Ostrzenie łyżew: jak samemu naostrzyć łyżwy?

Sylwia Stwora-Petela 05.12.2022 ( 26.01.2024 )

Kupiłeś swoją pierwszą parę łyżew lub rozpocząłeś sezon i podczas pierwszej wizyty na lodowisko czułeś, że wykonywanie skrętów lub hamowanie szło dość opornie, a sama jazda była niekomfortowa? W obu przypadkach konieczne może okazać się ostrzenie łyżew. Z naszym poradnikiem dowiesz się, kiedy, dlaczego i jak często należy naostrzyć łyżwy oraz czy należy wykonywać to samodzielnie czy lepiej oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu.

Dlaczego należy ostrzyć łyżwy?

Podstawową kwestią przemawiającą za naostrzeniem łyżew jest komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy. Stępione ostrze nie zapewnia odpowiedniej przyczepności do lodu, a przez to utrudnia ślizganie się, nabieranie odpowiedniej prędkości i wykonywanie nawet najprostszych manewrów takich, jak zatrzymywanie się czy skręcanie. Brak kontroli podczas jazdy po lodowisku może powodować niebezpieczne sytuacje (np. zderzenia z innymi łyżwiarzami lub bandą ochronną, upadki itp.) i prowadzić do urazów czy poważnych kontuzji. Odpowiednio naostrzone łyżwy sprawią, że będziesz czuć się pewnie na lodzie, a utrzymanie balansu, dobrego poślizgu i kontroli toru jazdy nie będzie problematyczne.

Czy nowe łyżwy trzeba ostrzyć?

Kupując nową parę łyżew figurowych, hokejowych czy rekreacyjnych zwykle spotkasz się z sytuacją, że są one nienaostrzone. Wynika to przede wszystkim z prawa unijnego, które z uwagi na bezpieczeństwo nie pozwala sklepom stacjonarnym sprzedawać naostrzonego sprzętu. Innym powodem jest to, że każdy użytkownik ma nieco inne parametry, styl jazdy i preferencje, co wymaga indywidualnego podejścia do tej kwestii. Podczas pierwszego serwisowania łyżew ściera się chromowane lub niklowane warstwy, tworzy równe krawędzie i nadaje ostrzu odpowiedni kształt, dlatego początkowe ostrzenie najlepiej wykonać w profesjonalnym serwisie.

Jak sprawdzić, czy łyżwy są naostrzone?

 

Przeprowadź prosty test – załóż łyżwy na nogi i zacznij jazdę. Jeśli już po kilku ruchach poczujesz, że nie jesteś w stanie utrzymać odpowiedniej kontroli nad nogami (rozjeżdżają się na boki) i szybko tracisz przyczepność, to znaczy, że łyżwy są nienaostrzone.

Kiedy i jak często ostrzyć łyżwy?

Pierwsze ostrzenie należy wykonać po zakupie nowej pary łyżew. Najlepiej oddać je do profesjonalnego serwisu, aby za pomocą specjalistycznych narzędzi (w tym szlifierki z diamentowym ostrzem) precyzyjnie wyznaczył odpowiednią głębokość rowka (mieści się między dwoma krawędziami płozy). W pozostałych przypadkach łyżwy należy naostrzyć, jeśli podczas jazdy pojawiają się problemy z przyczepnością. Również długa przerwa w użytkowaniu łyżew czy pokrycie się płóz rdzą wymaga serwisu przed wyjściem na lód.

Częstotliwość ostrzenia łyżew to indywidualna kwestia, na którą wpływ ma m.in.: styl jazdy i umiejętności jeżdżącego, częstotliwości oraz intensywność treningów, waga łyżwiarza, stan lodowiska, itp. Jeśli jesteś łyżwiarzem rekreacyjnym powinieneś ostrzyć łyżwy co 10-15 godzin spędzonych na lodowisku. Łyżwy hokejowe powinno się ostrzyć co 3-10 godzin spędzonych na lodzie, ale to ponownie indywidualna sprawa, na którą mają wpływ wymienione wcześniej czynniki. Warto zauważyć, że świeżo naostrzone łyżwy mogą początkowo sprawiać nieco trudności przy hamowaniu czy obrotach, co wynika z przyczepności, która polepszy się wraz z kolejnymi sesjami na lodzie.

Ostrzenie łyżew – samodzielnie czy w serwisie?

Jak już wspomnieliśmy, ostrzenie łyżew najlepiej powierzyć profesjonalistom, jednak jeśli chciałbyś samodzielnie wykonać tę czynność, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jeśli przyjrzysz się dolnej części swoich łyżew, zauważysz, że nie ma ona jednego spójnego ostrza, ale dwie ostre krawędzie z zagłębieniem na środku (tzw. rowek), które jest głębsze lub płytsze. Mierzy się je w ułamkach cala od 1″ przez 3/4”, 5/8” (optymalny dla jazdy rekreacyjnej i do nauki jazdy na łyżwach figurowych), 1/2” (odpowiedni do stawiania pierwszych kroków na łyżwach hokejowych) do 3/8″ (do szybkiego zatrzymania i uzyskiwania dobrej przyczepność na lodzie, zalecany cięższym łyżwiarzom) lub 1/4″. Ostrzenie łyżew pozwala modyfikować zakres tego wgłębienia tak, aby w zależności od preferencji łyżwiarza było bardziej płaskie (umożliwia szybką jazdę, płynne skręty, ale wymaga dobrej techniki i równowagi) lub głębsze (daje większą przyczepność i pozwalają na wolniejszą jazdę, co ułatwia wykonywanie manewrów, ale wiąże się z wkładaniem większej siły).

Przy samodzielnym ostrzeniu łyżew zadbaj o bezpieczeństwo – załóż okulary ochronne i fartuch oraz zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia i zaleceniami producenta. Aby odpowiednio naostrzyć łyżwy będziesz potrzebować dedykowanej szlifierki diamentowej. Wybierz interesujący Cię zakres zagłębienia, ustaw tulejkę z diamentem, zablokuj ją i zacznij kształtować tarczę, tak aby uzyskać właściwą głębokość rowka. Zaznacz markerem na płozie odpowiednią głębokość – posłuży Ci jako przewodnik. Zaciśnij płozę w uchwycie, tak aby środek tarczy szlifierskiej był ustawiony osiowo w stosunku do środka ostrza. Przesuwaj płozę wzdłuż obracającej się tarczy ze stałą siłą oraz szybkością od czubka buta do pięty.

Uwaga: jeśli jesteś początkujący lub nigdy nie używałeś ostrzałki do ostrzenia łyżew, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszkodzisz swoje łyżwy. Możesz też doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jeśli nie masz czasu, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, oddaj swoje łyżwy hokejowe, figurowe lub rekreacyjne do punktu serwisowego, który znajdziesz np. w stacjonarnym sklepie sportowym Sportano.pl w warszawskim Homepark Targówek. Ponadto przy zakupie nowej pary łyżew w naszym sklepie internetowym możesz dodatkowo wybrać usługę ostrzenia łyżew Ready to Skate w cenie 10 zł.

Jak dbać o ostrze w łyżwach?

Jednym z ważniejszych elementów odpowiedniej pielęgnacji łyżew jest dbanie o ich ostrza zarówno w trakcie sezonu, jak i po jego zakończeniu. Przede wszystkim, jeśli musisz przejść w łyżwach po twardej nawierzchni, zabezpiecz płozy specjalnymi nakładkami. Po każdej wizycie na lodowisku dokładnie wyczyść i osusz ostrza. Pamiętaj o systematycznym ostrzeniu łyżew. Po sezonie zimowym zdejmij z płóz gumowe zabezpieczenia, aby nie gromadziła się w nich wilgoć mogąca powodować powstawanie rdzy i w konsekwencji zniszczenie łyżew.

Jesteś początkującym łyżwiarzem i stoisz przed wyborem swojej pierwszej pary łyżew? Przeczytaj nasze artykuły: Jakie łyżwy dla początkujących wybrać? oraz Jazda na łyżwach – co daje i jak nauczyć się jeździć?

Polecane produkty