Spis treści:
Wybór odpowiedniej lotki do badmintona ma kluczowe znaczenie dla efektywności gry, niezależnie od tego, czy jesteś poczatkującym graczem czy zawodowym badmintonistą. Właściwie dobrana będzie wpływać na szybkość i precyzję uderzeń oraz kontrolę gry, a także ogólną wydajność na korcie. Poznaj z nami różne rodzaje lotek do badmintona i ich właściwości. Dowiedz się również, jak dobrać lotki do poziomu i celu gry oraz warunków atmosferycznych, aby znaleźć opcję, która najlepiej dopasuje się do Twoich potrzeb i umiejętności.
Lotka do badmintona to przedmiot w kształcie stożka, który uderza się rakietą do badmintona i posyła nad siatką na stronę przeciwnika, w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić grę lub całkowicie uniemożliwić jej odbicie. W badmintonowym żargonie na lotkę mówi się birdie lub shuttle. W zależności od materiałów użytych do produkcji, lotka do badmintona waży od 4,4 do 5,5 g. Zbudowana jest z nasady korkowej lub z tworzywa sztucznego, do której równomiernie przymocowane są naturalne lub syntetyczne pióra albo nylonowy/plastikowy koszyczek. Podstawa lotki ma zaokrąglony spód i średnicę między 25 a 28 mm. Mała, stożkowata część lotki, która jest umieszczona na końcu nasady, to korpus. Balans lotki odnosi się do równowagi między masą nasady i korpusu, co wpływa na stabilność i manewrowość lotki.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje lotek do badmintona:
W ostatnich latach na rynku pojawił się też trzeci typ – lotki hybrydowe, które łączą zależy obu wcześniejszych rozwiązań. Od rodzaju zastosowanego materiału zależy m.in. prędkość oraz trajektoria lotu lotki, precyzja i przewidywalność zagrania. Co więcej, ich właściwości mogą się zmieniać wraz z np. pogodą czy wzrostem wysokości nad poziomem morza.
Lotka piórowa składa się z 16 gęsich lub kaczych piór, które zachodzą na siebie i są umieszczone w korkowej podstawie. Stosowane są przede wszystkim przez graczy na poziomie średniozaawansowanym lub profesjonalnych zawodników. Wyróżniają się świetnią aerodynamiką, trajektorią lotu oraz łatwością w użyciu. Można je stosować do szerokiego spektrum zagrań – od gry ofensywnej (tzw. net spin) po slicing (ścięcie lotki i nadanie jej rotacji wstecznej). Wymagają one jednak posiadania odpowiedniej techniki, wiedzy, umiejętności i siły uderzenia, ponieważ ich lekka rama spowalnia ruch w powietrzu. Z uwagi na naturalne pióra, cechuje je delikatność i krótsza żywotność w porównaniu do lotek syntetycznych, dlatego nie są zalecane początkującym graczom. Najlepiej przechowywać je w wilgotnych warunkach, aby uniknąć ich wysuszenia i nadmiernej kruchości, prowadzących do łatwego uszkodzenia. Lotki wyprodukowane z gęsich piór są bardziej wydajne i trwalsze w porównaniu do modeli z kaczych piór.
Posiadają główki wytworzone z jednego kawałka litego korka oraz nylonowy korpus. To przekłada się na szybkość, stabilność i trwałość (wytrzyma nawet użycie do 100 rozgrywek). Z uwagi na niski poziom zużycia, są stosowne głównie przez osoby uczące się grać w badmintona oraz graczy rekreacyjnych. Ponadto lotki syntetyczne są też znacznie tańsze niż lotki z piór, dlatego chętnie używa się je w szkołach i małych klubach do treningów. Warto podkreślić, że jeśli planujesz grać w badmintona bardziej profesjonalnie i uczestniczyć w zawodach/turniejach, najlepiej ćwiczyć z lotkami piórkowymi. Lotka syntetyczna nie zapewnia takiej samej stabilności w locie. Jeśli przyzwyczaisz się do wersji plastikowej/nylonowej, trudno będzie nagle przestawić się na model z piórami.
Hybrydowe lotki do badmintona wyposażone są w pióra kacze lub gęsie, a nasada i korpus wykonane są z materiału syntetycznego. Charakteryzują się większą wytrzymałością niż tradycyjne lotki piórkowe oraz lepszą kontrolą w porównaniu z modelami nylonowymi.
Prawidłowo dobrane lotki do badmintona w oparciu o poziom zaawansowania i styl gry są istotne dla osiągniecia dobrej jakości rozgrywki. Dla poczatkujących i rekreacyjnych graczy zaleca się lotki z tworzywa sztucznego. Są one bardzo trwałe, łatwiej je kontrolować i wybaczają sporo błędów. Poza tym jak już wspomnieliśmy, są przystępne cenowo. Opanowałeś podstawy gry w badmintona i zaczynasz pracować nad swoimi umiejętnościami oraz stylem gry? Dobrym rozwiązaniem będą dla Ciebie lotki hybrydowe, które oferują trwałość lotek syntetycznych i osiągi zbliżone do lotek piórkowych. Zaawansowani gracze i profesjonaliści zwykle sięgają po lotki z gęsich piór, aby zyskać jak najlepszą precyzję zagrań, kontrolę gry i uzyskiwać jak najwyższe prędkości lotu. W przypadku defensywnych graczy, sprawdzą się lotki oferujące stabilny lot i dokładność uderzeń, co pozwoli lepiej kontrolować tempo gry. Z kolei gracze ofensywni mogą wybrać lotki gwarantujące większa szybkość lotu i siłę uderzenia.
W halach sportowych, gdzie pogoda nie ma wpływu na grę, możesz używać dowolnego rodzaju lotek, zależnie od swojego stylu gry i preferencji. Grasz głównie na kortach otwartych? Wybór właściwej lotki w zależności od warunków pogodowych będzie przekładać się na efektywność i przyjemność gry. W gorących i wilgotnych warunkach lepiej sprawdzą się lotki z tworzywa sztucznego lub hybrydowe. Są one bardziej odporne na zmiany wilgotności i temperatur. Lotki z piór kaczych lub gęsich są bardziej podatne na uszkodzenia i mogą szybciej stracić swoje właściwości lotne.
Jeśli na zewnątrz panują chłodne warunki, warto sięgnąć po lotki piórkowe lub dedykowane lotki do gry w zimie. Wyróżnia je większa elastyczność i zachowanie właściwości lotnych nawet w niskich temperaturach. W takich warunkach lotki syntetyczne mogą być bardziej sztywne, a przez to trudniejsze w kontrolowaniu i uzyskiwaniu odpowiedniego toru lotu. Również przy wietrznej pogodzie lepiej wybrać lotki z gęsich piór, które zapewniają większą stabilność. Lepiej też radzą sobie z utrzymaniem trajektorii lotu. Z kolei przy wysokiej wilgotności lub deszczu, postaw na lotki z tworzywa sztucznego lub hybrydowe. Nie nasiąkają one wodą i nie tracą właściwości lotnych.
Warto dodać, że lotki piórowe oferują różne indeksy prędkości – zwykle od 75 (najwolniejsza) do 79 (najszybsza). W Polsce stosuje się najczęściej zakresy szybkości między 76 (wolne, do gry latem) a 78 (szybkie, do gry w zimie). Z kolei lotki syntetyczne oznaczone są różnymi kolorami opasek. Wskazują one na szybkość lotu: zielone – wolne, niebieskie – średnio szybkie, czerwone – szybkie. W profesjonalnych rozgrywkach gra się białymi lotkami z homologacją BWF (Badminton World Federation). W halach stosuje się kolory białe – przy dobrym naświetleniu lub żółte – przy słabszej widoczności.
Niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w badmintonie, czy jesteś średnio- lub zaawansowanym graczem, zawsze wybieraj lotki do badmintona od uznanych producentów, takich, jak: YONEX, Babolat czy Wilson. Poszukujesz rakiety do gry w badmintona? Przeczytaj nasz poradnik:
Jak dobrać rakietę do badmintona?