Buty na siłownię – jak dobrać obuwie damskie i męskie do treningu siłowego, fitnessu, crossfitu czy ćwiczeń cardio

Sylwia Stwora-Petela 07.03.2023 ( 08.10.2024 )

Niezależnie od tego, czy podnosisz ciężary, trenujesz crossfit, uczęszczasz na zajęcia fitness lub jesteś fanem treningu siłowego, właściwie dobrane buty treningowe nie tylko pomogą Ci efektywnie i wydajnie ćwiczyć, ale też zmniejszą ryzyko kontuzji. Z naszego poradnika dowiesz się, jak dobrać odpowiednie buty na siłownię w zależności od rodzaju treningu i czym kierować się przy zakupie damskich oraz męskich butów treningowych.

Buty treningowe są jednym z najważniejszych elementów Twojego stroju sportowego z uwagi na wygodę i bezpieczeństwo ćwiczeń. Prawidłowo dopasowane do rodzaju treningu przede wszystkim zapewnią odpowiednie wsparcie, amortyzację czy stabilizację Twoim stopom i umożliwią ruch w odpowiednich zakresach. Dlaczego to jest takie istotne i nie warto lekceważyć tematu? Przy niewłaściwie dobranym obuwiu, Twoje stopy będą się szybciej męczyć, co zwiększa przede wszystkim ryzyko urazu czy kontuzji. Wpłynie to również na Twoją ogólną postawę czy sposób poruszania się, a w konsekwencji może powodować bóle kolan, bioder czy kręgosłupa. Często zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy, że problemy ze stopami mogą wywołać reakcję łańcuchową i wpłynąć na inne partie ciała, prowadząc do bólu lub dyskomfortu, przez które zmieniamy ustawienie ciała na mniej drażliwe (niekoniecznie poprawne) czy rezygnujemy z wykonywania konkretnych ćwiczeń. Dzięki specjalizacji obuwia treningowego, możesz podnieść jakość i wydajność podejmowanej aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy dźwigasz ciężary, chcesz dać z siebie 100% na treningu HIIT, pracujesz nad prawidłowymi wzorcami ruchowymi podczas ćwiczeń siłowych czy bijesz rekordy w trakcie WOD-ów na zajęciach crossfit.

Wybór idealnego obuwia do treningu uzależniony jest od m.in.: rodzaju aktywności, częstotliwości ćwiczeń czy stopnia wytrenowania. Kluczowe jest dopasowanie butów do indywidualnych potrzeb oraz parametrów. Warto pamiętać, że to, co sprawdza się w przypadku stałego bywalca siłowni lub jest pokazywane jako modne i uniwersalne, niekoniecznie będzie odpowiednie dla Ciebie, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz sportową przygodę lub ćwiczysz rekreacyjnie. Wprawdzie, gdy nie jesteś profesjonalistą, możesz pozwolić sobie na większą elastyczność w doborze obuwia sportowego bez konieczności sięgania po wyspecjalizowane, naszpikowane nowoczesnymi technologiami modele, jednak warto wybrać buty, które będą współgrać ze specyfiką wybranej przez Ciebie aktywności oraz poziomem zaawansowania. Ma to znaczenie również w kontekście żywotności samych butów treningowych.

Przeznaczenie

Wybierając buty treningowe, po pierwsze, odpowiedz sobie na pytanie, jakie aktywności na siłowni zamierzasz głównie wykonywać? Czy będziesz ćwiczyć siłowo, na bieżni, zajęciach fitness, czy zamierzasz robić wszystkiego po trochu? Czy kluczowa będzie dla Ciebie dobra zwinność podczas treningu o wysokiej intensywności, czy też potrzebujesz stabilnej podstawy do podnoszenia ciężarów? Kiedy już ustalisz, do jakiego rodzaju aktywności będziesz najczęściej zakładał buty, możesz zawęzić wybór. Przykładowo, jeśli stawiasz na szeroki zakres ćwiczeń, dobrym rozwiązaniem będą buty na siłownię gwarantujące pewien zakres amortyzacji i stabilności dla większości podejmowanych działań, w tym biegania na bieżni czy ćwiczeń siłowych. Upewnij się, że wybrany model ma niebrudzącą podeszwę. Jednak, gdy zależy Ci na zwiększeniu swojej wydajności w konkretnej dziedzinie, to zainwestuj w buty specyficzne dla tej aktywności i zmieniaj obuwie w zależności od rodzaju treningu.

Rozmiar

Buty na siłownię warto kupować po południu, gdy stopy są lekko spuchnięte po całym dniu stania czy chodzenia oraz w skarpetkach, w których będziesz ćwiczyć. Pozwoli to uzyskać lepsze dopasowanie. Jeśli kupujesz buty treningowe damskie lub męskie online, dokładnie zmierz długość i szerokość stopu i wybierz parę o pół rozmiaru większą w stosunku do rozmiaru codziennego obuwia. Dzięki temu zapasowi, nie będziesz odczuwać dyskomfortu związanego z puchnięciem stóp w wyniku intensywnego wysiłku. Warto pamiętać, że za małe buty treningowe będą powodować dyskomfort, otarcia czy odciski, z kolei za duże mogą zsuwać się ze stóp i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji w wyniku np. utraty stabilności. Sprawdzaj też tabele rozmiarów u konkretnych producentów, ponieważ stosują oni różne rozmiarówki (np. marka adidas produkuje obuwie w rozmiarach 40 2/3, 45 1/3 itp.). Jeśli buty w jakikolwiek sposób uciskają jedną część stopy lub palce, to nie łudź się, że z czasem ich dopasowanie się poprawi. Wybierz inny model.

Materiał

W przypadku butów treningowych duże znaczenie ma oddychalność materiału – muszą gwarantować dobrą wentylację powietrza i wysoki komfort termiczny. Kluczowe znaczenie ma też wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku butów treningowych stosuje się przewiewne siateczki na cholewce i przodzie oraz materiały syntetyczne lub skórę. Środek obuwia na siłownię zwykle wypełnia miękka wyściółka podnosząca komfort noszenia.

Zapięcie

Klasyczne sznurówki, na rzepy, wsuwane czy może rozwiązanie hybrydowe (np. sznurówki + rzepy)? Optymalnym rozwiązaniem wydaje się tradycyjny system sznurowania, który pozwala precyzyjnie dopasować zakres zapięcia do indywidualnych preferencji, a tym samym pomaga zachować odpowiednią stabilność stopy. Innowacyjnym rodzajem zapięcia jest system BOA®, który za pomocą specjalnego pokrętła i linek pozwala spersonalizować dopasowanie za pomocą jednego kliknięcia.

Wysokość cholewki

Wysokość cholewki jest ściśle związana ze wsparcie kostki. Ważny jest punkt, w którym cholewka buta ustawia się nad lub pod kostką. W zależności od tego, czy cholewka jest niska czy wysoka, odpowiednio pozwala zwiększyć lub ograniczyć ruch kostki do wewnątrz lub na zewnątrz. W przypadku dynamicznych ćwiczeń, warto wybrać wyższą cholewkę, która dobrze stabilizuje staw skokowy i zmniejsza ryzyko jego urazu.

Podeszwa

Podeszwa i bieżnik bezpośrednio stykają się z podłożem i zapewniają odpowiednią trakcję, która jest istotna z uwagi chociażby na zapobieganie upadkom. W butach treningowych podeszwa powinna mieć średnią grubość i sztywność oraz być antypoślizgowa, aby zapobiec poślizgom czy upadkom na wilgotnej nawierzchni. Wybierz model z wysokogatunkowej gumy czy tworzywa sztucznego odpornego na ścieranie i nie pozostawiającego śladów na nawierzchni.

Amortyzacja

Amortyzacja przyda się, gdy w swoich treningach wykonujesz dużo dynamicznych ćwiczeń lub lubisz aerobik – zmniejszysz w ten sposób obciążenie stawów. Stosowana jest przede wszystkim w pięcie podeszwy. Dobra amortyzacja sprawdzi się w przypadku osób z nadwagą.

Technologie

W butach na siłownie możesz spotkać się z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają podnieść wydajność i komfort Twojego treningu. Przykładowo marka Under Armour wyposaża buty treningowe w nowoczesne amortyzację UA Charged Cushioning® i UA HOVR™ świetnie oddające energię. Z kolei buty treningowe Nike oferują słynny system amortyzacji Air Max (poduszki powietrzne) lub piankę Renew, a buty treningowe Vibram Fivefingers wykorzystują np. technologię Rope traction, która sprawdzi się podczas crossfitu i wspinania po linie.

Trening siłowy to nie tylko ćwiczenia z wolnymi ciężarami typu sztanga, hantle czy kettlebells, ale również ćwiczenia wykorzystujące obciążenie własnego ciała (w tym również treningi z taśmami TRX). Jeśli Twoim priorytetem jest trening mający poprawić siłę Twoich mięśni, liczyć się będzie dla Ciebie obuwie o płaskiej, antypoślizgowej podeszwie, które pozwoli utrzymać stabilną pozycję i zapobieganie poślizgom. Wybierz modele o minimalistycznym lub niskim profilu, które zapewnią Ci odpowiednie wsparcie i równowagę.

W przypadku treningów cardio, czyli np. biegania na bieżni , jazdy na rowerze stacjonarnym czy ćwiczeń na orbitreku , należy wybrać obuwie biegowe dopasowane do Twojego poziomu pronacji stopy (pronująca – stopa skręca się do wewnątrz, supinująca – stopa ucieka nadmiernie na zewnątrz lub neutralna). Możesz się tego dowiedzieć poprzez test mokrej stopy lub analizę chodu czy zniszczeń codziennych butów. Odpowiedni but pomoże Ci ćwiczyć efektywniej i podniesie wydajność, a przy tym zminimalizuje ryzyko przeciążeń czy kontuzji. Szukaj przewiewnych cholewek i dobrej amortyzacji w tylnej i przedniej części stopy, aby absorbować odpowiednio wstrząsy. W przypadku nadpronacji, wybierz model z dodatkowym wsparciem na środkowej (wewnętrznej) części buta, aby uniknąć nadmiernego przetaczania się stopy do wewnątrz.

Wprawdzie zajęcia fitness różnią się w zależności od klubu czy siłowni, ale przy wyborze butów na fitness powinieneś kierować się takimi kryteriami, jak: lekkość i elastyczność bez ograniczania ruchów, niski zakres amortyzacji oraz stabilizacja dopasowana do formy wysiłku (np. do aeroboxu czy boksu przyda się stabilizacja boczna).

Jeśli lubisz wykonywać dynamiczne ruchy pełne podskoków, skrętów itp. lub jesteś fanką treningu HIIT (z ang. High Intensity Interval Training, czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności), postaw na lekkie i wytrzymałe buty ze stabilną, elastyczną podeszwą o dobrej przyczepności dla utrzymania lepszej równowagi (np. przy skokach). Zwróć uwagę na siateczkową cholewkę, która pozwoli zachować odpowiednią cyrkulację powietrza i będzie dobrze przylegać do nogi.

Do Zumby i innych treningów tanecznych na początek przydadzą się lekkie buty z dobrą absorpcją wstrząsów i wsparciem stopy (wzmocniony zapiętek), które zapewnią zwinność, a jednocześnie stabilność w trakcie szybkich, wielokierunkowych ruchów i obrotów. Dla bardziej zaawansowanych miłośników form tanecznych odpowiednie będą buty taneczne treningowe z cieńszą podeszwą, mniejszą amortyzacją i wsparciem, które pozwolą na większą elastyczność i płynność ruchów. Unikaj butów z podeszwą o dużej przyczepności, ponieważ będzie to utrudniać skręcanie, obracanie się czy ślizganie po parkiecie.

Do pilatesu, jogi czy innych zajęć typu body&mind świetnym rozwiązaniem będą skarpety antypoślizgowe o ergonomicznym kształcie, które zapewnią stopom naturalne zgięcie.

Buty crossfitowe to jedne z najbardziej uniwersalnych butów treningowych, które ze względu na specyficzną konstrukcję sprawdzą się w szerokim zakresie aktywności. Najczęściej mają one podeszwy o średniej lub wysokiej gęstości, które gwarantują odpowiednią stabilność podczas podnoszenia ciężarów, intensywnych interwałów czy ruchach funkcjonalnych. Dodatkowo są wyposażone w oddychającą cholewkę o zwiększonej wytrzymałości, która świetnie sprawdzi się podczas ciężkich treningów. Zapewniają lekkie wsparcie i mają niewielką krzywiznę podeszwy lub są całkowicie płaskie.

Buty do podnoszenia ciężarów są zaprojektowane tak, aby gwarantować jak największy zakres mobilności w łydce i kostce. To pomaga zejść niżej na nogach i mieć więcej stabilności w takich ćwiczeniach, jak np. front squat, overhead squat, podrzuty czy squat snatch. Jeśli wykonujesz dużo podnoszeń w stylu olimpijskim, odpowiednie będą dla Ciebie liftery, czyli buty wyróżniające się:

  • podniesioną piętą zapewniającą lepszą mobilność kostek dla głębszego przysiadu i wyprostowanego tułowia dla optymalnej mocy;

  • twardą i gęstą podeszwą;

  • brakiem amortyzacji;

  • wzmocniona cholewką;

  • dodatkowa sprzączka, który razem ze sznurówkami pozwala zablokować śródstopie i zapewnić dodatkowe wsparcie.

Podczas treningu na siłowni powinno Ci zależeć na posiadaniu jak najbardziej płaskiego buta, aby zachować stabilną postawę, a przy tym wystarczająco sztywnego, aby nie „zapadał się” pod Tobą, gdy zaczniesz ćwiczyć z bardzo dużymi ciężarami, a tym samym nie wymuszał pracy innych mięśni niż te, które w danym ruchu powinny najmocniej być angażowane. Tymczasem buty do biegania są stosunkowo lekkie i wyposażone w dość miękką podeszwę oraz różne poziomy wsparcia zlokalizowane w różnych obszarach stopy, a przez to, że mają m.in. wspomagać odbicie stopy od ziemi, mogą utrudniać kontrolę ruchu. Możesz je wykorzystać do biegania na bieżni, w treningu cardio czy podczas treningów górnych partii ciała.

Trening bez butów – kiedy warto trenować boso?

Trening na boso preferują niektórzy podnoszący ciężary – brak obuwia pozwala stopie zachować naturalną stabilność. Są też specyficzne rodzaje zajęć fitness tzw. body&mind inaczej zajęcia mentalne typu joga, pilates, stretching, mobility czy zdrowy kręgosłup, w których zaleca się ćwiczenie w specjalistycznych skarpetkach czy na boso.

Poszukując funkcjonalnych i wysokiej jakości butów na siłownię, zajrzyj na Sportano.pl, gdzie znajdziesz bogaty wybór damskiego i męskiego obuwia treningowego, fitness czy crossfit od takich światowych marek, jak: Nike, Under Armour, Vibram, New Balance, Puma, On, Salomon czy adidas.

Polecane produkty