Jak ustawić wiązania snowboardowe? Najważniejsze informacje i wskazówki  

Sylwia Stwora-Petela 27.10.2022 ( 29.01.2024 )

Umiejętność ustawienia wiązań w desce snowboardowej jest ważna nie tylko ze względu na komfort i bezpieczeństwo, ale również precyzję jazdy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z deską, z nami dowiesz się, jakie są rodzaje wiązań, co oznaczają pojęcia goofy i regular oraz jak ustawić wiązania snowboardowe pod względem odpowiedniego rozstawu czy kąta ułożenia stóp.

Rodzaje wiązań snowboardowych

W przypadku wiązań do desek snowboardowych stosuje się podstawowy podział na twarde i miękkie. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do freecarvingu czy slalomów, czyli jazdy z dużymi prędkościami, więc używają go przede wszystkim zawodnicy i profesjonaliści. W przypadku miękkich wiązań snowboardowych, stosowanych do m.in. freeride’u i freestyle’u, wyróżniamy trzy typy:

  • strap-in – najpopularniejszy rodzaj wiązań miękkich. Używa się ich do nauki i jazdy rekreacyjnej. Zbudowane są ze sztywnego zapiętka (tzw. highback lub łyżka) i dwóch ząbkowanych pasków zapinanych za pomocą klamer (tzw. pompek). Strapy służą do regulacji wielkości wiązań i mają zapobiegać m.in. wysuwanie się butów. Jeden umieszczony jest w okolicach kostki, drugi – na wysokości palców. Tzw. łyżka znajduje się z tyłu wiązania i ma znaczenie zwłaszcza podczas jazdy techniką backside (ustawienie twarzy i tułowia tyłem do stoku). Minusem wiązań strap-in jest konieczność całkowitego rozpinania pasków w momencie wpinania butów;

  • step-in – konstrukcja zamiast pasków posiada specjalny bolec, który jest kompatybilny z dedykowanymi butami. Bolec wystarczy wpiąć do otworu w podeszwie, dzięki czemu ten typ wiązań snowboardowych jest szybkim i łatwym rozwiązaniem. Sprawdzi się podczas rekreacyjnej jazdy na desce bez ewolucji typu skoki itp.;

  • hybrydowe – łączą w sobie cechy obu powyższych typów wiązań snowboardowych i zwykle wymaga używania z dopasowanymi butami snowboardowymi. Do zalet należy np. brak konieczności rozpinania pasków, co przekłada się na wygodę i szybkość wpięcia.

Typy mocowań wiązań do deski snowboardowej 

Kolejnym ważnym aspektem przy ustawianiu wiązań snowboardowych jest wykorzystanie odpowiedniego systemu mocowań, które mają różną budowę i przeznaczenie. Na rynku dostępny jest:

  • dysk 4×4 – klasyczny i najstarszy system mocowań z możliwością regulacji kąta wiązania co 3 stopnie. Wiązanie mocuje się do deski za pomocą czterech śrub insertowych (4 otwory na każde wiązanie) poprzez montaż okrągłego dysku na jej powierzchni.

  • dysk 3×3 – działa na podobnej zasadzie jak wcześniejszy typ mocowań z tą różnicą, że do deski przytwierdza się je za pomocą trzech śrub;

  • EST – system opatentowany przez markę Burton, w którym miejsce insertów zajmuje szyna. Zabezpieczają ją dwie śruby. Rozwiązanie umożliwia zmianę kąta wiązań co 1 stopień. Dzięki temu, że szyna jest wyposażona w miękką podstawę, snowboardzista zyskuje lepsze czucie deski i większą kontrolę w trakcie jazdy.

Goofy czy regular? Sposoby ustawiania wiązania snowboardowych 

Zanim zaczniesz ustawiać wiązania snowboardowe wykonaj mały test, który pozwoli ci określić nogę prowadzącą, a tym samym wskaże sposób ułożenia nóg na desce – goofy lub regular. W pierwszej pozycji to prawa noga znajduje się z przodu, w drugiej – lewa. Aby sprawdzić, jak jest w twoim przypadku, wejdź na śliską powierzchnię i zacznij się ślizgać równocześnie sprawdzając, która noga porusza się do przodu jako pierwsza. Możesz też stanąć obunóż i zacząć pochylać się do przodu aż do utraty równowagi – zwróć uwagę, która noga chciała zamortyzować upadek, to ona powinna być ustawiona z przodu na desce. Wskazane testy pomagają w poprawnej regulacji ustawień wiązań, ale nie są ostatecznym wyznacznikiem, bo może po kilku sesjach na stoku okazać się, że wolisz jednak zmienić nogę wiodącą.

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Prawidłowe ustawienie wiązań snowboardowych wymaga skupienia się na takich aspektów, jak: rozstaw nóg, kąt ustawienia stóp względem deski czy zakres długości pasków. Przygotuj śrubokręt i zaczynamy.

Stance, czyli rozstaw wiązań na desce 

Rozstaw wiązań na desce wpływa m.in.: na komfort, stabilność i zwrotność jazdy oraz poziom kontroli nad deską. Stance to bardzo indywidualna kwestia, dlatego nie ma uniwersalnego sposobu jego ustawienia. Przyjmuje się, aby stosować zasadę montażu wiązań na szerokość barków lub o kilka centymetrów szerzej albo wybrać rozstaw odpowiadający naturalnej pozycji ciała w lekkim rozkroku. Możesz też wykonać swobodny wyskok i po wylądowaniu sprawdzić, w jaki sposób ułożyły się stopy – na taką odległość ustaw wiązania. Przy prawidłowo dopasowanej długości deski snowboardowej (szczegóły w poradniku: Jak dobrać deskę snowboardową?) do ustawienia odległości między stopami można skorzystać ze środkowych insertów. Warto wypróbować kilku ustawień i wybrać optymalną szerokość między wiązaniami, która będzie zapewniać wygodę i swobodę ruchów zarówno podczas jazdy po stoku, jak i na trasie.

Ustawienie kątów wiązań  

Kąty ustawienia stóp w stosunku do deski to kolejny ważny aspekt przy montażu i regulacji wiązań, na który wpływ mają takie czynniki, jak m.in.: sylwetka, umiejętności czy styl jazdy (freestyle, carving/racing, freeride). Przyjmuje się, że na początek sprawdzi się tzw. kaczka czyli pozycja, w której palce stóp zwrócone lekko do zewnątrz. W trakcie nauki jazdy na snowboardzie możesz też skorzystać z zasady mówiącej o tym, że przednia stopa powinna być ustawiona pod kątem 30 stopni, natomiast tylna 15 stopni. Aby sprawdzić, czy kąty wiązań są dla ciebie optymalne, możesz wykonać kilka przysiadów i podskoków, spróbować przenosić ciężar ciała na pięty i palce lub bardziej na jedną nogę i kontrolować, czy nie pojawia się uczucie dyskomfortu.

Ustawienie highbacku

Highback, czyli popularna łyżka, pozwala przyjąć odpowiednią pozycję, zwiększać/zmniejszać nacisk na tylną część stopy, a przez to jeździć z większymi/mniejszymi prędkościami, a także wpływa na stabilność jazdy. Na początek przygody ze snowboardem warto zastosować pozycję podwyższoną highbacków, dzięki czemu zyskasz optymalniejszą pozycję ciała w pochyleniu, a przez to łatwiej będzie ci kontrolować deskę. Jeśli masz problem z utrzymaniem pozycji i często odchylasz się do tyłu, możesz spróbować wyregulować łyżki w taki sposób, że przednia będzie ustawiona pod większym kątem niż tylna.

Ustawienie setbacku 

Ten parametr dotyczy odległości wiązań od dzioba (nose) oraz tyłu (tail) deski i polega na przesunięciu wiązań o 1-2 inserty do tyłu (bliżej tylnej krawędzi deski). To sprzyja bardziej dynamicznej i agresywnej jeździe (np. w skrętach) oraz pozwala utrzymać dobrą kontrolę nad snowboardem w trackie jazdy po puchu. W przypadku początkujących snowboardzistów zaleca się symetryczne ustawienie wiązań.

 

Ustawienie pasków regulujących 

Właściwie wyregulowane paski zapewniają optymalne przyleganie buta do nogi. Strapy powinny równomiernie opinać but, tak aby nie pozostawiać luzu, ani też nie dawać uczucia dyskomfortu spowodowanego zbyt ciasnym zapięciem.

Jak sprawdzić poprawność ustawienia wiązań snowboardowych?

Aby sprawdzić, czy odpowiednio ustawiłeś wiązania snowboardowe, połóż deskę na np. dywanie lub innej miękkiej powierzchni i wepnij się w wiązania. Następnie ugnij nogi w kolanach i wykonaj kilka przysiadów oraz innych ruchów imitujących jazdę w terenie. Jeśli czujesz się w każdej z nich komfortowo, wiązania są poprawnie zamocowane. Czujesz dyskomfort? Ponownie spróbuj wyregulować wiązania, aż znajdziesz optymalne dla siebie ustawienie.

Jak widzisz, ustawienie wiązań snowboardowych wymaga znajomości kilku najważniejszych zasad, ale nie jest skomplikowanym procesem. Ponieważ na właściwy montaż i regulację wiązań duży wpływ mają indywidualne preferencje, warto samodzielnie go wykonać, aby maksymalnie podnieść komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy na snowboardzie.

Polecane produkty