Splitboard – co to jest, jak działa i jak zacząć? Przewodnik dla początkujących w splitboardingu

Sylwia Stwora-Petela 28.11.2022 ( 29.01.2024 )

Masz już spore doświadczenie w jeździe na snowboardzie i poszukujesz nowych wrażeń z dala od zgiełku oraz hałasu ośrodków narciarskich? Splitboard to sposób na poruszanie się po unikalnym terenie i pełne adrenaliny zjazdy po nietkniętym śniegu. Z nami dowiesz się, czym jest i jak działa splitboard oraz czego potrzebujesz do jazdy na specjalnej desce snowboardowej, aby cieszyć się swobodą i korzystać z uroków zimy.

Czym jest splitboard?

Splitboard to deska snowboardowa o specjalnej konstrukcji, która pozwala podzielić ją w osi pionowej na dwie części, dzięki specjalnemu systemowi „split kit”. Dzięki temu sprzęt można zamienić na dwie narty z fokami (tryb touringowy), które zapewniają przyczepność na śniegu podczas wchodzenia pod górę. Wiązania w trybie tourowym umożliwiają zablokowanie butów, ale pięta może swobodnie poruszać się w górę i w dół, dlatego możesz bez problemu chodzić. Po wejściu na wybrany szczyt za pomocą dedykowanych mechanizmów blokujących, łączysz obie narty i przekształcasz je z powrotem w deskę snowboardową gotową do zasłużonego zjazdu po świeżym puchu.

Korzyści z jazdy na splitboardzie

Splitboard pozwala szusować po górach bez konieczności zabierania ze sobą rakiet śnieżnych umożliwiających podchodzenie, które są dodatkowym ciężarem, nie pozwalają na zbyt szybkie poruszanie się, a chodzenie w nich wiąże się z dużym wysiłkiem. To również brak konieczności kombinowania, w jaki sposób przymocować deskę snowboardową do pleców, aby ostatecznie zjechać z niedostępnego szczytu i po nietkniętym puchu. Splitboard daje prawdziwą wolność, umożliwiając dostęp do nieutwardzonego śniegu poza ośrodkami narciarskimi. Pozwala cieszyć się otoczeniem gór z dala od tłumów miłośników białego szaleństwa i jest doskonałym treningiem umożliwiającym nie tylko sprawdzenie dotychczasowych umiejętności, ale i podszkolenie się w jeździe poza wytrasowanymi ścieżkami. Splitboarding to także świetny sposób na to, aby uniknąć stania w kolejkach do wyciągu i stresu związanego z jazdą po zatłoczonym stoku. Będziesz mógł cieszyć się spokojem i kontaktem z naturą, a co za tym idzie – poprawić swoje samopoczucie i wyciszyć się. Ponadto popracujesz nad kondycją i wzmocnisz mięśnie nóg, ramion oraz core (mięśnie m.in.: stabilizujące kręgosłup i odpowiadające za prawidłową postawę ciała), usprawnisz pracę układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Eksploracja nowego terenu sprawia, że inaczej oceniasz i patrzysz na to, co dzieje się wokół, szczególnie pod względem bezpieczeństwa lawinowego i z perspektywy nie zgubienia się lub utknięcia w płaskim terenie. To rozszerza doświadczenie związane z kontaktem z naturą, ale uczy również odpowiedniego planowania.

Jak zacząć uprawiać splitboard?

Zanim wyruszysz na nietknięty puch, musisz przejść szkolenie lawinowe, dzięki któremu będziesz wiedzieć, jak oceniać zagrożenia lawinowe, co robić w przypadku zasypania, jak posługiwać się lawinowym ABC (detektor, sonda, łopata), itp. Często jest ono połączone ze szkoleniem splitboardowym na odpowiednim poziomie zaawansowania, które jest prowadzone przez licencjonowanych instruktorów. Podczas podstawowego kursu nauczysz się np. obsługi sprzętu, poznasz techniki podejść, dowiesz się jak: wykonywać zakosy, przygotować się do zjazdu, założyć foki itd.

Po zdobyciu odpowiednich uprawnień, pierwsze wyprawy backcountry ze splitboardem warto organizować w terenie o bardzo niskim ryzyku zagrożenia lawinami. Pozwoli Ci to spokojnie przyzwyczaić się do sprzętu i warunków panujących poza utartymi szlakami. Wybieraj stoki o kącie nachylenia mniejszym niż 30 stopni oraz sprawdzaj codzienne komunikaty dotyczące warunków i zagrożeń lawinowych. Dobrym rozwiązaniem będzie też dołączenie do zorganizowanej wyprawy czy wyjazd z grupą godnych zaufania i dbających o bezpieczeństwo znajomych.

Jak działa splitboard, czyli o składaniu i rozkładaniu deski

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, splitboard wygląda trochę jak przepołowiona w osi pionowej deska snowboardowa. Umiejętność jego montażu i demontażu może początkowo przysporzyć nieco problemów, dlatego zanim wyjdziesz w nieznany teren, warto przećwiczyć te elementy w domu „na sucho”. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i będziesz mógł odpowiednio ustawić sprzęt do pierwszej wspinaczki, a następnie zjazdu.

Rozkładanie splitboardu

Rozłożenie splitboardu na dwie narty może różnić się w zależności od modelu, ale generalnie należy:

  1. zdjąć wiązania z deski splitboardowej – zwolnij zatrzask mocujący, a następnie przesuń wiązania do tyłu i odczep je;

  1. odpiąć klipsy przy nosie i ogonie deski, tak aby się rozdzieliła na dwie części;

  1. rozebrać deskę rękami, przesuwając jedną nartę do przodu a drugą do tyłu;

  1. znaleźć lewą i prawą nartę – musisz odwrócić narty tak, aby prawa strona splitboardu stała się lewą nartą, a lewa prawą. Prawidłowe ustawienie jest wtedy, gdy długa prosta krawędź znajdująca się wcześniej na środku splitboardu będzie ustawiona na zewnątrz każdej narty;

  1. przykleić foki – odwróć narty podstawą do góry i pojedynczo przymocuj materiał do narty splitboardowej;

  1. przymocować wiązania do „nart” – ustaw je wzdłuż narty i przymocuj. Pięta powinna poruszać się w górę i w dół podczas chodzenia. Podwyższenia pod wiązaniami pomagają na bardziej stromych odcinkach. W prawidłowym montażu wszystkie zapadki, klamry lub końcówki pasków na wiązaniach będą ustawione w kierunku zewnętrznej krawędzi narty.

  1. ustawić wiązania z pozycji uphill (wchodzenia).

Jak złożyć splitboard?

Dotarłeś na szczyt góry i chcesz zjechać w dół? Czas ponowne złożyć splitboard. Znajdź w miarę płaski kawałek terenu i wykonaj następujące kroki (podobnie jak przy rozkładaniu mogą się one różnić w zależności od deski i interfejsu wiązań):

  1. zdejmij wiązania z zawiasów na nartach – w zależności od rodzaju wiązania możesz np. potrzebować zwolnić zapięcie i/lub wyciągnąć pin;

  1. wyreguluj pochylenie butów do przodu, tak aby były one odpowiednie do zjazdu;

  1. zdejmij foki do wspinaczki, złóż je na pół i schowaj do plecaka, tak aby ich nie uszkodzić;

  1. połącz narty w deskę snowboardową – ustaw narty tak, aby proste metalowe krawędzie każdej z nich spotkały się na środku, następnie przesuń je delikatnie w taki sposób, żeby jedna znalazła się niżej od drugiej. Zsuń obie narty aż nos i ogon się wyrównają i zatrzasną się klipsy na środku nart.

  1. zapnij klipsy na dziobie i ogonie deski oraz inne zatrzaski – upewnij się, że deska snowboardowa jest wyrównana i prawidłowo ustawiona;

  1. załóż z powrotem wiązania i ustaw je w trybie downhill (zjazdowym).

Kompletujemy zestaw splitboardowy

Dobór deski splitboardowej rządzi się podobnymi prawami, jak wybór klasycznego snowboardu. Więcej przeczytasz w naszym poradniku: Jak dobrać deskę snowboardową? Generalnie przy doborze rozmiaru i rodzaju splitboardu musisz wziąć pod uwagę wzrost, wagę, rozmiar stopy oraz preferencje, styl jazdy i stopnia zaawansowania. Przyjmuje się, że deska postawiona na podłożu powinna sięgać do wysokości brody. Sprawdzone deski splitboardowe od takich czołowych producentów sprzętu zimowego, jak: K2, RIDE, HEAD, Union, CAPiTA czy Nobile, znajdziesz na Sportano.pl. Jeśli chodzi o dobór butów do splitboardu, postaw na dedykowane obuwie z podeszwą Vibram® i gumowym noskiem, przystosowane do zakładania harszli. Możesz też używać butów snowboardowych przeznaczonych do jazdy freeride.

Kolejnymi niezbędnymi elementami wyposażenia splitboardowego są:

  • foki – materiałowe paski produkowane z włókien nylonowych lub moherowych, mocowane do dolnej części deski mają trzymać się powierzchni śniegu podczas wędrówki pod górę i zapobiegać ślizganiu się do tyłu. Wybierz foki dedykowane Twojej desce;

  • wiązania – są lekkie i mają specyficzną budową: są zwrócone do nosa deski w drodze do góry, a następnie zmieniają się na odpowiednią pozycję przy zjazdach. Sprawdź u producentów, które wiązania i deski są najbardziej kompatybilne, dzięki czemu będziesz miał pewność, że wiązania nie będą kolidowały z systemem łączenia obu nart w deskę;

  • kijki teleskopowe – są elementem pozwalającym zachować stabilność i wydajność podczas wędrówki pod górę. Opcja składania pozwala łatwo zmniejszyć rozmiar kijków i przechowywać je w plecaku lub przytroczone do niego podczas zjazdu;

  • harszle do wiązań/ raki/noże lodowe – mocuje się je do wiązań, aby zapobiec poślizgnięciu się na lodzie, twardym śniegu czy stromym zboczu.

Bezpieczeństwo na splitboardzie: sprzęt lawinowy

Lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopata to trzy najważniejsze elementy sprzętu w Twoim zestawie splitboardowym, które mogą uratować życie Twoje lub współtowarzyszy. Detektor to urządzenie do wysyłania sygnału radiowego odbieranego przez inne detektory, który wskaże Twoją lokalizację. Należy go nosić w pokrowcu jak najbliżej ciała. Sonda podczas zasypania przez lawinę wskaże dokładnie miejsce, w którym się znajdujesz oraz głębokość pokrywy śnieżnej, a łopata ułatwi odkopywanie kolejnych warstw śniegu. Ze sposobem obsługi lawinowego ABC zapoznasz się na szkoleniu. Każdorazowo przed wyjściem w teren, sprawdź swój sprzęt ratunkowy.

Polecane produkty