Jakie wybrać rolki? Kompleksowy poradnik dla początkujących skaterów

admin 20.04.2023 ( 05.02.2024 )

Wybór pierwszych rolek nie musi być skomplikowany – sedno tkwi w określeniu poziomu swoich umiejętności oraz potrzeb i dopasowaniu do nich sprzętu o odpowiednich parametrach. Z nami dowiesz się, jakie rolki wybrać do rekreacyjnej jazdy po mieście, które sprawdzą się do nauki trików, a na jakie postawić, gdy zależy Ci na wykręcaniu dużych prędkości i dynamicznej jeździe. Poznasz też rodzaje łożysk i będziesz wiedział, jak dobrać rozmiar i twardość kółek w rolkach.

Rekreacyjne, regulowane czy szybkościowe – jakie rolki wybrać?

Wybór rolek zacznij od odpowiedzi na pytania: w jaki sposób będziesz z nich korzystać? Będziesz jeździć rekreacyjnie, potrzebujesz rolek do jazdy miejskiej, chcesz z ich pomocą poprawić swoją kondycję i popracować nad smukłą sylwetką, zależy Ci na nauce różnego rodzaju tricków czy może Twoim priorytetem jest szybka jazda? Kiedy jasno wyznaczysz sobie cel, uda Ci się zawęzić listę wyszukiwania i będziesz mógł się skupić na wyborze idealnej pary rolek z konkretnej grupy produktów.

Wyróżniamy kilka rodzajów rolek:

  • rekreacyjne,
  • regulowane,
  • z wymienną płozą,
  • szybkościowe,
  • hokejowe,
  • agresywne,
  • freestyle,
  • klasyczne.

Dla kogo rolki rekreacyjne?

Nazywane też rolkami fitnessowymi to najbardziej uniwersalny i najczęściej wybierany model. Ten typ sprawdza się idealnie jako pierwsza para rolek, jak również jest odpowiednim sprzętem do uprawiania sportów skatingowych na rekreacyjnym poziomie. Wybierz rolki rekreacyjne, jeśli planujesz spokojną jazdę po równym terenie.

Rekomendowane parametry techniczne dla rolek regulowanych:

  • łożyska: SG5 lub ABEC5
  • rozmiar kółek: 78-84 mm
  • twardość kółek: 82-84A

Rolki dla dzieci – z wymienną płozą i regulowane

Oba rodzaje są określane też jako rolki dla dzieci. Rolki regulowane to model, w którym możliwe jest dopasowanie buta do stopy użytkownika, zwykle w zakresie do czterech rozmiarów. Dzięki temu, nawet w fazie intensywnego wzrostu Twojej pociechy nie będzie konieczności zmiany sprzętu co sezon. Ponadto ten rodzaj rolek umożliwia spokojną jazdę, dlatego nie musisz się obawiać się o bezpieczeństwo i komfort jazdy dziecka.

Rolki z wymienną płozą, podobnie jak modele regulowane, są propozycją skierowaną głównie do najmłodszych skaterów i osób ważących nie więcej niż 60 kg. Idea tych rolek opiera się na czynniku ekonomicznym – w cenie jednej pary zyskujesz łyżwy i rolki. Wymienna płoza pozwala używać ich w wybrany sposób w zależności od potrzeb – w zimie będą pełnić rolę łyżew, a latem umożliwią jazdę na rolkach.

Czym wyróżniają się rolki szybkościowe?

Przejdźmy do rolek zarezerwowanych dla osób o wyższych umiejętnościach jazdy. Postaw na rolki szybkościowe wtedy, gdy uznasz, że to sport dla Ciebie, a rekreacyjny styl jazdy opanowałeś w 100%. Jeśli dodatkowo masz ochotę na jazdę z dużą prędkością – ten typ rolek to idealny wybór. Rolki szybkościowe wyróżniają się większym rozmiarem kółek w stosunku do innych modeli. Inną charakterystyczną cechą jest wygląd buta – posiada niską cholewkę kończącą się przed kostką lub sięgającą nieco nad nią. Rolki o bardzo niskiej cholewie rekomendowane są dla zaawansowanych rolkarzy szybkościowych.

Charakterystyczne parametry techniczne rolek szybkościowych:

  • łożyska: zwykle ABEC9
  • rozmiar kółek: powyżej 90 mm

Kto powinien postawić na rolki hokejowe?

Jak sama nazwa wskazuje, dedykowane są do gry w hokeja na rolkach. Ich zaletą jest zwrotność, szybkość i trwałość, co przekłada się na wysoki poziom kontroli w czasie jazdy. Specjalna konstrukcja rolek hokejowych, np. wzmocniony tył buta gwarantujący łydce odpowiednie podparcie czy anatomiczne dopasowanie ma zminimalizować ryzyko urazów. Rolki hokejowe nie posiadają hamulca.

Jakimi parametrami wyróżniają się rolki hokejowe?

  • rozmiar kółek: bramkarze – 50 mm (5 kółek), zawodnicy z pola – 80 mm (4 kółka)
  • twardość kółek: 74A-84A
  • łożyska: ABEC3 i większe

Kiedy warto wybrać rolki agresywne?

Uwielbiasz czuć adrenalinę i preferujesz szaleństwa w skateparkach? Jeśli tak, to, gdy już opanujesz jazdę rekreacyjną możesz postawić na rolki agresywne. Z pomocą tego typu sprzętu będziesz mógł się wykazać na murkach czy rampach wykonując różnego rodzaju akrobacje. Najciekawszą cechą tych rolek są malutkie kółka oraz fakt, że występują w różnych układach np. jedna płoza może mieć kółka o kilku wielkościach. Dużym atutem rolek agresywnych jest zwrotność, a jednocześnie wysoka stabilność.

Rolki freestyle  – dla koneserów slalomów

Ten typ rolek został stworzony z myślą o miłośnikach jazdy slalomem. Atutem rolek freestylowych jest wysoka zwrotność oraz lekkość, dlatego świetnie sprawdzą się podczas jazdy miejskiej. Warto też zwrócić uwagę na ciasne ułożenie kółek w płozie. Jeśli chodzi o wielkość kółek w takim modelu, zwykle oscyluje ona w granicach 80 mm.

Jak dobrać rozmiar rolek?

Prawidłowo dopasowany rozmiar rolek ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, ale też dla Twojej motywacji czy podnoszenia umiejętności. Gdy rolki będą za ciasne, spowodują ból i otarcia stóp, a tym samym zniechęcą Cię do kontynuowania skatingowej przygody. Z kolei za duże będą spadać z nóg, zwiększając ryzyko kontuzji. Aby dobrać odpowiedni rozmiar rolek, przygotuj kartkę oraz załóż skarpety, w których będziesz jeździć. Pomiar wykonaj na koniec dnia, kiedy stopy będą zmęczone i lekko spuchnięte, wtedy uzyskasz najbardziej miarodajny wynik. Stań na kartce i przyjmij pozycję jak w czasie jazdy na rolkach. Poproś drugą osobę, aby dokładnie obrysowała zarys Twoich stóp. Następnie zmierz odległość między końcem najdłuższego palca a piętą. Zaokrąglij wynik w górę, np. 26,2 cm do 26,5 cm, następnie porównaj wynik z tabelą rozmiarów wybranego producenta.  

Łożyska, rozmiar i twardość kółek – najważniejsze parametry rolek

Kiedy wiesz już jaki rodzaj rolek wybrać i jakiego rozmiaru musisz szukać, kolejnymi istotnymi parametrami decydującymi o zakupie powinny być: łożyska, rozmiar i twardość kółek, a także rodzaj płóz i konstrukcja buta. W przypadku dzieci i początkujących rolkarzy zaleca się też wybór modelu wyposażonego w hamulce.

Łożyska

Rodzaj łożysk odpowiada za prędkość, zwrotność i płynność jazdy W przypadku łożysk spotkasz się z oznaczeniem w postaci liter ABEC (z ang. Annular Bearing Engineering Committee) oraz liczby nieparzystej: 1,3,5,7 lub 9. Można też się spotkać ze skrótami ILQ, SG lub HTO. Im wyższa liczba znajduje się w oznaczeniu, tym rolki będą umożliwiać rozwijanie większych prędkości oraz bardziej płynną i agresywną jazdę. Z kolei niższe wartości wskazują na wolniejsze kręcenie się kółek, a to wiąże się z większą trwałością. Do jazdy rekreacyjnej warto wybrać rolki z łożyskami ABEC 5 lub ABEC 7, z kolei dla najmłodszych rolkarzy odpowiednie będą modele ABEC 1 lub ABEC 3. Do jazdy szybkościowej najlepsze będą ABEC 9.

Rozmiar i twardość kółek

Wielkość kółek w rolkach przekłada się na szybkość jazdy – im są one większe, tym są szybsze, z kolei małe kółka umożliwiają spokojne poruszanie się. W przypadku rolek dla dzieci, warto postawić na średnicę między 64 a 72 mm. Do nauki oraz jazdy rekreacyjnej dobrze sprawdzą się kółka o średnicy 74-84 mm. Gdy zależy Ci na szybkości, wybierz modele ze średnicą między 90 a 110 mm.

Ważna jest też twardość kółek, która w rolkach oznaczana jest literą A i liczbą. Miękkie koła (74A do 82A) stawiają większy opór i gwarantują lepszą przyczepność do podłoża, przez co jazda jest wolniejsza, a Ty nie będziesz odczuwać drgań i odwrotnie. Twarde koła (84A do 101A) zarezerwowane są do szybkiej i agresywnej jazdy.

Przy doborze kółek warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego je wykonano. Zalecamy modele z poliuretanu albo syntetycznego kauczuku.

Płozy

To element rolek połączony z kółkami, który produkuje się z:

  • aluminium – wyróżnia je lekkość i wytrzymałością, dzięki czemu pozwalają jeździć szybko, ale i zachować stabilność;
  • karbonu – charakteryzują się niską wagą, sztywnością i stabilnością;
  • kompozytu (tworzyw sztucznych) – dobrze tłumią drgania i zapewniają stabilną jazdę. Optymalny rodzaj dla osób początkujących.

Hamulec

Montowane np. w postaci bloczka za ostatnim kółkiem, pozwalają zmniejszyć prędkość lub całkowicie się zatrzymać. Mechanizm działania hamulców w rolkach opiera się na uniesieniu przedniej części stopy przy równoczesnym kierowaniu pięty maksymalnie w dół.

Buty

Najważniejszym zadaniem buta jest utrzymanie stawu skokowego w stabilnej pozycji. Ponadto ma on gwarantować wygodną i bezpieczną jazdę, dlatego ważne jest jego prawidłowe dopasowanie. Popularnym rozwiązaniem jest połączenie miękkiego, sznurowanego buta z kompozytową cholewką. Najlepiej wybrać buty z wentylacją, która zapewni stopie odpowiednią cyrkulację powietrza w trakcie wysiłku, klamrami umożliwiającymi idealne dopasowanie oraz z wyjmowanymi skarpetami, aby w razie potrzeby je wyprać. Dobrze sprawdzi się też wkładka z pianką typu Memory, która dopasowuje się do kształtu stopy i gwarantuje jej odpowiednie ułożenie w trakcie jazdy.

Jazda na rolkach – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Nie wiesz od czego zacząć przygodę z rolkami? Zajrzyj do naszego poradnika: Jazda na rolkach, z którego dowiesz się, jakie korzyści płyną z uprawiania tego sportu oraz jak wykonać podstawowe elementy, takie jak poruszanie się do przodu, skręcanie czy hamowanie.

Niezależnie od umiejętności czy stopień zaawansowania, jeżdżąc na rolkach musisz zadbać o sprzęt ochronny. Absolutnym must-have są kaski na rolki – urazy głowy mogą być niebezpieczne, a jak wiadomo, ten rodzaj sportu stwarza wiele ryzykownych sytuacji, które mogą do niego doprowadzić.

Warto też zakupić ochraniacze na rolki. Są one konieczne w przypadku dzieci, początkujących rolkarzy oraz osób jeżdżących wyczynowo. Jeśli ograniczasz się do jazdy rekreacyjnej, dobrze zachować chociaż minimum i zadbać o ochronę nadgarstków oraz kolan, które podczas upadku mogą ucierpieć w pierwszej kolejności.

Niezbędny sprzęt dla każdego miłośnika jazdy na rolkach znajdziesz na Sportano.pl. Zarówno początkujący, jak i zawodnicy, mogą wybierać spośród szerokiej oferty asortymentu wyprodukowanego z wysokiej jakości materiałów i wspartego nowoczesnymi technologiami, które podnoszą jakość i komfort jazdy. Zebraliśmy rolki męskie, damskie oraz dziecięce i akcesoria od renomowanych marek: Bladerunner, FILA, K2, Giro, Rollerblade, Easy Camp, Micro, Powerslide czy Spokey.

Polecane produkty