Spis treści:
Obowiązkowe wyposażenie roweru jest prawnie uregulowane, dlatego warto wiedzieć, jakie elementy musi posiadać jednoślad, aby zapewnić rowerzyście bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Sprawdź, czy na pokładzie twojego roweru są zamontowane wszystkie niezbędne akcesoria.
Zadbanie o to, aby twój rower był sprawy i odpowiednio wyposażony to nie tylko sposób na uniknięcie mandatu, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Określa to jasno ustawa Prawo o ruchu drogowym, która mówi, że:
pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, rower powinien być obowiązkowo wyposażony w:
z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;
co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Dodatkowo, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego nie pozwala ci sygnalizować zamiaru skrętu za pomocą ręki, bo nie jest ona widoczna dla innych uczestników ruchu, niezbędne jest posiadanie kierunkowskazów.
W rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wskazane są opcjonalne elementy, takie jak:
przednie białe światło odblaskowe,
światła odblaskowe barwy żółtej na obu kołach,
żółte światła odblaskowe na pedałach,
opony z paskiem odblaskowym na całym obwodzie.
Według powyższego rozporządzenia, oświetlenie rowerowe powinno spełniać następujące wymagania:
światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m;
oświetlenie powinno być umieszczone nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni;
dopuszcza się stosowanie świateł migających.
Jeśli poruszasz się rowerem od zmierzchu do świtu lub przejeżdżasz przez tunelu musisz używać świateł wymienionych w obowiązkowym wyposażeniu. Dodatkowo, włączone światła przednie i tylne oraz zachowanie szczególnej ostrożności są wymagane w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, pogarszających widoczność, czyli m.in. w czasie mgły czy deszczu. Na stałe w rowerze musi być zamontowane światło odblaskowe. Z kolei przy dobrej przejrzystości powietrza i w dzień nie trzeba mieć zamontowanych świateł pozycyjnych, ale warto je mieć przy sobie (np. schowane w kieszeni czy plecaku).
Przeczytaj nasz artykuł:
Jakie oświetlenie rowerowe wybrać i wyposaż swój jednoślad w najlepsze lampki przednie i tylne takich marek, jak: Kellys, Garmin, CatEye, INFINI, Knog, Topeak, POC czy ATTABO.Przepisy polskiego prawa nie narzucają na rowerzystę obowiązku jazdy w kasku rowerowym . Jednak z uwagi na bezpieczeństwo swoje i innych, warto się w niego wyposażyć i używać zarówno podczas rodzinnej wycieczki, jak i jazdy wyczynowej czy wyścigów. Szczególnie ten element powinni zakładać najmłodsi i początkujący miłośnicy jednośladów, którzy dopiero opanowują podstawy jazdy. Ochraniacze na głowę w trakcie upadku z roweru czy wypadku z udziałem innych pojazdów mogą zapobiec przykrym konsekwencjom niebezpiecznych zdarzeń, w tym uratować zdrowie czy nawet życie. Wymagania, które powinien spełniać kask rowerowy regulują przepis międzynarodowe, szczególnie normy PN-EN 1078+A1:2013-04.
Aby zapewnić sobie jak najlepszą widoczność na drodze, warto zwłaszcza w przypadku gorszej pogody czy po zmroku mieć na sobie kamizelkę odblaskową lub dodatkowe odblaski, np. w formie opasek, zawieszek, klipsów czy naklejek. Kolejną kwestią bezpieczeństwa tylko bardziej związaną z ochroną samego roweru, jest posiadanie wytrzymałego zapięcia rowerowego. Blokada zabezpieczy cię przed kradzieżą jednośladu.
Naruszenie przepisów dotyczących podstawowego wyposażenia roweru może się skończyć mandatem w wysokości od 20 do maksymalnie 500 zł. Wysokość mandatu zależy m.in. od ilości brakujących elementów. Jednym z wykroczeń, za które można otrzymać mandat jest jazda po zmroku bez oświetlenia pozycyjnego. Mówi o tym Art. 88 Kodeksu wykroczeń:
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia, podlega karze grzywny.
Zanim wyruszysz na swoim jednośladzie na przejażdżkę po mieście czy dłuższą wyprawę, upewnij się, że posiadasz kompletne wyposażenie zgodne z wymogami prawa, czyli światło pozycyjne tylne i przednie, tylne światło odblaskowe, przynajmniej jeden sprawny hamulec i sygnał dźwiękowy. Niezbędne akcesoria odpowiednie dla różnego rodzaju rowerów, od trekkingowych przez MTB i szosowe po elektryczne, znajdziesz na Sportano.