Trasy rowerowe w Polsce dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów

Sylwia Stwora-Petela 30.05.2023 ( 26.01.2024 )

Letnie miesiące to doskonały czas na zwiedzenie kraju rowerem, dzięki któremu można przeżyć niezapomnianą przygodę oraz połączyć aktywność fizyczną z podziwianiem malowniczych widoków i odkrywaniem historii, kultury oraz zabytków danego regionu. Przedstawiamy trasy rowerowe w Polsce o różnym kilometrażu i stopniu trudności, biegnące zarówno wśród malowniczych lasów i jezior, jak i przez majestatyczne góry i urokliwe wybrzeża Bałtyku, aby na dłuższe wycieczki mogli wybrać się zarówno rekreacyjni, jak i doświadczeni kolarze czy miłośnicy sportów ekstremalnych.

Green Velo

To najdłuższy, bo liczący ponad 2 tys. km, szlak rowerowy w Polsce. Trasa  Green Velo biegnie przez 5 województw na wschodzie naszego kraju (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie). Na trasie znajduje się 228 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, z wiatami, stojakami i ławkami umożliwiającymi odpoczynek. Green Velo to świetny sposób na poznanie różnorodności natury oraz kultury wschodu Polski i zapoznanie się z licznymi zabytkami oraz atrakcjami turystycznymi czy kulturowymi, m.in.: katedrą we Fromborku, zamkiem w Lidzbarku Warmińskim, zamkiem w Łańcucie, ruinami zamku w Ujeździe, kompleksem klasztornym w Supraślu, Roztoczańskim Parkiem Narodowym oraz miastami i miasteczkami takimi, jak: Sandomierz, Chełm, Szczebrzeszyn, Kostomłoty, Tykocin czy Leżajsk. Na Green Velo znajdą coś dla siebie zarówno rekreacyjni i okazjonalni rowerzyści będący miłośnikami przyrody, dziedzictwa kulturowego i malowniczych widoków, jak i kolarze górscy.

W ramach trasy można wybrać się na 90-kilometrową wyprawę po Dolinie Bugu, 100-kilometrowy przejazd Szlakiem Mazurskich Legend i Opowieści czy 80-kilometrową „Niebieską Wstęgę Jezior”. Średniozaawansowani rowerzyści mogą przejechać 50 km Szlakiem „Wokół Doliny Rospudy”, 75 km Szlakiem Orła Białego lub 88 km Obwodnicą rowerową po Narwiańskim Parku Narodowym. Dla bardziej zaawansowanych polecamy Szlak „Rominckich Jeleni (80 km) czy Szlak „Wokół Wigier” im. A. Patli (58 km).

Velo Baltica

Prowadząca głównie po asfalcie, szutrze i bruku trasa licząca 245 km to coś dla początkujących fanów turystyki rowerowej i rodzin z dziećmi. Velo Baltica jest częścią międzynarodowej Eurovelo 10 wyznaczonej wokół Bałtyku. Zaczyna się w Świnoujściu, a jej koniec wyznaczony został w Ustce. Szlak można podzielić na etapu i z powodzeniem przejechać cały na rowerze trekkingowym, gravelowym czy rowerze MTB. Na trasie warto zwiedzić Stawa Młyny, Fort Anioła, Fort Gerharda czy Promenadę Nadmorską w Świnoujściu, Bałtycki Park Miniatur i Promenadę Gwiazd w Międzyzdrojach, Aleję Gwiazd Sportu w Dziwnowie, Nadmorską Kolej Wąskotorową w Rewalu, molo w Kołobrzegu, Promenadę Przyjaźni w Mielnie czy Zamek Książąt Pomorskich i Kościół Mariacki w Darłowie.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Ta trasa rowerowa o długości ok. 190 km prowadzi przez malownicze obszary Jury Krakowsko-Częstochowskiej pełne różnorodnych formacji skalnych z wapienia oraz zamków. Na Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd czeka wiele atrakcji dla miłośników przyrody i historii, takich jak: słynne Skałki Janosika, ruiny Zamku Ogrodzieniec, Dolinki Krakowskie, Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku, Zamek w Boblicach, Jaskinia Głęboka czy częstochowska Jasną Górę. Na tej trasie przeważa asfalt, ale nie brakuje też leśnych, kamienistych czy piaskowych ścieżek (drogi szutrowe i gruntowe stanowią ok. 60 km) oraz stromych podjazdów, dlatego całość wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i technicznego.

Kaszubska Marszruta

Biegnąca przez Bory Tucholskie oraz Zaborski Park Krajobrazowy ponad 200-kilometrowa trasa rowerowa w województwie pomorskim składa się z 4 szlaków głównych (czerwonego – 57 km, żółtego – 67 km, zielonego – 41 km, czarnego – 33 km) oraz jednego 6,5-kilometrowego łącznika. Dzięki dobrej infrastrukturze i sieci szlaków, Kaszubska Marszruta daje wiele wariantów jej pokonania zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym miłośnikom jazdy na rowerach. Co warto zobaczyć na trasie? Przede wszystkim: Chojnice (miasto zwane „Bramą Pomorza”), Swornegacie nad Jeziorem Karasińskim z Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego, Małe Swornegacie z mostem zwodzonym oraz Park Narodowy „Bory Tucholskie”.

Żelazny Szlak Rowerowy

Po czesku Železná cyklotrasa to pętla o długości 54 km wiodąca po polskiej stronie przez: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice (oznaczenie R4 – tabliczka w pomarańczowym kolorze i z czarnym rowerem oraz logo trasy), a po czeskiej przez Karwinę oraz Piotrowice (żółty znak). Szlak składa się głównie z dróg rowerowych stworzonych na m.in.: nieczynnych liniach kolejowych i wale rzeki Olzy, mało uczęszczanymi drogami publicznymi czy alejkami parkowymi. Żelazny Szlak Rowerowy to doskonała propozycja zarówno da rekreacyjnych rowerzystów, rodzin z dziećmi i szosowców. Trasa pozwala odwiedzić m.in. Zamek Piotrowice, Dwór Olszyny, Zamek Frysztat, Park Zdrojowy (Lázeňský Park) czy Park Bożeny Nemcowej.

Szlak rowerowy Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana to piaszczysty półwysep oddzielający Zalew Wiślany od Morza Bałtyckiego. Trasa rowerowa po Mierzei Wiślanej o długości 55 km jest idealna dla poczatkujących rowerzystów, jak i na rodzinny przejazd z dziecięcą przyczepką rowerową, ponieważ oferuje jazdę po płaskim, oddalonym od ruchu samochodowego terenie w przeważającej części po szutrze i leśnych ścieżkach. Trasa Mikoszewo-Piaski przebiega przez malownicze miejscowości nadmorskie, takie jak: Krynica Morska, Sztutów, Kąty Rybackie i Piaski. Szlak jest częścią międzynarodowej trasy rowerowej R10 wokół Morza Bałtyckiego, która łącznie liczy sobie ponad 8,5 tys. km, z czego prawie 600 km biegnie przez nasz kraj.

Karpacki Szlak Rowerowy

To propozycja dla zaawansowanych rowerzystów biegnąca przez 180 km czerwonym szlakiem z licznymi przewyższeniami (najwyższy punkt trasy leży na wysokości 566 m n.p.m.). Karpacki Szlak Rowerowy zaczyna się w Myślenicach, kończy w Leluchowie, a na trasie przejeżdżać będziesz przez m.in.:  Trzemesną, Roznów, Gródek nad Dunajcem, Nowy Sącz, Piwniczną-Zdrój i Muszynę. Najczęściej będziesz poruszać się drogami asfaltowymi, ale znajdziesz też na trasie odcinki szutrowe, leśne ścieżki i drogi odseparowane od ruchu samochodowego. Które atrakcje turystyczne oraz przyrodnicze warto zobaczyć? Polecamy: Ruiny Zamku Królewskiego, dawną Synagogę i kościół św. Rocha w Nowym Sączu, Muzeum Regionalne TMP w Piwnicznej-Zdroju, Ruiny Zamku Starostów w Muszynie, Zamek Dolny Gródek nad Dunajcem, Zamek Tropsztyn w Czchowie, Natura 2000 – Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego, Rezerwat Przyrody Zamczysko nad Rabą czy Popradzki Park Krajobrazowy.

Łatwiejszą opcją, która łączy się z głównym Karpackim Szlakiem Rowerowym, jest 63-kilometrowy Sądecki Szlak Rowerowy z różnicą wysokości wynosząco 400 m prowadzony głównie asfaltem, drogami utwardzonymi oraz gruntowymi. Początek trasy mieści się przy przejściu granicznym w Muszynce, a jego koniec znajduje się w Nowym Sączu.

Wiślana Trasa Rowerowa Małopolska (Oświęcim -Kraków)

Ciągnąca się od Jawiszowic do Szczucina trasa rowerowa to ponad 230 km jazdy wzdłuż Wisły (wałami przeciwpowodziowymi) po płaskiej, fragmentami szutrowej drodze. Brak trudności technicznych sprawia, że trasa świetnie sprawdzi się na rekreacyjny przejazd. Podczas tej wyprawy rowerowej warto odwiedzić takie miejsca, jak: Muzeum Auschwitz, Zamek Piastowski, Stawy w Brzeszczach, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu czy Muzeum Historii Drogownictwa w Szczucinie. Warto pomyśleć o noclegu w Oświęcimiu i w Krakowie, aby móc na spokojnie pozwiedzać oba miasta. Trasa jest częścią Velo Małopolska (łącznie ma oferować 1200 km i prowadzić od źródeł do ujścia Wisły), dzięki czemu można połączyć przejazd z np. VeloDunajec (Zakopane-Nowy Sącz) – 237 km, VeloCzorsztyn (Zamek w Niedzicy – Zamek w Czorsztynie) – 30 km czy VeloNatura (Muszyna-Kościelec) – 271 km.

Główny Szlak Beskidzki

GSB to wymagająca propozycja rowerowej wyprawy dla zaawansowanych, nie tylko ze względu na to, że między Ustroniem a miejscowością Wołosate mamy do pokonania prawie 500 km jazdy i liczne przewyższenia. Główny Szlak Beskidzki to przede wszystkim szlak pieszy. Trasa biegnie przez Beskid Śląski, Żywiecki, Sądecki, Niski, Gorce oraz Bieszczady.

W ramach GSB można pokonać m.in.: Beskidzki Szlak Rowerowy o długości 68 km wiodący od Męciny przez Limanową, Słopnice, Jurków, Mszanę Dolną, Niedźwiedzia do Rabki Zdrój lub 136-kilometrowy Mały Szlak Beskidzki (MSB) zaczynający się w Luboniu Wielkim i kończący w Straconce w Bielsku-Białej, na którym czeka na Ciebie prawie 5600 m przewyższeń.

Jaką trasę rowerową wybrać? Praktyczne wskazówki

Aby wyprawa rowerowa była przyjemnym doświadczeniem i pozwoliła w pełni wykorzystać aktywny wypoczynek, należy dopasować długość i trudność trasy do indywidualnego poziomu umiejętności i kondycji fizycznej. Przy kilkuosobowych wycieczkach, weź pod uwagę stopień wytrenowania i doświadczenie w jeździe na rowerze po różnych terenach każdego z uczestników i postaraj się dostosować tempo i dystans do najsłabszego/najmłodszego rowerzysty. Znaczenie ma też to, na jakiego rodzaju rowerach będziecie się poruszać, bo nie każdy model poradzi sobie np. z odcinkami górskimi, błotnistym terenem czy żwirowymi ścieżkami. Najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem może okazać się rower trekkingowy, rower gravel lub MTB, zwłaszcza gdy na trasie jest mało odcinków po szosie, a dużo w terenie o zróżnicowanej nawierzchni.

W planowaniu konkretnej trasy oraz nawigowaniu po niej mogą być pomocne takie narzędzia czy aplikacje, jak: Kommot, Traseo, VeloMapa, bikemap, Naviki, Google Maps, Open Street Map czy MTB Project (dla rowerzystów górskich).

Przed rozpoczęciem wyprawy rowerowej koniecznie sprawdź aktualne informacje dotyczące trasy, którą zamierzasz przejechać, w tym występujące na niej oznakowania i ewentualne utrudnienia związane np. z remontem nawierzchni, całkowitym zamknięciem jakiegoś odcinka, itp.

Decydujesz się na kilkudniową wyprawę rowerową niezbyt uczęszczanymi trasami i zastanawiasz się, co i jak odpowiednio się spakować, aby być przygotowanym na każdą sytuację? Zapoznaj się z naszymi praktycznymi wskazówkami, które znajdziesz w artykule: Bikepacking.

Polecane produkty