Jaki plecak ewakuacyjny wybrać? Polecane modele, które sprawdzą się jako plecak ucieczkowy dla dziecka i dla rodziny

Sylwia Stwora-Petela 28.05.2024 ( 03.01.2025 )

Plecak ewakuacyjny, inaczej plecak przetrwania czy plecak ucieczkowy, to niezbędne wyposażenie w każdym domu w obliczu rosnących zagrożeń naturalnych, katastrof i innych sytuacji kryzysowych. Ma pomieścić najpotrzebniejsze rzeczy, które mogą okazać się niezbędne w razie nagłej ewakuacji i zapewnić przetrwanie przez co najmniej 72 godziny. Wybraliśmy z asortymentu Sportano.pl najlepsze modele, które sprawdzą się jako plecak ewakuacyjny dla dziecka, całej rodziny czy pojedynczej osoby.

Plecak ewakuacyjny to starannie skompletowany zestaw najpotrzebniejszych rzeczy, które mogą okazać się niezbędne w sytuacji nagłej ewakuacji z miejsca zamieszkania. Jego głównym celem jest zapewnienie przetrwania przez pierwsze 72 godziny w warunkach kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne, blackouty, ataki terrorystyczne, wojna czy inne nieprzewidziane zdarzenia.

W sytuacjach awaryjnych szybkie opuszczenie zagrożonego miejsca jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Gotowy plecak ewakuacyjny umożliwi natychmiastowe wydostanie się z niebezpiecznego obszaru z najbardziej potrzebnymi rzeczami. Ponadto w nagłych sytuacjach kryzysowych, kiedy stres i panika mogą utrudniać racjonalne myślenie, posiadanie przygotowanego plecaka ucieczkowego daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Wiedza, że masz wszystko, czego potrzebujesz, pozwala na bardziej opanowane i logiczne działanie w trudnych chwilach, umożliwiając skupienie się na sprawnym opuszczeniu niebezpiecznego miejsca. Zapas wody, jedzenie, apteczka pierwszej pomocy, ciepła odzież, sprzęt do rozpalenia ognia, narzędzia wielofunkcyjne – wszystko to zwiększa Twoje szanse na przetrwanie w trudnych warunkach. Gotowy plecak ewakuacyjny można dostosować do indywidualnych potrzeb. Można dodać lub wymienić przedmioty, aby lepiej odpowiadały specyficznym wymaganiom Twoim oraz Twojej rodziny, w tym dzieci, osób starszych, a także zwierząt domowych.

Praktyczne porady dotyczące tego, co powinno się znaleźć w plecaku ewakuacyjnym, znajdziesz w naszym poradniku: Jak przygotować plecak ucieczkowy ?

Upewnij się, że plecak jest wystarczająco pojemny, aby pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty, które umożliwią Tobie lub całej Twojej rodzinie przetrwanie 72 godzin. Dla pojedynczej osoby zazwyczaj wystarcza plecak o pojemności 30-50 l. Dla rodziny warto rozważyć model o pojemności 50-80 l. Plecak powinien posiadać dużą komorę główną, kieszenie boczne, przednie oraz wewnętrzne przegrody, aby łatwo zorganizować zawartość. Kieszenie powinny być łatwo dostępne, aby szybko znaleźć potrzebne przedmioty. Przydadzą się dodatkowe pętle i uchwyty do przymocowania sprzętu, takiego jak kijki trekkingowe, namiot czy śpiwór.

Niezbędny jest regulowany system nośny, który można dostosować do wzrostu i sylwetki użytkownika, oraz system wentylacji pleców, który zapobiega nadmiernemu poceniu. Zwróć uwagę na paski naramienne, pas biodrowy i pas piersiowy – warto, aby były wyściełane i regulowane. Dzięki nim równomiernie rozłożysz ciężar i zapewnisz sobie komfort noszenia.

Kolejnym ważnym parametrem plecaka ewakuacyjnego jest materiał użyty do produkcji. Sięgaj po modele wyprodukowane z trwałych, odpornych na przetarcia materiałów, takich jak nylon, Cordura lub poliester o wysokiej gramaturze (np. 600D lub wyższej). Ważne, aby plecak miał wodoodporne zamki i materiały oraz wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy, aby chronić zawartość przed zamoczeniem. Przydatnym rozwiązaniem jest też wzmocnione dno, dzięki któremu jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Plecak powinien być lekki sam w sobie, aby nie dodawać niepotrzebnego ciężaru. Ważne jest znalezienie równowagi między wytrzymałością a wagą.

Jakie inne funkcje dodatkowe powinien mieć plecak ewakuacyjny:

  • elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia,
  • kompatybilność z systemem hydratacyjnym (miejsce na bukłak i wyjście na rurkę);
  • system modułowy typu MOLLE/PALS – umożliwia doczepienie dodatkowych kieszeni i akcesoriów, co pozwala na łatwą personalizację plecaka;
  • gwizdek ratunkowy – wbudowany w pasek piersiowy, umożliwia łatwe sygnalizowanie swojej obecności w razie potrzeby.

Plecak ewakuacyjny dla dziecka musi być:

  • lekki, aby mogło go łatwo nosić,
  • proporcjonalny do sylwetki chłopca lub dziewczynki – musi pasować do pleców i nie krępować ruchów.

Dla małych dzieci odpowiednia pojemność to ok. 10-15 l. Dla starszych dzieci w wieku szkolnym sprawdzi się pojemność 20-25 l. Z kolei dla nastolatka można wybrać model o pojemności 30 l i większy. Plecak przetrwania dla dziecka powinien zapewniać wygodę noszenia. Sprawdzą się ergonomiczne, wyściełane paski naramienne, które nie będą powodować nadmiernego naciska na ramiona, a tym samym zapobiegną otarciom. Regulowane paski pozwolą dostosować plecak do wzrostu dziecka.

Ważnym elementem jest pas biodrowy, który pomaga przenieść część ciężaru z ramion na biodra. To jest szczególnie ważne przy dłuższym noszeniu oraz pas piersiowy, który stabilizuje plecak i zapobiega jego przesuwaniu się. Upewnij się, że wybrany model zapewnia dobrą organizację i łatwy dostęp do zawartości. Przydadzą się wewnętrzne i zewnętrzne kieszenie, np. boczna kieszeń na butelkę z wodą, kieszonka na drobne przedmioty typu latarka. Pomogą utrzymać porządek i gwarantują szybki dostęp do niezbędnych przedmiotów. Dobrym rozwiązaniem są solidne, dwukierunkowe zamki błyskawiczne łatwe do otwierania, nawet przez małe dziecięce rączki. Zwróć uwagę także na taśmy odblaskowe na paskach i korpusie plecaka. Zwiększą one widoczność dziecka w warunkach słabego oświetlenia, np. w nocy lub w deszczu.

Plecak turystyczny dziecięcy Tatonka Mani 20 l

Plecak turystyczny dziecięcy Tatonka Mani o pojemności 20 l to model dedykowany dzieciom w wieku 10-12 lat. Wyposażono go w wygodny, wyściełany system nośny Vent Comfort Carrying System, który oferuje pas biodrowy, ergonomiczne szelki oraz pas piersiowy z regulacją wysokości. Główna komora jest zapinany na zamek błyskawiczny. Mamy tu także pokrywę z przegrodą na klapie oraz pętelki do przytroczenia sprzętu. Boczne paski kompresyjne z zamykaną klamrą pozwalają w wygodny sposób dopasować wielkość plecaka do zmieniającej się zawartości. Kieszenie po bokach pomieszczą butelkę z wodą i inne podręczne przedmioty. Odblaskowe paski na szelkach i z przodu plecaka zapewnią odpowiednią widoczność. Wewnątrz umieszczono plakietkę, na której można zapisać dane dziecka.

Plecak turystyczny dziecięcy Jack Wolfskin Waldspieler 20 l

Plecak turystyczny dziecięcy Jack Wolfskin Waldspieler 20 l stworzono z myślą o 6-latkach i starszych dzieciach. Ten lekki model (waga 660 g) ma ergonomiczny system nośny o świetnych właściwościach oddychających, co pozwoli uniknąć przegrzewania. Posiada regulowany pas piersiowy, regulowane paski na ramiona oraz odpinany pas biodrowy. W komorze głównej, zamykanej klapą, umieszczono matę, którą można wyjąć i usiąść na niej w czasie odpoczynku. Dodatkowo mamy tu małą kieszonkę na drobne przedmioty. Oprócz tego plecak turystyczny dla dzieci Waldspieler 20 l wyposażono w przednią kieszeń, boczne kieszonki z siateczki, elementy odblaskowe, pętelki do przymocowania dodatkowego bagażu oraz okienko na kartkę z danymi dziecka. Dzięki impregnacji DWR, zawartość plecaka nie przemoknie w razie deszczowej pogody.

Plecak trekkingowy dziecięcy Tatonka Yukon JR 32 l

Plecak trekkingowy dziecięcy Tatonka Yukon JR o pojemności 32 l znakomicie sprawdzi się jako plecak ewakuacyjny dla nastolatka. Komfort noszenia zapewnia system nośny V Comfort Vario z opcją regulacji, dla optymalnego dopasowania do długości pleców użytkownika. Tatonka Yukon 32 JR składa się z komory głównej, komory dolnej oraz komory w klapie z uchwytem na klucze. Ponadto wyposażono go w paski kompresyjne i kieszenie boczne. Dodatkowe elementy to pętle, które można wykorzystać do przytroczenia sprzętu, osłona przeciwdeszczowa i podkładka do siedzenia. Plecak jest kompatybilny z systemem hydracyjnym, czyli można dokupić do niego bukłak.

Jeśli decydujecie się na przygotowanie jednego, wspólnego plecaka ewakuacyjnego dla całej rodziny, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pojemność, która pozwoli skompletować zawartość na co najmniej 72 godziny, dopasowaną do potrzeb wszystkich użytkowników. Przykładowo, dla 4-osobowej rodziny odpowiedni będzie plecak o pojemności 50 l. Całkowita waga plecaka powinna być odpowiednia do siły i wytrzymałości osoby, która będzie go nosić. Warto zwrócić uwagę na wytrzymały, wodoodporny materiał oraz wyściełane paski naramienne, pas biodrowy i pas piersiowy dla równomiernego rozłożenia ciężaru i komfortu noszenia. Liczne kieszenie, przegrody i pętelki do mocowania dodatkowego wyposażenia zagwarantują porządek i ułatwią szybki dostęp do ekwipunku. Doskonałym rozwiązaniem są plecaki modułowe z systemem MOLLE marki Tasmanian Tiger . W zależności od potrzeb możesz je modyfikować dodając poszczególne części, takie jak: kieszenie, uchwyty itp. Ich wielokomorowa konstrukcja dodatkowo sprzyja utrzymaniu porządku i pozwala sprawnie znaleźć to, co w danym momencie jest potrzebne.

Plecak taktyczny Tasmanian Tiger TT Raid Pack MKIII 52 l

Tasmanian Tiger TT Raid Pack MKIII składa się z komory głównej (48 l) oraz 2 kieszeni bocznych, które mają po 2l każda. Ten plecak taktyczny z niezwykle wytrzymałej i wodoodpornej tkaniny Cordura® (700 den) wyposażono w system nośny V2 Plus z wyciąganym i regulowanym pasem piersiowym oraz wyściełanym i odpinanym pasem biodrowym. Ponadto TT Raid Pack MKIII 52 l oferuje dwie komory boczne, schowek na dokumenty w klapie, pętle materiałowe do troczenia sprzętu oraz paski do kompresji komory dolnej. Plecak taktyczny jest kompatybilny z systemem nawadniania.  

Plecak taktyczny Tasmanian Tiger TT Pathfinder MKII 80 l

Kolejna propozycja plecaka ewakuacyjnego dla rodziny 5- lub 6-osobowej to plecak taktyczny Tasmanian Tiger TT Pathfinder MKII 80 l . W tym modelu z tkaniny Cordura® znajdziesz wygodny system nośny V2 oraz komorę dolną, która jest oddzielona od głównej zamkiem. Spora klapa kompresyjna z opcją regulacji z przodu z powodzeniem sprawdzi się do zamocowania większego sprzętu. Dzięki system MOLLE znajdującemu się po bokach, możesz przymocować dodatkowe kieszenie. Zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy zapobiega przemoczeniu zawartości, a wysokiej jakości zamki japońskiej marki YKK są gwarancją trwałości. Plecak taktyczny posiada też 2 zapinane na zamek kieszenie w klapie, 2 kieszenie boczne i wsuwaną kieszeń wewnętrzną. Ten model pozwala podpiąć bukłak oraz posiada uchwyty do troczenia sprzętu.

Plecak taktyczny Tasmanian Tiger Base Pack 75 90 l

Plecak taktyczny Tasmanian Tiger Base Pack oferuje podstawową pojemność 75 l, którą można zwiększyć do 90 l, dzięki rolowanej osłonie przeciwśnieżnej. Ponadto plecak można rozbudować według potrzeb, dzięki modułowemu systemowi MOLLE. To znakomity wybór dla dużej rodziny, która chce mieć niezbędne rzeczy do przetrwania spakowane w jednym miejscu. Plecak militarny z systemem nośnym V2 ma wyprofilowane wgłębienie na głowę, które zapewnia pełną swobodę ruchów przy przenoszeniu dużego obciążenia. Ponadto wyposażono go w podzieloną komorę główną oraz dolną, boczne paski kompresyjne, kieszeń na górze pokrywy oraz pętelki materiałowe na sprzęt. Ważnym dodatkiem jest komora pierwszej pomocy w pokrywie do zapakowania zawartości apteczki. Dodatkowe zasoby wody zapewnia kompatybilność z systemem hydracyjnym.

Na rynku znajdziesz plecaki awaryjne z kompletnym wyposażeniem, gotowym do użycia w kryzysowej sytuacji. Jednak nie zawsze dostępne w nim elementy mogą w pełni odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom. Zamierzasz samodzielnie wyposażyć plecak ewakuacyjny dla jednej osoby? Oto sprawdzone modele.

Tasmanian Tiger TT Mission Pack MKII 37 l

Plecak taktyczny Tasmanian Tiger TT Mission Pack MKII 37 l – to jeden z najchętniej wybieranych plecaków bojowych marki Tasmanian Tiger. Wyprodukowano go z odpornej na uszkodzenia oraz działanie wody tkaniny Cordura® (700 den). Posiada wygodny system nośny TT Padded Back z pasem biodrowym (ma 2 kieszonki na zamek) oraz wyjmowaną płytę na plecach z szyną aluminiową. Inne zalety tego modelu to 2 duże komory, 7 kieszeni, wzmocnione uchwyty, uchwyt awaryjny, paski kompresyjne, wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy, kompatybilność z systemem nawadniania oraz system MOLLE.

Tasmanian Tiger TT Modular Pack 45 l Plus

Modułowy plecak taktyczny Tasmanian Tiger TT Modular Pack 45 l Plus z laserowo wycinanym systemem MOLLE, regulacją długości pasków naramiennych, odpinanym pasem biodrowym i piersiowym oraz boczną kompresją. Możesz też regulować wysokość pokrywy głównej – można ją całkowicie zdjąć. Z przodu znajduje się wyjmowana kieszeń do przechowywania np. mokrych ubrań oraz zapinany na zamek schowek na dokumenty. Plecak jest kompatybilny z systemem nawadniania.

Plecak wodoszczelny FishDryPack Explorer 20 l

Do produkcji FishDryPack Explorer 20 l użyto materiał 500D PVC. Jest on niezwykle lekki (waga 1 kg), ale odporny na wodę (IPX6) oraz zabrudzenia. Dodatkowo zastosowano zamknięcie roll&click oraz zgrzewane szwy, które zwiększają wodoszczelność i wytrzymałość plecaka. Mamy tu wzmocnione plecy, profilowane szelki pokryte od wewnątrz siateczką dbającą o dobrą wentylację oraz pas piersiowy z gwizdkiem. Inne zalety to paski kompresyjne, siateczkowe kieszenie boczne oraz elastyczna linka ze ściągaczem na dodatkowy sprzęt, np. karimatę.

Plecak wodoodporny FishDryPack Sherpa 20 l

FishDryPack Sherpa 20 l to funkcjonalny model wyprodukowany z lekkiej, ale bardzo wytrzymałej tkaniny 210D PU. Materiał jest odporny na wodę i zabrudzenia. Dodatkowo o wodoszczelność dba zamknięcie roll&click. Pozostałe atuty tego plecaka to wzmocnione plecy oraz wewnętrzna kieszeń na laptop. Inne zalety to przednie pasy do  przymocowania niezbędnego bagażu i siateczkowa kieszonka na drobne przedmioty.

Dobrze dobrany plecak ewakuacyjny pomoże Ci być przygotowanym na każdą sytuację awaryjną, dlatego jego wybór wymaga przemyślenia wielu aspektów. Powinien zapewniać niezbędną funkcjonalność, wygodę i trwałość dopasowaną do Twoich potrzeb. Przy zakupie zwróć uwagę na:

  • pojemność (dopasuj ją do liczby użytkowników),
  • system nośny,
  • organizację przestrzeni,
  • trwałość,
  • bezpieczeństwo,
  • dodatkowe funkcje,
  • wagę.

Aby plecak ewakuacyjny był zawsze gotowy do użycia i skutecznie spełniał swoją rolę, ważne jest regularne sprawdzanie i aktualizowanie jego zawartości.

Polecane produkty