Szlak na Rysy. Wejście na Rysy od strony Morskiego Oka oraz od strony słowackiej 

Sylwia Stwora-Petela 15.09.2022 ( 13.01.2025 )

Rysy to najwyższy i najpopularniejszy szczyt Tatr Wysokich. Jego zdobycie jest marzeniem większości miłośników górskich wędrówek. Ty również chcesz wejść na szczyt Korony Gór Polskich? Z nami dowiesz się, który szlak na Rysy wybrać – trudniejszy z Polski czy łatwiejszy od strony słowackiej. Podpowiadamy, jak przygotować się do tatrzańskiej wyrypy.

Rysy to masyw górski na granicy Polski i Słowacji składający się z trzech wierzchołków. Najwyższy ma 2501 m n.p.m., a najniższy mierzy 2473 m n.p.m. Oba położone są całkowicie na słowackiej stronie. Najpopularniejszy szczyt, czyli północny wierzchołek, ma wysokość 2499 m n.p.m. To przez niego biegnie granica państwowa. To również najwyższy punkt polskich Tatr, który zaliczany jest do Korony Gór Polskich. Więcej o 28 najwyższych szczytach w naszym kraju przeczytasz we wpisie: Korona Gór Polski .

Powszechnie uważa się, że nazwa szczytu w grani Tatr Wysokich wzięła się od charakterystycznego ukośnego żlebu, który widać z Morskiego Oka. Jednak oficjalnie nazwa przypisywana jest polskim góralom, którzy w ten sposób określali wyżłobione zbocza Niższych Rysów, Żabiego Mnicha oraz Żabiego Szczytu Wyżniego.

Pierwszym zdobywcą Rysów był Eduard Blásy, który wraz z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym wszedł na szczyt 30 lipca 1840 r. Z kolei pierwsze zimowe wejście na swoim koncie zapisał Theodor Wundt z przewodnikiem Jakobem Horvayem (10 kwietnia 1884 r.).

Na północny szczyt prowadzą dwa trasy – szlak czerwony z Polski oraz szlak niebieski ze Słowacji. Możesz wybrać też wariant mieszany. Możesz atakować wierzchołek od Morskiego Oka i schodzić do na słowacką stronę lub odwrotnie. Zaczynasz od łatwiejszej trasy przy Jeziorze Popradzkim, a powrotną drogę przemierzasz w kierunku Morskiego Oka i Palenicy Białczańskiej.

Warto zauważyć, że Rysy nie są najwyższym szczytem położonym całkowicie na terytorium Polski. Miano to należy do Koziego Wierchu mającego 2291 m n.p.m., przez który biegnie Orla Perć uważana za najtrudniejszy szlak w naszym kraju.

Zdobycie najwyższego szczytu w Tatrach wymaga doświadczenia w wędrówkach po górach, we wspinaczce, ekspozycji oraz korzystaniu ze sztucznych ułatwień. Na trasie mamy 360-metrowy odcinek ubezpieczony łańcuchami. Do tego przyda się dobra kondycja i odpowiednie wyposażenie:

  • funkcjonalna odzież trekkingowa, w tym kurtka przeciwdeszczowa , bluza trekkingowa , rękawiczki i czapka oraz dodatkowe rzeczy na zmianę w razie przemoczenia,
  • sprzęt turystyczny, np. kask, latarka czołówka, mapa itp.,
  • naładowany telefon i powerbank,
  • prowiant.

Warto pamiętać, że w najwyższych partiach śnieg może zalegać nawet w lipcu. Dlatego w okresie wiosny i wczesnego lata warto mieć ze sobą raki i czekan.

Pogoda w Rysach jest mocno zmienna. Należy uważać na częste południowe i popołudniowe burze. Z tego powodu najlepiej zaczynać wędrówkę wcześnie rano (4:00-6:00). W ten sposób unikniesz niebezpiecznego załamania pogody, jak również ścisku na ścieżkach powodowanych tłumami tatromianiaków.

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędrówkami górskimi i koniecznie chcesz wspiąć się na tatrzańskie szczyty? Zacznij od łatwiejszych tras prowadzących na:

  • Wołowiec,
  • Bystrą Ławkę,
  • Giewont,
  • do Doliny Pięciu Stawów (przez Szpiglasową Przełęcz lub Świstówkę Roztocką).

Ważne: Przed wyjściem w Tatry sprawdź prognozę pogody i aktualne komunikaty turystyczne na stronie internetowej TPN-u (Tatrzański Park Narodowy) dotyczące m.in. zamkniętych szlaków i utrudnień. Warto pamiętać też, że od 1 marca do 30 listopada po Tatrzańskim Parku Narodowym można poruszać się jedynie od świtu do zmierzchu. Wejście na teren parku jest płatne.

Na Rysy od polskiej strony wchodzi się czerwonym szlakiem, który zaczyna się przy Morskim Oku. Średni czas wejścia na szczyt z tego punktu wynosi 4 godziny. Będziesz zaczynać od parkingu w Palenicy Białczańskiej – tak, jak prowadzi opisana przez nas trasa? Musisz doliczyć jeszcze 2-2,5 godziny na przejście odcinka do Morskiego Oka, który ma długość 7,8 km. Asfaltowa Droga Oswalda Balzera z 4 kamiennymi skrótami pozwala zobaczyć m.in.: Wodogrzmoty Mickiewicza czy szczyt Gerlach.

Innym wariantem jest zarezerwowanie miejsca w schronisku nad Morskim Okiem dzień przed planowanym wejściem na szczyt. Z uwagi na duże obłożenie, warto dokonać rezerwacji z kilkudniowym wyprzedzeniem, zwłaszcza w szczycie sezonu lub w dni świąteczne. Jeśli zdecydujesz się dojechać na Palenicę Białczańską własnym samochodem, musisz wcześniej wykupić e-bilet parkingowy na stronie TPN-u. W szczycie sezonu zapłacisz za niego 55 zł, poza nim – 36 zł. Warto zarezerwować parking wcześniej – minimum 3 dni przed planowanym przyjazdem. Zakupu biletu parkingowego nie można dokonać na miejscu, nawet w przypadku wolnych miejsc.

Szlak na Rysy pierwszy etap: Morskie Oko – Czarny Staw

Przy schronisku nad Morskim Okiem skręcasz w lewo i wchodzisz na czerwony szlak. Przechodzisz przez mostek na Rybim Potoku i dalej idziesz ścieżką prowadzącą wzdłuż tatrzańskiego stawu aż do drogowskazu pod Wielkim Piargiem. Odbijasz w lewo, gdzie dość szybko pojawi się strome podejście po kamiennych płytach. Będziesz mijać kaskadowy wodospad Czarnostawiańską Siklawę. Na wysokości Szerokiego Piargu szlak skręca w lewo, skąd dotrzesz nad Czarny Staw. Przejście tego odcinka zajmuje ok. 30 minut.

Czarny Staw – Bula pod Rysami

Obchodzisz Czarny Staw z lewej strony. Zajmie to ponad 10 minut). Następnie dalej podążasz czerwonym szlakiem wiodącym po kamiennych schodach do charakterystycznego głazu. Podejście jest dość strome. Przez 1,5 km pokonasz wzniesienie o wysokości 900 m. Płasko zrobi się w Kotle pod Rysami oraz na samej Buli pod Rysami. To miejsce świetnie sprawdzi się na odpoczynek, podziwianie malowniczych widoków i przygotowanie się do najtrudniejszego odcinka.

Bula pod Rysami – szczyt

Od Buli pod Rysami zaczyna się wymagające, kamieniste podejście wyposażone w łańcuchy. Po wejściu na grań, skręć w prawo do Przełączki. Tutaj zaczyna się najbardziej niebezpieczny fragment szlaku na Rysy. Przed Tobą do pokonania 360 m w ekspozycji wzdłuż łańcuchów do ostrej grani pod samym szczytem. Podążając eksponowanym i wąskim trawersem, dotrzesz do północnego wierzchołka Rysów. Dystans 800 m z przewyższeniem 404 m pokonasz w ok. 1,5 godziny.

W sumie od Palenicy Białczańskiej do szczytu prowadzi trasa o długości 25 km z sumą podejść 1933 m. Całkowity średni czas przejścia wynosi ok. 11 godzin i 45 minut.

Ten wariant wejścia prowadzący niebieskim szlakiem jest łatwiejszy niż trasa po polskiej stronie. Zdecyduj się na niego, gdy masz mniejsze doświadczenie w górskich wędrówkach z odcinkami wyposażonymi w łańcuchy i przełączki. Przejście od schroniska na szczyt zajmie ok. 3,5 godziny. Wybierając zdobycie Rysów od strony słowackiej pamiętaj, że szlak jest otwarty od 16 czerwca do 30 października. Ponadto wybierając się w Tatry Słowackie obowiązkowo musisz posiadać ubezpieczenie turystyczne.

Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw

Pierwszym celem na szlaku na Rysy od strony Słowacji jest dojście do czerwonego szlaku. Wędrówka zaczyna się na parkingu/stacji elektriczki w pobliżu Szczyrbskiego Jeziora. Stąd asfaltową drogą idziesz do charakterystycznego wiaduktu. Następnie skręcasz w prawo, przechodzisz przez betonowy pomost i skręcasz w lewo. Na kolejnym rozgałęzieniu idź dalej czerwonym szlakiem, który prowadzi m.in. drewnianymi mostkami nad potokiem Hińczowym. Po dojściu na skrzyżowanie przed Popradzkim Stawem udaj się w lewo, gdzie zaczyna się niebieski szlak. Ten odcinek drogi przejdziesz w ok. 1 godzinę i 15 minut.

Popradzki Staw – Żabi Potok

Kolejne pół godziny będzie prowadzić kamienistą ścieżką przez las świerkowy wiodącą w górę przez Dolinę Mięguszowiecką. Ostatecznie dojdziesz do skrzyżowania nad Żabim Potokiem, gdzie wybierasz czerwony szlak.

Żabi Potok – Chata pod Rysami

Wędrując wąską, pnąco się mocno w górę ścieżką dochodzisz do Żabiego Stawu Mięguszowieckiego. Stąd kierujesz się kamienną drogą do odcinka ubezpieczonego linami i łańcuchami. Następnie pokonujesz m.in. kamiennymi schodami i klamrami najtrudniejszą część tej części trasy, która prowadzi do Chaty pod Rysami. Tutaj koniecznie odwiedź słynną toaletę z przeszkleniem, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą dolinę. Ta część szlaku na Rysy zajmie 2 godziny.

Chata pod Rysami – Przełęcz Warga – Rysy

Po wyjściu ze schroniska i wejściu na czerwony szlak czeka Cię ok. 45 minut marszu na szczyt Rysów. Dochodzisz do siodła Przełęczy Waga i skręcasz w lewo. Po krótkiej i stosunkowo łatwiej wspinaczce (bez ekspozycji) znajdziesz się na wierzchołku – 2499 m n.p.m., skąd możesz podziwiać Tatry Wysokie.

Decydując się na zdobycie najwyższego szczytu w Tatrach Wysokich, pamiętaj o tym, że wskazany w tekście czy na drogowskazach czas przejścia poszczególnych odcinków jest szacunkowy. Na ostateczny wynik ma wpływ tempo marszu, ilość turystów na szlaku, kolejki na trudniejszych podejściach (np. na odcinkach z łańcuchami). Warto mieć to na uwadze, aby zaplanować sobie czas przejścia z zapasem i bezpiecznie pokonać trasę przed zmrokiem. Wybierając szlak na Rysy od strony polskiej lub słowackiej, kieruj się posiadanymi umiejętnościami nie tylko swoimi, ale także pozostałych członków górskiej ekipy.

Polecane produkty