Ostrzenie nart: najważniejsze wskazówki potrzebne do samodzielnego serwisu nart

Sylwia Stwora-Petela 20.01.2023 ( 29.01.2024 )

Ostre krawędzie nart zapewniają dobrą przyczepność, dzięki czemu jazda po śniegu, szczególnie twardym, będzie komfortowa i bezpieczna. Nasz poradnik: ostrzenie nart podpowie Ci, jak krok po kroku naostrzyć boczne i dolne krawędzie oraz co będziesz potrzebować do samodzielnego serwisu sprzętu narciarskiego.

Co daje ostrzenie nart?

Ostrzenie nart polega na wygładzeniu dolnej oraz bocznej krawędzi nart poprzez zebranie metalu i tworzywa ABS za pomocą odpowiednich narzędzi i pozbycie się niewielkich rys czy ubytków, a także nadanie krawędziom odpowiednich kątów. Ten zabieg jest ważny z uwagi na kilka kwestii:

  • pozwala usunąć rdzę, drobne uszkodzenia i zarysowania, dzięki czemu wydłuża dobrą kondycję i użyteczność sprzętu;

  • gwarantuje dobre trzymanie nart na twardym śniegu czy oblodzonych nawierzchniach, zwłaszcza przy skręcaniu, przez co zwiększa poziom kontroli toru jazdy. Efekt? Istnieje mniejsze ryzyko niebezpiecznych sytuacji czy nadwyrężenia stawów skokowych i kolanowych;

  • poprawia wydajność i płynność jazdy (przykładowo: zatrzymanie się na stromym zboczu nie będzie wymagało użycia większej siły nóg).

Jak często ostrzyć narty?

To, jak często będziesz ostrzyć narty zależy od wielu czynników, w tym: ile i po jakiej nawierzchni jeździsz, jakie są warunki na stoku, jaki jest Twój poziom zaawansowania i styl jazdy itp. Jazda po sztucznym śniegu czy oblodzonych nawierzchniach wiąże się z szybszym stępieniem się krawędzi nart, przez co będziesz musiał częściej je ostrzyć. Również zaawansowane i wyczynowe narciarstwo wiąże się z częstszym serwisowaniem nart. W przypadku rekreacyjnej jazdy, warto raz w roku oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu, a raz w tygodniu (przy 1-2 dniach spędzonych na stoku) wykonać ręczne ostrzenie, które pomoże usunąć lekkie uszkodzenia. Spędzasz na stoku więcej niż 2 tygodnie w roku? Warto oddać sprzęt fachowcom 2 razy w sezonie. Jeśli jeździsz głównie po miękkim puchu, możesz rzadziej szlifować krawędzie. Warto dodać, że ostrzenie wpływa na żywotność nart – im częściej jest wykonywane, tym sprzęt może nam służyć przez krótszy czas, jednak jest niezbędne, aby zapewnić wydajną jazdę i bezpieczeństwo. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że każda narta ma limit ostrzeń, zanim krawędzie zaczną znikać i konieczny będzie zakup nowego sprzętu.

Ostrzenie nart – w serwisie czy samodzielnie?

Jeśli często jeździsz na nartach, chcesz samodzielnie zadbać o sprzęt, lubisz majsterkować i potrafisz posługiwać się imadłem czy pilnikami, to możesz spróbować serwisować narty na własną rękę. Szczególnie warto samemu konserwować sprzęt narciarski, jeśli powstałe na nim uszkodzenia, nierówności czy warstwa rdzy są niewielkie. Szlifowanie krawędzi nie jest trudnym zadaniem, gdy posiadasz wystarczającą wiedzę, praktykę i narzędzia. Pamiętaj jednak, że materiał, z którego wykonane są krawędzie nart można ściągnąć tylko raz – procesu nie da się odwrócić, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wykonać cały zabieg.

Jeśli narty mają spore ubytki, pokrywa je gruba warstwa rdzy, a ty nie masz odpowiedniego doświadczenia w serwisowaniu desek lub zwyczajnie nie czujesz się na siłach, aby doprowadzić je do użyteczności i sprawić, że będą ostre jak brzytwa, zdecyduj się na profesjonalny serwis narciarski. Poszukując dobrego serwisu narciarskiego w Warszawie, możesz skorzystać z usług ekspertów sklepu stacjonarnego Sportano.pl w Homepark Targówek.

Jak sprawdzić, czy narty są naostrzone?

Poziom naostrzenia nart możesz sprawdzić z pomocą paznokcia. Jeśli przejedziesz nim delikatnie w górę i w dół po krawędzi deski i zauważysz, że drobne kawałki paznokcia pozostają, wówczas narta jest odpowiednio ostra. Oznaką stępienia nart jest to, że nie trzymają się podłoża tak dobrze, jak np. po zakupie lub ostatnim serwisie. Również pogarszanie się kontroli nad sprzętem podczas jazdy zwłaszcza po twardym śniegu czy oblodzonych zboczach to także sygnał, że warto naostrzyć krawędzie. Kolejna wskazówka związana jest z wyglądem krawędzi bocznych i dolnych. Jeśli pojawią się na nich małe rysy, zadziory albo rdza, to też świadczy o konieczności serwisowania sprzętu.

Niezbędne narzędzia do ostrzenia nart

Aby odpowiednio wyszlifować swoje narty lub snowboard (procedura wygląda identycznie) w domu, będziesz potrzebować:

  • imadło narciarskie do bezpiecznego i stabilnego zamocowania nart na czas serwisowania;

  • pazur (sidewall planner) – do zdzierania materiału na bokach nart;

  • ostrzałkę lub kątownik narciarski do nadawania odpowiednich kątów;

  • pilnik – wyróżniamy model gruby (Bastard – najlepszy na początek przygody z ostrzeniem nart), średni (2nd Cut) lub cienki (Smooth). Produkowane są np. ze stali narzędziowej;

  • gumę szlifierską/ścierną – pomoże usunąć rdzę i tzw. drut, czyli pozostałości materiału po ostrzeniu;

  • pilnik diamentowy do ręcznego usuwania zadziorów oraz rdzy z boków nart i polerowania;

  • wodę/roztwór wody z alkoholem (50:50)/denaturat – służy do chłodzenia pilnika diamentowego.

Zastanawiasz się, co będzie lepsze do tunningu nart: kątownik czy ostrzałka narciarska? Pierwsze narzędzie w kształcie litery „L” produkowane jest z aluminium, posiada stały kąt, pod którym można naostrzyć nartę (85-90°) i służy jako prowadnica dla pilnika. Zwykle sprzedawany jest w zestawie z zaciskiem, który odpowiada za trzymanie pilnika. Z kolei ostrzałka narciarska (tzw. edge tuner) to narzędzie wyposażone w dedykowany otwór do zainstalowania odpowiedniego pilnika, które umożliwia ostrzenie nart pod różnym kątem. Dzięki temu, że posiada regulację zakresu ustawień kątów (w przeciwieństwie do kątownika, który ma jeden wyznaczony kąt np. 88°), można ją używać do serwisu wielu part nart, w zależności od potrzebnych parametrów. Oprócz szlifowania kątów na krawędziach bocznych, ostrzałka może służyć też do podniesienia dolnej krawędzi narty czy deski snowboardowej o wybrany kąt (np. 1°).

Niezbędne narzędzia do serwisu sprzętu narciarskiego od renomowanych producentów typu: HOLMENKOL, Swix czy TOKO, znajdziesz na Sportano.pl.

Ostrzenie nart krok po kroku

Masz już odpowiednie narzędzia serwisowe, oczyszczone narty z zanieczyszczeń (za pomocą np. pada z Fibertexu oraz szczotki metalowej) i wygospodarowane miejsce na ich ostrzenie (przygotowany stół, blat lub dwa krzesła i podłogę przykrytą np. tekturą lub folią). Zanim zrobisz pierwsze szlify, musisz jeszcze ustalić kąty krawędzi bocznych i dolnych, które chcesz uzyskać.

Pod jakim kątem naostrzyć krawędzie nart?

Zwykle kąt bazowy, czyli dolny mieści się w przedziale 0,5-1° stopień, z kolei krawędź boczną można naostrzyć pod kątem 85-90°. Duże znaczenie przy wyborze odpowiednich parametrów ma Twój poziom zaawansowania, styl jazdy i warunki na stoku. Przykładowo, dla początkujących narciarzy dobre ustawienia będą wynosić 1° dla krawędzi dolnej i 89° dla bocznej. Przy rekreacyjnej jeździe na nartach zjazdowych będzie to odpowiednio 1° i 88°, natomiast do dynamicznej i agresywnej jazdy na zaawansowanym poziomie i po oblodzonych trasach sprawdzą się kąty 1° i 87°. W przypadku slalomów parametry te wynoszą 0,5° i 87-85°, a w Supergigancie – 0,75 -1° i 88-87°.

Ostrzenie nart

Ważne:

  • zawsze zaczynaj ostrzenie nart od dolnej krawędzi, a dopiero potem ostrz boczną krawędź!

  • przed użyciem pilnika, warto zapoznać się z instrukcją obsługi od producenta;

  • ostre narty mogą być niebezpieczne, dlatego zawsze zakładaj rękawice narciarskie podczas ich przenoszenia lub podnoszenia, aby np. nie uszkodzić skóry.

Jak ostrzyć narty?

  1. Ustaw narty w imadle ślizgiem w górę.

  1. Umieść pilnik wewnątrz prowadnicy pod odpowiednim kątem, zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na pilniku.

  1. Używając lekkiego i równomiernego nacisku, zacznij szlifować dolną krawędź narty aż uzyskasz odpowiedni kąt. Możesz kolejne pociągnięcia wykonywać coraz drobniejszym pilnikiem.

  1. Przejdź do ostrzenia bocznej krawędzi. Ustaw narty bokiem w imadle (ślizg tyłem do Ciebie). Użyj „pazura”, żeby zdjąć tworzywo ABS i warstwę metalu (najczęściej tytan) i odsłonić boczną krawędź.

  1. Pilnikiem ustawionym pod odpowiednim kątem i w kierunku do siebie, zacznij usuwać zadziory i rdzę poruszając się przez całą długość narty. Nakładaj na siebie kolejne pociągnięcia.

  1. Tzw. drut usuń gumą ścierną lub pilnikiem diamentowym.

  1. Wypoleruj krawędzie pilnikiem diamentowym zamoczonym w wodzie lub roztworze (możesz też nanosić ciecz na pilnik za pomocą np. pędzla) aż będą gładkie i ostre.

  1. Wyczyść ślizg z ewentualnych opiłków i zabrudzeń używając np. szmatki nasączonej zmywaczem do smaru.

Po ostrzeniu nart niezbędne jest ich nasmarowanie, które również możesz wykonać samodzielnie. Sprawdź nasz poradnik: Smarowanie nart.

Polecane produkty