Spis treści:
Tenis jest często określany mianem sportu elitarnego, jednak wbrew pozorom jest uprawiany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów na kortach na całym świecie. Ten sport rakietowy zyskał w Polsce na popularności po sukcesach m.in.: Agnieszki Radwańskiej, duetu Fyrstenberg/Matkowski, Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Stawiasz pierwsze tenisowe kroki lub zaczynasz oglądać mecze i chcesz lepiej się orientować, o co chodzi w grze? Poznaj zasady gry w tenisa, dowiedzieć się, jak zdobywa się punkty, w jaki sposób należy serwować i jakie są podstawowe tenisowe zagrania.
Tenisowe początki wiążą się ze średniowieczną grą dworska jeu de paume („gra dłonią”), w którą najchętniej grano we Francji. W XVI wieku do rozgrywki dodano rakietę. Historia współczesnego tenisa to XIX wiek, kiedy to w Anglii opracowano pierwsze formalne założenia gry, w tym zastąpiono kort w kształcie dwóch trapezów wersją prostokątną. Gra określana mianem „real tenis” była dostępna dla nielicznych i najczęściej toczyła się na specjalnie przygotowanych kortach w zamkach czy rezydencjach szlacheckich. Wraz z upływem czasu i rosnąca popularnością tenisa, wprowadzono nowe zasady gry i usprawnienia, a pierwszy turniej na korcie dostosowanym do rozgrywek na otwartej przestrzeni odbył się w 1874 roku na terenach londyńskiego Wimbledonu. W tym samym czasie ustalono też standardowe wymiary kortu oraz
rakiety do tenisa . W 1924 roku powstała Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF – International Tennis Federation), która zajmuje się nadzorem i regulacjami rozgrywek na różnych poziomach. W 1968 roku wprowadzono profesjonalny tenis , a gracze zyskali możliwość wygrania tzw. Wielkiego Szlema, czyli 4 wielkoszlemowych turniejów w roku kalendarzowym: Australian Open, French Open (Roland Garros), Wimbledon i US Open.W tenisie wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje gier:
Oprócz tego mamy jeszcze tenis na wózkach, gdzie zawodnicy grają pojedynczo lub w deblu na dedykowanych wózkach inwalidzkich, tenis plażowy czy amerykański debel (rozgrywka między trzema graczami – 2:1).
Jeśli chodzi o rodzaje kortów, ze względu na tzw. szybkość nawierzchni (prędkość, z jaką piłka odbija się od podłoża i narzuca tempo oraz styl gry), dzielimy je na:
W naszym artykule przyjrzymy się podstawowym zasadom gry w tenisa. Rozgrywka odbywa się na specjalnie przygotowanym korcie w kształcie prostokąta, który posiada oznaczenia w postaci:
W połowie korty mieści się siatka przymocowana do słupków, która na bokach jest zawieszona na wysokości 1,07 m, a na środku jest ściągnięta do wysokości 0,914 m.
Przed rozpoczęciem meczu, zawodnicy stojąc przy siatce losują połówki kortu. Sędzia spotkania rzuca monetą i w zależności od tego, co wypadnie i który zawodnik wybrał dane oznaczenie, zyskuje prawo do wyboru strony kortu lub przywilej serwowania w pierwszej kolejności.
To zagranie jednego z zawodników (podającego), które rozpoczyna wymianę. Musi być wykonany za linii serwisowej (gdy stopa nadepnie linię mamy tzw. foot fault), piłkę należy uderzyć powyżej poziomu głowy i trafić nią w określony obszar na przeciwległej stronie kortu. Wyróżniamy kilka rodzajów serwisu w tenisie: płaski, topspinowy czy slice. Piłka po serwisie musi przekroczyć siatkę i dotknąć przeciwnego pola, aby zdobyć punkt. Jeśli piłka odbije się od siatki i wpadnie do przeciwnego pola, mamy do czynienia z netem i drugim podaniem. Gdy powtórzony serwis jest błędny (tzw. podwójny błąd serwisowy, gdy piłka wpada w siatkę po stronie podającego, dotyka siatki lub spada poza polem gry itp.) punkt zdobywa przeciwnik.
W przypadku gry podwójnej lub miksta, zawodnicy z danej drużyny wyznaczają serwującego w pierwszym gemie. Wówczas drugi zawodnik będzie serwował w trzecim gemie. Przeciwna drużyna rozpoczyna grę w drugim i czwartym gemie.
Punkty w tenisie są zdobywane w wyniku wygrywania gemów i setów, a system opiera się na sekwencji punktów przyjmujących wartości:
Przykładowo, w tenisie możemy mieć wyniki: 15-0, 15-15, 15-30, 40-15, 30-40; itd. W przypadku wyniku 40-40, czyli tzw. równowagi, ma miejsce „deucz”. W tej sytuacji zawodnik musi zdobyć kolejny punkt, ale musi zrobić to dwukrotnie z rzędu, aby wygrać gem. Inną metodą rozgrywania seta w sytuacji równowagi jest tzw. tie-break, gdzie gra się do uzyskania przez jednego z zawodników 7 punktów i dwupunktowej przewagi nad rywalem.
Set zdobywa się po wygraniu 6 gemów, a mecz toczy się, do momentu, aż jeden z zawodników wygra 2 lub 3 sety (np. męskie turnieje Australian Open czy mecze w Pucharze Davisa). Match point to piłka meczowa, czyli zagranie dzielące zawodnika od wygrania całego meczu.
Każda wymiana ma na celu takie uderzenie piłki, aby przeciwnik nie zdołał jej odebrać lub odbił ją w taki sposób, że nie będzie ona w tanie przelecieć na drugą stronę kortu nad siatką lub dwukrotnie dotknie nawierzchni po stronie odbijającego.
Break point to sytuacja w gemie, w której serwujący ma szanse przełamać serwis przeciwnika i zdobyć gem (np. przy stanie 30-40). Jeśli wykorzysta break point i wygra gem przeciwnika, zdobywa gem przełamania, co oznacza, ze przejął serwis przeciwnika i zyskał przewagę w meczu. Natomiast gdy serwujący zawodnik obroni break point i wygra gem, przeciwnik nie zdobywa przełamania i gra toczy się dalej. Jeśli zawodnik wygra set do „0” to mówi się na to „bajglu”, a gdy odda mecz z powodów zdrowotnych mamy do czynienia z „kreczem”.
Zmiana stron kortu ma miejsce:
Po zdobytym punkcie, przerwa w tenisie wynosi nie więcej niż 20 sekund, przy zmianie stron kortu – 90 sekund, a po zakończeniu seta zawodnicy mogą odpoczywać przez 120 sekund. Jeśli któryś z zawodników dozna kontuzji, może poprosić o tzw. medical time-out, czyli przerwę medyczną.
Oprócz serwisu, który jest zagraniem rozpoczynającym całą wymianę, piłka tenisowa może być uderzona na kilka innych sposobów:
Jeśli jesteś na początku tenisowej drogi i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej rakiety, przeczytaj nasz poradnik:
Jaką rakietę do tenisa wybrać ? Szeroki wybór sprzętu tenisowego, w tym rakiety, piłki, odzież, obuwie, owijki, naciągi i inne akcesoria od uznanych producentów, takich jak: Babolat, HEAD, Wilson, YONEX, Diadora, VICTOR, FILA, Lacoste, Mizuno, Slazenger, Tecnifibre czy Tretorn znajdziesz na Sportano.pl.