Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Lotki do badmintona

Lotki do badmintona – wybierz właściwie ze sklepem sportowym Sportano

Sportano to marka, która stawia na współpracę z uznanymi producentami sprzętu sportowego. Dzięki temu najlepsze lotki do badmintona dostępne w ofercie spełniają oczekiwania zarówno początkujących, jak i profesjonalistów. Wejdź na Sportano.pl i skorzystaj z szerokiego asortymentu, w którym znajdziesz lotki Yonex, Talbot-Torro, Victor, Babolat i Sunflex oraz gotowe zestawy do badmintona.

Lotki do badmintona – podstawowe informacje

Budowa lotki do badmintona jest identyczna dla wszystkich odmian tych akcesoriów. Składa się ona z korka i koszyczka umożliwiającego jej lot. Ich drugą wspólną cechą jest ilość piór (lub ich sztucznych odpowiedników) w koszyczku. Niezależnie od tego, jakie lotki do badmintona wybierzesz, wszystkie mają po 16 piór.

Lotka do gry w badmintona jest przedmiotem, który wykonywany jest z dwóch rodzajów materiału – naturalnego lub syntetycznego. W zależności od wykonania lotki do badmintona różnią się trwałością i właściwościami lotnymi. Cechy te mają z kolei wpływ na przeznaczenie lotek dla graczy o różnym poziomie zaawansowania.

Syntetyczne lotki do badmintona polecane są osobom zaczynającym przygodę z tym sportem. Wykonane są z nylonu i charakteryzują się dobrą wytrzymałością na uszkodzenia. Ich zaletą jest również to, że są tańsze niż profesjonalne lotki do badmintona.

Dobre lotki do badmintona wykonane są z pierza ptaków domowych. Spotkać można modele, których koszyk wykonany jest z piór kaczych. Zaawansowani lub profesjonalni gracze cenią jednak najbardziej lotki do badmintona z piór gęsich. Pozwalają one doskonale kontrolować lot, a co za tym idzie precyzyjniej skierować lotkę w żądane miejsce. Ich wadami jest jednak niższa trwałość i wysoka cena.

Lotki do badmintona – czym się różnią i jak wybrać właściwe?

Osoby, które poszukują swoich pierwszych lotek do badmintona, powinny zwrócić uwagę także na osiągane przez nie prędkości. Do nauki gry lepsze będą lotki wolniejsze. Bardziej zaawansowani gracze mogą wybrać modele o jednej z dwóch większych prędkości.

Jedną z cech, która decyduje o szybkości, jest ciężar. Waga lotki do badmintona waha się w przedziale od 4,74 g do 5,5 g. W zależności od niej gra jest mniej lub bardziej dynamiczna – w powietrzu szybciej poruszają się te cięższe lotki do badmintona.

Lotka do badmintona jest jednak na tyle uniwersalnym przedmiotem, że można ją spowolnić. Aby to zrobić, wystarczy nadłamać pióra. Lekkie spowolnienie zapewni nadłamanie co drugiego pióra, większe – co czwartego, a największe – wszystkich szesnastu.

Prędkość lotki w badmintonie można sprawdzić już przed zakupem. W przypadku lotek syntetycznych informuje o tym kolor. Najwolniejsze oznaczane są barwą zieloną, średnie to lotki niebieskie, a największą prędkość osiągają czerwone.

Lotki piórowe do badmintona oznaczane są liczbami. Najwolniejszymi są te oznakowane liczbą 76. Wartość pośrednia to 77. Najszybsza lotka w badmintonie oznaczona jest liczbą 78.

Na zachowanie się lotki podczas gry wpływ mają także czynniki zewnętrzne. Gdy powietrze jest wilgotne i ciepłe, latają one szybciej. Jaka jest maksymalna prędkość lotki do badmintona? Rekord prędkości od 2013 roku dzierży Tan Boon Heong z Malezji z wynikiem 493 km/h.

Rozwiń opis Zwiń opis