Pływanie na desce SUP z dzieckiem – wskazówki dla rodziców  

Sylwia Stwora-Petela 03.07.2023 ( 16.01.2024 )

Szukasz sposobu na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu ze swoim dzieckiem w słoneczne dni? Pływanie na desce SUP może być doskonałym rozwiązaniem. Ta przyjazna dla całej rodziny aktywność nie tylko zapewnia ruch i świetną zabawę, ale także umożliwia wspólne odkrywanie piękna natury. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, które sprawią, że stand up paddling będzie bezpiecznym i udanym doświadczeniem dla Ciebie i Twojej pociechy. Dowiedz się, na jakim paddlebaordzie pływać z dzieckiem, jak je zainteresować tą formą aktywności i jak zapewnić mu rozrywkę podczas wiosłowania. 

Stand up paddleboarding, czyli pływanie na stojąco na specjalnej desce z wiosłem to doskonała aktywność integracyjna dla całej rodziny, która pozwala dorosłym oraz dzieciom wyjść z domu i czerpać pełnymi garściami z korzyści, jakie niesie za sobą ten sport i kontakt z naturą. Nowe hobby może być stać się impulsem do tego, aby pociecha oderwała się od ekranu komputera, telewizora czy smartfonu, wyszła na zewnątrz i poznawała otaczający ją świat. Kolejną korzyścią z pływania na desce SUP z dzieckiem jest możliwość obserwowania przyrody z niecodziennej perspektywy. Malec może podziwiać ptaki, ryby, roślinność wodną i inne elementy przyrody, co sprzyja rozbudzaniu ciekawości i nabieraniu szacunku do środowiska naturalnego. 

Wiosłowanie na stojąco z dzieckiem to dobry sposób na budowanie więzi i tworzenie wspólnych wspomnień. Razem możecie eksplorować nowe miejsca, odkrywać przyrodę i przeżywać niezapomniane przygody, a tym samym wzmacniać Wasze więzi. 

Stand up paddle to również doskonały trening ogólnorozwojowy, który pozwala ćwiczyć całe ciało, zwiększając przy tym siłę i wytrzymałość, a także poprawiając równowagę i koordynację ruchową. Ponadto sport na świeżym powietrzu nawet uprawiany rekreacyjnie zmniejsza poziom stresu, co z kolei korzystnie wpływa na ogólne zdrowie psychiczne, a dodatkowo pozwala złapać mnóstwo witaminy D. Samodzielne stanie czy nauka wiosłowania na paddleboardzie to dobry sposób na to, aby Twoje dziecko nabrało pewności siebie, nauczyło się stawiać czoła wyzwaniom i było chętne do pokonywania własnych ograniczeń.  

Decyzja dotycząca tego, kiedy zacząć pływać z dzieckiem na desce SUP, zależy od kilku czynników, w tym: wieku dziecka, umiejętności pływackich, doświadczenia na wodzie i indywidualnych preferencji. Niektórzy próbują pływania na stand up paddle z dwulatkiem, inni czekają aż malec skończy 6 lat lub będzie miał odpowiednio rozwinięte umiejętności motoryczne pozwalające na samodzielne wiosłowanie. Zazwyczaj dzieci mogą rozpocząć przygodę z stand up paddle w wieku 4-6 lat, kiedy mają wystarczająco dobrą równowagę i kontrolę ciała. Jednak warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego ważne jest, aby być świadomym umiejętności i gotowości swojej pociechy do wypróbowania wiosłowania na stojąco. Niektóre maluchy mogą być bardziej zainteresowane aktywnościami na wodzie niż inne, dlatego obserwuj, czy Twoja pociecha wyraża chęci spędzenia czasu na paddleboardzie. 

Przed rozpoczęciem przygody z SUP-em, ważne jest, aby Twoje dziecko miało posiadało podstawowe umiejętności pływackie – powinno umieć utrzymać się na wodzie i poruszać się w niej bez trudności. Jeśli malec nie jest jeszcze pewne w wodzie, a bardzo chce nauczyć się wiosłować na stojąco, warto najpierw postawić na naukę pływania. Więcej przeczytasz w naszym poradniku: Nauka pływania – jak zacząć ? Jeśli malec miał wcześniejsze doświadczenia z pływaniem, na przykład w basenie lub jeziorze, może być bardziej gotowy do próby pływania na desce SUP.  

Twoje dziecko potrafi pływać, ale nie czuje się komfortowo na otwartych zbiornikach wodnych? Jeśli nie chcesz, aby wpadło w panikę, gdy podczas wiosłowania na stojąco wpadnie do wody, warto wcześniej organizować różnego rodzaju gry i zabawy w płytkich wodach na jeziorze czy rzece, aby zwiększyć jego pewność siebie i przygotować do przebywania na pokładzie SUP-a.  

Niezwykle ważnym elementem pływania z dzieckiem na paddleboardzie są kwestie bezpieczeństwa. Kamizelka ratunkowa jest niezbędna podczas wypraw na desce z wiosłem lub uprawiania sportów wodnych zarówno dla Ciebie (aby dawać dobry przykład), jak i Twojego dziecka. Należy upewnić się, że dany model posiada certyfikaty bezpieczeństwa potwierdzające spełnianie określonych norm i jest w odpowiednim rozmiar dla użytkownika.  

Ważne jest, abyś przeanalizował z dzieckiem różne scenariusze, które mogą się wydarzyć na wodzie i zapoznał malca z rozwiązaniami w konkretnych sytuacjach. Przed rozpoczęciem przygody na desce z wiosłem należy też nauczyć je, jak w bezpiecznych sposobów upadać i wracać na SUP-a.  

Co jeszcze jest potrzebne do pływania na paddleboardzie z dziećmi? 

Przede wszystkim, dobierz odpowiednią deskę SUP do pływania w dwie osoby lub, jeśli dziecko będzie chciało samodzielnie pływać – do jego możliwości oraz parametrów. Przed zabraniem małego pasażera zawsze sprawdź rozmiar i limit wagi deski SUP . Ogólnie, szersze paddleboardy są łatwiejsze do utrzymania równowagi (zwłaszcza gdy masz małe dziecko siedzące z przodu), a także mają większą nośność. Na początek warto postawić na deskę pneumatyczną (nadmuchiwaną) typu Allround, która jest bardzo stabilna, oferuje dobrą wyporność oraz jest łatwa w manewrowaniu. W przypadku, gdy chcecie pływać całą rodziną, dobrym rozwiązaniem będzie deska SUP Team, która pomieści nawet do 7 osób.  

Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku: Deska SUP – jaką wybrać

Pozostałe rzeczy, które przydadzą się na pływanie na stojąco na desce z wiosłem: 

  • oddychająca, szybkoschnąca odzież dopasowana do warunków pogodowych i temperatury wody; 
  • regulowane wiosło SUP dopasowane do parametrów dziecka (więcej w naszym artykule: Wiosło SUP ); 
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym (nawet w pochmurne dni); 
  • okulary przeciwsłoneczne; 
  • nakrycie głowy; 
  • zestaw naprawczy (w tym łatkę i narzędzia do naprawy zaworów); 
  • pompka; 
  • wodoodporna torba na ubrana, inny sprzęt i niezbędne rzeczy; 
  • prowiant. 

Ostateczny zestaw zależy od tego, czy dziecko pływa na Twojej desce, czy na własnej oraz jak długo i gdzie planujecie pływać.   

Czy dziecko powinno nosić smycz? Decyzja należy do Ciebie oraz od tego, jakie umiejętności posiada Twoja pociecha. W przypadku małego dziecka należy zrezygnować ze smyczy – mogłaby się ona zaplątać, a malec mógłby nie wiedzieć, jak pociągnąć za szybkozłączkę. To dodatkowo mogłoby sprawić, że dziecko się przestraszy i zacznie panikować. Jeśli Twoja pociecha wie, jak z korzystać z leasha, będzie on dla niego bezpieczny i pomocny. 

Zabieraj dziecko na stand up padlle tylko na spokojne wody bez silnych prądów, niewielkim lub zerowym wiatrem, dostateczną przestrzenią do pływania, które zapewnią bezpieczeństwo i przyjemność dla całej rodziny. Pamiętaj, aby unikać miejsc z dużym ruchem łodzi lub innych obiektów na wodzie. Na rodzinne pływanie sprawdzi się: 

  • jezioro z dostępem do piaszczystej plaży lub wyznaczonymi obszarami do pływania,  
  • rzeka o niewielkim nurcie i spokojnej wodzie,  
  • laguny i zatoki – szczególnie te chronione od morza. Upewnij się, że wybierasz miejsce, które są odpowiednie dla SUP i nie maja silnego przypływu lub odpływu; 
  • wybrzeże z płytkimi i spokojnymi wodami;  
  • specjalne obszary SUP dla rodzin – w niektórych miejscach istnieją dedykowane obszary lub strefy do uprawiania stand up padlle dla rodziców z dziećmi. Mogą mieć bardziej kontrolowane warunki i dostęp do infrastruktury, takiej jak toalety i miejsca do odpoczynku. 

Zawsze przed wyjściem z dzieckiem na SUP-a, najpierw sprawdź prognozę pogody. Należy pamiętać, że burze i wiatr mogą się nasilić bez większego ostrzeżenia. Nie wiosłuj przy wietrze wiejącym od brzegu. Zanim zabierzesz dziecko na SUP-a, sam musisz być pewien, że czujesz się całkowicie bezpiecznie i komfortowo podczas samodzielnego wiosłowania na stojąco. Poćwicz balansowanie, upadanie i wsiadanie z powrotem, ponieważ gdy dodasz dziecko na pokład, będziesz musiał zrobić to wszystko i pomóc im również w powrocie.  

Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby zapewnić sobie i dziecku wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pływania na paddleboardzie:  

  1. Praktykę z dzieckiem zacznij od ustawienia deski na płaskiej powierzchni, np. trawie i pozwól mu ćwiczyć stanie na niej.  
  1. Jeśli dziecko pływa samodzielnie, pokaż mu, jak prawidłowo trzymać wiosło i zademonstruj ruchy, które będą potrzebne do sterowania w różnych kierunkach.  
  1. Gdy malec poćwiczy balansowanie na lądzie, czas przenieść się na wodę. Najlepiej, aby dziecko najpierw stanęło na desce w spokojnej, płytkiej wodzie. Pomagaj mu, stojąc obok niego i trzymając paddleboarda. Warto, aby rozpoczęło od pozycji klęku, aby nabrać pewności siebie na wodzie. Gdy poczuje się komfortowo, możecie zacząć ćwiczyć przejście od pozycji stojącej.  
  1. Jeśli będziecie pływać razem na jednej desce, posadź dziecko tuż przed miejscem, w którym zwykle stawiasz stopy i ustaw się za nim. Następnie wejdź na deskę, zaczynając w klęku. Po ustaleniu najlepszego sposobu balansowania z dodatkowym ciężarem, możesz wstać i poprosić malca, aby wstał razem z Tobą.  
  1. Teraz czas na dobrą zabawę. Mimo że pływanie na SUP-ie z dzieckiem początkowo może być trudne, gdy oboje poczujecie się komfortowo i pewnie, zmieni się to w bardzo satysfakcjonujące doświadczenie dla obojga. 

Jak zabawiać dzieci podczas wiosłowania? 

Mimo, że pływanie na paddleboardzie z rodzicem będzie na początku mocno angażować dziecko, jednak równie szybko może się taka aktywność znudzić. Dlatego warto zawsze mieć w zapasie, kilka pomysłów na to, aby zapewnić malcowi rozrywkę w tym czasie, np.: 

  • powiedz mu, aby wybrało ciekawy punkt orientacyjny, do którego będziecie mogli dopłynąć i zobaczyć go z bliska;  
  • miej w zanadrzu wiele interesujących faktów na temat akwenu, po którym pływasz (dzika przyroda, geografia itp.); 
  • zagrajcie w grę, kto dostrzeże najwięcej ryb w wodzie. 

Pływanie na desce SUP z dzieckiem ma wiele zalet, zarówno dla rozwoju dziecka, jak i dla więzi rodzinnych. To nie tylko świetna forma spędzania czasu, ale także doskonała okazja do odkrywania przyrody i czerpania radości ze wspólnych chwil na wodzie. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo i komfort młodego miłośnika wiosłowania na stojąco, zawsze stosować kamizelki ratunkowe, przestrzegać zasad bezpieczeństwa na wodzie oraz dostosować swoje plany do umiejętności i preferencji dziecka. 

Polecane produkty