Gdzie na biegówki w Polsce? Polecane trasy do narciarstwa biegowego dla początkujących i zaawansowanych

Sylwia Stwora-Petela 02.10.2023

Jeśli jesteś miłośnikiem zimy i aktywności na świeżym powietrzu, to narciarstwo biegowe może stać się dla ciebie fascynującym i satysfakcjonującym sposobem spędzania czasu, budowania kondycji i cieszenia się malowniczymi, zimowymi krajobrazami. Jednak aby czerpać radość z jazdy na biegówkach, ważne jest znalezienie odpowiednich tras, dostosowanych do swojego poziomu umiejętności i preferencji. Podpowiadamy, gdzie jechać na biegówki w Polsce.

Gdzie na biegówki dla początkujących i zaawansowanych? Dolny Śląsk

Dolny Śląsk przyciąga miłośników outdoorowych aktywności i zwiedzania zabytków nie tylko w cieplejsze miesiące roku, ale również zimą. Jakuszyce w Górach Izerskich, Przełęcz Spalona w Górach Bystrzyckich, Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika czy Góry Sowie to idealne miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego na różnym poziomie zaawansowania.

Jakuszyce

Jakuszyce nazywane są stolicą lub mekką polskiego narciarstwa biegowego nie przez przypadek. Na początkujących i doświadczonych narciarzy biegowych czeka tu prawie 100 km tras o różnym stopniu trudności. Połączenie tras w pętlę o kształcie listka koniczyny gwarantuje szerokie możliwości wyboru najlepszej dla siebie opcji. Znajdziesz tu aż 4 trasy wyczynowe z homologacją FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa), z czego najdłuższa Trasa Unii Europejskiej ma 7,5 km długości, a najkrótsza Trasa Marszałkowska – 1 km.

Którą trasę wybrać na początek? Łatwe trasy to:

  • Dukty (6 km),
  • Orle (10 km).

Bardziej wymagające trasy dla średniozaawansowanych to:

  • Kozieniec (20 km),
  • Jelenia Łąka (8 km),
  • Kopalnia Stanisław (12 km).

Dla doświadczonych narciarzy biegowych, którzy poszukują wyzwań, odpowiednie będą:

  • 15-kilometrowa trasa Samolot Uphill z ciężkim odbiegiem o długości 3 km,
  • Zimowa (13 km),
  • Bez Łaski (10 km).

Jesteś fanem rywalizacji? Możesz spróbować swoich sił na wybranej trasie kultowego Biegu Piastów.

Góry Sowie

Góry Sowie to świetne miejsca na rozpoczęcie przygody z biegówkami, zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Wyznaczono tu 5 łatwych tras, które możesz pokonać oddzielnie lub połączyć w dłuższe wyzwanie. Trasa SOWA ma 2,2 km długości i biegnie po płaskim terenie. Zaczyna się od Koziego Siodła i prowadzi do Schroniska „Sowa”. Trasa LIS oferuje odcinek o długości 2,8 km w jedną stronę, wiodąc z Koziego Siodła do Lisich Skał. Z kolei z Przełęczy Jugowskiej na Kozie Siodło możesz przebiec 2,2-kilometrową trasę NIEDŹWIEDŹ, która na wstępie ma krótki, ale niezbyt stromy podbieg, a dalej biegnie łagodniejszym szlakiem. Dłuższe, bo 10-kilometrowe trasy to NIETOPERZ i 9 BUKÓW. Pierwsza prowadzi od Przełęczy Jugowskiej do Bielawskiej Polany, a z powrotem przez Zimną Polanę. Druga to pętla, która ma początek nieco poniżej Przełęczy Srebrnej (przy tzw. Moście Żelaznym) i wiedze m.in.: przez Przełęcz Wilczą.

Przełęcz Spalona w Górach Bystrzyckich

W Spalonej i Lasówce na narciarzy biegowych czeka prawie 40 km zróżnicowanych tras, odpowiednich zarówno dla wyczynowców, jak i rekreacyjnych narciarzy czy rodzin z dziećmi. Łagodne nartostrady pozwalające cieszyć się urokami zimowych aktywności na świeżym powietrzu to Pętla Turystyczna o długości nieco ponad 4 km oraz prawie 8-kilometrowy Łącznik do Lasówki. Główna pętla, czyli Duża Jagodna. To trasa o długości 13,3 km pozwalająca cieszyć się malowniczymi widokami na Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie, m.in. z wieży widokowej na Jagodnej, do której dostaniesz się pokonując podejście o długości 2,5 km. Alternatywą o podobnych walorach widokowych jest Mała Jagodna – pętla ma długość 11,5 km. Pośrednim rozwiązaniem jest 11-kilometrowa trasa Sasanka.

Masyw Śnieżnika

Szlak im. Mathiasa Zdarsky’ego to łącznie prawie 27 km jazdy trasami wiodącymi wokół Międzygórza. Cztery czarne trasy z widokami na Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Bialskie i Góry Złote są dedykowane zaawansowanym narciarzom biegowym, a dzięki połączeniu ze „Szlakami strońskimi” można w sumie cieszyć się blisko 60 km nartostrad.

Góry Stołowe

To miejsce idealne dla miłośników biegówek o różnym poziomie zaawansowania, którzy poszukują kameralnego miejsca do cieszenia się urokami zimy w polskich górach. Profesjonalne trasy mające początek w Karłowie, Radkowie czy Batorówce biegną po Parku Narodowym Gór Stołowych, w taki sposób, abyś mógł dotrzeć do największych atrakcji Masywu Szczelińca. Dla najbardziej zagorzałych entuzjastów biegówek, istnieje możliwość kontynowania jazdy po czeskiej stronie, dzięki połączeniu nartostrad.

Gdzie na biegówki w Beskidach?

Doskonałe trasy biegowe w Beskidach czekają przede wszystkim:

  • u stóp Mogielicy (najwyższa góra Beskidu Wyspowego) – przygotowano tu wielką pętlę o długości 25 km;
  • na Kubalonce (Beskid Śląski) – 4 trasy z homologacją i licencją FIS dedykowane są zaawansowanym narciarzom;
  • Wielka Zielona Pętla – mierzący prawie 50 km szlak w Beskidzie Niskim dla doświadczonych narciarzy;
  • przy stacji narciarskiej Wierchomla – trasa o długości 4,5 km;
  • z Góry Parkowej w Krynicy-Zdrój do Tylicza – trasa mierzy ok. 13 km;
  • w Dolinie Czarnego Potoku – trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego „u Leśników” mają: 0,5 km (zielona dla dzieci i do nauki), 2,4 km (żółta) oraz 2,8 km (niebieska dla zaawansowanych).

Narty biegowe pod Tatrami

Aktywna zima pod Tatrami, ale niekoniecznie na zatłoczonych stokach? Początkujący i zaawansowani narciarze biegowi mogą sprawdzić trasy biegowe w Kościelisku mające do 10 km długości. Trasy głównie prowadzone są przez Polanę Chotarz i oferują malownicze widoki na Giewont. Trasa dla zaawansowanych jest dość stroma i kręta, ale i oświetlona (na odcinku przy stadionie biathlonowym Kościelisko-Kiry).

W zimowej stolicy Polski, czyli Zakopanym trasy biegówkowe znajdziesz m.in.: na Równi Krupowej (4 km), przy Centralnym Ośrodku Sportu (pętla 3 km w pobliżu skoczni) czy na Harendzie (pętla 4 km).

Na Podhalu warto zajrzeć do wsi Obidowa w Gorcach, gdzie czeka trasa „Śladami Olimpijczyków” przygotowana dla narciarzy biegowych. Ma długość 11 km (w tym przeszło 500 m przewyższenia) i prowadzi na Turbacz (do schroniska).

Inne propozycje tras biegowych na Podhalu to 15-kilometrowa trasa wokół rezerwatu Bór na Czerwonem” w Nowym Targu oraz 4,5-kilometrowa trasa przy wyciągu Kotelnica w Białce Tatrzańskiej.

Gdzie jechać na biegówki? Bieszczady

Wprawdzie Bieszczady w zimowej odsłonie to przede wszystkim raj dla skiturowców, jednak również miłośnicy biegówek znajdą przygotowane dla siebie trasy w okolicach Wetliny, Ustjanowej lub Woli Michowej. Wokół Wetliny wytyczono blisko 20 km tras, które przecinają się ze sobą, dając wiele ciekawych wariantów przejazdu. Na początkujących narciarzy czeka trasa zielona wiodącą wzdłuż nieczynnego torowiska kolejki wąskotorowej. W Ustjanowej mamy ratrakowane trasy „Pod Żukowem” z homologacją FIS, tworzące pętle o długości 2,5 km, 5 km lub 10 km. Natomiast na płaskim terenie w okolicach Woli Michowej do dyspozycji narciarzy biegowych jest m.in.: oświetlona 3,3- kilometrowa tzw. pętla treningowa z podbiegiem o długości 2 m i zjazdem liczącym 350 m.

Inna propozycja to 5 tras o różnym poziomie trudności przygotowywanych w okolicach Mucznego, skąd można podziwiać Bukowe Berdo i Tarnicę (1346 m n.p.m.), czyli najwyższe szczyty Bieszczad. Można też wziąć udział w corocznych zawodach narciarskich „Tropem Żubra”.

Trasy na biegówki: Mazowsze

Decydując się na biegówki na Mazowszu, warto przede wszystkim wybrać się do Puszczy Kampinoskiej, gdzie można się poruszać po szlakach turystycznych, co daje ponad 300 km tras. Co roku jest tu również wyznaczana 4-kilometrowa pętla oraz trasa do biegania po zmroku (z czołówkami). Gdzie jeszcze można jechać na biegówki w mazowieckim? Doskonałe miejsca to Mazowiecki Park Krajobrazowy (np. szlak Piaszczysta Perć), hipodrom w Wesołej, park kultury w Powsinie czy Siedlce (trasy na pobliżu Sekuły). W Warszawie na narciarzy biegowych czekają m.in.: Las Kabacki, Las Młociński oraz 8-kilometrowy odcinek biegnący prawym brzegiem Wisły (Most Grota-Roweckiego – Saska Kępa).

Narty biegowe na Mazurach

W krainie jezior warto wybrać się do wsi Nibork (niedaleko Mrągowa), gdzie wytyczone są 3 pętle – dwie o długości 4 km i jedna 7-kilometrowa. Na miejscu będziesz mógł podziwiać Diabelską Górę czy Krainę Wzgórz Otwartych Przestrzeni w zimowej scenerii. Jeśli chcesz wybrać się na narty biegowe na Mazurach, możesz też zdecydować się na pobyt w Wiosce Narciarskiej WIARTEL zlokalizowanej w samym sercu Puszczy Piskiej. Tutaj możesz wybrać się na trasy o długości od 6 do 25 km dedykowane zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym fanom jazdy na biegówkach.

Preferujesz narty zjazdowe i zastanawiasz się, które kurorty narciarskie w Polsce mają ciekawą ofertę zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i rodzin z dziećmi? Sprawdź nasz poradnik: Gdzie na narty w Polsce?

To początki Twojej przygody z jazdą na nartach biegowych? Przeczytaj nasze poradniki: Narty biegowe dla początkujących oraz Jak się ubrać na biegówki?

Polecane produkty