Spis treści:
Trudno sobie wyobrazić bezpieczną jazdę na rowerze po zmroku bez odpowiedniego oświetlenia. Lampki rowerowe nie tylko zwiększają naszą widoczność, ale pomagają też w doświetlić pokonywaną trasę. Ponadto są wymagane przez przepisy drogowe. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie oświetlenie rowerowe wybrać.
Posiadanie odpowiedniego oświetlenia rowerowego podczas jazdy po zmroku jest niezbędne, nie tylko ze względów bezpieczeństwa naszego i innych, ale też z punktu widzenia prawa. Aktualne przepisy mówią jasno:
Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
Warto również wiedzieć, że za złamanie powyższych przepisów grozi mandat w wysokości 50 zł za brak każdej lampki. Jazda rowerem bez świateł po zmroku w każdym miejscu, nawet w dobrze oświetlonym mieście, jest wysoce nieodpowiedzialna i należy pamiętać, że stanowi to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.
Aby oświetlenie do roweru spełniało swoje funkcje, powinno być dopasowane do stylu jazdy oraz trasy. Podczas wyboru lampek rowerowych należy kierować się nie tylko mocą (określaną w lumenach), ale również ich zastosowaniem. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje lampek rowerowych:
lampki tylne: mają za zadanie informować innych uczestników ruchu o naszej pozycji;
lampki przednie ostrzegawcze: informujące o naszym zbliżaniu się, nie oświetlają drogi;
lampki przednie oświetlające: lampki umieszczone z przodu roweru, które mają za zadanie odpowiednio oświetlić drogę rowerzysty, by była dobrze widoczna.
Każdy rowerzysta powinien posiadać wszystkie trzy lampki. Wygodnym rozwiązaniem dla rekreacyjnych rowerzystów i do jazdy po mieście są gotowe komplety, takie jak zestaw lampek rowerowych INFINI Luxo & Vista Set. Wybierając oświetlenie do roweru zwróć uwagę na najważniejsze parametry, czyli m.in.: zasilanie, tryb pracy czy czas działania.
W rowerach miejskich i trekkingowych bardzo popularne jest zasilanie z dynama, gdzie energia jest wytwarzana podczas pedałowania.
Zasilanie bateryjne i akumulatorowe jest dobrym wyborem dla kolarzy szosowych i MTB. Podczas długich tras można naładować akumulator w szybki sposób, korzystając z powerbanka. Taką funkcję posiada Blinder Mini Cross, który wystarczy podłączyć przez wbudowany port USB.
W
rowerach elektrycznych oświetlenie zasilane jest z akumulatora głównego roweru. Nie są potrzebne dodatkowe baterie.Odpowiednie oświetlenie do roweru powinno umożliwiać dostosowanie intensywności światła do panujących warunków. Większość modeli ma funkcję świecenia ciągłego lub w trybie migającym. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia oszczędzanie energii. Na wyróżnienie zasługuje lampa rowerowa przednia Knog Blinder Skull posiadająca aż 8 różnych trybów, z trybem ECO umożliwiającym nawet 60 godzin działania.
Pojemność akumulatora to nie jedyny parametr, od którego zależy czas pracy oświetlenia. Wpływa na to moc lampki i intensywność świecenia, dlatego istotną informacją jest czas działania w różnych trybach. Lampka rowerowa przednia Knog Blinder Grid posiada wydajny akumulator, który umożliwia 2 godziny pracy w trybie ciągłym i nawet 60 godzin w trybie Eko Flash.
Podczas jazdy należy być przygotowanym na wszystkie warunki, w tym na zmieniającą się pogodę. W trakcie ulewnego deszczu szczególnie ważne jest, aby być dobrze widocznym na drodze. Dlatego podczas wybierania lampki, należy zwrócić uwagę, aby oświetlenie rowerowe było wodoodporne. Lampa rowerowa przednia INFINI Super Lava posiada uszczelnione złącze, przycisk i łączenia zastosowanych materiałów, dzięki czemu gwarantuje skuteczne działanie nawet podczas intensywnych opadów.
Większość lampek można przymocować bez użycia narzędzi, ale warto sprawdzić, czy po zamontowaniu oświetlenie będzie stabilne. Jest to niezwykle ważne podczas dynamicznej jazdy, takiej jak MTB lub downhill. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, doskonałe będzie oświetlenie mocowane na
kask rowerowy . Lampka rowerowa na kask POC Beacon LED gwarantuje dobrą widoczność nie tylko roweru, ale i kolarza. Lampkę można naładować w wygodny sposób przez USB.Przednia lampka rowerowa powinna dobrze oświetlać drogę nie tylko bezpośrednio przed rowerem, dlatego sugerujemy, aby unikać oświetlenia punktowego. Podczas jazdy należy dbać o innych uczestników ruchu, więc lampki świecące prostopadle nie będą dobrym wyborem. Zalecamy, aby oświetlenie rowerowe z przodu było odpowiednio rozproszone. Takie kryteria spełnia lampa rowerowa przednia Knog Blinder Mini Square, która zapewnia dobrą widoczność drogi i posiada możliwość regulacji natężenia światła w 8 trybach.
Podstawowym parametrem, którym można się kierować podczas wyboru oświetlenia rowerowego jest moc i siła emitowanego strumienia światła mierzonego w lumenach. Im jest ich więcej, tym oświetlenie będzie mocniejsze. Lampki rowerowe należy dopasować do indywidualnych potrzeb i rodzaju trasy.
Do jazdy po dobrze oświetlonym mieście wystarczy lampka o mocy 150-200 lumenów. Warto wybrać model, który można wygodnie ładować przez USB. Taką funkcję posiada Knog Blinder Grid oraz Lezyne LED KTV DRIVE.
Jeżeli wybierasz się w trasę poza miasto w tereny, gdzie nie ma oświetlenia miejskiego, wybierz lampki o większej mocy. W zależności od stylu jazdy, niezbędne może być nawet 500 lumenów i więcej. Jeśli szukasz lekkiej lampki, wybierz model Lezyne LED HECTO DRIVE 500XL, który zapewnia światło o mocy 500 lumenów. Dla osób potrzebujących większego oświetlenia, wartą uwagi jest lampka rowerowa przednia Knog PWR Road świecąca z mocą 700 lumenów.
Dla osób, które chcą czerpać radość z szybkiej i dynamicznej jazdy po zmroku, zalecamy oświetlenie powyżej 800-1000 lumenów. Takie lampki są niezbędne do jazdy w gęstym lesie oraz w górach. Dla miłośników jazdy na
rowerze MTB doskonałym wyborem będzie model Lezyne LED LITE DRIVE 1000XL w unikatowym kolorze, który świeci z mocą aż 1100 lumenów. Dla najbardziej wymagających kolarzy przeznaczona jest lampka Lezyne Mega Drive 1800I Smart Connect Led. Ten model wyróżnia się mocą aż 1800 lumenów. Wykonano ją z karbonu oraz aluminium, dzięki czemu jest bardzo lekka. Oświetleniem można sterować w wygodny sposób z aplikacji w smartfonie.Niezależnie od tego, czy szukasz lampki do jazdy rowerem po mieście, czy oświetlenia do dynamicznych zjazdów w gęstym lesie, na Sportano znajdziesz bogatą ofertę od topowych producentów: INFINI, CatEye, Knog, Kellys, Lezyne i Topeak. Zespół ekspertów chętnie pomoże Ci wybrać najlepsze oświetlenie rowerowe, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb.