Jakie skarpety rowerowe? Rodzaje, właściwości, materiały 

Sylwia Stwora-Petela 14.06.2023 ( 02.04.2024 )

Bezpieczna i wydajna jazda na rowerze to nie tylko kwestia właściwie dobranego roweru i kasku rowerowego, ale też funkcjonalnego stroju, którego nieodzowną częścią są skarpetki. Ich rola jest dużo większa niż się wydaje, ponieważ prawidłowo dopasowane skarpety rowerowe mogą zapewnić komfort, wsparcie i ochronę Twoim stopom podczas każdej przejażdżki, treningu czy zawodów. Jak znaleźć idealną parę skarpet na rower? Jaką wybrać długość, grubość i materiał, aby spełniany swoje zadanie? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dokonać dobrego wyboru. 

Dlaczego warto mieć profesjonalne skarpety na rower? 

Wielu rowerzystów zastanawia się, czy kupowanie skarpet kolarskich jest naprawdę warte wydawania na nie często niemałych pieniędzy. Niektórzy mniej doświadczeni miłośnicy jednośladów ostatecznie stawiają na klasyczne bawełniane modele lub sięgają po sportowe skarpetki z włókien syntetycznych, co często kończy się pęcherzami czy dyskomfortem i utrudnieniami w czasie jazdy. Dlaczego zatem warto wybrać skarpety kolarskie? 

Podczas jazdy na rowerze stopy są narażone na duże obciążenia, co wiąże się z tym, że są jednym z trzech punktów, na których opiera się ciało podczas pedałowania. Skarpetki rowerowe zaprojektowano tak, aby zapewnić stopom wygodę i suchość, a przy tym stanowić barierę ochronną przed zanieczyszczeniami oraz innymi czynnikami, które mogą prowadzić do urazu czy kontuzji. Skarpety rowerowe pełnią rolę wyściółki, dzięki czemu chronią palce i skórę na stopach przed bezpośrednim kontaktem z wnętrzem buta, a tym samym pozwalają uniknąć otarć, skaleczeń czy pęcherzy. W zależności od długości – do kostek, do połowy łydki czy pod kolano, odpowiednio zabezpieczają dany obszar dolnej kończyny. Zapewniają też amortyzację i komfort, dzięki czemu możesz jeździć przez cały dzień bez drętwienia czy uczucia nadmiernego zmęczenia stóp na koniec wycieczki lub treningu. Ponadto wykręcając kolejne kilometry w niskich temperaturach, stopy są narażenie na wychłodzenie, a z kolei podczas upałów – na przegrzanie. Dobra para skarpet kolarskich izoluje stopy od temperatur zewnętrznych, jednocześnie umożliwiając odprowadzanie wilgoci poprzez oddychalność materiału, zapobiegając przegrzaniu w ciepłe dni, a zmarznięciu w zimne. Odpowiednie zarządzanie wilgocią zapobiega też gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu pozostawia uczucie świeżości na dłużej. 

Wysokość skarpet na rower 

Poza profesjonalnymi kolarzami, którzy zwłaszcza na zawodach muszą dopasować ten element kolarskiej garderoby do przepisów obowiązujących na danym wydarzeniu sportowym, wysokość skarpet rowerowych zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Długość skarpety na rower mierzona jest od pięty do krawędzi górnego ściągacza i zwykle podawana w calach lub centymetrach. Warto pamiętać, że różne długości będą wyglądać inaczej na nodze w zależności od wzrostu i kształtu łydki danego rowerzysty. Oprócz tego, że skarpety do połowy łydki lub wyższe są obecnie na topie, należy zwrócić uwagę, że wysokie skarpety mogą zapewnić dodatkowe wsparcie dla ścięgien i mięśni, ochronę przed skutkami uderzeń czy upadków. Ponadto zabezpieczają goleń przed ocieraniem się o górną rurę roweru, zmniejszają ryzyko przedostania się do wnętrza buta kamyków, piasku czy innych zanieczyszczeń oraz utrzymują nogi w cieple bez nadmiernego nagrzewania się lub pocenia. 

Na rynku znajdziesz: 

  • krótkie skarpety sięgające do kostek; 
  • skarpety w różnym zakresie osłaniające łydkę – niskie chroniące część nieco powyżej kostki, sięgające do połowy łydki lub zakrywające ją całą; 
  • tzw. podkolanówki, czyli wysokie skarpety do kolan – mogą to być skarpety termoaktywne doskonałe na chłodne dni i zimowe miesiące lub kompresyjne poprawiające krążenie krwi w trakcie długiej jazdy czy wspomagające regenerację po intensywnym wysiłku.  

Skarpety rowerowe – jaki materiał wybrać?  

Skarpety kolarskie są produkowane z wełny lub mieszanek syntetycznych (nylon, poliester, poliamid, elastan/spandex), które zapewniają wysoką oddychalność i przewiewność, dzięki czemu stopy pozostają suche i nie przegrzewają się niezależnie od stopnia intensywności jazdy.  Ponadto dzięki właściwościom odprowadzającym wilgoć utrzymują ją z dala od skóry, dzięki czemu może ona szybciej odparować. To bardzo przydatna właściwość, zwłaszcza gdy na zewnątrz pada deszcz. 

Wełna merino jest świetna do utrzymywania stóp w cieple zimą, a w chłodzie latem. Ponadto ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pozwala uniknąć nieprzyjemnych zapachów, co docenisz podczas wielogodzinnych lub kilkudniowych wypraw. Mieszanki syntetyczne oferują dobre połączenie oddychalności i zarządzania wilgocią bez ryzyka przegrzania lub otarć. Dodatkowo są elastyczne, wytrzymałe oraz odporne na rozdarcia, przetarcia i inne uszkodzenia.  

Postaw na skarpetki na rower wsparte nowoczesnymi technologiami, które zwiększają funkcjonalność tego elementu stroju rowerzysty, np.: 

  • 4 Way Stretch, czyli tkanina rozciągająca się w czterech kierunkach przez co zapewniająca precyzyjne dopasowanie do ruchu; 
  • X-Cross Bandage® – odpowiadający za perfekcyjne dopasowanie i wsparcie mięśni i ścięgien; 
  • S-Tech – bezszwowy system zmniejszający ryzyko podrażnień skóry; 
  • Anti Odor lub Q-SKIN® z dodatkiem jonów srebra o właściwościach bakteriobójczych, co przekłada się na świeżość i lepszą higienę stóp; 
  • Hydrolix™  lub PROLEN®YARN zapewniające szybkie schnięcie materiału i skuteczne odprowadzanie wilgoci. 

Jeśli chodzi o grubość skarpet rowerowych, zależeć ona będzie od preferencji i warunków atmosferycznych. W cieple dni warto postawić na cieńsze skarpety z przewiewnymi panelami z siateczki na grzbiecie stopy, a w chłodniejsze dni lepiej sprawdzą się grubsze, ocieplane skarpety, które zapewnią lepszą izolację termiczną. Tutaj warto dodać, że grubsze skarpetki na zimę nie spełnią swojej roli, jeśli nie masz odpowiednich butów, które je zmieszczą. Jak podejść do tej kwestii? Możesz zdecydować się na zakup zimowych butów rowerowych i dopasowanych skarpet, a jeśli nie planujesz jazdy w bardzo niskich temperaturach, postaw na ochraniacze na buty rowerowe do jazdy jesienią i zimą. Na jazdę w deszczu czy śniegu przydadzą się skarpety o właściwościach wodoodpornych (np. mogą być wykonane z tkaniny z powłoką hydrofobową i posiadać warstwę wodoodporną). 

Dlaczego nie należy jeździć na rowerze w skarpetach bawełnianych? 

Wynika to z tego, że bawełna pochłania wilgoć i nie schnie zbyt szybko, co może powodować pęcherze i dyskomfort podczas dłuższych przejażdżek, a przy niskich temperaturach prowadzić do odmrożeń czy wychłodzenia organizmu. Oprócz tego, że mokre stopy szybko marzną, utrudniają też wydajne pedałowanie, dlatego nie zaleca się jazdy na rowerze w skarpetach wyprodukowanych w 100% z bawełny.  

Rozmiar i dopasowanie skarpet kolarskich 

Skarpety rowerowe powinny dobrze przylegać do stopy, pozostawiając niewielką ilość miejsca na palce. Dopasowanie zależy od rodzaju obuwia rowerowego, w którym jeździsz, jednak powinny być wystarczająco ciasne, aby z czasem nie zsuwały się, ale też nie powodowały żadnego ucisku czy dyskomfortu. Zmierz długość swoich stóp (od pięty do czubka najdłuższego palca) i porównaj wynik z tabelą rozmiarów wybranego producenta. Niektóre marki oferują skarpety rowerowe w rozmiarach zależnych od rozmiaru buta, inne używają rozmiarów europejskich. Jeśli posiadasz obuwie rowerowe wyposażone w zintegrowane wkładki, sprawdź, czy dedykowane skarpetki nie posiadają własnego systemu rozmiarów. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze skarpet rowerowych? 

Niektóre skarpety kolarskie posiadają dodatkowe cechy podnoszące komfort i bezpieczeństwo jazdy, np.: 

  • wzmocnienia w obszarze pięty i palców dla większej ochrony tych stref; 
  • wentylowane panele; 
  • bezszwowa konstrukcja; 
  • specjalne wkładki chroniące przed otarciami; 
  • opaski kompresyjne wokół łuków stopy, które mają zapewnić lepsze dopasowanie zwłaszcza w przypadku jazdy na rowerze szosowym

Jak dbać o skarpety kolarskie? 

Dbanie o skarpety rowerowe jest istotne, aby utrzymać je w dobrym stanie i zapewnić odpowiednią higienę stopom. Staraj się prać je po każdym użyciu zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu prania i zakresami temperatury. Pranie w zimnej wodzie może pomóc w zachowaniu jakości i funkcjonalności materiału. Unikaj stosowania wybielaczy lub płynów do zmiękczania tkanin, które mogą uszkodzić strukturę materiału. Susz skarpetki rowerowe w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej. Unikaj kładzenia ich na kaloryfer czy bezpośrednio na słońce. Nie susz ich w suszarce bębnowej, ponieważ może to spowodować ich skurczenie się lub utratę elastyczności. Regularnie przycinaj paznokcie u stóp, aby zmniejszyć ryzyko przetrać lub powstawania dziur w skarpetach. 

Wybór odpowiednich skarpetek rowerowych wymaga wzięcia pod uwagę kilku kluczowych czynników, takich jak materiał, grubość, dopasowanie czy wysokość, a także indywidualne preferencje, styl jazdy oraz warunki atmosferyczne. Aby mieć pewność, że sięgasz po wysokiej jakości, niezawodne skarpetki kolarskie, sprawdź ofertę Sportano.pl. W bogatym asortymencie dla rekreacyjnych rowerzystów i zawodowych kolarzy znajdziesz damskie, męskie i dziecięce skarpety na rower w szerokiej gamie rozmiarów, wzorów i kolorów, od takich cenionych producentów, jak: X-Bionic, Northwave, X-Socks, Alé, DYNAFIT, Oakley, Santini, POC, Mico, ASSO czy SILVINI

Polecane produkty