Piłki do tenisa: rodzaje, jakie wybrać na początek? 

Sylwia Stwora-Petela 30.06.2023 ( 25.01.2024 )

Zwykle początkujący lub rekreacyjni tenisiści nie przywiązują zbyt dużej uwagi do piłki tenisowej. Tymczasem od jej rodzaju, wagi i wytrzymałości zależy przebieg oraz komfort gry czy nawet uzyskanie przewagi nad rywalem. Na rynku dostępne są piłki do tenisa ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe, a także wersje dopasowane do poziomów zaawansowania – rekreacyjne, profesjonalne i mistrzowskie. Czym się wyróżniają i kiedy należy ich używać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze piłek tenisowych dla dorosłych, a jakie parametry będą ważne w modelach dla dzieci? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.  

Do produkcji piłek do tenisa wykorzystuje się gumę/kauczuk (zbudowany jest z niej rdzeń) i filc (powłoka) wykonany z wełny lub włókien syntetycznych. Większość piłek jest wypełniona sprężonym powietrzem i sprzedawana w puszkach ciśnieniowych. Jednak pomimo tego, że podstawowa konstrukcji jest taka sama, piłki tenisowe różnią się od siebie. Wybierając odpowiedni rodzaj do nawierzchni, stylu gry i preferencji może mieć ogromne znaczenie dla zoptymalizowania gry. Charakterystyczne piłki w kolorze żółtym dzielą się na rekreacyjne, mistrzowskie oraz profesjonalne. Każdy rodzaj ma ściśle określone parametry, a wybór konkretnego modelu zależy od wielu czynników, w tym poziomu umiejętności czy stylu gry. 

Piłki tenisowe rekreacyjne/treningowe 

Piłki treningowe to modele z niższej półki, które z uwagi na wysoką wytrzymałość i niską cenę są dedykowane do ćwiczeń np. z użyciem maszyny do piłek. Produkowane są głównie z włókien syntetycznych.  

Piłki tenisowe mistrzowskie 

Piłki mistrzowskie są o klasę niżej od profesjonalnych, zarówno pod względem ciśnienia, jakości filcu, jak i ceny. Sprawdzą się dla średniozaawansowanych tenisistów, do gry treningowej lub ewentualnie są wykorzystywane na turniejach juniorskich. Charakteryzuje je duża trwałość i dobra jakość – mamy tutaj więcej włókien syntetycznych i mniej naturalnej wełny. Mistrzowskie piłki tenisowe znajdziesz po słówku Champion w nazwie, np.: HEAD Championship, Wilson Championship, Babolat Gold Championship. 

Piłki tenisowe profesjonalne 

Profesjonalne piłki tenisowe to najwyższa klasa piłek przeznaczona dla zawodowych graczy. Są pokryte wysokiej jakości tkanym filcem o dużej wytrzymałości i odporności na strzępienie oraz naturalną wełną, co przekłada się też na sprężystość i trwałość. Piłki profesjonalne to m.in.: HEAD Tour XT, Dunlop Fort All Court i Wilson US Open.  

Piłki tenisowe ciśnieniowe powstały, aby zapewniać lepsze czucie i wrażenia z gry, dlatego są używane do rozgrywek na najwyższym poziomie. Są produkowane z dużo większym ciśnieniem upakowanym w sferycznym obszarze, co sprawia, że są sztywniejsze i odbijają się wyżej niż bezciśnieniowe piłki tenisowe. Zawsze są dostarczane w pojemniku ciśnieniowym, który po otwarciu wydaje charakterystyczny dźwięk. Ich minusem jest stosunkowo krótka żywotność. Większość tego rodzaju piłek jest wypełniona powietrzem, a poziom ciśnienia w nich mieści się na poziomie 0,83 bara (12 PSI) i 0,97 bara (14 PSI). 

Z kolei piłki bezciśnieniowe są często preferowane przez początkujących i rekreacyjnych tenisistów oraz jako narzędzie treningowe (głównie do użytku w maszynach do piłek). Posiadają grubsze ścianki rdzenia wykonane z kauczuku, co nadaje im wyjątkowy dźwięk przy uderzeniu, a także zapewnia dłuższą żywotność. Bezciśnieniowe piłki tenisowe są też cięższe i twardsze niż piłki ciśnieniowe, co oznacza, że będą uderzać w rakietę tenisową z większą siłą. 

Nawierzchnia kortu, na której grasz, to kolejny aspekt wpływający na to, jaki rodzaj piłki będzie Ci potrzebny. W tym zakresie wyróżniamy cztery kategorie piłek do tenisa:  

  • Regular Duty lub All-Court – dedykowane są do gry na miękkich kortach ziemnych i kortach krytych. Zastosowany do ich produkcji filc jest bardzo miękki i zaprojektowany tak, aby przyspieszyć piłkę, równoważąc tym samym wolniejszą nawierzchnię kortu, a jednocześnie nie zbierać gliny podczas użytkowania. Piłki do regularnego użytku mogą być oznaczane jako „RD”; 
  • Extra Duty lub Hard-court – stosowane na zewnętrznych kortach twardych. Posiadają filc utkany z większej ilości wełny, co poprawia trwałość i wydłuża żywotność przy intensywnym korzystaniu na twardych nawierzchniach. Podczas zakupów piłek Extra Duty możesz spotkać się z oznaczeniem „XD”; 
  • Grass Court – przeznaczone do gry na trawie. Są pokryte filcem odpornym na plamy, dzięki czemu nie zmieniają koloru; 
  • Hi-Altitude – zaprojektowane do gry na wysokości 1200 m n.p.m. i wyżej. Powstały w celu zminimalizowania problemów związanych z rozrzedzonym powietrzem i różnicą ciśnień, jaka jest między wnętrzem piłki a otoczeniem (klasyczne piłki na takich wysokościach odbijają się szybciej i wyżej). Mają większą średnicę i obniżony poziom ciśnienia lub są bezciśnieniowe, aby zapewnić bardziej normalne odbijanie piłki i wrażenia z gry.  

Piłka tenisowe dla najmłodszych adeptów tego sportu rakietowego są zaprojektowane tak, aby maksymalnie wspierać naukę gry i rozwój umiejętności zarówno 5-, jak i 10-latka. Piłki te są przeznaczone do wolniejszej gry, umożliwiając początkującym graczom łatwiejsze opanowanie podstawowych technik. Dzieci między 3. a 5. r.ż. uczą się grać w tenisa przy użyciu specjalnych piłek wykonanych z miękkiej gąbki/pianki. 

Piłki tenisowe dla dzieci występują w trzech kolorach: 

  • czerwonym (Stage 3) – są dedykowane dzieciom w wieku 6-8 lat. Wyróżniają się odbiciem na wysokość od 85 do 105 cm. Odbijają się o 75 procent wolniej niż regularne modele; 
  • pomarańczowym (Stage 2) – używane przez 9- lub 10-letnie dzieci. Te piłki odbijają się na wysokość 105-120 cm i są o połowę wolniejsze od dorosłych wersji; 
  • zielonym (Stage 1) – stosowane wśród dzieci w wieku 11-13 lat. Wysokość ich odbicia wynosi między 120 a 135 cm, a prędkość lotu jest o 25 procent wolniejsza niż w profesjonalnych piłkach. 

Przed zakupem piłek tenisowych zawsze warto zasięgnąć porady trenera, członków lokalnego klubu tenisowego lub skonsultować się z innymi graczami, aby wybrać odpowiedni rodzaj do swoich potrzeb. Możesz też skorzystać z pomocy ekspertów Sportano.pl, którzy udzielą Ci fachowej porady online lub w sklepie stacjonarnym w Homepark Targówek w Warszawie. 

Polecane produkty