Spis treści:
Wyjście w góry niesie za sobą nie tylko wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale może też wiązać się z koniecznością poradzenia sobie z problemami zdrowotnymi czy poważniejszym urazem, będąc z dala od fachowej pomocy medycznej. Odpowiednio wyposażona apteczka turystyczna pozwoli Ci być przygotowanym na udzielenie pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach na szlaku. Sprawdź, co powinna zawierać apteczka w góry, abyś ze spokojną głową mógł zdobywać górskie szczyty.
Niezależnie od tego, czy wybierasz się na łatwe szlaki w Beskidach, czy zamierzasz zdobyć tatrzańskie szczyty, musisz się liczyć z potencjalnymi zagrożeniami, które czają się w górach nawet na najbardziej doświadczonych piechurów czy wspinaczy. Co przykładowo może Ciebie i Twoich towarzyszy spotkać w trakcie górskiej wyprawy:
Mając przy sobie odpowiednio wyposażoną apteczkę turystyczną, w większości przypadków jesteśmy w stanie złagodzić dolegliwości czy udzielić doraźnej pomocy w razie urazu czy innego zdarzenia zagrażającego zdrowiu lub nawet życiu.
Zawartość apteczki w góry zależy od wielu czynników, w tym: od tego, gdzie i na ile się wybieramy, jakie występują tam warunki terenowe i pogodowe, czy będziemy z dala od cywilizacji, czy też planujemy nocleg w miasteczku, ile osób bierze udział w wyprawie, jaki jest ich stan zdrowia i kondycja itp. Jednak istnieją pewne elementy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej apteczki turystycznej, czyli m.in.:
W kwestii leków, które powinny znaleźć się w apteczce turystycznej, to na pewno trzeba mieć przy sobie preparaty przyjmowane regularnie. Pozostałe medykamenty można wziąć według uznania, ale pamiętając o tym, że należy z nich korzystać wyłącznie na użytek własny. W nagłych sytuacjach unikaj podawania przyjmowanych przez siebie preparatów medycznych innym osobom – zwłaszcza przypadkowo spotkanym na szlaku. Nie masz wystarczających informacji o stanie zdrowia takiej osoby i to, co zwykle pomaga Tobie na ból głowy, skurcze czy biegunkę, drugiemu piechurowi może zaszkodzić (np. z uwagi na uczulenie na któryś składnik leku itp.).
Apteczka w góry może zawierać:
Zanim wybierzesz się na szlak, warto przejrzeć zawartość apteczki turystycznej nie tylko pod kątem tego, co się w niej znajduje, ale także terminów ważności poszczególnych produktów. Leki po terminie możesz zutylizować w aptece w specjalnych pojemnikach.
Apteczkę w góry możesz skompletować sam, kupując dedykowane opakowanie w dobrze widocznym czerwonym kolorze (tak, aby można było ją szybko zlokalizować w razie nagłej sytuacji) o wybranej pojemności wykonane z wodoodpornego, trwałego materiału oraz wyposażone w solidne zapięcie. Warto wybrać apteczkę wyposażoną w przegródki i kieszonki, które pozwolą utrzymać w niej porządek i zapewnić swobodny dostęp do jej zawartości. Inną opcją jest zakup wodoszczelnego woreczka, kosmetyczki lub szczelnego plastikowego pudełka śniadaniowego i oznaczenie go krzyżem.
Na rynki są też dostępne apteczki turystyczne z podstawowym lub bardziej rozbudowanym wyposażeniem. Mogą mieć formę niewielkiego opakowania, saszetki do przytroczenia do plecaka czy pojemnego modelu z zawartością odpowiednią dla kilkuosobowej grupy. Przed zakupem gotowej apteczki, warto upewnić się, że pomieści ona dodatkowe rzeczy np. leki OTC.
Apteczki turystyczne od takich cenionych outdoorowych producentów, jak: deuter, Lifesystems, ORTOVOX, Salewa czy Tatonka, znajdziesz na Sportano.pl.Zanim wyruszysz na górskie szlaki, warto zapisać w telefonie górskie numery ratunkowe: 985 lub 601 100 300 oraz zainstalować aplikację RATUNEK, dzięki której możesz skontaktować się m.in. z ratownikami TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) czy GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).