Co to jest survival? Jaki sprzęt survivalowy zabrać na pierwszy wyjazd?

Rafał Czarnecki 18.10.2023 ( 10.12.2024 )

Szukasz aktywności na świeżym powietrzu, która będzie prawdziwą odskocznią od codzienności? Nie boisz się przy tym trudnych wyzwań i lubisz zdobywać nowe umiejętności? W niniejszym artykule wyjaśnimy, co to jest survival, na czym on polega i jaki sprzęt warto mieć, gdy szykujesz się na pierwszy wyjazd survivalowy.

Pod tym pojęciem kryje się rodzaj aktywności, której celem jest przetrwanie w trudnych warunkach. Najbardziej zwięzłą definicję stworzył polski pisarz, pedagog i propagator tej idei – Krzysztof J. Kwiatkowski, który określił survival mianem samoratownictwa.

Survival opiera się na wiedzy i praktycznych umiejętnościach, pozwalających na zaspokajanie najważniejszych potrzeb w wymagających warunkach terenowych. To radzenie sobie w nieznanym środowisku, czasami też przy niesprzyjającej aurze, gdy potencjalne wsparcie jest daleko i nie można korzystać z wielu zdobyczy cywilizacji.

Survival uważany jest za dziedzinę interdyscyplinarną, gdyż czerpie z dorobku takich nauk jak: medycyna, psychologia, fizjologia, fizyka, chemia, geografia, botanika czy meteorologia. Ważną rolę odgrywają tu kwestie związane z cechami osobowościowymi i psychiką osób, które uczestniczą w akcjach survivalowych. To aktywność dla ludzi, którzy potrafią znosić niedogodności, są cierpliwi i wytrwali. Istotne znaczenie mają też: umiejętność opanowywania emocji i zdolność do szybkiego podejmowania racjonalnych decyzji w sytuacji potencjalnego stresu. 

Jeśli spojrzymy na survival przez pryzmat historii, dojdziemy do wniosku, że jego prekursorami byli nasi dalecy przodkowie. Dla ludzi żyjących w czasach prehistorycznych przyswojenia tego rodzaju umiejętności było kwestią życia lub śmierci. Współcześnie jest to najczęściej forma spędzania czasu wolnego. 

Survival jest pojęciem szerszym, niż mogłoby się wydawać. Zgodnie z powszechnie przyjętą klasyfikacją może on dotyczyć aż trzech obszarów.

Survival militarny

Polega on na zdobyciu wiedzy i umiejętności oraz utrzymywaniu sprawności, niezbędnej do realizowania zadań o charakterze militarnym. Tego typu aktywności najczęściej dotyczą przygotowań prowadzonych na wypadek wybuchu wojny, chociaż spotkać też można formy rekreacyjne (uczestniczą w nich pasjonaci, niezwiązani z wojskiem). Survival militarny zakłada m.in. działania w skrajnie trudnych okolicznościach, gdy trwają bombardowania lub ma miejsce ostrzał artyleryjski. Scenariusze takich akcji zwykle uwzględniają ograniczony dostęp do kluczowych zasobów: wody i żywności, a także leków.

Survival miejski

Ten rodzaj survivalu związany jest z sytuacjami ekstremalnymi, takimi jak: kataklizmy (np. trzęsienia ziemi, powodzie), blackouty, ataki terrorystyczne czy zamieszki, których areną są tereny zurbanizowane. Działania prowadzone w ramach survivalu miejskiego zakładają ograniczony dostęp do wody pitnej oraz żywności, brak łączności, zagrożenia epidemiologiczne, czy agresję tłumu. Ponieważ mowa tu o większych skupiskach ludzkich, przydatna jest wiedza z zakresu psychologii oraz znajomość zjawisk i zachowań społecznych. Niezbędne są: odporność na stres oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Zielony survival

To kierunek najbliższy potocznej interpretacji słowa survival, na którym skoncentrujemy się w dalszej części artykułu. Ten rodzaj aktywności oparty jest na wiedzy i praktycznych umiejętnościach, umożliwiających egzystencję w środowisku naturalnym, z dala od zdobyczy cywilizacji. Ważną zasadą jest tu szacunek do przyrody. Prowadzone przez nas działania powinny w minimalnym stopniu ingerować w środowisko.

Zielony survival uznać należy za ciekawą formę rekreacji, choć trzeba przyznać, że nie jest to aktywność dla każdego. Wybierają go osoby, które chcą na pewien czas zaszyć się w lesie, by odetchnąć od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie lubią wypoczywać w ruchu, szukają nieszablonowych przeżyć i są gotowe na nowe wyzwania. Do tego nie przeszkadza im brak wygód i kapryśna aura. Jeśli nastawisz się, że będzie to sielanka, możesz się rozczarować. 

Czy ma to sens? Spora popularność różnego rodzaju kursów survivalowych i obozów przetrwania dowodzi, że tak. Co więcej, ta forma wypoczynku jest atrakcyjna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które udaje się odciągnąć od smartfonów. Survival pozwala na zdobycie umiejętności, które przydadzą się nie tylko w trakcie kataklizmów, ale i w bardziej prozaicznych sytuacjach (np. podczas załamania pogody na szlaku czy rodzinnego kempingu nad jeziorem). Uczy improwizacji i kształtuje charakter. 

Jeśli zdecydujesz się spróbować takiej przygody, trzeba będzie przyswoić wiedzę, obejmującą kilka dziedzin oraz zdobyć pakiet praktycznych umiejętności. Oto przykładowe kompetencje, których uczeni są adepci survivalu.

Uzdatnianie wody

Czy jesteś pewien/pewna, że w górskim strumyku nie ma pierwotniaków lub bakterii, które mogą wywołać zatrucie? Tego nie ocenisz metodą “na oko”. Znajomość metod uzdatniania wody, może więc ochronić Cię przed dolegliwościami żołądkowymi. 

Zobacz też nasz poradnik: Uzdatnianie wody w terenie

Zdobywanie pożywienia

Podczas obozu survivalowego też trzeba coś jeść. Możesz więc spodziewać się m.in. kursu z rozpoznawania jadalnych roślin, a także grzybów. Do tego zwykle dochodzi trochę teorii na temat prostych technik łowieckich.

Tradycyjne metody nawigacji

W czasach, gdy wszędzie prowadzi nas nawigacja w telefonie, mało kto umie posługiwać się mapą i kompasem. W trakcie wyjazdu survivalowego z pewnością nabędziesz taką umiejętność. Nauczysz się także orientacji w terenie, na podstawie położenia gwiazd czy wskazówek przyrodniczych. 

Praktyczne informacje znajdziesz też w naszym poradniku: Jak czytać kompas .

Przygotowanie schronienia

Załamanie pogody czy nadchodząca noc to sytuacje, kiedy priorytetem jest znalezienie dachu nad głową. Na kursach i obozach survivalowych zdobędziesz wiedzę z zakresu “outdoorowego budownictwa”. Dzięki temu dowiesz się, jak bez zaawansowanych narzędzi, przygotować prowizoryczne schronienie, które da Ci możliwie najwyższe poczucie bezpieczeństwa.

Rozpalanie ognia

To jedna z podstawowych umiejętności. Ogień jest nie tylko źródłem światła, pozwoli Ci się ogrzać oraz umożliwi przygotowanie ciepłego posiłku. W warunkach survivalowych ognisko będzie też odstraszać dzikie zwierzęta. Podczas takiego wyjazdu z pewnością dowiesz się, co będzie najlepiej się palić oraz jak poradzić sobie, gdy nie masz zapałek ani zapalniczki.

Uczestnicy opisanych tu akcji mogą mieć wątpliwości, jak nazywa się ich aktywność. Wszystko przez to, że obok siebie funkcjonują dwa pojęcia o podobnym znaczeniu. Po czym poznać, że masz do czynienia z survivalem a nie bushcraftem? Survivalowiec musi posiadać umiejętności, które pozwolą mu przetrwać kryzysową sytuację. Działa według scenariusza, w którym najważniejsze jest to, by przeżyć. Survival ma charakter doraźny, trzeba przezwyciężyć problemy i przy pierwszej sposobności bezpiecznie wrócić do cywilizacji. 

Bushcraft jest za to stylem, życia. Fani tej aktywności funkcjonowanie blisko natury, w oderwaniu od wielu zdobyczy cywilizacji, traktują jako cel sam w sobie. Dlatego zależy im na zdobyciu szerokich umiejętności, pozwalających na życie w lesie w dłuższej perspektywie czasu.

By przetrwać w trudnym terenie, potrzebnych jest kilka prostych, ale niezawodnych narzędzi. Zastanawiasz się, co powinien zawierać zestaw survivalowy? Nie ma jednej, uniwersalnej listy. Zawartość Twojego plecaka, będzie różna w zależności od poziomu zaawansowania, pory roku, czy charakterystyki miejsca, które jest celem eskapady. Pamiętaj, że jeśli to Twój pierwszy wyjazd survivalowy, niewskazany jest zbytni minimalizm.

Jakie gadżety survivalowe na pewno Ci się przydadzą? Weź ze sobą dobry nóż turystyczny . Możesz też zastanowić się nad wszechstronnym urządzeniem typu multitool . Zabierz także papierową mapę oraz kompas , no i krzesiwo (np. Easy Camp Flint Striker ). Nocą przyda Ci się niezależne źródło światła – najlepiej jeśli będzie to latarka czołowa. Pamiętaj też o zapasowym zestawie baterii lub powerbanku – gdy czołówka posiada akumulatorki. Koniecznie spakuj do plecaka apteczkę

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z survivalem, raczej nikt nie będzie od Ciebie wymagał pełnej samowystarczalności. Dlatego zastanów się, czy nie zabrać ze sobą lekkiej i sycącej żywności liofilizowanej. Spakowanie żyłki oraz haczyków zwiększa pole manewru, bo w razie problemów umożliwi Ci zrobienie prowizorycznej wędki. Bardzo przydatna może być turystyczne butelka z filtrem do wody (np. Lifestraw Go 2.0 ). Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy/a na samodzielne przygotowywanie schronienia, rozważ zabranie lekkiego hamaka oraz chroniącego przed deszczem tarpa (np. Ticket To The Moon TMTARP ). To tylko garść podpowiedzi. Pełna lista musi być dobrze dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb.

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw survivalowy? A może jesteś doświadczonym survivalowcem i szukasz elementów, które uzupełnią Twoją „kolekcję”? W sklepie sportowym Sportano.pl znajdziesz szeroki wybór sprzętu survivalowego renomowanych marek: Gerber, Primus, Easy Camp, Outwell, Petzl, Silva, Ledlenser, Lifestraw, Ticket To The Moon czy ENO, dzięki któremu będziesz mógł/mogła bez przeszkód realizować swoją pasję.

Polecane produkty