Jaka hulajnoga elektryczna? Najlepsze hulajnogi dla dorosłych i dzieci

Sylwia Stwora-Petela 15.05.2023 ( 13.03.2024 )

Hulajnoga elektryczna na stałe wpisała się w miejską przestrzeń nie tylko jako dziecięca zabawka, ale głównie jako środek transportu młodzieży i dorosłych. Wśród największych korzyści należy zapisać możliwość szybkiego i sprawnego przemieszczanie się bez wkładania w jazdę dużego wysiłku. Jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza dla dorosłych, a czym kierować się wybierając model dla dzieci? Wskazówki poniżej.

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna napędzana jest przez silnik elektryczny, który jest schowany w przednim lub tylnym kole i zasilany wbudowaną baterią. Zwykle to bateria litowo-jonowa (oznaczanie Li-Ion) lub litowo-polimerowa (Li-Po), którą ładuje się przy użyciu dedykowanej ładowarki. Do kontroli prędkości służy manetka lub przyciski zamontowane na kierownicy. Aby rozpocząć jazdę na e-hulajnodze, wystarczy wcisnąć manetkę lub specjalny przycisk i ustawić pożądaną prędkość jazdy. Niektóre modele posiadają wbudowany wyświetlacz, na którym można sprawdzać prędkość, przejechany dystans, poziom naładowania baterii, itp.

W hulajnogach elektrycznych wyróżniamy kilka rodzajów hamulców, w tym m.in.: nożne, bębnowe, tarczowe i elektromagnetyczne. Hamowanie lub zmniejszanie prędkości jazdy najczęściej możliwe jest dzięki dźwigni hamulca znajdującej się na kierownicy lub przez wykorzystanie oporu magnetycznego (w hamulcach regeneracyjnych).

Hulajnoga elektryczna – zalety

Jeśli zastanawiasz się, czy opłaca się kupić hulajnogę elektryczną, odpowiedź brzmi: tak. To proste w obsłudze urządzenie, które nie wymaga używania sporego wysiłku fizycznego w jazdę, jak w przypadku klasycznej hulajnogi czy roweru. Wybierając hulajnogę elektryczną zamiast samochodu czy motocyklu działasz na korzyść środowiska i pomagasz zredukować poziom emisji szkodliwych spalin. Oszczędzasz też czas związany z dojazdem do szkoły, pracy, na siłownię czy na spotkanie, szczególnie w godzinach szczytu, gdy miasto stoi w korkach. Hulajnogi elektryczne pozwalają rozwijać przyzwoite prędkości, co umożliwia szybki przejazd z jednego miejsca do drugiego w porównaniu do jazdy samochodem czy komunikacją miejską. Z uwagi na możliwość składania i stosunkowo niewielką wagę, łatwo je przechowywać oraz transportować. Wprawdzie jazda na hulajnodze elektrycznej nie wymaga użycia dużej siły, jednak to również sposób na bycie aktywnym w ciągu dnia i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi elektrycznej?

Aby wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną, należy skupić się na dopasowaniu kluczowych parametrów takich, jak: konstrukcja, maksymalna prędkość, moc silnika, pojemność baterii, maksymalny zasięg na pełnym ładowaniu, układ hamulcowy waga i nośność sprzętu (limit wagowy rozumiany jako waga użytkownika + przewożonego bagażu).

Moc silnika i maksymalna prędkość

Moc silnika w hulajnogach elektrycznych mierzona jest w watach – od 100 W (w modelach dziecięcych) do ponad 1000 W (w modelach dla dorosłych). Generalnie, im silnik w danej hulajnodze oferuje wyższą moc, tym lepiej sprawdzi się podczas jazdy po wzniesieniach (producenci zwykle podają pod jaki maksymalny kąt wzniesienia może wjechać dany model np. 20 stopni) i z większym obciążeniem. Jeśli będziesz głównie poruszać się po płaskim terenie, wystarczy Ci hulajnoga elektryczna o mocy 200 W. Do jazdy z większymi prędkościami po pagórkach i nierównościach sprawdzi się natomiast hulajnoga z silnikiem o mocy co najmniej 350 W.

Warto jednak pamiętać, że hulajnogi elektryczne to pojazd z napędem elektrycznym (UTO), na którym jazda wymaga przestrzegania przepisów drogowych i zachowania ostrożności. Zawsze zwracaj uwagę na to, aby używać akcesoriów ochronnych, w tym kasku (więcej przeczytasz w naszym poradniku: Kask na hulajnogę – jak dobrać) i dopasować prędkość do warunków drogowych.

Bateria

Jej pojemność (podawana w Ah) oraz czas ładowania to kolejne kluczowe parametry e-hulajnogi elektrycznej. Od nich zależy, na jak długo będziesz mieć wystarczającą ilość energii do pokonania zaplanowanego dystansu. Jeśli zamierzasz przejeżdżać krótkie odcinki po nawierzchniach o niewielkim nachyleniu, sięgnij po mniejszy, ekonomiczny akumulator, natomiast jeśli planujesz jazdę po terenie pełnym wzniesień lub planujesz pokonywać dłuższe dystanse bez konieczności ładowania, wtedy przyda się większy akumulator. Sprawdź czas ładowania baterii – im jest krótszy, tym mniej będziesz czekać, aż hulajnoga ponownie będzie gotowa do jazdy.

Maksymalny zasięg

Wybierając e-hulajnogę, upewnij się, że jej maksymalny zasięg na pełnym ładowaniu odpowiada Twoim potrzebom w zakresie dystansów, które zamierzasz na niej najczęściej przejeżdżać.

Ile kilometrów wytrzyma hulajnoga elektryczna?

Średni zasięg hulajnogi elektrycznej wynosi 20-40 km na jednym pełnym ładowaniu, jednak na rynku nie brakuje modeli pozwalających pokonywać nawet 70 km. To, ile kilometrów uda się maksymalnie przejechać na jednym ładowaniu zależy od m.in.: pojemności baterii, mocy silnika, wagi użytkownika, stylu jazdy czy warunków atmosferycznych i terenowych.

Układ hamulcowy

W hulajnogach elektrycznych wyróżniamy kilka rodzajów hamulców, w tym m.in.: nożne, bębnowe, tarczowe i elektromagnetyczne. Pierwsze trzy typy zaliczają się do hamulców mechanicznych i gwarantują bezpieczne i niezawodne zatrzymanie, jednak z czasem się zużywają, dlatego ważna jest ich odpowiednia konserwacja. Z kolei hamulce elektroniczne najczęściej działają w oparciu o dedykowany przycisk lub dźwignię, które trzeba nacisnąć, aby zwolnić/całkowicie się zatrzymać.

Ze względów bezpieczeństwa, najlepiej wybrać hulajnogę z dwoma rodzajami systemów hamowania, aby mieć pewność, że nawet w razie awarii jednego będziesz w stanie kontrolować prędkość i sprawnie się zatrzymać.

Konstrukcja

Postaw na lekką i składaną hulajnogę elektryczną z wytrzymałych materiałów (aluminium, włókno szklane, stopy magnezu itp.), zwłaszcza jeśli masz ograniczone miejsce do jej przechowywania czy zamierzasz ją często przenosić (np. na najwyższe piętro w bloku czy biurowcu). Zwróć uwagę na wygodną nóżkę postojową, dzięki której zaparkujesz pojazd w dowolnym miejscu i unikniesz uszkodzeń (np. zadrapań) związanych z opieraniem go o inne przedmioty. Przyda się szeroki podest (dla wygodnego ułożenia stóp) z antypoślizgową warstwą zapobiegającą przypadkowemu poślizgnięciu stopy w trakcie jazdy czy wykonywania takich manewrów, jak skręcanie. Duże znaczenie ma rodzaj zamontowanych opon – optymalnym rozwiązaniem będą opony pompowane (pneumatyczne) lub pełne. Pierwsze świetnie amortyzują wstrząsy i jazdę po nierównościach, dlatego gwarantują płynniejszą i bardziej komfortowe poruszanie się, natomiast opony pełne są mniej podatne na przebicia.

Nośność

Sprawdź nośność, czyli maksymalny udźwig danego modelu, który pojmowany jest jako waga użytkownika razem z ewentualnym bagażem. Ma ona znaczenie pod kątem stabilności, bezpieczeństwa i efektywności jazdy. Nieprzestrzeganie limitów wagowych może prowadzić do m.in.: spalenia silnika, szybszego rozładowania baterii, uszkodzenia zawieszenia czy zmniejszenia siły hamowania. Im więcej osób będzie korzystać z tego środka transportu, tym większy powinien być ten parametr (dopasowany do wagi najcięższego ridera).

Dodatkowe funkcje

Niektóre model posiadają szereg dodatkowych udogodnień zwiększających komfort i bezpieczeństwo jazdy, takich jak:

  • oświetlenie LED (przednie i tylne)
  • odblaski;
  • klakson;
  • amortyzacja;
  • wbudowany wyświetlacz;
  • opcję montażu siodełka;
  • system blokady na klucz, kod czy w formie aplikacji na smartfonie do zabezpieczenia przed kradzieżą;
  • system KERS umożliwiający odzyskiwanie energii w trakcie hamowania;
  • zróżnicowane tryby jazdy, np. eko, bezpieczny, sportowy, itp.;
  • tempomat.

Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model hulajnogi elektrycznej dla dorosłych, warto abyś odpowiedział sobie na kilka kluczowych pytań: Dlaczego kupujesz e-hulajnogę? Kto będzie z niej korzystać? Gdzie i jak będziesz się na niej poruszać? Zależy Ci na skróceniu czasu dojazdu do pracy/szkoły, a może szukasz sposobu na aktywny wypoczynek lub zabawę w wolnym czasie? Na hulajnodze będziesz jeździł tylko Ty czy też będzie używana przez całą rodzinę? Jeśli w głównej mierze będziesz się poruszać po wzniesieniach, leśnych ścieżkach i innym wymagającym terenie, sięgnij po e-hulajnogę o dużych pompowanych kołach (8 cali i więcej), mocy silnika powyżej 350 W i zasięgu większym niż 20 km. Poruszasz się po obszarach wilgotnych, jeździsz w deszczu lub najczęściej przemierzasz obszary suche i zakurzone? Zwróć uwagę na wysoki stopień wodoodporność oraz pyłoszczelności (IP). Jeśli często wozisz ze sobą plecak lub inny bagaż, pamiętaj aby szukać hulajnogę elektryczną o nośności Twoja waga + 10%  (np. jeśli ważysz 100 kg, to optymalnym wyborem będzie dla Ciebie model o nośności co najmniej 110 kg). Masz małe doświadczenie w jeździe na pojazdach elektrycznych, ale szybko się uczysz i nie chcesz kupować zbyt podstawowego modelu, aby za kilka miesięcy sięgnąć po mocniejszy? Wybierz hulajnogę wyposażoną w różne tryby jazdy, które pozwolą Ci zwiększyć i zmniejszyć moc w zależności od tego, gdzie i w jakim stylu się poruszasz.

Najlepsze hulajnogi elektryczne dla dzieci

Wybierając hulajnogę elektryczną dla dzieci i młodzieży, postaw na lekki model (do 10 kg) z wytrzymałego materiału wyposażony w koła pneumatyczne, który umożliwi młodemu riderowi sprawne poruszanie się zarówno po płaskim, jak i bardziej nierównym terenie oraz łatwe przenoszenie czy tradycyjną jazdę przez odpychanie się nogą. Niski profil ułatwi wchodzenie i schodzenie. Aluminiowy podest pokryty antypoślizgową warstwą zwiększy stabilność jazdy i zapobiegnie przypadkowemu ześlizgnięciu się stopy, a uchwyty otoczone np. gumą termoplastyczną TPR,  zapewnią pewny chwyt. Dobrym wyborem będzie e-hulajnoga z opcją regulacji wysokości kierownicy, dzięki czemu będzie ona „rosła” razem z dzieckiem i posłuży mu przez kilka sezonów. Jeśli chodzi o moc silnika, na początek wystarczy 100-120 W i możliwość rozpędzenia się do 12-16 km/h. Na dojazd do szkoły i powrót oraz cele rekreacyjne wystarczy zasięg 10-15 km (o ile nie planujecie dłuższych, rodzinnych wycieczek). Ciekawym i zwiększającym bezpieczeństwo rozwiązaniem jest opcja uruchamiania e-hulajnogi dopiero w momencie odepchnięcia się stopą od podłoża.

Szukasz najlepszej hulajnogi elektrycznej dla dorosłego lub dziecka? Znajdziesz ją w Sportano.pl. Nasz asortyment to wytrzymałe i wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów hulajnogi elektryczne od takich czołowych marek, jak: Razor, Land Rover, Red Bull, Motus, Xiaomi, Bird, RIDER czy Street Surfing.

Polecane produkty