Padel – na czym polega? Zasady gry i wskazówki dla początkujących

admin 16.05.2023 ( 15.06.2023 )

Padel to sport rakietowy, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Stanowi połączenie gry w tenisa i squash – zasady są podobne, ale różnica polega przede wszystkim na używanej do gry rakiecie oraz sposobie punktowania. Poznaj zasady gry w padel oraz dowiedz się, czym różni się sprzęt do padla do klasycznych rakiet tenisowych i do squasha.

Co to jest padel?

Padel to sport, który łączy w sobie elementy tenisa, squasha i piłki nożnej. Można go uprawiać w każdym wieku, zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo, dlatego to nie tylko świetna rozrywka, ale także doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Historia gry w padel sięga lat 70-tych w Meksyku, a nazwę zaczerpnięto od słowa paddle, które oznacza wiosło. Z czasem gra stała się popularna w krajach Ameryki Południowej. W Europie w pierwszej kolejności nowy sport uprawiano w Hiszpanii i Portugalii.

Padel to rozgrywka przeznaczona zawsze dla 4 graczy. Do gry niezbędna dedykowana rakietą. Sprzęt do tenisa czy squasha nie sprawdzi się w padlu, ze względu na specyfikę gry. Wprawdzie podczas gry w padel piłka może odbijać się od ścian graniczących z kortem, jednak rakiety są przeznaczone do piłek większych niż w squashu. Gra odbywa się na specjalnym korcie o wymiarach 10×20 metrów w hali lub na zewnątrz. Kort jest ogrodzony do wysokości 4 metrów. Różni się od tenisowego tym, że ma ścianki boczne i tylne, czym przypomina bardziej kort do gry w squasha. 

Jak wygląda sprzęt do gry w padla? 

Rakiety do gry w padla najczęściej zrobione są z włókna węglowego lub szklanego. Ich standardowa długość wynosi 45 centymetrów. Rakiety do gry w padla, w odróżnieniu od tenisowych, są lżejsze – ważą niewiele ponad 300 gramów. Przez ich konstrukcję trudno uderzyć piłkę z podobną siłą, jak w trakcie gry w tenisa. Można pomyśleć, że przez to mecze gry w padla są mniej emocjonujące, jednak nie jest to prawda. 

Rakieta do padla zakończona jest zawsze pętlą, którą należy założyć na nadgarstek przed rozpoczęciem gry. Minimalizuje to ryzyko wyślizgnięcia się rakiety przy zamachu i trafienia nią np. w przeciwnika. Więcej przeczytasz w naszym poradniku: Jak dobrać rakietę do padla.

Piłka do padla, mimo że wyglądem przypomina piłkę tenisową, charakteryzuje się inną konstrukcją, która powoduje, że leci ona wolniej. Wiele osób, w tym początkujących graczy, myśli, że można grać w padla zwykłą piłką tenisową, jednak różnica w ciśnieniu między nimi jest znacząca. To właśnie dzięki specjalnej konstrukcji rakiet i piłki do padla, nawet początkujący gracze mogą cieszyć się ciekawymi i ekscytującymi meczami. 

Strój i buty do gry w padla 

Gra w padla odbywa się na sztucznej trawie, która dla zwiększonego poślizgu posypana jest piaskiem kwarcowym. Na pierwszy mecz warto ubrać wygodne obuwie sportowe, byle nie byłyby to korki do gry w piłkę nożną. Jeśli po kilku treningach uznasz, że ten sport rakietowy jest dla Ciebie odpowiedni, warto zdecydować się na zakup specjalnych butów do padla. Na podeszwie mają one tzw. jodełkę, która oprócz maksymalnej przyczepności do podłoża, zapewnia właściwy poślizg przy próbie odbicia piłki. 

Strój do gry w padla powinien być funkcjonalny, a do tego wygodny i przewiewny, tak by zapewnić odpowiedni komfort na korcie. W zależności od warunków pogodowych i tego, czy gramy na korcie otwartym czy na hali, potrzebne będa wyłącznie spodenki/sportowa spódnica/sukienka (w przypadku kobiet) i koszulka z krótkim rękawem/tank top lub długie spodnie/legginsy oraz koszulka z długim rękawem czy bluza. Bardzo ważnym elementem stroju do gry w padel są okulary ochronne, które zabezpieczają oczy przed przypadkowym uderzeniem piłką.

Wybierając strój i obuwie do padla, postaw na sprawdzonych producentów i wysokiej jakości produkty wykonane z zapewniających maksymalny komfort materiałów wspartych nowoczesnymi technologiami, które podniosą jakość rozgrywki na każdym poziomie zaawansowania. Na Sportano.pl zebraliśmy odzież i obuwie do gry w padla od renomowanych marek, takich jak: Babolat, HEAD, Wilson, Diadora, FILA, HYDROGEN, Joma, Lacoste, Mizuno, VICTOR, Wilson czy YONEX.

Zasady gry w padel

Gra odbywa się na specjalnym korcie o wymiarach 10×20 metrów w hali lub na zewnątrz. Kort jest ogrodzony do wysokości 4 metrów. Różni się od tenisowego tym, że ma ścianki boczne i tylne, czym przypomina bardziej kort do gry w squasha.

W padlu serwis zawsze jest wykonywany z dołu. Piłkę odbija się za linią serwisową o kort, a następnie uderza rakietą. Nie wolno podnieść rakiety wyżej niż nad linię talii. To odróżnia padla od tenisa, gdzie serwować można zarówno z góry, jak i z dołu. 

W każdym gemie pierwszy serwis rozpoczyna się z prawej strony kortu, a kolejne zagrywki wykonywane są naprzemiennie pomiędzy zawodnikami z jednej strony kortu. Ważne jest, aby piłka była uderzona podczas spadku, natomiast nie można jej odbić po tym, jak uderzy o podłoże kortu, wówczas bowiem punkt zdobywa przeciwna drużyna. Punktowanie w padlu wygląda następująco – pierwszy punkt zdobywa drużyna, która wygrała wymianę. Każda mecz rozgrywany jest do 2 lub 3 wygranych setów. Set grany jest do momentu zdobycia 6 punktów przez którąś ze stron. W przypadku remisu 5:5, set wygrywa drużyna, która zdobędzie w dalszej części dwupunktową przewagę. 

Punkty zdobywa się w sytuacji, w której przeciwnicy odbiją piłkę poza kort lub uderzą piłkę poza polem gry rywala. Zmiana serwisu odbywa się po każdych 2 punktach zdobytych przez serwującego. W przypadku nieprawidłowego wykonania serwisu, drużyna zagrywająca traci punkt, a przeciwnicy zyskują prawo do zagrywki. Jak widać, większość zasad wziętych jest z gry w tenisa. W padlu zmienia się przede wszystkim sposób liczenia punktów. Co ciekawe, wymienione wyżej zasady są jedynie podstawowymi wytycznymi, mogą one różnić się w szczegółach, w zależności od turnieju lub lokalnych przepisów gry w padla.

Polecane produkty