Narty dla dzieci – jak dobrać rodzaj i długość nart dla dziecka?

Sylwia Stwora-Petela 15.12.2022

Wybierając narty dla dzieci, należy skupić się na wzroście, wadze i umiejętnościach młodego adepta narciarstwa, aby mógł czerpać jak najwięcej radości z jazdy. W naszym poradniku znajdziesz niezbędne wskazówki, które pomogą Ci idealnie dopasować sprzęt dla Twojej pociechy, podpowiedzą, co zrobić w sytuacji, gdy dziecko znajduje się pomiędzy rozmiarami podanymi w tabeli producenta i dlaczego nie kupować nart na wyrost z myślą o kilku sezonach?

Narty dla dzieci – dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu?

Nauka jazdy na nartach i pierwsze zjazdy zapamiętuje się na długi czas, a gdy temu towarzyszy nieodpowiednio dobrany sprzęt, może to skutkować nieprzyjemnymi doświadczeniami i ostatecznie zniechęcić początkującego narciarza do dalszych prób. Prawidłowo dobrane narty do wzrostu i stopnia zaawansowania dziecka wpłyną nie tylko na komfort jazdy, możliwość podnoszenia umiejętności czy poprawę techniki, ale są też jednym z ważniejszych czynników bezpieczeństwa na stoku. Przykładowo, zbyt krótka narta będzie utrudniać zatrzymywanie się pługiem, nie zapewni dobrej stabilności przy większych prędkościach i utrudnia dotrzymanie kroku osobom, które mają dłuższe narty. Z kolei za długa narta będzie trudna do opanowania i manewrowania, będzie powodować większe zmęczenie czy będzie jechać szybciej niż młody narciarz chce/potrafi. Idealnie dopasowany sprzęt będzie łatwy w prowadzeniu i kontrolowaniu podczas wykonywania poszczególnych manewrów, co pomoże wzbijać się na wyższy poziom zaawansowania czy wyspecjalizować się w konkretnej dyscyplinie (Freeride, Freestyle, Racing itp.) i z przyjemnością jeździć po stoku, trasach biegowych czy snowparku.

Jaką długość nart dla dzieci wybrać?

Jeśli chodzi o dobór długości nart dla dzieci do wzrostu, wagi, wieku i stopnia zaawansowania, funkcjonują pewne zasady, którymi można się kierować podczas zakupu sprzętu zimowego:

  • jeśli dziecko jest wystarczająco wysokie (ma więcej niż 1,55 m wzrostu), odpowiednio ciężkie (waży więcej niż 45 kg) i osiągnęło poziom zaawansowany, może używać nart dla dorosłych;

  • narty dla początkującego i ostrożnego narciarza, który jest dość lekki jak na swój wzrost i woli szybkie i krótkie skręty niż jazdę z dużymi prędkościami, powinny mieć rozmiar sięgający do okolic klatki piersiowej lub brody;

  • narty dla silnego i szybkiego narciarza lub dziecka o wadze wyższej w stosunku do wzrostu powinny sięgać do wysokości nosa.

Długość nart a poziom umiejętności

Spróbuj określić poziom umiejętności swojego dziecka i prawdopodobieństwo, w jakim tempie będzie się rozwijać. Jest początkującym czy średniozaawansowanym narciarzem, a może ma już kilkusezonowe doświadczenie i z powodzeniem może przejść na wyższy poziom? Czy Twoja pociecha dość szybko złapie bakcyla czy wydaje Ci się, że będzie potrzebować nieco więcej czas, aby przyswoić podstawową technikę. Pamiętaj, że krótsza narta będzie lepsza dla początkującej osoby, ale dłuższa zapewni większą stabilność, gdy dziecko zacznie nabierać większej prędkości na stoku.

Na początek warto wybrać lekkie i miękkie narty z kompozytowym rdzeniem i małym promieniem skrętu. W przypadku młodych zawodników – narty slalomowe są mocno taliowane i powinny sięgać do nosa, a gigantowe mają małe taliowanie, duży promień skrętu i powinny być równe wzrostowi narciarza lub o 5 cm dłuższe (przy większej wadze lub bardzo wysokich umiejętnościach jazdy).

Długość nart a wzrost i waga dziecka

Wzrost jest najistotniejszym czynnikiem przy wyborze nart dla dzieci, ale znaczenie ma także waga użytkownika. Większość dzieci utrzymuje odpowiednie proporcje wzrostu do wagi, dlatego odpowiedni sprzęt będzie się mieścić między klatką piersiową a brwiami. Dziecko, które uczy się jeździć na nartach po raz pierwszy, powinno mieć narty bliżej wysokości klatki piersiowej. Z kolei dziecko doświadczone w jeździe na nartach powinno mieć deski sięgające bliżej wysokości brwi.

Co zrobić, jeśli Twoje dziecko znajduje się pomiędzy rozmiarami podanymi w tabeli producenta?

W takim przypadku będziesz musiał wspomóc się wagą dziecka i porównać go z wynikami z tabeli producenta. Jeśli dziecko jest lżejsze w stosunku do zaleceń dla danego wzrostu, wybierz krótsze narty odpowiadające niższemu wzrostowi. Jeśli malec waży więcej niż średnia dla jego wzrostu, to postaw na narty dłuższe, odpowiednie dla wyższego wzrostu.

Długość nart a wiek dziecka

Przyjmuje się, że naukę jazdy na nartach mogą rozpocząć 3-letnie dzieci (dla mniejszych zaleca się kupno nart plastikowych, które służą głównie do zabawy). Dopasowując długość nart do wieku dziecka trzeba także brać pod uwagę wcześniejsze czynniki, czyli umiejętności, wzrost i wagę. W przypadku początkujących narciarzy w wieku 3-5 lat poleca się zakup nart sięgających do wysokości pach), czyli w przedziale 60-80 cm. Dla dziecka 6-7 lat (wzrost 120-130 cm), które dopiero stawia pierwsze kroki na dwóch deskach, wybierz narty o długości między ramieniem a nosem. W tym wieku większość dzieci jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie z nieco dłuższą nartą, a dodatkowa długość zapewnia więcej stabilności. Jeśli w tym przedziale wiekowym dziecko ma duże umiejętności jeździeckie, można wybrać model sięgający nosa. Dla starszych dzieci można wybrać długość pomiędzy ramieniem a czołem – w zależności od stopnia zaawansowania. Narty dla młodzieży warto już dobierać według zasad przyjętych dla dorosłych narciarzy, czyli ok. 20 cm krótsze w przypadku nastolatek i ok. 15 cm krótsze, jeśli chodzi o nastolatków.

Narty dla dzieci – na co zwrócić jeszcze uwagę przy zakupie?

Istotną kwestią przy wyborze nart dla dzieci jest rodzaj nart. Przykładowo, narty Allround (inaczej on-piste) świetnie sprawdzą się do jazdy po stoku, nauki podstaw jazdy i doskonalenia techniki. Z uwagi na wąską konstrukcję, narty zapewniają maksymalną przyczepność i kontrolę na śniegu. Z kolei narty All Mountain to uniwersalne rozwiązanie, przyjazne dla młodych narciarzy z uwagi na to, że ich konstrukcja wybacza dość dużo błędów początkujących i pozwala dobrze radzić sobie poza trasą, umożliwiając łatwiejsze skręty w ciężkim śniegu.

Ważnym elementem są wiązania narciarskie. Najlepiej wybrać narty z dołączonymi wiązaniami, ponieważ można je łatwo regulować i zapewniają dobrą wydajność. Narty bez wiązań są zwykle spotykane w specjalistycznych kategoriach narciarskich np. Freeride. Tutaj wiązania kupowane są osobno, co jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ możesz dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Kupując narty dla dzieci warto też sięgnąć po sprzęt od sprawdzonych i znanych marek, które ciągle poszukują nowych i funkcjonalnych rozwiązań dla jeszcze przyjemniejszej, wydajniejszej oraz bezpiecznej jazdy na nartach. W sklepie sportowym Sportano.pl znajdziesz szeroki wybór nart dziecięcych na różne poziomy zaawansowania od topowych producentów: Atomic, HEAD, Fischer, Nordica, Salomon, Rossignol, Dynastar czy Völkl. Możesz też przyjść z dzieckiem do naszego sklepu stacjonarnego w warszawskim Homepark Targówek i na miejscu wraz z ekspertem dobrać idealny sprzęt.

Najczęstsze błędy przy doborze nart dla dzieci

Dzieci rosną szybko i z tego powodu często jako rodzic stajesz przed ciężkim wyborem – kupna sprzętu narciarskiego skrojonego na miarę młodego użytkownika, który starczy na 1-2 sezony lub zakupu modelu „na wyrost”, który posłuży mu przez kilka lat. Tej ostatniej opcji staraj się wystrzegać, ze względów, o których już pisaliśmy na początku artykułu.

Innym błędem, który często jest popełniany przy zakupie nart dziecięcych to niedopasowanie do umiejętności małego narciarza. Wybór nart do specjalistycznych dyscyplin (np. slalomu, freeride’u czy racingu) dla osoby, która nie potrafi dobrze utrzymać się na dwóch deskach szybko może zniechęcić do jazdy lub co gorsza, spowodować urazy lub kontuzje.

Jeśli masz w domu kilku fanów białego szaleństwa w różnym wieku, a Twoje dzieci regularnie jeżdżą na nartach, warto postawić na nowy sprzęt, który będzie przekazywany dalej, gdy jeden maluch z niego wyrośnie. Natomiast jeśli Twoja pociecha jeździ sporadycznie, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z opcji wypożyczenia nart w ośrodku narciarskim, do którego się wybieracie na rodzinny wyjazd.

Odpowiednio dobrane narty dla dziecka to jeden z elementów zwiększających bezpieczeństwo w trakcie nauki i doskonalenia umiejętności jazdy. Równie ważne jest dopasowanie właściwego kasku narciarskiego, który na polskich stokach jest obowiązkowy dla dzieci i młodzieży do 16 r.ż. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: Jak dopasować kask narciarski ?

Polecane produkty