłużanym tyłem i stójką, polar lub zestaw bielizna termoaktywna i kamizelka np. typu windstopper. Funkcjonalne bluzy i kamizelki kolarskie oferują renomowane marki produkujące odzież rowerową, takie jak: A , ASOS, Dainese czy POC.

  • ochronna – wierzchnia warstwa, która oprócz oddychalności, zabezpiecza ciało przed śniegiem, wiatrem i deszczem. Przy wyższych temperaturach (do 10° C) wystarczy cienka kurtka przeciwwiatrowa, a przy minusowych temperaturach przyda się kurtka typu softshell lub hardshell z membraną Gore-Tex®.

Oprócz tego, zimą na rower należy ubrać:

  • długie spodnie – przy temperaturach poniżej 0° C warto założyć pod nie bieliznę termoaktywną, a gdy zdecydujesz się na jazdę przy -10° i niższej, wybierz zimowe spodnie rowerowe, krótkie spodenki i dodatkowe ocieplacze, czyli nogawki z lycry lub polaru.

  • rękawiczki np. z windstopperem,

  • czapkę pod kask oraz komin rowerowy lub wielofunkcyjną chustę typu buff z dodatkiem polaru,

  • neoprenowe ochraniacze na buty – pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę i ochronią stopy oraz łydki przed wilgocią oraz zabrudzeniami.

Warunki pogodowe wiosną i jesienią bywają bardzo zmienne, dlatego często kolarze i miłośnicy jazdy rekreacyjnej mają problem z dopasowaniem optymalnego zestawu. Tutaj ponownie sprawdzi się zasada zakładania trzech warstw, która pozwoli swobodnie manipulować ubiorem w zależności od warunków atmosferycznych i stylu jazdy. Strój na rower na przejściową pogodę wiosną i jesienią powinien składać się z:

  • koszulki typu potówka,

  • koszulki lub bielizny termoaktywnej ze stójką lub koszulki termoaktywnej z krótkim rękawem i rowerowymi rękawkami, które po podniesieniu się temperatury zdejmiesz,

  • bluzy kolarskiej lub kamizelki rowerowej,

  • kurtki przeciwwiatrowej i wodoodpornej ze specjalistycznymi membranami i włóknami chroniącymi przed wilgocią oraz wiatrem. Dobrze, aby była lekka i cienka – łatwiej będzie ją złożyć i schować w tylnej kieszeni bluzy czy w plecaku.

  • spodni rowerowych z długimi nogawkami lub spodni softshellowych bądź, w cieplejsze dni, spodenek kolarskich ¾ z nogawkami rowerowymi z silikonowymi wstawkami, które zapobiegną ich zsuwaniu się,

  • dodatków typu: buff lub komin rowerowy, rękawiczek z długimi palcami (np. z wyściółką z pianki EVA), czapki pod kask rowerowy zakrywającej uszy, peleryny (ponczo) rowerowa (dla dodatkowej ochrony w trakcie deszczu), pokrowców ochronnych na buty (m.in.: dla uniknięcia zabrudzeń).

Letnie miesiące pozwalają uniknąć długich przygotowań do wyjścia na rower, jednak nie oznacza to, że nie musisz skupić się na wybraniu optymalnego zestawu odzieży. Właściwe dobranie stroju na rower latem utrzyma odpowiednią temperaturę ciała i zminimalizuje ryzyko przegrzania. Jeśli masz jasną karnację, skórę podatną na podrażnienia czy wybierasz się w wysokie góry, zdecyduj się na odzież z ochroną UPF (Ultraviolet Protection Factor), czyli parametrem określającym zakres przepuszczania przez materiał promieniowanie UV (współczynnik UPF powinien być przynajmniej na poziomie 15-20, najlepiej 50 i więcej).

Jak się ubrać na rower latem?

  • w potówkę z dodatkiem jonów srebra, które mają właściwości antybakteryjne,

  • w koszulkę z krótkim rękawem (lub bez rękawów przy wysokich temperaturach) z przewiewnych, cienkich materiałów (syntetyki typu nylon, poliamid itp.), z dodatkowymi panelami z siateczki w okolicach pach dla lepszej cyrkulacji powietrza. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie koszulka kolarska zapinana na zamek biegnący przez jej całą długość – pozwoli on na regulację dopływu powietrza, ale i ułatwi ewentualne przebieranie. Wybierz model bezszwowy (unikniesz bolesnych otarć), z przedłużanym tyłem (ochrona przed wiatrem, przydatna zwłaszcza w jeździe szosowej) oraz z kieszonkami na plecach (na drobne akcesoria i przekąski)

  • w krótkie spodenki – luźne lub dopasowane, z antybakteryjną, anatomiczną wkładką i z oddychających materiałów,

  • w dodatki takie, jak: okulary rowerowe przeciwsłoneczne chroniące oczy przed promieniowaniem UV, chustę wielofunkcyjną typu buff (może posłużyć jako nakrycie głowy) lub czapkę sportową z daszkiem oraz rękawiczki rowerowe bez palców, z żelowymi wkładkami (dla pewniejszego i wygodniejszego chwytu kierownicy) oraz wstawą meshową (skutecznie chłonie wilgoć). Wybierz rękawiczki rowerowe marki Oakley z technologią 4Way Stretch (dobrze rozciągliwy, odporny na wiatr i wilgoć materiał) czy firmy Ziener z piankowymi wkładkami i pochłaniaczem potu.

Polecane produkty