Spis treści:
Nie masz pomysłu, gdzie pojechać na długi weekend majowy? To idealny moment, aby odkryć Polskę na nowo i wybrać się do mniej znanych, ale naprawdę wyjątkowych miejsc. Sprawdź nasze propozycje, dzięki którym Majówka 2025, ale także każdy inny wyjazd w proponowane regiony będzie pełen niezapomnianych wrażeń.
Kraina Wygasłych Wulkanów położona jest na Pogórzu Kaczawskim na Dolnym Śląsku. To jeden z najbardziej fascynujących, ale wciąż mało popularnych regionów, co czyni go idealnym wyborem dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów. Geopark oferuje liczne ścieżki edukacyjne i warsztaty, które pozwalają lepiej poznać historię wulkanizmu w regionie. Można dowiedzieć się, jak powstały wulkany i zobaczyć unikalne formacje geologiczne. Najwyższym wzniesieniem Krainy Wygasłych Wulkanów jest Ostrzyca Proboszczowicka, tzw. Śląska Fudżijama (501 m n.p.m.). To wygasły wulkan o charakterystycznym stożkowym kształcie.
Położony na wygasłym wulkanie Zamek Grodziec to jeden z najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku. Gotycko-renesansowa budowla zachwyca swoją architekturą i widokami z baszt. Organizowane są tu inscenizacje historyczne i turnieje rycerskie.
Kolejny punkt na majówkę z dziećmi to Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Cztery jeziorka w różnych kolorach (purpurowym, niebieskim, żółtym i zielonym) to efekt dawnych wyrobisk górniczych. To idealne miejsce na spacer lub piknik. W planie powinna znaleźć się też Kopalnia Agatów w Lubiechowej, gdzie można samodzielne poszukiwać półszlachetnych kamieni (i zabrać je ze sobą), wziąć udział w warsztatach obróbki kamieni czy zwiedzać wystawę z okazami z okolicy.
Pozostałe atrakcje w regionie to m.in.:
Park Mużakowski zaprojektowany w stylu angielskim przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau w XIX w. i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rozciąga się po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie Środkowej, które zachwyci zarówno miłośników przyrody, jak i sztuki ogrodowej. Obszary łączy malowniczy Most Podwójny na rzece Nysa Łużycka, dzięki czemu można zwiedzić obie części podczas jednego spaceru. To doskonałe miejsce na spacery, pikniki, wycieczki rodzinne i aktywne spędzanie czasu (np.
spływ kajakowy po Nysie Łużyckiej czy wycieczki rowerowe).Co warto tu zobaczyć? Jednym z najważniejszych punktów jest neorenesansowy zamek Bad Muskau. Można zwiedź jego wnętrza, muzeum poświęcone historii parku, Arboretum i ogrody tematyczne czy podziwiać piękną panoramę okolicy z wieży widokowej. Ciekawą atrakcją jest przejażdżka wąskotorową kolejką leśną, której trasy prowadzą przez atrakcyjne krajobrazowo tereny parku.
Z kolei po stronie polskiej mamy Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa oraz Geopark Łuk Mużakowa. Łuk to morena czołowa powstała w wyniku działalności lodowca. Leży na terenie województwa lubuskiego. Ma długość ok. 40 km i 3-5 km szerokości. Z lotu ptaka przypomina podkowę lub łuk. To jedna z najlepiej zachowanych struktur tego typu w Europie. Dziś wyrobiska pokopalniane są wypełnione wodą zawierającą różne związki chemiczne, które nadają jej niezwykłe kolory, tworzą malownicze jeziorka (m.in.: zielone, czerwone, turkusowe). Aby je podziwiać, należy wybrać się na 5-kilometrową pętlę nazwaną ścieżką „Dawna Kopalnia Babina”. Na trasie mamy m.in.: kilka punktów widokowych, tablice informacyjne opisujące procesy geologiczne i historię formacji łuku oraz wieżę widokową przy jeziorze Afryka.
Co warto zobaczyć w pobliżu?
Beskid Wyspowy to pasmo górskie w południowej Polsce, znane z charakterystycznych, odizolowanych szczytów przypominających wyspy wyrastające ponad doliny. Choć mniej popularny niż sąsiednie Beskidy, zachwyca ciszą i wspaniałymi widokami. Malownicze szlaki o różnym stopniu trudności są idealne dla rodzin i bardziej doświadczonych miłośników
turystyki pieszej . Beskid Wyspowy znajduje się niedaleko Krakowa, co czyni go doskonałym miejscem na weekendową wycieczkę lub dłuższy wypad.Gdzie wybrać się w Beskidzie Wyspowym?
Narwiański Park Narodowy to obszar chroniony w północno-wschodniej Polsce, znany jako „polska Amazonia”. Rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Narwi, która tworzy niezwykle malowniczą sieć rozgałęziających się i łączących kanałów, tzw. rzekę warkoczową. Rozległe rozlewiska, starorzecza, mokradła i wysepki tworzą niepowtarzalne widoki, przez co to prawdziwy raj dla miłośników przyrody, fotografii i aktywnego wypoczynku (np. turystyka piesza, spływ kajakiem,
turystyka rowerowa ), ale też dla szukających ucieczki od miejskiego zgiełku. Szczególnie piękne są poranki i wieczory, gdy na rozlewiskach unosi się mgła. W parku wytyczono kilka szlaków pieszych, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki doliny Narwi. Wiosną przydadzą się tu wodoodporne buty turystyczne .NPN jest domem dla ponad 200 gatunków ptaków. Zabierz lornetkę i podziwiaj takie rzadkie okazy, jak błotniak stawowy, bąk czy rybitwa czarna.
Co wybrać w Narwiańskim Parku Narodowym?
Góry Sowie to jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce, pełne tajemnic, fascynującej historii i wspaniałych krajobrazów. Położone na Dolnym Śląsku, oferują wiele atrakcji zarówno dla miłośników przyrody, turystyki pieszej oraz rowerowej, jak i pasjonatów historii. Jakie miejsca powinny znaleźć się w planie wyjazdu w Góry Sowie?
Pustynia Błędowska, nazywana „polską Saharą”, to największy w Europie obszar lotnych piasków. Położona na granicy województwa małopolskiego i śląskiego, rozciąga się na powierzchni ok. 33 km², oferując krajobrazy rodem z afrykańskich pustyń. Według miejscowej legendy, Pustynia Błędowska to efekt działania diabła. Dawno, dawno temu, okolice Błędowa były bogate w cenne złoża srebra i ołowiu. Mieszkańcy zajmowali się głównie górnictwem, co przyciągnęło uwagę diabłów. Zazdrosne o dobrobyt mieszkańców, postanowiły zniszczyć ich ziemię i zagrzebać kopalnie pod ogromną warstwą piasku znad Bałtyku. Gdy jeden z diabłów przelatywał nad wioską Klucze, rozdarł worek o wieżę tutejszego kościoła. Piasek zaczął się wysypywać z wora, tworząc ten fenomen przyrodniczy.
Przez Pustynię Błędowską prowadzi Szlak Pustynny PTTK (żółty szlak pieszy). Po terenie można poruszać się pieszo lub na rowerach, a wejście jest darmowe i dostępne 24 h. Do podziwiania unikalnego krajobrazu służą trzy punkty widokowe:
Wizyta w tym rejonie to doskonały pomysł na jednodniowy wypad lub element dłuższej wycieczki połączonej z wyprawą do Ojcowskiego Parku Narodowego. W okolicach Pustyni Błędowskiej znajdują się m.in.:
Więcej w poradniku:
Ojcowski Park Narodowy – atrakcjeWyspa Wolin to prawdziwa perełka polskiego wybrzeża. Idealnie sprawdzi się zarówno dla rodzin z dziećmi, miłośników historii, jak i aktywnych podróżników szukających sportowych wrażeń. Dlaczego Wyspa Wolin to dobra opcja na długi majowy weekend? W porównaniu do bardziej obleganych miejscowości nad Bałtykiem, Wolin oferuje ciszę, spokój i możliwość odpoczynku z dala od tłumów. Wiosna to idealny czas, aby wybrać się do Wolińskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu najwyższy klif nad polskim wybrzeżem (Góra Gosań 93 m n.p.m.), Jezioro Turkusowe oraz rezerwat żubrów, gdzie można zobaczyć je w naturalnym środowisku.
Jeśli chodzi o aktywny wypoczynek, mamy tu liczne szlaki piesze i rowerowe. Fani
sportów wodnych mogą wybrać kajakarstwo, windsurfing i żeglarstwo na Bałtyku, Zalewie Szczecińskim czy na jeziorze Wicko Wielkie. Wyspa oferuje liczne miejsca kempingowe i pola namiotowe, gdzie można spędzić czas blisko natury.Z kolei w mieście Wolin warto odwiedzić:
Dodatkowo, co roku w sierpniu odbywa się tu Festiwal Słowian i Wikingów. To jedno z największych wydarzeń historycznych w Europie, z rekonstrukcjami bitew, targami i pokazami rzemiosła.
Z Wolina możecie też pojechać do:
Międzygórze to urokliwa wieś w Kotlinie Kłodzkiej, położona u stóp masywu Śnieżnika. Nazywane „perłą Sudetów” lub „Małą Szwajcarią” wyróżnia się drewnianą zabudową z pięknie zdobionymi balkonami w stylu tyrolskim. Przez to spacerując po Międzygórzu można poczuć się jak w górskich miejscowościach Austrii czy Szwajcarii.
Jedną z atrakcji jest tu Wodospad Wilczki, który ma ok. 22 m wysokości i jest drugim największym wodospadem w Sudetach. Z dziećmi warto wybrać się do Ogrodu Bajek z figurami postaci z baśni i legend, założony w latach 20. XX wieku przez miejscowego ogrodnika Izydora Kriestena. Na liście do zwiedzania koniecznie musi znaleźć się kamienna zapora wodna w Międzygórzu. Na jej szczycie znajduje się metalowa kładka, która umożliwia przejście na drugą stronę i podziwianie malowniczych widoków na dolinę Wilczki i otaczające lasy. Stąd można wybrać się do Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej, skąd rozciągają się piękne widoki na Kotlinę Kłodzką.
Międzygórze jest świetnym punktem startowym na piesze wędrówki, m.in.: na Śnieżnik, na Czarną Górę czy do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. To również ostatnia miejscowość na Szlaku Marianny Orańskiej. To transgraniczna trasa turystyczna łącząca Dolny Śląsk z północnymi Czechami, która prowadzi śladami działalności królewny. Marianna Orańska znacząco wpłynęła na rozwój społeczno-gospodarczy tych terenów. Trasa liczy ok. 200 km i jest podzielona na 17 etapów, umożliwiając zwiedzanie zarówno pieszo, jak i rowerem czy samochodem.
Inspiracji na aktywne wycieczki szukaj również we wpisach: